[Výchozí strana]
Některé vydané knihy
Poznámka: Některé rukopisy je volně ke stažení z tohoto webu (zejména ty starší).
---
Nešpor K. 300 úsměvů pro lepší život. Praha: Vyšehrad 2022; 139.
Nešpor K. Usmát se a poodstoupit. Praha. Vyšehrad 2021, 192 stran.
Nešpor K. Úsměv a smích u pomáhajících profesí. Praha: Nakladatelství Dr. Josef Raabe, 2020; 153 stran. Je to tak trochu učebnice, ale čtivá a veselá.
Nešpor K. Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti. Praha: Portál  2020; 215 stran.
Nešpor K. Přirozené způsoby zvládání stresu. Praha: Dr Raabe 2019; 141 stran.
Nešpor K. Jde to i s úsměvem. Praha: Portál 2019; 152 stran.
Nešpor K. Adiktologie pro všeobecné praktické lékaře. Praha: Dr Raabe 2019; 136 stran.
Nešpor K. Návykové chování a závislost. Praha: Portál, 2018; 256. Páté revidované a podstatně rozšířené vydání.
Nešpor, K. Střízlivě, většinou vesele, Praha: Portál 2018; 162.
Nešpor K. Jak být milejší. Zdravé emoce prakticky a jednoduše. Praha, Portál; 2017; 160 stran.
Nešpor K. Kudy do pohody. Praha, Portál 2016; 168. Tato kniha  získala ocenění "Český bestseller 2016" v kategorii „zdraví a životní styl“.
Nešpor K. Duševní pružnost. Praha, Portál 2015; 144 stran.
Nešpor K. Sebeovládání. Praha: Portál 2013; 144 stran.
Nešpor K. a spol. Jak překonat hazard. Praha: Portál 2011; 160 stran.
Nešpor K. Návykové chování a závislost, 4. aktualizované vydání. Vydal Portál v roce 2011, objednat je možné zde.
Už 4. vydání knihy Léčivá moc smíchu. Vyšehrad, Praha, 2011.
Nešpor, K. Veselá vykouknutí. Oftis, Ústí nad Orlicí, 2010; 96.
Nešpor, K. Jóga a srdce, jóga a obrana, jóga a smrt. Oftis, Ústí nad Orlicí: Oftis 2005; 128.
Nešpor, K. Jóga pro děti ve věku pět až deset let aneb Hrajeme si, cvičíme a povídáme pohádky. Velryba, Praha, 1998, s.  88.
Nešpor, K. Uvolněně a s přehledem. Relaxace a meditace pro moderního člověka. Grada, Praha, 1998, s. 96.
Nešpor K. Zůstat střízlivý. Brno: Host 2006; 238.
Nešpor K. Už jsem prohrál dost. Praha: Sportpropag 2006; 130.
Nešpor, K., Müllerová, M.: Jak přestat brát drogy. 4. rozšířené vydání. Vydal Sportpropag pro Ministerstvo zdravotnictví ČR, Praha 2004, s. 144.
Nešpor, K. Csémy, L.: Alkohol, drogy a vaše děti. Jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat. 5. revidované vydání. Sportpropag, Praha 2003, s. 104.
Nešpor, K. Závislost na práci. Grada, Praha, 1999.
Nešpor, K. Bolest se dá zvládat. Jak mírnit bolest vlastními silami (celý rukopis). Nakl. Lidové noviny. Praha 2004, 168 stran. Tato kniha ecistuje ve formátu pdf.
Nešpor, K., Csémy, L.: Bažení (craving). Společný rys mnoha závislostí a jeho zvládání. FIT IN a Sportpropag, 1999, s. 76.
Nešpor, K.: Jak zlepšit sebeovládání. Oftis, Ústí nad Orlicí, 2007; 112.
Nešpor, K., Csémy, L.: Alkohol, drogy a vaše děti. Jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat. 5. revidované vydání. Sportpropag, Praha 2003, s. 104.
Nešpor, K., Csémy, L., Pernicová, H.: Zásady efektivní primární prevence. Sportpropag pro MŠMT, Praha 1999. s. 39.
Nešpor, K.: Uvolněně a s přehledem. Relaxace a meditace pro moderního člověka, Grada, Praha, 1998, s. 96.
Nešpor, K., Fischerová, D., Csémy, L., Pernicová, H.: Příručka pro  3. tisíciletí. BESIP, Praha, 1994, s. 54.
Nešpor, K. Jóga, poezie, psychoterapie (Tušené světlo). Nakladatelství Avatar, Praha, 1997, s. 86.
Nešpor K. Po kapkách. Poezie, psychoterapie, jóga. Nakladatelství Aleny Krtilové, Havířov, 1995.

