Výchozí strana

Internetový deník
Zde najdete mé zápisky, poznámky a krátké texty. Reagovat na ně můžete e-mailem drnespor@gmail.com. Nikomu neručím za to, že jeho dopis uveřejním. Ručím ale za to, že žádný dopis neuveřejním, jestliže ho někdo označí za důvěrný. A ještě něco důležitého: Střízlivosti zdar!

25. 3.
Právě vyšlo:
Csémy L, Nešpor K. Rizika legalizace konopných drog. Bulletin Sdružení praktických lékařů ČR 2023; 33(2):43-44.
---
Anglický čaj k snídani
Anglický snídaňový čaj (English breakfast tea) je směs černých čajů z Indie, Cejlonu a Afriky. Ten ale nevymysleli Angličané ale Američani. Odtud se dostal do Skotska. Do Anglie se rozšířil až poté, co na skotském sídle královny Viktorie zachutnal panovnici.
Východní tradice doporučuje něco jiného. Ráno a dopoledne, když slunce stoupá na obloze, je lepší pít zelené čaje. Černé čaje mohou přijít vhod odpoledne. Toto pravidlo má výjimky. Když potřebujeme zahřát, je lepší černý čaj, když ochladit, tak zelený. Záleží i na podnebí a individuálních potřebách. Bude proto lépe to vyzkoušet a zjistit, co je nejlepší pro vás. A co k čaji? Nejlepší čajová přísada je střízlivost.

24. 3.
Nové video Péče o sebe, péče o druhé. Je to i anglicky.
---
Přechod na letní čas a jak se s ním vyrovnat
Přechod na letní čas připomíná mírnou formu pásmové nemoci. Člověk přiletí někam, kde je o hodinu víc. Večer se mu nebude chtít spát a ráno bude hůř vstávat. To může vést k nedostatku spánku.
Co s tím
- Den předem mít dost pohybu.
- Nejméně dvě hodiny před spaním nejíst, nepít nic s kofeinem, ani alkohol.
- Večer a v noci se vyhnout modrému světlu displejů. Při přechodu na letní čas to platí dvojnásob.
- Nařídit hodiny a budíky na nový čas už večer. Je to lepší, než čekat až budou tři hodiny v noci.
- Usínání usnadňují relaxační techniky. Nahrávky volně na drnespor.eu.
- Přijímat dost vody a přejít na nový rytmus stravování.
- Další ráno rozsvítit všechna světla a cvičit.
- Až se úplně rozední, tak se jděte projít ven.
- Pokud možno, během neděle po změně času si udělejte odpočinkový den.
Video.

23. 3.
Hlasové ovládání sebe
Hlasem a gesty lze ovládat nejen počítač a mobil, ale i zámky, žárovky, vypínače, rolety, topení, televizi, větrání, a dokonce i vysavač. Mnohem užitečnější je hlasem a gesty ovládat sebe. Nejdříve se ztotožněte s vyšší, vyspělejší a moudřejší složkou své osobnosti. Pak vydejte pokyn, případně ještě ukažte příslušným směrem. Nato udělejte, co je třeba. Kdyby vám při práci odbíhaly myšlenky, tak si připomínejte svůj úkol.
Tento postup přijde vhod v mnoha situacích. Například člověk telefonuje, do toho hraje rádio, on připravuje večeři, a ještě se mu chce na záchod. Neví, do čeho se pustit dřív. Ztotožní se s vyšším já. To mu řekne, aby vypnul rádio a ukončil telefonní hovor, a pak se zabýval tím dalším. Jiný příklad:
Zeptáte se svého vyššího já: „Mám jít na setkání Anonymních alkoholiků nebo nakoupit jídlo?
Vyšší já řekne: „Jdi mezi Anonymní alkoholiky, nakoupíš cestou domů.“
A vy to bystře uděláte.

22. 3.
Nové video Dva malí pejsci
---
Kohoutková voda
Kohoutková voda představuje jeden z nejzdravějších nápojů. Je tu ale jeden problém. Teplá voda, která teče z vodovodního kohoutku, nepodléhá přísným nárokům kladeným na studenou vodu. Ve vlažné vodě se navíc bakterie a další mikroorganismy snadno pomnoží. Na cestách je třeba se spokojit se studenou vodou nebo si opatřit termosku. Začíná být teplo, možná ji seženete se slevou.

21. 3.
Čaj Genmaiča doma
Genmaiča je japonská specialita. Jedná se o zelený čaj smíchaný s upravenou rýží. Působí prý dobře na trávení a zlepšuje náladu. Zkusil jsem ho vyrobit doma. To první, co člověka napadne, je rýži opražit a smíchat s čajem. To není hygienické a výsledek je neuspokojivý. Vydal jsem se tedy jinou cestou. Rýži jsem napřed uvařil, pak sušil a pražil. Zabralo to hodně času a vzniklo při tom množství páry a kouře. Výsledek byl podstatně lepší než v prvním případě, úrovně Genmaiči importované z Japonska ale nedosahoval. Navíc to bylo nepraktické a náročné na energii. Pak mě napadla další možnost. Do zeleného čaje jsem nadrobil kousek koláčku z extrudované rýže. Tuto vymoženost potravinářského průmyslu nazývá prostý lid polystyren. To bylo hotové natošup. Chuťově se ovšem výsledek blížil spíše čaj z nevařené opražené rýže.
Kdyby tak závislí lidé místo alkoholu pili ten nejdražší čaj Genmaiča, jaký se nás sežene! Ušetřili by, a hlavně by byli zdravější!
---
Nová střízlivá pohlednice

20. 3.
Nové video Co je to alexitymie, jaká má rizika a jak se léčí. Máme i anglicky.
---
Odborná novinka
Nešpor K. Alkohol a krevní tlak (anotace)
---
Knihy a knížky
Podle serveru „Databáze knih“ mi vyšlo celkem 47 knih. Jsou v tom zahrnuty i kapitoly do odborných publikací, ale i tak je to více než jsem myslel. Ta poslední se jmenuje „300 úsměvů pro lepší život“. Zrovna mám rozepsanou další. Jde to pomalu, ale jde to. Doba knihám moc nepřeje, ale snad ji zase někdo vydá.
---
Silná vůle
Máte silnou vůli? Jste fyzicky zdatní? Jestli ano, tak se chytněte kolem pasu a nadzdvihněte se. Jsou situace, kdy druhé potřebujeme nebo oni nás. To se netýká jen zvládání závislostí, ale mnoha jiných věcí. Být soběstačný je skvělé, ale má to hranice.

19. 3.
Nepřestávám žasnout
Úvodem předesílám, že nejsem buddhista a nebudu nikoho přemlouvat, aby se jím stal.
– Už před dvěma a půl tisíci lety pěstoval Buddha se svými mnichy uvědomování. Tuto formu meditace dost možná převzal od dávných jógínů a může být proto ještě starší. K tomu, že je uvědomování důležité, se západní psychoterapie dopracovala až ve 20. století. Začalo to psychoanalýzou. Ta k uvědomování přidala svérázné a nepodložené teorie a ukázala se jako málo účinná a nepraktická. Uvědomování v čistější podobě využíval profesor Jon Kabat-Zinn k léčení psychosomatických onemocnění. Dosáhl výborných výsledků a tato metoda se rozšířila. Uvědomování využívá také kognitivně-behaviorální terapie. Aby mohl člověk změnit chybné myšlenkové vzorce, musí si je nejdříve uvědomit.
– Buddha také naučil mnichy meditaci milující laskavosti. Opět nevíme, zda tuto techniku vymyslel nebo převzal. Buddha o ní řekl, že mnich, který ji cvičí třeba i po dobu jedno lusknutí prstem, zaslouží jídlo na celý den. Někdy říkám z legrace střízlivým přátelům, že díky tomu pěti minut této meditace zaslouží jídlo na celou dobu pobytového léčení. Meditaci milující laskavosti použila americká profesorka Barbara Fredrickson a konstatovala, že přináší výhody na psychologické vztahové rovině. Skutečnost, že zdravé emoce lze kultivovat, považuji za významný pokrok v psychoterapii.
– Podobně jako mají křesťané a Židé desatero, mají buddhisté pět základních zásad, které by měl každý dodržovat. Jaká je poslední z této pětice? „Látkám zatemňujícím uvědomování se chci vyhýbat.“ Tím se myslí alkohol a drogy. Buddha hleděl velmi kriticky i na hazardní hry. Je překvapivé, že na tohle ještě někteří dodneška nepřišli.

18. 3.
Nové video Tři úžasné všeléky.
---
Spontánní?
Slovo „spontánní“ může znamenat ledacos, nejčastěji se tím míní bezprostřední, samovolný, dobrovolný a přirozený. Potkáte sousedku a usmějete se. Je to spontánní? Neřekl bych, na paní sousedce není nic směšného. Usmíváte se ze zdvořilosti. Nebo někdo zatouží po určitém zboží, potravině nebo dostane bažení po alkoholu. Vychází to z jeho potřeb? Nebo je to ovlivněno módou, reklamou, závislostí a prostředím? Častější je druhá možnost. Lidé si myslí, že jsou spontánní, i když nejsou. Jestliže si uvědomíme, co všechno ovlivňuje naše rozhodování, budeme se rozhodovat lépe.

17. 3.
Turistická atrakce
Ruda byl závislý na alkoholu a přes tři roky abstinoval. Jednou mu zavolal kamarád: „O víkendu jsem byl na výletě. V podhůří Krkonoš žije jakýsi zvláštní člověk. Lidé se tam jezdí radit. Je to místní turistická atrakce. Tak jsem to také zkusil, bylo to moc zajímavé“
Ruda si vyžádal adresu a o víkendu vyrazil směr Krkonoše. Autobus ho vysadil daleko od cíle cesty, ale to mu nevadilo, měl chuť se projít. Po nějaké době došel k venkovskému domku a zazvonil. Otevřel mu postarší člověka pozval ho dovnitř. Pohodlně se posadili a stařík se zeptal: „Co vás sem přivádí?“
„Přišel jsem ze zvědavosti, podle kamaráda dáváte lidem dobré rady. Jste prý něco jako místní pamětihodnost.“
Stařík se tomu zasmál, něco načmáral na kus papíru a podal ho Rudovi. Ruda pochopil, že jeho návštěva tím skončila. Venku si text přečetl, stálo tam: „Domýšlej následky.“ Papír založil mezi doklady a zapomněl na něj.
Krátce nato kdosi Rudovi nabídl možnost přivydělat asi prací o víkendu. Rudu to lákalo. Na druhou stranu cítil, že pracuje i bez toho až moc. Vzpomněl na staříka a jeho papír. Představil si, jak bude jeho život vypadat za pět let, jestliže nabídku přijme. Bude vyčerpaný a podrážděný. Práce ho nebude bavit a možná se objeví i zdravotní potíže. Pak si představil, jak bude jeho život vypadat, když odmítne. Povede normální, rozumný život a bude mu tak lépe.
Uplynul nějaký ten měsíc a Ruda se pohádal s přítelkyní. Měl chuť se opít. Jenže pak domyslel následky. Nejspíš by z toho byl tah, pak příšerná kocovina a spousta problémů. Nic z toho Rudu nelákalo. V podvečer se vypravil na setkání Anonymních alkoholiků. Večer přítelkyni zavolal a omluvil se jí za to, co jí v rozčilení řekl. Přítelkyně se mezitím dávno uklidnila, zasmála se a řekla mu, že se za totéž omlouvá ona jemu.
Možná chcete, abych vám poskytl adresu toho dědečka z Podkrkonoší. Toho pána jsem si vymyslel, následující příhoda se ale skutečně stala. Vedl jsem pro střízlivé přátele seminář o zvládání stresu. Spíše mimochodem jsem se zmínil o tom, že se vyplatí předem domyslet následky toho či onoho rozhodnutí. Na konci semináře jsem se zeptal, co z něj přítomní uplatní v životě. Většinou zmiňovali právě domýšlení následků. Jak to souvisí se zvládáním stresu? Když se člověk dobře rozhoduje nevystavuje se zbytečně stresu a když se uklidní, tak spíše domyslí následky svého jednání a rozhodne se lépe.
---
Související video o rozhodování.