Některé recenze a odezvy

Nešpor K. 300 úsměvů pro lepší život. Praha: Vyšehrad 2022; 139.
Čtivé, úsměvné, poučné. Když čtete metru, a začnete se nahlas smát, tak na Vás lidi okolo koukají, jestli nejste blázen :-)
Recenze na heureka.cz
---
Kniha, jako autor sám. Jak řekl Werich: „Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí — čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.“ A přesně v tomto duchu se nese celá kniha doktora Nešpora. Otevřete ji na kterékoli stránce, začnete ji číst, zasmějete se/pousmějete se, klidně ji zase zavřete a s pohodou žijete svůj den. A příště můžete začít číst úplně na jiné stránce a opět a opět. Takový malý povzbuzovák pro všední den. :)
Recenze čtenářky na serveru www.databazeknih.cz
---
„Autorovi se podařilo něco, co není tak snadné, jak se laikům zdá. Našel si styl, který obsáhne celou populaci. Ty texty mohou číst primáři, doktoři, erudovaní odborníci – a najdou si v nich své. A může je číst nejjednodušší čtenář, nějaký pan Veselý a paní Veselá, a pobaví se historkami... a přitom, ani nevědí jak, dostanou spoustu žitých rad... Moje tři adjektiva pro Karla Nešpora zní: Důvěryhodný. Skromný. Laskavý."
Daniela Fischerová při křtu knihy.
---
Autorský výtisk knihy „300 úsměvů pro lepší život“ jsem dal televiznímu redaktorovi panu Richtárovi, který za mnou přišel v jiné věci. Napsal mi pak toto: „Vyšel kniha se mi líbí a dělám mi společnost na cestě do práce. Snad Vám to vykouzlí úsměv na tváři.“

Nešpor K.
Usmát se a poodstoupit. Praha. Vyšehrad 2021, 192 stran.
Tohle řekla paní Daniela Fischerová při křtu knihy: Kniha, kterou dnes vítáme, je kniha poradenská, tedy kniha, která říká: já vám povím, jak je dobré žít. Možná to ještě nevíte, možná už víte, ale náš veřejný svět je plný podvodů. Málokdo dodržuje to, co hlásá, politickým slibům se nedá věřit, reklama přehání a celebrity pro svou slávu řeknou jakýkoli žvást. Když vám někdo něco radí, podívejte se mu za uši dřív, nežli se začnete jeho radami řídit. Karel Nešpor, kterého znám zblízka kolik? Ano, už je to přes čtyřicet roků – je nevídaně poctivý člověk. Skutečně žije podle toho, co radí druhým, nešvindluje, a to, co píše, testuje sám na sobě.  Já, která už tím světem chodím pěkně dlouho, vím, že to je věru vzácné koření.
---
Vaši knihu „Usmát se a poodstoupit“   jsem ihned po vydání poslala i do Austrálie, do Melbourne mojí přítelkyni Pavlíně. Přes hory doly a oceány posílá velké díky za skvělé, hravé, srozumitelné a výživné čtení. Mgr. Blažena Mačáková, lektor a kouč.
---
Dopis čtenářky, podrobnosti s ohledem na pisatelku vynechány.
Pracuji v jedné firmě a řekla jsem, že jsem očkována proti Covidu. Kolegyně mě nařkla, že šířím jedovaté a škodlivé proteiny do vzduchu a nemůže se mnou být v jedné místnost. Začalo jí být špatně, dělají se jí ekzémy a opary. V jednom kuse mi nadává.
A tak mi moje dcera a paní obvodní doktorka poradily jak na to. Mám koupenou knihu: „Usmát se a poodstoupit“. A ono to funguje. Když člověk mlčí, usmívá se a poodstoupí, toho druhého pěkně znejistí. Proto jsem vám chtěla poděkovat.
---
Z dopisu čtenářky: „Právě jsem přečetla Vaší asi nejnovější knihu Usmát se a poodstoupit. Opět mě kniha nadchla a četla se neskutečně lehce, což je samozřejmě dáno Vaším stylem psaní. Chci Vám opět poděkovat za spoustu užitečných rad. U knihy jsem se i upřímně zasmála.“