16. 3.
Nové video Ten úplně nejlepší smích. Máme i anglicky.
---
Veselý doktor a čaj
Jednoduché věci často fungují nejlépe a lidem se líbí. To se týká i videa „Veselý doktor a čaj“. Třikrát za sebou posílám dlaní do čaje veselost. Provázím to slovy „veselý čaj“. Čaj lze vylepšit i jinými přísadami, např. laskavostí, vděčností, klidem, moudrostí nebo střízlivostí.

15. 3.
Veselá barevná relaxace pro pět hlavních orgánů
Jednotlivé barvy odpovídají podle tradice energiím, které nejvíc prospívají příslušným orgánům. Co by měli posilovat ti, kdo překonávají závislost. Někdo by na tuto otázku řekl, že hlavně játra a srdce. Odpovím ale jinak: Měli by hlavně abstinovat, to prospěje všem částem těla. Střízlivost jim dodá vitalitu (zdravější ledviny), posílí imunitu a zlepší vnitřní prostředí (zdravější játra), povzbudí zdravé emoce a smysl pro krásu (zdravější srdce) a zlepší trávení (zdravější slezina a žaludek). Navíc budou lépe vypadat, protože pod plíce patří i pokožka.
Postup cvičení
– Nadechněte a při výdechu nechte tělo uvolnit. Opakujte vícekrát.
– Přeneste pozornost k ledvinám. Mají tvar velkých fazolí po stranách páteře. Opakujte v duchu a při výdechu vícekrát: Ledviny jsou modré a veselé.
– Přeneste pozornost k játrům v pravé horní části břicha. Opakujte při výdechu vícekrát: Játra jsou zelená a veselá.
– Přeneste pozornost srdci, opakujte vícekrát: Srdce je červené a veselé.
– Přeneste pozornost do levé horní části břicha. Opakujte vícekrát: Slezina a žaludek jsou žluté a veselé.
– Přeneste pozornost k plícím a opakujte vícekrát: Plíce jsou bílé a veselé.
– Řekněte si v duchu: Všechny orgány jsou veselé a pomáhají si.
– Na závěr pohněte prsty u nohou a rukou a protáhněte se. Relaxace končí.
Video

14. 3.
Nové video Pět úsměvů a pět barev pro pět orgánů: krátká relaxace. Máme i anglicky.
---
Lži a pravda
Jak poznáte, že hlemýžď lže? Když tvrdí, že není doma.
Závislí lidé lžou, až se jim práší od dutiny ústní. To, co řekli, si ještě ke všemu nepamatují. Je to jako chodit hustým lesem a mít zavázané oči. Pak abstinují, nemají důvod lhát a vědí, co komu řekli. Jaké štěstí a jaká úleva! Kvalita jejich života tak podstatně vzrostla.

13. 3.
Nové video Čtyři dobré věci pro ramena a lopatky a jedna příšerná. Máme i anglicky.
---
Chudý člověk
Jeden chudý člověk byl odkázán na to, co mu lidé dají. Někdy dostal pár brambor, jindy mrkev z loňského roku a jindy kedluben. Byl za to vděčný. Podobně bychom měli přijímat vše, co přináší život. Když ne s vděčností, tedy alespoň klidně. Volně podle Swamiho Satyanandy.
---
Film pro českou televizi
Jeden pan režisér mě pozval k natáčení televizního filmu, který se má jmenovat „Praha ožralá“.
Omítl jsem a odepsal: „Ožralost, je nudná. Naproti tomu střízlivost je úžasně zajímavá. Je to můj koníček.“

12. 3.
Nové video Přechod na letní čas a jak se s ním vyrovnat. Máme i anglicky.
---
Podaná ruka
Je březen roku 2023, na okna ťuká stále hlasitěji jaro a dožaduje se, abychom ho pustili dovnitř. Lidé nejsou nadšení, rozněžnělí, dokonce ani spokojení. Kritika se v médiích objevuje mnohem častěji než chvála, to sice bývalo odjakživa, ale to teď vnímám zřetelněji než dřív.
Někdy před sto lety řekl Gándhí: „Buď tou změnou, kterou chceš ve světě.“ Je to jako kdyby nám někdo z minulého století podal ruku. Chceš, aby přibylo ve světě střízlivosti, tak buď střízlivý. Chceš, aby na sebe byli lidé laskavější, tak buď laskavý. Přál by sis lidstvo rozveselit, tak se víc směj nebo usmívej.
Ještě k té střízlivosti. Od alkoholu abstinuji od roku 1984, nekouřím a drogy ve mně vyvolávají odpor. Jenže střízlivost znamená i správný odhad svých možností a potřeb. Tady bych našel rezervy.

11. 3.
Hádanka pro střízlivé přátele
Proč má střízlivost přednost?
Protože jede po hlavní silnici. Když o ní závislý člověk dbá, dostane k ní většinou navíc všelijaké dárky a dárečky. Když o ni nedbá, nedostane nic.

---
Milá odezva
Užitečnost bráničního dýchání zdůrazňují často. Jedna paní mi napsala jako komentář k videu: „Dýchání do břicha je super, protože spolehlivě zklidní panickou ataku. Naučila jsem se ho z Vašich knížek a videí. Často ho používám. Díky!“

10. 3.
Mohu a nemusím
Jednou při cvičení vstoje jsem si řekl, abych se uklidnil a uvolnil: „Mohu spát, nemusím spát“. Fungovalo to, tak jsem to zkusil večer před spaním a fungovalo to také. Někdo si při cvičení řekne „musím to vydržet“. Opravdu to se skřípěním zubů vydrží, ale má vztek na sebe i na cvičení. Lepší postoj je říci si: „Mám teď čas pro sebe, mohu odpočívat. Někdo se pohupuje v houpacím křesle, kdežto já při cvičení.“ To je úplně jiný a mnohem lepší postoj.
Se střízlivostí je to podobné: „Nemusím své tělo i mozek trápit všelijakým chemikáliemi a stresem. Mohu abstinovat. Jaká úleva!“
---
Nové video Užitečné cvičení pro krční páteř vážně i jako legrace. Máme i anglicky.

9. 3.
Mapy energie
Dávní jógíni a indičtí lékaři popsali sedm čaker a velké množství dalších energetických center, které nazvali marmy. Co se čínské tradice týče, řádných drah, jimiž proudí energie, je dvanáct. K tomu přistupují, mimořádné dráhy. Akupunkturních bodů, ať už na drahách nebo mimo ně, jsou stovky. A teď mi řekněte, kdo se v tom má vyznat. Pojďme to zjednodušit.
První energetické centrum se nachází mezi pupkem a páteří. Je to místo, kde se energie tvoří zušlechťuje a ukládá do zásoby. To je možné i o patro výše ve středu dolní části hrudníku. Toto centrum ale energii hlavně rozvádí po těle nebo i mimo něj, např. při práci rukama. Souvisí také s emocemi. A pak je tu třetí centrum v hlavě mezi středem obočí a temenem. To umožňuje myšlení a intuici. Energie se zde neukládá, ani neprodukuje ale spotřebovává.
Moderní člověk hledí na všelijaké obrazovky a displeje telefonů, mluví, přemýšlí o všem možném, a ještě se rozčiluje nebo baží po hloupostech. K tomu přistupuje alkohol, drogy a hazard, což jsou nenasytné energetické pijavice. Energii má úplně nahoře, plýtvá jí, a pak se diví, že je unavený. Udělal by lépe, kdyby nechal mobil doma, šel se střízlivý projít a dýchal při tom do břicha.

8. 3.
Před západem slunce
Svatý Pavel radil dávným křesťanům v Efezu: „Nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce.“
Ještě lepší je hněv zvládnout co nejrychleji, jenže na to v běžném životě není vždy čas. Málokdo z nás bývá rozhněvaný tak, aby demoloval nábytek, a přitom řval jako tur. Osobně občas cítím spíš vůči někomu nebo něčemu podrážděnost. On je to také hněv, ale skrytý a naředěný. Jednou večer jsem si dal práci a přál jsem mír a světlo lidem a okolnostem, na které jsem byl toho dne třeba jen trochu naštvaný. Patřila sem třeba rozmrzelost, že mi ujel autobus a že něco v obchodě zdražili nebo neměli. A patřila sem i rozmrzelost na sebe, že jsem něco nezvládl nebo rozsypal.
Hněvu se podobá bažení a s jeho zvládáním je to podobné. Zase nemyslím jen silné bažení, ale bažení mikro nebo mini. I jemu je dobré věnovat pozornost a zvládat ho podobně, jako se zvládají bažení silná a zjevná.
---
Nové video Barva světla, jeho intenzita a zdraví

7. 3.
Pohni jednou věcí
Dávné rčení říká: „Pohni jednou věcí a pohne se tisíc dalších.“ To lze vykládat různě. Při cvičení čchi-kungu vstoje vychází pohyb často z místa mezi pupkem a páteří. V důsledku toho se rozpohybují i další části těla. Je možný i jiný výklad. K zásadám tradiční čínské medicíny patří se zaměřit na jeden jediný problém. Jestliže se ho podaří zvládnout, vše ostatní se pak zlepší automaticky. Tohle známe i z naší praxe. Někdo začne abstinovat, a díky tomu se upraví jeho psychický stav, vztahy, krevní tlak, lupénka, jaterní funkce atd.

6. 3.
Nová odborná práce Nešpor K. Úzkost a strach. Jak uklidnit sebe i pacienty. Tato práce není volně šiřitelná.
---
Masáž zápěstí
Podle tradice jsou na zápěstí body, které souvisejí s krevním oběhem a sexualitou. Přátelům abstinentům jsem ukázal, jak zápěstí masírovat a řekl jsem: „Až to budete dělat doma a vaše dáma se zeptá, co provádíte, tak jí řekněte, že uvidí.“
Nato se začali přátelé hlasitě smát. Ale mezi námi, sexualita závislých mužů i žen se při abstinenci zlepšuje i bez masírování zápěstí.

5. 3.
Nové video Polohy ke spánku – vyberte si pro sebe tu nejlepší. Máme i anglicky.
--
Pozemek
Jeden člověk zdědil bažinatý pozemek. Trpělivě ho vysušoval pomocí kanálů a hrází. Trvalo řadu let, než se z mokřiny stala úrodná půda. S naší psychikou je to podobné. Staří psychoterapeuti se domnívali, že stačí zjistit, odkud se berou negativní emoce. To je většinou málo. Už vůbec to neplatí při zvládání návykové nemoci. Obvykle je třeba změnit chování, pěstovat střízlivé návyky a zdravé emoce, a tak pokračovat po celý život.

4. 3.
Nové video Ve jménu...
---
Dobrák
Jeden ne už nejmladší přítel abstinent má přívětivou povahu. Vyrábí vnoučatům a jejich kamarádům hračky a je užitečný i jinak. Jednou řekl v práci kolegyni: „Vy dnes hezky vypadáte, to jste se určitě dobře vyspala.“ Z jeho strany v tom nebyla vypočítavost. Prostě chtěl té paní udělat radost.
---
Služba
Na doléčovací skupině jsem řekl: „Vědci zjistili, že Anonymní alkoholici prospívají všem, ale nejvíc těm, kdo jsou v organizaci aktivně činní.“
Jeden střízlivý přítel zareagoval: „Služba léčí. To vědí Anonymní alkoholici už od 30. let 20. století.“
Služba léčí nejen závislosti. Někdo možná nevěří na karmu, nebo „shromažďování pokladu v nebesích“. Ale i tak se cítí lépe, když někomu pomůže. Zvýší to jeho sebevědomí a pocit smysluplnosti.

3. 3.
Veselý brzlík
Začátkem března 2023 jsem byl v ranním vysílání jedné televize. Mluvili jsme o alkoholu a servítky jsem si nebral. Mimo jiné jsem řekl: „Alkoholové okénko je varovným příznakem poškození mozku. Pokud by dotyčný dál pil, skončil by jako dementní ve speciálním domově důchodců.“
S moderátory jsem si předem dohodl, že v závěru bude něco veselého. Tak jsme si masírovali brzlík. Moderátory to zaujalo doté míry, že v masáži brzlíku pokračovali i po skončení rozhovoru.

2. 3.
Nové video Brzlík pro imunitu a smích
---
Být čistý
Slovní spojení „být čistý“ se často používá ve významu abstinovat od drog a alkoholu. Nejedná se o zvláštnost češtiny, anglické „clean“ může znamenat přibližně totéž. Pojďme si v té čistotě udělat pořádek:
– Čistota těla: Játra se nemusejí potýkat s náporem škodlivin, ale mohou se zabývat trávením, imunitou a dalšími užitečnými aktivitami.
– Čistota myšlení a emocí: Odpadají intoxikace, kocoviny a silná bažení. Mozek dlouhodobě střízlivého člověka pracuje lépe a nálada je stabilnější. Takový člověk se díky tomu lépe rozhoduje a jedná efektivněji.
– Čistota motivací: Závislý člověk má sklon druhé zneužívat, podlézat jim, vyhrožovat a lhát, aby získal prostředky na alkohol nebo drogy. To při střízlivosti odpadá.
– Čistota vztahů: Povrchních, rizikových vztahů ubývá a dotyčný má více času na ty opravdu podstatné. Důležité vztahy se prohlubují a zlepšuje se komunikace.
– Mezi čistotou a střízlivostí existuje i další souvislost. Je třeba o ně pečovat soustavně a po celý život.

1. 3.
Ráj
Ráj se nachází na venkovském předměstí Olomouce. Jsou tam přízemní domky, kolem zahrady a pole, kostelík a tím vším prostupuje převelice laskavá duše mé babičky.
Ráje máme každý jiné. Pro střízlivé přátele je rájem střízlivost a dobrá cesta do něj organizace Anonymních alkoholiků.

28. 2.
Nové video Tohle vyzkoušejte.
---
Pro tříleté děti
Do jednoho videa pro střízlivé přátele jsem si koupil svítící plácačku. Jednalo se hračku pro děti od tří let. Po vytažení plastové pojistky ale plácačka nesvítila, protože se tak uvolnila baterie. Bylo třeba křížovým šroubovákem otevřít prostor pro baterie, dát je do správné polohy a mezi ně a kryt vložit těsnění, aby se baterie nepohybovaly. Tohle by tříleté dítě nezvládlo.

27. 2.
Nové video Velký problém! Co teď?
---
Co zlepšuje vstřebávání živin
Jistě jste slyšeli radu neplýtvat potravinami. Dobré využití potravin usnadní nejen hospodárnost, ale i to, že zlepšíme vstřebávání. Oč se jedná:
Co pomáhá
– Jíst pomalu a dobře žvýkat.
– Omezit stres.
– Probiotika, tj. prospěšné bakterie (v jogurtu nebo v tabletách)
– Zdravé tuky zlepšují vstřebávání vitaminu A a D. Např. mrkev a rajčata je hodné tepelně upravit s olivovým olejem.
– Vitamin D v potravě zlepšuje vstřebávání vápníku.
– Vitamin C zlepšuje vstřebávání železa.
– Česnek cibule, pór a chřest obsahují inulin a zlepšují vstřebávání vápníku.
– Trávení zlepšuje i přiměřený příjem vody.
– Luštěniny, ořechy a semínka je vhodné předem máčet, a pak dobře uvařit.
Čemu se vyhnout nebo co omezit
– Alkohol poškozuje žaludeční sliznici a zhoršuje trávení.
– Trávení také zhoršují nápoje s vysokým obsahem kofeinu.
– Přepálený tuk, smažení, pražení zatěžují trávicí systém.
– Typická hospodská strava a „fastfood“ potraviny obsahují často přepálený tuk, bývají přesolené a těžce stravitelné.

26. 2.
Jednou ráno
Otevřel jsem svoji e-mailovou schránku. Advokát Kennedy Uduka mi sděloval, že jsem zdědil moře peněz. Měl jsem chuť odepsat: „Ahoj, Kennedy, ty prachy si klidně nech.“ Místo toho jsem email smazal. Zajímavější byl dopis střízlivého přítele, který se u nás kdysi léčil a nyní pracuje ve Švédsku. Napsal mi mimo jiné: „Děkuji, že jste chodil na odděleni s námi cvičit a ukázal mi společnost Anonymních alkoholiků.“ Tuto organizaci navštěvuje pisatel dodnes, ne ale Na Poříčí 16, ale v Malmö. To je jenom drobný rozdíl.

25. 2.
Nové video V akci.
---
Inhibitory klíčení
Luštěniny patří k tomu nejzdravějšímu a nejlevnějšímu. Měli bychom je ale máčet a proplachovat. Nemáčená obsahují velká množství inhibitorů klíčení. To, že nám nebude v žaludku nic klíčit, vypadá jako výhoda. Problém je jinde. Inhibitory klíčení oslabují účinnost trávicích enzymů a zhoršují vstřebávání některých prospěšných látek. Jak obsah inhibitorů snížit? Stačí nechat luštěniny delší dobu ve vodě, vodu slévat, a pak luštěniny důkladně uvařit. Máčení a proplachování lze spojit s klíčením, což přináší další výhody.
Prakticky totéž platí totéž pro ořechy a semena. Jestliže jsme je před dalším zpracováním máčeli, tělo je lépe využije. Inhibitory klíčení mají i dobrou stránku. Jsou užitečné při prevenci cukrovky a nádorů, jestliže v jídle nějaké zůstanou, je to v pořádku.

24. 2.
Nové video 5 zvuků čchi-kungu pro 5 orgánů a 10 emocí.
---
Rychlé, levné, ekologické
Ctnostný mnich kdesi v Asii dojedl oběd. Pak vypláchl misku. Vodu nevyléval, ale vypil. Tento zvyk si manželé Veselí oblíbili. Používají ho, když jí doma. To je skoro vždy. Proti mnichům z dávných dob mají výhodu. Nádobí nemyjí v řece, ale teplou vodou z konvice.
Video

23. 2.
Sprcha
Sprchování není moje oblíbená činnost, zvláště ne v únoru. Ale přemohl jsem se. Pod sprchou jsem si nahlas řekl: „Za nezájmu veřejnosti píšu knihy, za nezájmu diváků natáčím videa.“ Zvláštní na tom bylo, že jsem se tomu hlasitě smál.
Přeháněl jsem, knihy se prodávaly dál, i když ne tak jako před ruskou invazí na Ukrajinu. Co se videí týče, i ta mají slušnou sledovanost. V odborných časopisech vycházejí mé články. Ale kdo ví, jak se situace vyvine. Ať se vyvine jakkoliv, jsem na to připraven.

22. 2.
Úžasná super potravina
Jako super potraviny se označuje všelicos, např. jahody, borůvky, chia semínka, dýně, kustovnice, vlašské ořechy, fazole, čočka, zázvor, kapusta, papriky a mrkev. K super potravinám přidám ještě jednu. Nejprve její charakteristika podle čínské tradice: Posiluje nedostatečnou energii, mírně ochlazuje, odstraňuje jedovaté látky z těla, prospívá játrům, plicím, ledvinám i trávicímu systému. Co by to tak mohlo být? Je to vlažná voda.
---
Nové recenze mé knihy „300 úsměvů pro lepší život
Čtivé, úsměvné, poučné. Když čtete metru, a začnete se nahlas smát, tak na Vás lidi okolo koukají, jestli nejste blázen :-) Recenze na heureka.cz
---
Kniha, jako autor sám. Jak řekl Werich: „Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí — čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší.“ A přesně v tomto duchu se nese celá kniha doktora Nešpora. Otevřete ji na kterékoli stránce, začnete ji číst, zasmějete se/pousmějete se, klidně ji zase zavřete a s pohodou žijete svůj den. A příště můžete začít číst úplně na jiné stránce a opět a opět. Takový malý povzbuzovák pro všední den. :)
Recenze čtenářky na serveru www.databazeknih.cz

21. 2.
Nové video Vnitřní policista pro ošidné situace
---
Srdce a inkoust
Následující příběh zní neuvěřitelně, je ale pravdivý. Jedna paní se někde dočetla, že modrá barva je prospěšná a chtěla s její pomocí posilovat srdce. Představovala si srdce jako modré a dýchala tam modř. Po čase začala mít potíže. Lékaři na Slovensku ani v Praze na ní nenašli nic zvláštního. I obrátila se na Petra Kochlíka, což je kamarád a učitel čchi-kungu. Ten intuitivně zjistil, že má kolem srdce pruh modré barvy. Ona mu vysvětlila proč. Petr nějaký inkoust z okolí srdce odstranil a poučil jí o barvách a orgánech. Obtíže té dámy po týdnu zmizely a zlepšení bylo trvalé.
Co se barev týče, obvykle bývá vhodné posilovat všechno. To, na čem nejvíc záleží, jen o něco víc. S velkou mírou zjednodušení lze říci, že příslušný orgán posilují o potraviny podobné barvy.
-Ledviny: Temně modrá nebo černá energie vody, z potravin většina luštěnin.
-Játra: Svěží zeleň stromů, z potraviny různé natě, např. řapíkatý celer. Ne však nazelenalé uzeniny.
-Srdce: Jasně červená barva vycházejícího slunce, z potravin např. černý čaj (Číňané mu říkají „červený“)
-Slezina a žaludek: Sytě žlutá, z potravin např. jáhly.
-Plíce: Bílá, z potravin napři bílá cibule nebo čerstvý zázvor.
Co by měli posilovat a čistit lidé s návykovou nemocí? A co ti, kteří si nejsou jistí, co právě potřebují? Odpověď je jednoduchá. Zase všechno. Buď postupně nebo duhovou energií, která hraje a třpytí se všemi barvami. Sám to používám často.
Video

20. 2.
Nové video 5 energií pro 5 orgánů podle čchi-kungu.
---
V pravěku na zahrádce
Někteří přátelé chtějí na nestřízlivé období života vygumovat ze života. Nepřejí si, aby jim ho kdokoliv připomínal. Je to pochopitelné, moudré ale ne. Zapomenout na neradostnou minulost by oslabovalo motivaci ke střízlivosti. Takový člověk by opakoval stejnou chybu znova a znova, což se opravdu někdy děje. S minulými zkušenostmi je třeba inteligentně pracovat. Někdy používám toto přirovnání. Pračlověk našel na své zahrádce ložisko kovu. Samo o sobě mu bylo k ničemu. Ale když se naučil kov těžit a zušlechťovat, mohl z něj udělat ledacos užitečného.
A co když někdo ublížil nám? Ani na to bychom neměli zapomínat. Ne snad proto, abychom mu to při vhodné příležitosti vrátili, ale z jiných důvodů. Třeba proto, abychom se dokázali vcítit do situace lidí v podobné situaci. Těm, kteří se chovají špatně, lze odpustit, už proto aby se nám žilo lépe. Abychom zapomněli, to na nás ale nemůže nikdo chtít.