Nešpor K. Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti.Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti. Praha: Portál  2020; 2125 stran.
„Kdybych měl plnovous, tak se nebudu ke kuřákům raději ani přibližovat!“ Známý český psychiatr se ve čtyřech oddílech knihy opět pozastavuje nad absurditami každodenního života i nad jeho krásou, které si povšimne jen ten, kdo si na ni udělá čas. Nechybí ani půvabné historky z abstinentského života. První část knihy se věnuje různým aspektům smíchu a úsměvu, druhá část se zabývá mj. bludy a bludíky, cudnou a necudnou reklamou či transformačním účinkem vděčnosti a třetí část pojednává o vhodných technikách a návodech vedoucích k tělesné i duševní vyrovnanosti. Najdete zde krátké příběhy – zamyšlení, pousmání, tu a tam zenovou kontemplaci nebo krátký, úderný verš. Čtenáře textem opět doprovází mudrlant pan Zkoumal. Web www.knizniklub.cz.
---
...Kdo zná autorovy předchozí knihy, nebo se s ním někdy setkal osobně, neb prostřednictvím médií, nebude zněním knihy překvapen, nebo zaskočen. Karel Nešpor je takový přírodní úkaz. Pokud jeho knihy neznáte, musíte si na něj zvyknout. Odměnou vám bude pravda odhalená až na dřeň a podaná tak, že se vám dříve či později dostane pod kůži.
Jak jsem již zmínila, knihu nelze číst, musíte s ní pracovat. Vezměte si ji na pět minut každý den, nebo ji odložte a věnujte jí víkend, hodinu, nebo chvilku, než vám přijede autobus. Otevřete ji na jakémkoliv místě a chvíli přemýšlejte o tom, co jste právě přečetli a nezapomeňte to hned vyzkoušet. (
Kristina Doubravová, www.kukatko.cz).

Nešpor K. Jde to i s úsměvem
Karel Nešpor tento (samozřejmě nealkoholický!) koktejl namíchal vskutku bravurně. Smích nám dělá zkrátka dobře, a tak toho využijeme. Z recenze na Simeon.cz.
Z dopisu čtenářky
Zamilovala jsem se do Vašich knížek (koupila jsem skoro všechny), do různých smíchů atd. Teď ještě všechny ty rady a postupy zavést do života, že :-) Vím, že pomalu, zato důsledně nebo aspoň dost často, je dobrá cesta. A víte co? Myslím, že máte rozhodující zásluhu na tom, že vstávám ráno dřív a jako první věc si zacvičím, takovou trochu akčnější jógu s důrazem na dýchání. Geniálně mě to probudí a výborně naladí, a když to neudělám, chybí mi to. S přátelským pozdravem, Ludmila Kosatíková

Nešpor, K. Návykové chování a závislost. Praha: Portál, 2018; 256. Páté revidované a podstatně rozšířené vydání.
Karel Nešpor sa v knihe neprezentuje len ako psychiater-odborník. Ako autor je odborne dôsledný, didaktický, pôsobí ako skúsený a sugestívny terapeut, sympatie vzbudzuje aj jeho unikátny zmysel pre humor. Kniha je plná jedinečných postrehov, má svojský štýl a praktickú využiteľnosť. Spĺňa kritériá kvalitne vypracovanej odbornej príručky. Záver knihy ponúka stručné tipy ako sa zbaviť hazardu, prestať fajčiť, ako zvíťaziť nad internetovou pornografiou či zvládnuť nezdržanlivé nakupovanie. Knihu privítajú odborníci, ktorí sa diagnosticky a liečebne venujú pacientom s návykovými poruchami. Užitočnú radu nájdu aj tí, ktorí sami zvádzajú boj s nejakým návykovým problémom. Mgr. Ivana Květenská
---
Karel Nešpor je český psychiatr zamřený na léčbu návykových nemocí. Píše a přednáší o smíchu relaxaci a střízlivosti. Stačí jen jeden pohled na něj a člověk se začne smát. Dost lidí si myslí, že je on sám trochu blázen ale já neznám nikoho, kdo by mě na první pohled rozesmál víc, než on.
Navíc, pokud si přečtete některou z jeho knih, tak to, jaký je, začne dávat větší smysl :-).  Karol Tišerová
---
Vstupná brána do terminológie návykových nemocí, režimu a foriem liečby. Povinný bazál pre človeka neorientovaného pokiaľ chce týmto veciam aspoň trošku porozumieť.
---
Shrnutí nových psychologických a medicínských pohledů na vznik, projevy, možnosti terapie a prevence návykového chování a závislostí předkládané naším předním odborníkem na danou problematiku. Autor v knize vysvětluje základní pojmy, popisuje psychologické a biologické mechanismy návykového chování a uvádí podrobný přehled typů závislostí. Věnuje se také zvláštnostem věkových kategorií, pohlaví, vlivu rodiny, kultury a náboženství. Ve druhé části své práce popisuje postupy používané při léčení nejrůznějších návykových problémů. Tato hutně zpracovaná kniha je určena psychologům a terapeutům, sociálním pracovníkům, učitelům a vychovatelům (zejména těm, kteří se zabývají drogovou prevencí), lékařům. Učitelské Listy, 13.6.2007
---
Recenzovaná monografia je písaná pre autora typickým zaujímavým štýlom, obsahuje množstvo  prakticky použitelných informácií. Doc. MUDr. Eduard Kolibáš, CSc., Alkoholizmus a drogové závislosti 2000; 35:189-190 (recenze dřívějšího vydání knihy).