19. 2.
Nové video Pomoc na dálku: čtyři snadné možnosti. Máme i anglicky.
---
Nová střízlivá pohlednice.
---
Chovej se slušně!
Kdosi napsal, že duchovní oblast dává člověku další „motivační motor“. Duchovní motivace k dobrému životu lze rozdělit do dvou skupin. Tou první je negativní motivace. Někdo jedná správně proto, že nechce zarmoutit své anděly, a podstoupit dlouhodobou převýchovu v očistci. V podobném duchu varuje buddhistická tradice: „Chovej se k druhým dobře, nevíš, kdo z nich bude v příštím životě tvoje matka.“ Druhou skupinu tvoří pozitivní motivace, sem patří láska k lidem i k tomu, co nás přesahuje.
Která těchto možností je lepší? Ideální bude používat obě dvě. To platí i při překonávání závislosti. Někdo dostane bažení a řekne si: „Nechci, aby mi bylo špatně.“ Pak ještě dodá: „Chci být zdravý a dobře pečovat o rodinu.“

18. 2.
Nové video Veselý doktor o sebevědomí. Máme i anglicky.
---
Důležitá rozhodnutí: deset kroků jak se dobře rozhodnout
* Nerozhodujte se hned. Pokud možno počkejte do dalšího rána a dobře se vyspěte.
* Uklidněte se fyzickou aktivitou. Zvláště vhodné bývají jóga, čchi-kung, procvičování prstů u rukou a chůze.
* Jestliže je třeba se rozhodnut rychle, uklidněte se úsměvem a dýcháním do břicha s delším výdechem.
* Buďte střízliví. Už asi po měsíci abstinence se podstatně zlepší myšlení.
* Mozku prospěje i vlažná voda nebo slabší čaj.
* Opatřete si podstatné informace a vyhodnoťte své minulé zkušenosti s podobnými situacemi.
* Poraďte se s někým kompetentním. To může být žijící osoba, ale také např. váš duchovní ideál.
* Postupně se zeptejte: Jaké mám možnosti? Která z nich nejvíce prospěje mně? Druhým lidem? Přírodě? Jaký budu mít pak pocit?
* Své rozhodnutí uskutečňujte a průběžně vyhodnocujte.
Video


17. 2.
Nové video Veselý doktor plánuje nákup
---
O počasí
Změny počasí byly pro naše předky náramně důležité. Neměli ale počítače, družice a další techniku, jakou disponují dnešní meteorologové. Museli vystačit s pozorováním přírody. Nabídnu příklad. Víte, jak poznali, že fouká silný vítr?
Podle toho, že ptáci létali pozpátku.

16. 2.
Aktualizoval jsem text
Jak zvládat úzkost a strach.
---
Třetí oko
Požádal jsem přátele abstinenty, aby dokončovali větu „Ach, byl jsem oklamán, alkohol, drogy a hazard slibovaly…
Jeden hubený, pobledlý mladík řekl: „Myslel jsem, že mi drogy otevřou třetí oko, a místo toho…“ Větu nedokončil a zatvářil se nešťastně.
Řekl jsem mu: „Podle mistrů byste potřeboval na otevření a fungování třetího oka hodně, opravdu hodně energie. A tu nemáte, drogy vás vyčerpaly.“
Skupinová terapie se chýlila k závěru a já se zeptal přítomných na jednu věc, kterou si z ní odnesou. Zmíněný mladík neříkal nic, tak jsem mu pomohl: „Dozvěděl jste se, jak otevřít třetí oko.“
Tomu jsme se oba zasmáli.

15. 2.
Nové video Pšt
---
Sprostá slova
Podle britských vědců se tvrdě znějící souhláska „r“ objevuje v mnoha jazycích ve slovech označujících drsný povrch. „R“ také často najdeme ve vulgárních výrazech. Příklady si domyslíte sami. Tato slova lidé používají, když jsou něčím nepříjemně překvapeni. Nemyslím, že někoho uklidní hlasité zvolání: „Ty krávo!“ Určitě to také neuklidní jeho okolí. V takových situacích se snažím neslušná slova nahradit větou „To je zajímavé.“ Například rozliju čaj a řeknu si: „To je zajímavé.“
Někdy se mi to podaří jindy ne, ale pracuji na tom.

14. 2.
Nový odborný text Nešpor K. Běžný smutek a depresivní porucha.
Tato práce není volně šiřitelná.
---
Pravidla
Střízliví přátelé by měli v zájmu střízlivosti a svého zdraví dodržovat určitá pravidla, např. se doléčovat, vyhýbat se rizikovým prostředím a vést rozumný životní styl, více viz můj web. Pravidla dodržuji také já. Tím nemyslím ta běžná, jako je zdravení nebo děkování. Mám na mysli pravidla, která jsem si stanovil speciálně pro sebe. Klidně vám některá prozradím, třeba někomu přijdou vhod:
– Zprávy jen 11:00-18:00, před tím ani pak ne.
– Ráno automasáž zad a vlnění páteří jako delfín.
– U počítače mám minutku nastavenou na 18 minut. Pracovat najednou dvakrát 18 minut, když je k tomu důvod, je ještě v pořádku. Víc už ne.

13. 2.
Budík!!
Někdo by měl další den vstát dřív než obvykle. Řekne si: „Nařídím si budík!“
Jenže to neudělá a jeho ráno pak vypadá jako zrychlená groteska.
Jiný se rozhodne: „Problémů jsem nadělal dost, budu abstinovat!“
Ale nezmění zvyky ani okruh známých. Chodit na setkání Anonymních alkoholiků ho ani nenapadne. Myslel to sice upřímně, ale chtělo to udělat další logické kroky.

12. 2.
Odpověď na dotaz ohledně tzv. nealko piva
I kdyby ten produkt neobsahoval žádný alkohol, byl by nebezpečný. Povědomá pachuť a zápach vyvolávají bažení. Setkal jsem se s případy, kdy někdo začal nealko pivem, zvyšoval dávky, pak přešel k normálnímu a byl v rejži.
---
O co mi jde?
Jsem spíše mírumilovný člověk, přesto se dostávám do konfliktů z různých důvodů, třeba kvůli střízlivosti. Důležité bývá si uvědomit, oč mi jde. Jestli chci druhého přemoci a ponížit, objeví se hněv. Tělo se připraví na boj, přestane mi to myslet a budu ve stresu. Jestli mám dobrý motiv, třeba chci pomoci druhým, pocítím laskavost. To mě uklidní a celkově mi to prospěje. Důležité je nejen to, co dělám, ale také proč.

11. 2.
Nové video Počítač nereaguje! Co teď?
---
Radotínští žasnou
V únoru 2022 jsem přednášel v Radotíně o zdravých emocích. Přítomným jsem navrhl, aby se obdivně, s rozšířenýma očima usmívali na sousedy napravo i nalevo. Takto jsme chvíli žasli, a pak opakovali: „Kolem samí úžasní lidé!“ To už se přítomní neusmívali obdivně, ale smáli na celé kolo. Na konci přednášky dámy a pánové tak dlouho tleskali, až si vysloužili přídavek. Naučil jsem je jak se zdraví veverky: „Kvik, kvik, kvikkvik.“

10. 2.
Kdo je nejlepší?
Jedna paní mi napsala, že jsem ten nejlepší lékař na světě. Potěšilo mě to, ale odepsal jsem jí: „Znám mnohem lepší lékaře – pohyb, úsměv, smích, laskavost a střízlivost. Mimochodem jsou to moji kamarádi.“
---
Práce a úsměv
„Když musíte pracovat, tak pracujte s úsměvem.“ Tohle napsal Ind Kapil Dev. Pracovní podmínky jsou v Indii tvrdé a výdělky v porovnání s našimi velmi nízké. Ale i tak je možné pracovat s úsměvem, člověk se tak uklidní a šetří energií.

9. 2.
Průvan!
Byl únor a teploty se držely něco málo nad nulou. Paní Veselá zavěsila vyprané prádlo venku na šňůru. Kolem šla sousedka a zeptala se: „Myslíte, že vám to do večera uschne?“
„Asi ano, fouká silný vítr,“ řekla paní Veselá a měla pravdu. Navečer už bylo prádlo skoro suché.
Vítr nebo průvan také urychlují odpařování potu z pokožky, a voda se tak z těla ztrácí. Na dostatečný příjem tekutin je proto třeba pamatovat i v chladnějších obdobích roku. A také bychom neměli, pokud to jde, pracovat v průvanu. Při práci s počítačem jsou hodně namáhána zápěstí a celá páteř zvláště krční. Tyto části těla jsou na chlad a průvan zvláště citlivé a je třeba je chránit. K větším ztrátám tekutin dochází i při cyklistice, jízdě na motorce, nebo když někdo jede v autě a má pootevřené okénko.
Ještě souvislost, která se týká pracovního prostředí. Jestliže má někdo virové onemocnění dýchacích cest a hlasitě mluví nebo zpívá, virus se roznáší na větší vzdálenost. Podobně může působit i průvan, který vzniká při větrání nebo který působí klimatizace. Větrat je potřebné i v chladných obdobích roku, ale sedět v únoru u otevřeného okna a zpracovávat účetní uzávěrku by se mi opravdu nechtělo.
Klimatizace může také ochlazovat. To má své výhody i nevýhody. Rozdíl vnějších teplost a vnitřních klimatizovaných teplot by neměl přesáhnout 5–6 °C. Jestliže je rozdíl větší, může dojít u citlivějších lidí při přechodech mezi neklimatizovanými a klimatizovanými prostředími k onemocnění. Někteří lidé se diví, že onemocní virózou uprostřed léta. Nemusí to nijak souviset s jejich imunitou, ale právě s klimatizací. Někdo se vypravil v létě to země v tropickém nebo subtropické pásmu. Venku je 35 °C a v klimatizovaném hotelu něco před dvacet. Tomu se tělo obtížně přizpůsobuje.
Ještě zajímavost: Mistři čchi-kungu milují přírodu a rádi v ní cvičí, ne ale za silného větru. Jistě vědí proč.

8. 2.
Nové video Pro dobré držení těla a protažení prsních svalů. Skvělé po delším sezení. Máme i anglicky.
---
Loď ELPA
ELPA se jmenuje náš doléčovací klub. Ten název lze vykládat např. jako „elitní přátelé abstinenti“. Jednou přišel na klub deset let abstinující přítel. Koupil si loď. Tím nemyslím pramici, ale velkou loď, se kterou se dá vyjet na moře. Požádal mě o dovolení, zda by mohl loď pokřtít jménem ELPA. Dal jsem hlasovat a všichni s tím souhlasili. Neodpustil jsem si poznámku: Ať tu loď pokřtí čajem nebo vodou. Tak ostatně i já křtím své nové knihy.

7. 2.
Pšt!
– Dítě se vzteká a dělá hluk. Maminka mu řekne „pšt“, aby ho uklidnila.
– Podle čínské tradice ovlivňují určité zvuk jednotlivé orgány. Zvuk pro játra je „ší“. Játra souvisejí s hněvem a bažením dvojím způsobem. Když jsou játra oslabena, člověk se spíše dopálí, a když se rozhněvá, oslabí tím játra. Taoistický mistr by v takové situaci poradil opakovat právě „ší“.
– Jedna indická mantra zní „Óm šánti“. Vyslovuje se óm šánty a ono šánti znamená mír. Používám ji často, když se chci uklidnit.
– Podobně i hebrejské slovo „šalom“ označuje mír.
Nevím, co z toho bude nejvhodnější pro vaše potřeby – pšt, ší, óm šánti nebo šalom. Bude nejlepší si to vyzkoušet.
Zajímavost: Tohle je moje první video na YT (rok 2007), je na něm právě Óm šánti.

6. 2.
Nové video Veselý doktor si rozhýbává kyčle. Máme i anglicky.
---
Jak pročistit karmu rodu
Podle východní tradice mají svoji karmu nejen jednotlivci, ale i rodiny. Ovlivňuje nás nejen karma rodičů, ale i dávných předků, které neznáme. Jak karmu rodu očistit?
– Předně je správné smýšlet o předcích dobře. Jistě neměli úplně lehký život a zasluhují vděk, ne výčitky.
– Předkům lze nabídnout vodu, ovoce apod. Obětinu pak nejíme, protože údajně ztratila životní energii.
– Ve prospěch předků lze recitovat mantry, modlitby nebo duchovní texty.
– Asi nejlepší je vykonat jménem příbuzných nějaký dobrý skutek.

5. 2.
Nové video Veselý doktor pro ty, kdo hodně sedí. Máme i anglicky.
---
Pokora
Jedna známá mě požádala, abych natočil video o pokoře. Místo toho jsem jí napsal přibližně toto: „Být pokorný vůči někomu, kdo se chová hloupě, není rozumné a může to být nebezpečné. Pokora není ani to, když oprávněně uznáme, že je někdo lepší. Je to realizmus.“
A co když si někdo závislý, svoji závislost konečně přizná? To je také realizmus.

4. 2.
Nová videa:
Veselý doktor a čaj
Modlitba míru a Mantra míru, máme i anglicky.
---
Sopka na Komorní Hůrce
Jedna jinak inteligentní paní mi v únoru 2023 poslala vážně míněný e-mail, v němž vyjadřovala obavy o české stíhací letouny. Ten e-mail odeslala v půl jedné v noci. V první chvíli jsem jí chtěl odepsat, že by se také mohla probudit sopka na Komorní Hůrce nebo přiletět Marťani. Zvítězilo ve mně ale lepší já, a tak jsem jí poslal Modlitbu míru a video s cvičením. Ještě jsem jí nabídl odkaz na zásady zdravého spánku a připsal, že kdybych byl její rodič, tak jí ho nechám desetkrát opsat. Ke ctí té paní slouží, že se neurazila, ale poděkovala.
V druhé polovině zimy a v noci bývají lidé vyčerpaní, a to zvyšuje jejich náchylnost ke strachu. V noci je správné spát, to nějakou energii dodá. Počítač vypínám obvykle už po 20. hodině a stejně i mobil. I v zimě se lze procházet přírodou. Pomáhá také pravidelnost v jídle, jóga, čchi-kung, nějaká forma duchovního života a ovšemže i střízlivost.

3. 2.
Nová videa
5 minut smíchu.
Veselý doktor cvičí jógu
---
Nové odborné práce
Nešpor K, Csemy L. Od jakého věku povolit požívání alkoholu.
Nešpor K. Kratom. Tato práce není volně šiřitelná.
---
Zvláštní otázka
Na doléčovací klub přišli většinou zkušení abstinenti. Zeptal jsem se jich: „Kdybych měl tu moc a zbavil vás závislosti, kdo z vás by začal znova pít alkohol, brát drogy, nebo hazardně hrát?“
Nepřihlásil se nikdo.

2. 2.
Doznívání stresu
Jeden přítel abstinent mnoho let abstinuje. V roce 2023 proběhla volba prezidenta. Onen přítel ji silně prožíval. I když to dopadlo, jak si přál, na doléčovací skupinu čtvrtý den po volbách přišel vyčerpaný a v psychické nepohodě. Za týden už byl v podstatně lepším stavu.
Co z toho vyplývá:
1. Stres vyčerpává a vyčerpání trvá dlouho poté, co stres odezněl.
2. Zbytečnému stresu je správné se vyhýbat.

1. 2.
Suchý únor a televize
Ozvala se jedna televize s dotazem na akci „Suchý únor“. Začal jsem sloganem „Suchý únor, měsíc úspor!“ A pak to vysvětlil: „Abstinencí šetříte nejen peníze a čas, ale hlavně mozek a játra. Svoboda vyžaduje možnost volby. Vyzkoušejte si, jestli se po měsíci abstinence zlepší paměť, jestli budete lépe vypadat, a jestli se budete lépe cítit. Pak se rozhodněte, zda ve střízlivosti pokračovat. Já jsem zkusil v roce 1984 rok abstinovat a střízlivost se mi tak zalíbila, že v ní pokračuji dodnes.“
Pak jsem mimochodem navrhl zdanit alkohol v pivu a vínu. Jednalo se o živé vysílání a moderátor mě nechal mluvit. Radostně jsem pokračoval dalším sloganem: „Střízlivost je vzrušující! Život závislých lidí je jako přes kopírák. Ten, kdo se dopracuje ke střízlivosti se může zabývat vším možným“. Nato jsem začal vyjmenovávat, co všechno naši střízliví přátelé dělají.
To už bylo na moderátora moc, takže se se mnou rozloučil.

31. 1.
Nové video Emoční první pomoc.
---
Nová odborná práce
Csémy L, Nešpor K. Rizika legalizace konopných drog.
---
Cesty
Jeden dobrý známý studuje indickou filosofii a překládá staré texty. Já jógu sice cvičím, ale spíše tělesná cvičení, protože při práci hodně sedím. Třeba v současnosti se zabývám vlivem alkoholu na mozek nezletilých. Není jenom jedna jóga a jenom jedna duchovní cesta.

30. 1.
Z dopisu abstinentovi
Předně děkuji, že přinášíte začátečníkům v léčbě naději a povzbuzení. Když se pocit nicoty objeví, udělejte něco laskavého – pro sebe, rodinu nebo pro jiné lidi. To je tvrdá, času odolávající měna. Laskavé jednání projasňuje mysl, zlepšuje vztahy a zvyšuje sebevědomí. Je to stejné jako se střízlivostí, někdo začne abstinovat a v jeho životě dochází k řadě pozitivních změn, ani neví jak. Nebo si docela obyčejně odpočiňte. Pocity nicoty se často objevují při vyčerpání.

29. 1.
Nové video Pokročilá střízlivost - tři znaky.
---
Ale umíte!
Někteří lidé se domnívají, že se neumí uvolnit. Nemají pravdu. Ve stavu hlubokého uvolnění bývají ve spánku a tato zkušenost je uložena v jejich mozku. Toho lze využít k uvolnění v běžném životě. Nehodí se to pro činnosti, které vyžadují naprostou pozornost, jako je řízení. Je ale možné se ospale procházet, ospale cvičit a ospale odpočívat. Je-li třeba, dá se z tohoto stavu snadno vrátit do plné bdělosti.
Video

28. 1.
Podivín
V desátém století žil v Číně mnich jménem Pu-Taj. Měl pořád dobrou náladu a často se smál.
Jednou se ho bohatý obchodník zeptal: „Jak to, že jsi pořád tak veselý? Na severu se válčí. Nikdo netuší, jestli se letos urodí rýže. A ty se směješ!“
Mnich odpověděl: „Když se budu trápit, nikomu to nepomůže. Smích je lepší.“
Obchodník řekl: „Podívej se na sebe. Jsi starý, nevzhledný a chudý. To je ti k smíchu?“
Mnich se místo odpovědi rozesmál na celé kolo.

27. 1.
Veselé stáří
Starobylých památek si lidé váží chrání je. Ještě větší respekt zasluhují starší lidé. To se někdy děje, jindy ne. Léta chodívám na oddělení pro závislé ženy cvičit jógu. Jednou se mě mladé děvče závislé na drogách otevřeně zeptalo, kolik je mi let, Řekl jsem jí to a ona se podivila: „Když jste tak starej, jak to, že ještě tu jógu cvičíte?“
Pobavilo mě to. Odpověděl jsem: „Cvičím dokonce víc. Autíčko veterán potřebuje důkladnější údržbu než nové vozidlo.“
Smích a úsměv: K dobré údržbě patří i úsměv a smích. Nápad uspořádat výstavu fotografií usmívajících se dam a pánů vyššího věku se mi líbí. Smích, úsměv a dobrá nálada přidávají léta k životu i život k létům. Patří k vrozeným způsobům, jak se uvolnit. Úsměv a usmívání mě zaujaly do té míry, je jsem o nich napsal knihu „300 úsměvů pro lepší život“. Těší mě, že o ni mají lidé zájem. Nyní už praxe.
– Lišácký úsměv s přimhouřenýma očima je naprostý základ. Uklidní vás i okolí.
– Obdivný úsměv je určen pro slavnostní příležitosti, např. kdybyste někomu vyznávali lásku.
– Jemný melodický smích. Ten často provází přátelský rozhovor.
Existují i výraznější druhy smíchu, ty se ale nehodí pro každého, proto je zde neuvádím. Místo toho se zamyslíme nad dalšími vrozenými způsoby, jak se uvolnit.
Klidné dýchání do břicha s dlouhým výdechem: Dlouhý výdech je typický i pro smích, příkladem je zmíněný melodický smích.
Spánek: Před spaním se věnujte klidným a pohodovým věcem, televizi a mobil nechte vypnuté a usmívejte se. Budete spát klidněji a mít hezčí sny. A nový den začínejte s úsměvem, bude pak veselejší.
Dobré vztahy uklidňující společnost: Laskavý úsměv dobrým vztahům prospívá a posiluje je.
Uklidňující prostředí: Když člověk přijde někam, kde se cítí dobře, často se usměje.
Relaxace po tělesné aktivitě: Tělesná aktivita prospívá mozku a projasňuje náladu. Může to být i chůze nebo domácí práce. Usmívejte se při nich.
Relaxační techniky: Na mém webu drnespor.eu jsou volně ke stažení jejich nahrávky. Můžete si je pouštět místo večerníčku.
Zdravé emoce: Laskavost, vděčnost nebo klidná radost bývají provázeny úsměvem.
Ještě něco: Na něco jsem zapomněl, co by to tak mohlo být? Aha, střízlivost!
Video

26. 1.

Nová videa
Užaslí opičáci.
Rada k volbám
---
Nové audio
Maestro Eversober: Holky zase mají zájem
---
Láskyplný pohled
Pohledem lze vyjadřovat emoce a myšlenky. Hledět lze láskyplně, podrážděně, překvapeně, pobaveně i nevěřícně. Jinak vypadá letmý pohled, jinak zaujaté pozorování. Na Východě se traduje, že kde je pohled, tam je energie. Jestliže hledíme na televizní přijímač, posíláme energii elektronice, což není právě účelné. Pohled lze obrátit i dovnitř těla, jak se to děje při jógové relaxaci Jóga nidra. Během každodenních aktivit je dobré si uvědomovat, na co a jak hledíme a jaké jsou v našem pohledu emoce. Prohloubí to sebepoznání a zlepší hospodaření s energií.