Nešpor, K. Střízlivě, většinou vesele
Název publikace „Střízlivě, většinou vesele s podtitulem Postřehy, vzpomínky i něco praktického“ plně koresponduje se sdělením. Oceňuji autorovu schopnost a otevřenost sdílet osobní zážitky i životní příběhy, které doplňuje o relevantní odborné informace a zároveň je propojuje s aktivitami vhodnými pro abstinenci, zdravý život. Text zároveň obsahuje odkazy na konkrétní publikace, které hlouběji postihují určitá témata, stejně tak na webové stránky, které nabízí využití zpracovaných materiálů. Autor se navíc upřímně raduje z šíření materiálů, které dává k dispozici. Mgr. Jana Švadlenová, z recenze pro časopis Adiktologie
---
Z hlediska psychologie mám v oblibě knížky Karla Nešpora, z nichž bych v této souvislosti vybral titul Kudy do pohody, který vydal Portál v roce 2016. Karel Nešpor odborníkem na léčbu závislosti a krom toho se občas ve svém psaní projevuje jako duchaplný jogín. K námětu má také co říci. Vlastně píše o hodnotě svobody, kterou člověk získá, pokud pouta závislosti dovede překonat... Zdeněk Mitáček, literární kritik.

Z recenze mé knihy "Jak být milejší".
"Chcete se dozvědět něco více o vlastních emocích a emocích vůbec? Potřebujete získat v životě větší emoční rovnováhu? Máte chuť se naučit překonávat vlny svých emocí rychleji a snadněji? Pak doporučuji pořídit si tuto knížku do své knihovničky."
Celá recenze je zde.

Nešpor K.
Kudy do pohody.
- Kniha je velmi čtivá, nejsou zde jen samé poučky, ale pro laika srozumitelné návody, jak si navodit pohodu a dobrou náladu.
- Kniha je skvělá a budu se k ní často vracet.
- Laskavá kniha do nepohody všedních starostí
- Kniha naprosto splnila mé očekávání. Četla se Velmi lehce, skoro sama.
---
... Nadto, zdá se, dobrý společník, který vás překvapí praktickou ukázkou terapeutického smíchu lva či trpaslíka, než aby o blahodárném vlivu legrace a smíchu držel dvouhodinou přednášku. Solitér v bílém plášti, z pod něhož vykukuje triko oranžové barvy, jež je tak typická pro karmanové systémy Indie. Oranžová: barva radosti, slunce a tepla. Na obálce své poslední knihy, vydané nakladatelstvím Portál, Kudy do pohody, se doktor Nešpor jako vždy usmívá a na sobě má, jak jinak, oblečení oranžové barvy. Na první pohled buddhistický mnich poevropštělé tradice. V hlubším pohledu pak člověk, jenž si je vědom lidského utrpení a bolesti, které se snaží všemi dostupnými prostředky a metodami zmírnit. Je vědcem a praktikem, a nenabízí tudíž spásu, ale naději. Karel Nešpor, člověk, jehož v davu rozhodně nepřehlédnete...  Stanislav Vašina 26. 12. 2016.
---
Milá, pohodová kniha – stejně jako její autor. V dnešní době by si ji měla přečíst většina lidstva. Kniha přibližuje závažné a odborné věci laikovi. Díky za to. Odborných knih a učebnic je na trhu dost, je fajn, že i čeští lékaři se tohle uvědomují.
Pokud chceš mít dobrou náladu, tak doporučuji.