25. 1.
Střízlivost a čas
Na doléčovací skupině jsme zkoumali, jak vnímá dlouhodobě abstinující člověk čas. Objektivně vzato má času o hodně víc než dříve. Přesto mají někteří přátelé pocit, že se běh času zrychlil. Může to být tím, že střízlivý mozek přijímá více podnětů a objevuje nové možnosti. Na noční obloze, když je zataženo, nejsou vidět hvězdy. Oblačnost se rozptýlí a hvězdy se objeví. To lze přirovnat ke střízlivosti. Jestliže střízlivost trvá dlouho, je to jako hledět na oblohu dalekohledem.

24. 1.
Soucit a radost
Soucit a radost spolu zdánlivě nesouvisejí. Ten, kdo soucítí se smutným člověkem, cítí také smutek. To je sice pravda, ale naše srdce je dost velké na to, aby se do něj vešlo více emocí najednou. Dítě upadne a trochu se potluče. Máma s ním soucítí, ale zároveň ví, že dítě bude brzy v pořádku. V jejím srdci je současně soucit, důvěra i láska. Pociťovat soucit a radost je možné, vyžaduje to ale vidět za horizont světa. Třeba se všichni jednou sejdeme v nebi nebo coby osvícené bytosti někde ve vesmíru. Současnost sice není skvělá, budoucnost možná ano.

23. 1.
Nové video Jednoduché, rychlé, levné, ekologické
---
Nová odborná práce Nešpor K. Alkohol a těhotenství – možnosti prevence
---
Intervalový trénink naruby
Při intervalovém tréninku se střídá rychlý běh s volnějším, volnější s rychlým atd. Cílem je zvýšit výkonnost a vyhrávat závody. Ale co když vám nejde o vavříny vítěze, ale potřebujete se uklidnit?
V tom případě prokládejte pomalý běh nebo chůzi kratší nehybností. Během ní můžete např. třikrát nadechnout do břicha a dlouze vydechnout. Záleží na vás, jestli budete dělat přestávky nahodile nebo po určitém počtu dechů či určité době. Tento postup praktikujte v klidném prostředí.

22. 1.
Geniální dítě
V jedné židovské rodině měli geniálního chlapce. Vypravili se s ním za rabínem, aby se dítětem pochlubili.
Rabín chtěl hocha vyzkoušet a zeptal se ho: „Dám ti tuhle minci, kdy mi řekneš, kde je Bůh.“
Chlapec se na okamžik zamyslel a pak odpověděl: „Já ti dám dvě mince, když mi řekneš, kde Bůh není.“
Byla to dobrá odpověď. Bůh je všude a ve všem, ale někde je ho víc a jinde méně. Někdo začal abstinovat a váhá, jestli jít na setkání Anonymních alkoholiků nebo za nestřízlivými známými. Z Anonymních alkoholiků vychází o hodně více světla, tak jde tam.

21. 1.
Cestou
Nastoupil jsem do autobusu a posadil se vedle pána středního věku, který mi byl povědomý. Po chvíli řekl: „Léčil jsem se u vás před deseti lety, jsem v pořádku.“
Blahopřál jsem mu a pozval ho, aby přišel na doléčování. Jeho dobrý příklad povzbudí ty, kteří začínají léčbu.
O se zamyslel, a pak řekl: „Z léčby na mě silně zapůsobilo setkání s těmi, kdo dlouho abstinují. Tak přijdu.“

20. 1.
Nové video Výzva. Máme i anglicky.
---
Několik vteřin štěstí
Jeden mnoho let abstinující přítel řekl: „Když jsem pil a hazardně hrál, byl jsem denně šťastný jen několik vteřin. To bylo, když jsem se ráno probudil. Pak jsem si vzpomněl na problémy, které jsem si nadělal. Ocitl jsem se ve stresu a objevilo se bažení po alkoholu. Co abstinuji, tak jsem šťastný skoro pořád.“
---
Jak neuklouznout a jak padat
– Buďte střízliví.
– Nedošlapujte na patu, jako normálně, ale na špičku.
– Chodidla jsou od sebe na šíři boků.
– Ruce jsou od těla, rozhodně ne v kapsách.
– Kolena jsou víc pokrčená a těžiště níže.
– Kroky jsou menší, lépe je chodit pomalu. Připomíná to tučňáka.
– Boty by měly mít pevný kotník a profilovanou podrážku.
– Hůl může být užitečná, ale je třeba z ní odstranit gumovou krytku.
– Pokud možno padejte do stran. Při pádu přímo dozadu předkloňte hlavu, abyste chránili týlní oblast.
Video

19. 1.
Nejlepší rozhodnutí
Končila doléčovací skupina, které se zúčastnili přátelé abstinenti, z nichž někteří jsou střízliví i víc než deset let. Zeptal jsem se jich: „Jaké bylo vaše nejlepší životní rozhodnutí?“
Mnozí odpověděli: „Jít do Bohnic.“
To znělo sice zvláštně, ale naprosto jsem to chápal. Na zmíněné skupině se také mluvilo o střízlivém životě. Dva přátele abstinenti shodně řekli: „Je to vrcholné období mého života.“

18. 1.
Právě vyšlo: Nešpor K. Jak se mění schopnosti řídit motorové vozidlo při intoxikaci alkoholem a v kocovině. Sociálná prevencia (Bratislava) 2022; 17(2):10-11.
---
Zametejme!
Slovo zmetek je odvozeno od slovesa „mést“. Když se něco nepovedlo, tak to naši předkové hodili na zem a později zametli. Pro abstinující přátele jsou důležité myšlenkové zmetky vznikající při bažení nebo v důsledku silných emocí. Jedna z možností, jak s takovým zmetkem naložit, je prozkoumat ho, zjistit, kde se stala chyba a provést opravu. Jenže na to není v každodenním životě vždy čas. V tom případě postačí zmetek zahodit a zamést.

17. 1.
Rada lékaře
Telefonoval jsem sestře. Dozvěděl jsem se, že její manžel silně prožívá jednu politickou událost a napjatě sleduje v televizi, co si o tom komentátoři myslí. Řekl jsem: „Vzkaž švagrovi, ať hodinu před spaním nesleduje zprávy, bude pak lépe spát. Zprávám ať jsem vyhne i ráno, zlepší to jeho náladu během dne. Jestli se chce těší z pravnoučat, ať se tím řídí.“
Sestra se smála, i když jsem to myslel vážně.
---
Nová střízlivá pohlednice.
---
Co je to vitamin Ř a jak zvýšit jeho příjem
Pan Veselý se zeptal ženy: „Víš, co je to vitamin Ř?“
„Nemám tušení,“ odpověděla.
„Vitamin Ř“ je důležitý pro zdraví. Vzniká při řehotu, smíchu a usmívání. Jak zvýšit jeho obsah v stravě? Na jídlo se usmívej.“
Paní Veselá se zasmála: „Když se budeš usmívat na lidi, bude to účinnější. Zvláště, když se pak oni usmějí na tebe.“

16. 1.
Jako v bavlnce
Jeden známý řekl panu Veselému: „Nechápu, proč jsou lidi ve stresu. Máme se tady jako v bavlnce.“
Pan Veselý se na chvíli zamyslel: „Stres vyvolává i to, co vidí člověk v televizi, hádky na sociálních sítích a negativními emoce, třeba závist nebo chtivost. Obrazovky jsou pro naši psychiku novinka. Doba kamenná začala někdy před třemi miliony let a televizi máme v Česku řádově desítky roků. Nějaký ničema se plíží na obrazovce a divák má dojem, že mu to individuum leze po koberci. Televizní přijímač nemáme, a ani ho nechceme. Divíš se tomu?“
---
Kámen mudrců nalezen!
Černě oblečený držím v ruce skleněnou kouli a kolíkem kolem ní kroužím. Při tom se směji hlubokým hlasem, který v závěru přejde v jásot. Kamenem moudrosti je samozřejmě střízlivost. K téhle legrácce mi někdo napsal: „To jsem potřeboval slyšet. Děkuju.“ Nebyl u toho smajlík, asi to myslel vážně.
Video

15. 1.
Nové video Ale umíte!
---
Nová odborná práce Nešpor K. Těhotenství, malé dávky alkoholu a krátká intervence.
---
Trucování
Pan Veselý se šel projít. Na dětském hřišti zahlédl vztekající se dítě. Pan Veselý si v duchu řekl: „Když něco neprobíhá podle mých představ, reaguji podobně. Bouřím se proti autoritám a dělám schválnosti sobě i druhým. Sice při tom nepůsobím takový rámus, ale jinak je to totéž. Lepší by bylo jednat opačně. Přijmout realitu, poradit se s někým rozumným a podřídit se.“
Doma o téhle příhodě řekl ženě. Ta se usmála: „Je dobře, že sis toho všimnul.“

14. 1.
Pestrá společnost
Žena někam odjela a pan Veselý byl sám doma. Pohodlně se posadil, zavřel oči a představil si, jak k němu přicházejí na návštěvu příbuzní, včetně těch, kteří dávno odešli a které ani neznal. Pak ještě pozval své přátele z jógy a lidi, s nimiž se setkává v práci. Aby toho nebylo málo, přizval ještě obyvatele jedné cizí země. Teď by měl tuhle společnost pohostit. Představil si, jak se z nebe snáší velký podnos miskami plnými čaje. Hosté pili čaj a někteří uznale pokyvovali hlavou. Pak začal pan Veselý opakovat jeden prastarý text a představoval si, jak se on i jeho hosté plní zářivou duchovou energií. Po nějaké době se s návštěvníky rozloučil.
Paní Veselá přijela domů navečer. Zeptala se: „Nebylo ti smutno?“
Pan Veselý chtěl říci, že ne, ale pak si uvědomil, že by to nebylo taktní. Místo toho odpověděl: „Je dobře, že jsi tady.“
---

Děti se diví často. Dobrá možnost, jak se chce cítit mladý, je v tom děti napodobit.
Jú, vyšlo slunce!
Jú, snídaně!
Jú, střízlivost!
Video

13. 1.
Stres!
Nadměrný stres se může podílet na vzniku závislosti, není tomu ale vždy. Někdo pracuje jako barman, pohybuje se v prostředí, kde se pije, přizpůsobí se mu a vytvoří se u něj závislost. Příčinou není stres, ale hlavně jeho životní styl. Stres ale závislost doprovází. Bažení po alkoholu je provázeno stresem, odvykací stav je provázen stresem a problémy, které závislost působí, jsou zdrojem stresu. I prostá opilost je silný stres. Opilý člověk si ho neuvědomuje, ale kdybyste mu změřil např. krevní tlak nebo tepovou frekvenci, zjistil byste, že jsou podstatně zvýšené. Stres je třeba zvládat zdravě, např. fyzickou aktivitou, úsměvem, klidným rozhovorem. Podstatně to usnadní překonávání závislosti a prospěje to tělesnému  i duševnímu zdraví.  Ostatně proto také  učím pacienty jógu a relaxační techniky. Mimochodem nahrávky relaxací jsou volně na mém webu drnespor.eu. A zasmát se můžete třeba při videu, na kterém předstírám, že jsem žába.
---
Květina, která zachránila Evropu
Čajovník řadí botanici mezi kamélie, je to tedy kytička. Kdosi napsal, že tahle květinka zachránila evropskou civilizaci. V době průmyslové revoluce rostla spotřeba alkoholu, a to i u žen. Alkohol poškozuje plod, nejvíc na počátku těhotenství, kdy žena ještě neví, že je těhotná. V té době se ale naštěstí začal pít ve velkém čaj a do značné míry nahradil alkoholické nápoje.

12. 1.
Nové, svérázné video Poslední slova před odchodem z tohoto světa.
:)
Studentka ekonomie
Jedna studentka ekonomie mi poslala zvláštní otázky. Zajímalo ji například, kolik stojí jednotlivé léčebné postupy. Odpověděl jsem, že nejlevnější je chodit na setkání Anonymních alkoholiků, což je zdarma. A co je nejdražší? Neléčit závislost, ale nejvýš její následky. Na konec dotazníku jsem ještě dopsal: „Úplně nejlepší je střízlivost. Ta je také zadarmo.“
---
15 přátel mozku abecedně
Úvodem anekdota: Mozek je úžasný. Funguje 24 hodin denně, 365 dní v roce, až do okamžiku, kdy se zamilujeme. K tomu dodám, že se to týká mužů ještě více než žen.
Antioxidanty: Nacházejí se mimo jiné v zelenině, ovoci, bobulovinách a čaji.
Bezpečí: Je třeba se vyhnout zejména úrazům hlavy a otřesům mozku.
Duševní aktivita: Různá nadání a jedinečné schopnosti je dobré využívat, zdokonalovat a rozvíjet.
Dýchání: Brániční dýchání s prodlouženým výdechem je efektivní a zklidňuje. Není nad to “si oddechnout“.
Emoce: Hněv, bažení, strach a nepřiměřený smutek mozek oslabují. Zdravé emoce, jako jsou laskavost, vděčnost a klidná radost, mu prospívají.
Fyzická aktivita: Sem patří chůze, cvičení, tělesná práce atd. Podle východní tradice jsou zvláště užitečné cviky, které procvičují prsty rukou.
Relaxační techniky: Nahrávky relaxačních techniky jsou volně na drnespor.eu. Jóga a čchi-kung kombinují výhody relaxace a tělesné aktivity.
Spánek: Před a spaním a pomáhá se zabývat něčím klidným a pohodovým. Televize a mobil by měly být v noci vypnuté. V noci a pozdě večer je lépe nejíst
Střízlivost: Abstinence od alkoholu, tabáku, drog i hazardu potěší mozek i rodinné finance.
Úsměv a smích: Uklidňuje zvláště úsměv s přimhouřenýma očima.
Voda: Ještě mnohem důležitější než jídlo je pro mozek voda. Zejména v chladnějších obdobích roku je lépe ohřát přibližně na tělesnou teplotu. Vhodný je i slabý čaj.
Výižva: Pomáhá rozumná výživa s přiměřeným množstvím živin a vlákniny. Nadbytek cukru vyvolává deprese u mužů a u disponovaných žen a úzkosti u obou pohlaví. Je lépe se vyhnout přepálenému a podřadnému tuku jako je např. palmový.
Vztahy: Dobré vztahy dávávají pocit bezpečí, nové podněty a mozku prospívají.
Zravdí: Celkový zdravotní stav ovlivňuje i mozek. Kdo má cukrovku nebo vysoký krevní tlak, měl by si je pečlivě léčit.
Životní styl: Vyčerpání a nadměrný stres neprospívají zdraví, ani mozku. Omezte i stres přicházející z médií.
Žvýkat: Důkladné žvýkání prospívá nejen trávení, ale zlepšuje i krevní oběh v oblasti hlavy.
Video

11. 1.
Sebeironie nebo sebechvála?
V jednom zdravotnickém zařízení mají na zdi srdíčko s nápisem: „V nebi mě nechtějí, v pekle se mě bojí, tak jsem tady“. To lze chápat jako sebeironii, není to ale jediná možnost. Zkusme se zeptat, proč někoho nechtějí v nebi? Může to být proto, že není vhodné odejít na onen svět předčasně, když ještě může vykonat hodně dobrého. A koho se v pekle bojí? Jistě ne rošťáků, na ty jsou tam zvyklí. Nelíbilo by se jim ale, kdyby do pekla přišel někdo dobrý a laskavý. Ten tam prostě nepatří.
---
Skvělý dárek pro děti
Ve výprodeji jsem narazil na bizarní strakatou čepici, jaké nosí děti. Koupil jsem si jí s tím, že se bude hodit do nějakého videa. Čepice ležela doma asi tři dny, ale a nápad žádný. Uvařil jsem oběd a čas do doby, než vystydne, jsem využil ke cvičení čchi-kungu. Po chvilce se mi v hlavě rozsvítilo. Nechal jsem všeho včetně oběda a během asi půl hodiny natočil video. Nejdříve na něm, jásám, jako malý kluk, který dostal hračku, po níž toužil. Na konec videa jsem dal velký titulek: „Nejlepší dárek pro děti jsou střízliví rodiče.“
Video mělo nadprůměrný ohlas. Někdo mi k němu napsal: „Ukázal jsi mi, jak můžu znova prožívat dětskou radost. Jsem ti vděčný.“
Další komentář poslala jedna paní: „Do smrti nezapomenu, jak jsem jako hodně malá holčička nadšeně utíkala ukázat tátovi novou panenku od Ježíška a táta byl opilý. Ta panenka mi to pak vždycky připomínala.“
Odepsal jsem jí: „Chápu, že to byl šok. na mém webu drnespor.eu je volně svépomocný materiál pro dospělé děti závislých rodičů. Tu panenku raději někomu dejte.
---
Nová audio nahrávka: Mantra pro nadzemskou moudrost i praktickou inteligenci 108×

10. 1.
Nové video Mantra pro nadzemskou moudrost i praktickou inteligenci 108×. Máme i anglicky.
---
Hafan
Byl večer a manželé Veselí se vraceli domů. Na přechodu šla proti nim dívka se psem. Dívka byla drobná a pes mohutný. Uprostřed silnice dostal hafan divný nápad. Chtěl zahnout do pravého úhlu a jít po silnici. Dívka ho vší silou tahala za vodítko a spílala mu „ty blbečku!“ Vzrušený tón hlasu děvčete a tah vodítka přiměly psa jít správným směrem.
Manželé Veselí šli chvíli mlčky a pak řekla paní Veselá: „To děvče mělo psa jistě rádo. To, že nás má někdo rád, ale neznamená, že nám bude říkat jen příjemné věci. Zvláště když máme divné nápady.“
---
Smích ve Skandinávii, v Česku a na jihu Evropy
Skandinávec řekne rozvážně: „Ha, ha, ha.“ Čech se směje víc, Někdo z jihu Evropy se směje hlasitě a popadá se při tom za břicho. Trochu jsem to zjednodušil, existují velké individuální rozdíly. Berte to ne jako výsledek výzkumu, ale jako inspiraci pro váš vlastní osobitý smích.
Video

9. 1.
Nové video Úžasné štěstí.
---
Tři medaile
Jeden střízlivý přítel mi napsal, že právě oslavil osm let abstinence.
Odepsal jsem mu: „To je skvělé, vážený abstinente, blahopřeji. Pokračujte ve střízlivosti, brzy budete mít nárok na třetí medaili "Tisíckrát střízlivé ráno"! To je mnohem víc než upocené zlato z olympiády.
Strizliva pohoda
Mudry pro sebeovládání a střízlivost
Mudry jsou symbolická gesta, která podle východní tradice ovlivňují psychiku, často i dýchání a vnitřní orgány. Za všechny mudry, které by přicházely v úvahu, lze jmenovat dvě.
Ksépana mudra (mudra zbavování se): Dává nadhled a osvobozuje od nevhodných myšlenek, energií a nároků. Při ní jsou prsty propletené, jen bříška natažených ukazováčků se dotýkají. Tato mudra je v každodenním životě dost nápadná. Při delším praktikování může navíc vyčerpávat.
Džňána mudra a Čin mudra (mudra moudrosti a mudra vědomí): Ukazováček se dotýká palce, dlaně mohou být obráceny nahoru nebo dolů. Tato mudra směruje dýchání do dolních částí plic, což uklidňuje. Funguje, i když jsou ruce volně podle těla a dlaně vytočeny k tělu. To je nenápadné a dá se to použít např. při chůzi. Lze ji praktikovat i jen jednou rukou. Podle tradice tato mudra také chrání před negativními energiemi.
Video

8. 1.
Nové video Důležitá rozhodnutí: Jak se dobře rozhodnout, 10 kroků. Máme i anglicky.
---
Svět jako dopravní hřiště
Tento svět se podobá gigantickému dopravnímu hřišti. Malí i velcí se zde učí, tříbí a vzdělávají. Najdou se tu všelijaké překážky, nástrahy a komplikace. Ty ale na takové hřiště patří. Mají jasně vymezené místo. Pohoršovat se kvůli tomu by nebylo moudré. Prostě je to tak. Čím dříve to člověk pochopí, tím lépe pro něj.
---
Krásní papoušci a slizký škůdce Vendelín
Kdesi daleko žili krásní, barevní papoušci. Dobře jim tam bylo a svobodně poletovali, jak kdo chtěl. Jednou tam přišel slizký škůdce Vendelín. Rozhodl se papoušky pochytat a prodat je, aby měl na alkohol, drogy a hazard. Na zem nasypal krmení, nastražil síť a se skřehotavým pochechtáváním šel do nejbližšího brlohu. Papoušci dlouho váhali, pak se ale slétli na krmení. Síť na ně spadla a bylo po svobodě. Pokoušeli se dostat ven, ale nijak jim to nepomohlo. Pak dva papoušci, jmenovali se Bill a Bob, řekli ostatním: „Musíme si navzájem pomáhat. Budeme mávat křídly všichni najednou. Říká se tomu synchronizované létání“.
Papoušci to udělali a vznesli se vysoko až nad koruny stromů. Nato síť podletěli a byli na svobodě. Vendelín šel pro kořist. Jenže papoušci nikde a ke všemu na něj spadla jeho vlastní síť. Zamotal se do ní a papoušci se mu smáli. Vendelín se vymotal, dostal odvykací stav a šel se konečně léčit. Ještě dodám, že na vzájemné spolupráci jsou založené svépomocné organizace, jako jsou Anonymní alkoholici, Anonymní narkomani a Anonymní gambleři. Mimochodem Anonymní alkoholiky založili pánové známí jako Bill W. a Dr. Bob.
Video