Nešpor K. Duševní pružnost. Praha, Portál 2015; 144.
- Kniha je velkým pomocníkem při překonávání těžkostí v každodenním životě. Čte se lehce, skoro sama. (heureka.cz).

Nešpor K. Sebeovládání. Praha: Portál 2013; 144.
- Bezvadná, informace dokonalé, možnosti léčby, čtivá.
- Přehledné, vtipné, praktické návody. Dle mého názoru je to velmi dobrá příručka, lidský přístup k problematice, srozumitelnost, humor – vše v jednom.
- Skvělá kniha pro všechny, kteří mají problém s jakýmkoliv druhem bažení – po alkoholu, cigaretách, sladkém… Prostě pomoc v nouzi pro každou nestřídmost a nezvladatelné touhy po nepodstatných věcech. Vřele doporučuji i pro lidi, kteří nemají žádný akutní problém s bažením.

Nešpor K. Léčivá moc smíchu. Praha:
Vyšehrad 2007; 160.
- V záverečnej kapitole,nazvanej Ako sa smiať alebo Prax smiechu, autor na 19 stránkach zhrnul cvičenia, ktoré môže praktizovať každý podľa okolností a vlastnej voľby. Stačí, keď sa bude riadiť múdrou radou lorda Byrona: „Smejte sa vždy, keď môžete. Je to lacná medicína.“ PhDr. R. Kopsová, CSc., Empatia 4/2004.
- Kniha mě zaujala, chci ji použít ve své práci při kolektivní činnosti se seniory.
- První pomoc proti stresu a špatné náladě.
- Až překvapivě pozitivní obsah :) Skvělá knížka

Nešpor K.: Zůstat střízlivý. Host 2006; 238.
Kniha je určena širokému okruhu čtenářů. Těm, kterým alkohol působí potíže, i těm, kdo mají problém s alkoholem v rodině. (...) Text je psán jasně a srozumitelně a doplněn řadou zajímavostí a příkladů z praxe. O tom, že jsou tištěné materiály v prevenci a léčbě prospěšné, svědčí zkušenosti z USA, Velké Británie nebo Austrálie. Zdravotnické noviny, 29.1.2007.

O  autorových svépomocných příručkách.
Všechny uvedené  publikace jsou výborným manuálem pro ty, kterým, jsou především určeny, tj. pro nemocné a pro ty, kteří by jim chtěli pomáhat z těchto svízelných situací dostat. Doc. MUDr. František Faltus, DrSc., Česká a slovenská psychiatrie 2001; 97:51.

Nešpor, K., Csémy, L.: Alkohol, drogy a vaše děti. Jak problémům předcházet, jak je rozpoznávat, jak je zvládat.
Autoři za předchozí vydání této publikace a za některé další obdrželi prestižní národní cenu Vladimíra Vondráčka za nejlepší práci na téma „Psychiatrické a psychologické problémy dospívání“ za rok 1996.

Nešpor, K., Csémy, L.: Bažení (craving). Společný rys mnoha závislostí a jeho zvládání. FIT IN a Sportpropag, 1999, s. 76.
 Azda jediným nedostatkom monorafie je jej ťažšia dostupnosť na Slovensku. Doc. MUDr. Eduard Kolibáš, CSc., Alkoholizmus a drogové závislosti 1999; 34:311-312.

Nešpor, K.: Závislost na práci. Grada, Praha, 1999.
Kniha je nesmírně užitečná a aktuální, zejména v dnešní době, kdy řada jedinců zvyšuje a své pracovní úsilí zejména e ekonomických důvodů. Doc. MUDr. Jaroslav Baštecký, CSc., Česká a slovenská psychiatrie 2000; 96:177-178.

Některé obálky
    Usmat se     Strizlive a vesele   Strizliva pohoda      Strizliva pohoda.    Strizliva pohoda.   Klidny, moudry, strizlivy!   Klidny, moudry, strizlivy!
            
       Klidny, moudry, strizlivy!  Klidny, moudry, strizlivy!  Klidny, moudry, strizlivy!
            Klidny, moudry, strizlivy!       Prevence v rodine funguje    Zustat strizlivy   Klidny, moudry, strizlivy!

       
        
       
[Výchozí strana -  Home]