7. 1.
Následující materiál je komplet také ve formátu pdf a Word.
---
Bažení a jak ho zvládat stručně, jasně přehledně.
Část 1. Úvod
Byli jsme v tehdejším Československu první, kdo se bažením začal soustavně zabývat. Také jsme byli první, kdo použil výraz „bažení“ jako ekvivalent anglického „craving“. V čem se bažení liší od obyčejné myšlenky? Bažení se podobá silným emocím. Stejně jako hněv připravuje tělo na boj a zmocňování se. Bažení dočasně oslabuje rozumové schopnosti, je provázeno stresem a zhoršuje sebeovládání. Bažení obvykle nasedá na typický podnět neboli spouštěč. Postupy, jak zvládat bažení, se podobají překonávání silných emocí. Ten, kdo se naučí dobře zvládat bažení, bude dobře zvládat například hněv a naopak.
Nejzákladnějším způsobem, jak zvládnout bažení, je uvědomit si ho. Jedinec, který ví, že baží, to bude považovat za příznak nemoci a bude tento problém léčit. Ten, kdo o existenci bažení neví, se může domnívat, že je to projev jeho svobodné vůle.
Část 2. Vyhnout se zevním spouštěčům nebo přerušit jejich působení
Spouštěče jsou podněty, které vyvolávají bažení nebo znesnadňují sebeovládání. Doporučuje se:
– Vyhýbat se rizikové společnosti a nestřízlivým prostředím. Když už by se tam člověk dostal, tak rychle zmizet.
– Zvláště je třeba se vyhýbat tzv. úhlavním spouštěčům, které má člověk spojené s návykovým chováním. To může být určitá hospoda, klub, toxický byt nebo sázková kancelář. Nejlépe je kolem nich ani nechodit. Jestliže někdo pil, fetoval nebo hazardně hrál doma, může si přestavět nábytek, změnit výzdobu atd.
– Mít „suchý domov“, kde nejsou alkohol, drogy, hazard a nic, co by je připomínalo.
– Když v někom vyvolával bažení internet, ať si pořídí jednoduchý telefon, kde internet není.
– Vyhýbat se reklamě na alkohol, drogy a hazard.
– Změnit si telefonní číslo a nové dát jen bezpečným lidem. Slovy básníka: „Nové číslo tajné, škůdce nedostane.“ Dříve jsem doporučoval přesměrovat rizikové kontakty na vězeňskou službu, to už ale neradím. Nebylo by to vůči pracovníkům ve vězeňství ohleduplné.
Část 3. Vyhnout se vnitřním spouštěčům nebo přerušit jejich působení
Docent Skála napsal: „Dobře žiju, abstinuju.“ Abstinence opravdu usnadňuje dobrý život, ale funguje to i opačně. Jestliže někdo žije dobře a zdravě, usnadní to střízlivost.
– Pijte dost vody a vodu mějte stále při sobě. Je to osvědčený způsob, jak zvládnout bažení po alkoholu.
– Pravidelně jezte, zejména pamatujte na snídani.
– Přiměřeně spěte, zlepší to sebeovládání a bude vám to lépe myslet.
– K základním lidským potřebám patří pohyb, což může být jóga, čchi-kung, ale i třeba chůze nebo tělesná práce.
– Aktivní odpočinek znamená zaměstnat jiné části mozku a těla než při práci.
– Dobrá organizace času chrání před nudou i přepracovaností. Nepřiměřené nároky druhých zdvořile, ale jasně odmítejte.
– Vyhněte se silným rizikovým emocím a omezte působení toho, co je vyvolává.
– Práci vsedě je vhodné přerušovat krátkými přestávkami a při nich chodit nebo cvičit.
– Pokud je to možné, pomáhá vést jasnou hranici mezi pracovními povinnostmi a soukromím.
Část 4. Pracovat s motivací
– Závislost se podobá lichváři. Nejprve člověku něco málo dá a pak mu o hodně více vezme. Proto je užitečné pracovat s negativní motivací. Pomáhá připomínat si problémy a utrpení, které působilo návykové chování. Lze při tom vycházet z vlastních zkušeností, ze zkušeností druhých lidí a vnímat rizika v budoucnosti.
– Příjemnější je připomínat si výhody střízlivosti. K nim patří lepší zdraví, vztahy, práce, finance, zájmy nebo prestiž.
– Důvody ke střízlivosti lze nacházet kdekoliv. Motivací mohou být problémy, protože za střízliva se lépe zvládnou. Motivují také dobré vzory a úspěchy, kterých člověk dosáhl díky střízlivosti.
– Důležitým zdrojem motivace bývají ohledy vůči okolí. Návykové chování škodí ostatním lidem a podporuje ve společnosti to špatné. Střízlivost přináší výhody dotyčnému, jeho rodině, spolupracovníkům atd.
Část 5. Zvládat stres a uklidnit se
Jestliže podaří zvládnout stres, který provází bažení, to obvykle zmizí nebo zeslábne. Dobré zvládnutí stresu je navíc důležité v prevenci návykových nemocí a mnoha zdravotních problémů a zvyšuje kvalitu života.
– Aplikovaná relaxace znamená používání vhodné relaxační techniky při objevení se známek stresu v situacích každodenního života. Lze použít např. klidné břišní dýchání, uvědomování si dechu, uvolnění ruky nebo jiné části těla a úsměv s přimhouřenýma očima (lišácký neboli Duchennův úsměv).
– Tělesné cvičení, chůze nebo tělesná práce mírní stres. Navíc se obvykle po jejich skončení dostaví relaxace.
– Pomáhá blízkost sympatizujícího člověka.
– Jestliže je to možné, lze vyhledat klidné a relaxaci navozující prostředí nebo si ho představit.
– K vrozeným způsobům, jak zvládat stres, patří úsměv a smích.
– Vhodné je klidné břišní dýchání s prodlouženým výdechem.
– Částečná relaxace znamená uvolnění některých svalových skupin, zatímco jiné jsou aktivní. Tato možnost je snadno použitelná i v situacích každodenního života.
– Lze použít techniky k celkové relaxaci, jejich nahrávky jsou volně na webu drnespor.eu.
– Obvykle zklidňuje volná a melodická hudba.
– Mnoha lidem dává větší klid nějaká forma duchovního života.
Část 6. Postupy založené na uvědomování a práci s myšlenkami
Jak uvedeno výše, klíčové je uvědomit si, že určitý pocit je známkou bažení. To často pomáhá i samo o sobě a usnadňuje to využívání dalších postupů.
– Bažení lze uvolněně a neosobně pozorovat a počkat, až zmizí.
– Princip opaku znamená udělat opak toho, k čemu člověka nutí bažení.
– Lze se poradit s někým vhodným, kdo problému rozumí.
– Je možné si představit, jak by se zachoval můj vzor, co by poradila skupina, terapeut apod.
– Chyby myšlení vzniklé při bažení lze opravovat.
– Další možnost je přemýšlet o příčinách bažení a jeho souvislostech.
– Změna vztahového rámce znamená např. pojímat neúspěch jako důvod ke střízlivosti, protože tak se sním člověk lépe vyrovná a poučí se z něj.
– Patří sem i humor a nadhled.
– K nejčastěji používaným postupům patří odvedení pozornosti. To lze provázet slovním komentářem např. „teď uklízím.“ Nejsnazší bývá odvést pozornost k něčemu, co dotyčného zajímá, např. chovu zvířat, kutilství nebo tvořivé činnosti.

5. 1.
Nové video Veselé stáří.
---
Jak zvládnout bažení, část 1: Vyhnout se zevním spouštěčům nebo přerušit jejich působení
Spouštěče jsou podněty, které vyvolávají bažení nebo znesnadňují sebeovládání. Doporučuje se:
– Vyhýbat se rizikové společnosti a nestřízlivým prostředím. Když už by se tam člověk dostal, tak rychle zmizet.
– Zvláště je třeba se vyhýbat tzv. úhlavním spouštěčům, které má člověk spojené s návykovým chováním. To může být určitá hospoda, klub, toxický byt nebo sázková kancelář. Nejlépe je kolem nich ani nechodit. Jestliže někdo pil, fetoval nebo hazardně hrál doma, může si přestavět nábytek, změnit výzdobu atd.
– Mít „suchý domov“, kde nejsou alkohol, drogy, hazard a nic, co by je připomínalo.
– Když v někom vyvolával bažení internet, ať si pořídí jednoduchý telefon, kde internet není.
– Vyhýbat se reklamě na alkohol, drogy a hazard.
– Změnit si telefonní číslo a nové dát jen bezpečným lidem. Slovy básníka: „Nové číslo tajné, škůdce nedostane.“ Dříve jsem doporučoval přesměrovat rizikové kontakty na vězeňskou službu, to už ale neradím. Nebylo by to vůči vězeňské službě ohleduplné.

4. 1.
Ovce
Pan Veselý řekl ženě: „Jeden známý si chtěl udělat fotku s ovcí, která má na čumáku jeho brýle. Kdybys někdy potkala ovci s brýlemi, tak ty brýle patří jemu.“
Žena se zasmála: „Ovce brýle nepotřebovala, tak je dala své babičce.“
---
Co je to za opeřence
Mávám rukama jako křídly a směju se. Pak prozradím, že nemám tušení, co jakého ptáka se jedná. Vím ale, že je stále střízlivý. Na tohle video se ozvala jedna paní nebo slečna, která natáčí videa s ptactvem. Napsala, že se  jedná o střízliváka vždystřízlivého. To byla pravda.
Video

3. 1.
Nové video Kámen mudrců. Máme i anglicky.
---
Paralelní budoucnosti
Jeden americký psychiatr nechával v hypnóze cestovat pacienty do budoucnosti. To bylo užitečné zvláště, jestliže měli před sebou závažné rozhodnutí. Někdo např. váhal, zda změnit zaměstnání. S pomocí terapeuta mohl porovnat své budoucí životy. Zjistil, že změna práce mu přinese lepší život nebo že je naopak lepší pokračovat v tom, co dělá. K tomu, aby závislý člověk porovnal svoji střízlivou a nestřízlivou budoucnost, nepotřebuje hypnózu. Je to jasné i bez ní. Tak jiný příklad. Končil rok 2022 a ruská armáda odstřelovala civilní cíle na Ukrajině. Paní Veselá sledovala mnohokrát za den zprávy a byla z nich nešťastná. Představila si, jak bude její život vypadat za rok, jestliže bude takto pokračovat. Bude vystresovaná, nesoustředěná a možná i nemocná. A co když zprávy omezí. Může místo toho opakovat modlitbu za spravedlivý mír nebo mantru. To ji uklidní a lidstvu tím pomůže víc, než kdyby dělala kolem sebe zmatek. A také bude za ten rok klidnější a laskavější.

2. 1.
Nová odborná práce
Nešpor K. Marihuana, paměť, soustředění a rozhodování u starších osob.
---
Recept
Paní Veselá měla kolegyni, která si často stěžovala na jeden a ten samý problém. Paní Veselou to už unavovalo. Jednou jí řekla: „Co se stane s vajíčkem, když ho pořádně uvaříš?“
„Je z něj vejce natvrdo,“ podivila se kolegyně té otázce.
A co se stane po dlouhém vaření s bramborou?“
„Ta naopak změkne.“
„Ano, souhlasila paní Veselá, „tak buď v nesnázích jako to vejce, a ne jako brambora.“
---
Odpovědi na otázku „Jak se máte?“
V Indii se lid zdraví s rukama sepnutýma na prsou a úklonou. Řeknou: „Jak se máte?“
„Děkuji, dobře. Jak se máte Vy?“
V Americe si zamávají: „Jak se máte?
„Skvěle! A co vy“?“
V Česku se na stejnou otázku často odpovídá např.: „Nic moc.“
Možná vám žádná z těchto odpovědí nevyhovuje. Tak ještě další možnost: „Jak se máte?“
„Co jsem střízlivý, je to mnohem lepší.“
Video

1. 1. 2023
Nové video Co hledáš?
---
Inspekční cesta
V legendách i posvátných textech různých tradic se často najde podobný motiv. Bůh, Buddha nebo světec přichází na zem v nezvyklých podobách. Může se jednat o dítě, chudého pocestného nebo podivína. Typickým příkladem je mnich Putaj, což je nedbale oblečený tlouštík, který se řehtá na celé kolo. Někteří lidé, zejména v Číně a Japonsku, věří, že je to Buddha budoucího věku, který se na zem vypravil na předběžnou návštěvu. Definitivně přijde, až to bude vypadat s lidstvem bledě. To, že stále nepřichází, lze chápat tak, že to není potřeba. Ale zpět k chechtajícímu se mnichovi. Dá trochu práce si představit, že je v této silně obézní osobě osvícené vědomí. Je to dobrý trénink, abychom takové vědomí nacházeli v lidech, které běžně potkáváme.
---
Záhada
Chlapeček se ptá mámy: „Má pan farář manželku?“
„Nemá.“
„Vážně nemá?“
„Ne!“ řekne máme důrazně.
Chlapeček se podiví: „A jak pan farář ví, co má dělat?“

Dřívější deníkové záznamy.


  [Výchozí strana - Home]