Výchozí strana

Internetový deník
Zde najdete mé zápisky, poznámky a krátké texty. Reagovat na ně můžete e-mailem drnespor@gmail.com. Nikomu neručím za to, že jeho dopis uveřejním. Ručím ale za to, že žádný dopis neuveřejním, jestliže ho někdo označí za důvěrný. A ještě něco důležitého: Střízlivosti zdar!

22. 12.
Nový odborný text
Nešpor K. Dáte si čaj? Nebo něco jiného?
---
Co se stane, když člověk dlouho sedí? Jak to vyrovnat?
Co se stane, když člověk dlouho sedí?
– Trup se dostává do předklonu a žebra se téměř dotýkají pánve. To omezuje dýchání.
– Hlava se vysunuje vpřed a krční páteř je přetížená.
– Zhoršuje se krevní oběh v nohách a roste riziko trombóz a varixů.
– Upřený pohled na obrazovku počítače přetěžuje oči
Jak to vyrovnat
– Chodit.
– Dívat se do dálky.
– Cvičit záklony a bradu zasunovat vzad.
– Otevřít hrudník, zvolnit břicho a klidně zhluboka dýchat.

21. 12.
Co do čaje místo cukru
Mimochodem čaj v rozumné míře působí podle jedné odborné práce proti stárnutí. Tak vy, co jste mladší, s čajem opatrně, abyste se neomladili moc. 😊 
– Nejjednodušší je nedávat do čaje nic dalšího. Jemnou chuť kvalitního čaje tak člověk lépe ocení.
– Sušené ovoce jako Kustovnice (Goji), kůra mandarinky, datle nebo fíky dodají čaji nejen cukr, ale i vlákninu a další zdraví prospěšné látky. Datle jsou hodně sladké a vydatné, jedna do hrnku čaje úplně stačí.
– V Indii a na Cejlonu přidávají do čaje různá zahřívající koření, např. zázvor, skořici, badyán, hřebíček nebo kardamom. Tyto čaje si ale Indové sladí, náhrada za cukr to tedy není.
Jak na to prakticky: Ovoce z čaje je dobré využít, ale lovit ho pinzetou mezi čajovými lísky není praktické. Osvědčilo se mi dát ovoce do konvičky, zalít ho trochou horké vody, pak do konvičky nalít čaj připravený v jiné nádobě a ovoce v čaji sníst lžičkou.

20. 12.
Čaj: ekonomické hledisko
V prosinci 2024 šlo koupit 100 g celkem kvalitního čaje za 100 Kč. Hrnek čaje tedy přišel přibližně na dvě koruny. To je podstatně levnější a zdravější než alkoholické nápoje. Některé čaje, zejména bílé a zelené snesou i tři nálevy, tím se ekonomická výhodnost čaje ještě násobí. Za časů mého dětství bylo běžné, že se čaj nasypal do sítka, přelil vodou, a to se vícekrát opakovalo. Jedna porce čaje tak vystačila pro celou rodinu. A co když chcete ušetřit ještě víc? Tak pijte přiměřeně ohřátou vodu.
---
Vánoční anekdota
Co mají společného Vánoce s tornádem?
Lidé mají v bytě stromy.

19. 12.
Jak je to se solí?
Sodík lidské tělo potřebuje. V malé míře je důležitý pro nervy, svaly, štítnou žlázu a udržování vnitřního prostředí. Jenže k tomu by stačilo nepatrně soli. Nedostatkem sodíku netrpí ani lidé, které drží neslanou dietu. Co se bezpečné dávky týče, Světová zdravotnická organizace doporučuje nepřekračovat necelou lžičku soli za den. Velká část obyvatel ve vyspělých zemích přijímá soli příliš, což se týká i Česka. Nadměrný příjem soli zvyšuje krevní tlak a riziko srdečních onemocnění a mozkových příhod. Působí také zadržování vody v těle, nadýmání a otoky. Jestliže má někdo kašel nebo rýmu, přesolování mu znesnadní odstraňování hlenu z dýchacích cest. Vysoký příjem soli navíc zatěžuje ledviny a zvyšuje riziko osteoporózy.
Někdo si možná s úlevou řekne, že on lžičku soli za den nespotřebuje. Jenže výrobci potravin a kuchaři dávají sůl do všeho možného včetně masných výrobků, chleba, kečupu nebo sladkostí. Kuchaři mají k přesolování pádné důvody. Lze tak chuťově ledacos zakrýt. Zákazník bude mít navíc po přesoleném jídle větší žízeň a víc toho vypije. Nadbytku soli a restauracím je lépe se vyhnout.

18. 12.
Hlášení řídícím středisku
Kosmonaut hlásí: „Přistál sem na Marsu.“
Lidé v řídícím centru jásají: „Bravo, úspěch, skvěle, jste hrdina!“
Kosmonaut pokračuje: „Zabouchl jsem dveře rakety a nechal klíče vevnitř.“
Silná radost oslabuje rozumové schopnosti. Když člověk dosáhne velkého úspěchu, měl by být opatrný. Střízlivým přátelům doporučuji v takových situacích zintenzivnit doléčování.

17. 12.
Telefonát do mzdové účtárny
Byl jsem právě doma a potřeboval jsem zjistit, kolik mi zbývá dovolené. Zavolal jsem do mzdové účtárny a řekl: „Tady počítačově negramotná osoba, podívala byste se prosím, kolik mám ještě dovolené?
Paní účetní se zasmála a řekla: „Vaše jméno.“
Práci mzdových účetních vykonávají převážně ženy asi proto, že tato práce vyžaduje přesnost, pečlivost a zodpovědnost. Dobré mzdové účetní se v dnešní době firmám shánějí těžko. Jeden odborník konstatoval, že umělá inteligence a specializovaný software mohou sice práci účetních zjednodušit, ale v dohledné budoucnosti ji nedokáží nahradit. Kdyby mi telefon nevzala hodná paní účetní, ale umělá inteligence, poradila by mi, abych se přihlásil do podnikového systému. K němu jsem ale neměl z domova přístup. Ano, opravdu není nad hodné, pečlivé a zodpovědné mzdové účetní. Úplně totéž platí i pro jiné lidi, kteří dělají pečlivě nějakou užitečnou práci, a navíc jsou laskaví.

16. 12.
Nová videa
Uvolněte se! Ale jak? Máme i anglicky.
Královské starosti
---
Ambulantní léčba pro závislost
Někdo se odhodlá k ambulantní léčbě pro závislost na alkoholu. Psychiatr ho objedná za měsíc nebo dva a na další kontroly po měsíci. Pojišťovna by častější kontakty nehradila. Taková intenzita léčby by možná stačila někomu, kdo abstinuje deset let. Pro toho, kdo abstinuje pár týdnů, je to málo. Existuje i placená léčba, ale tu si nemůže dovolit zdaleka každý. V době kolem Vánoc a během dovolených je běžná ambulantní léčba téměř nedostupná. Prakticky jediná možnost, jak dosáhnout potřebné intenzity ambulantní léčby, je docházet na setkání organizace Anonymních alkoholiků. Mnozí naši střízliví přátelé zjistili, že bez Anonymních alkoholiků to prostě nejde.

15. 12.
Einstein v nebi
Einstein se ocitl v nebi. Obrátil se na anděla, který měl službu: „Potřeboval bych mluvit s Pánem Bohem.“
„To asi nepůjde, má hodně práce, ale zeptám se ho.“
Pán Bůh přece jen souhlasil. Einstein ho požádal, aby mu vysvětlil vznik vesmíru. Před Einsteinovým zrakem se odvíjely komplikované výpočty a matematické vzorce. Einstein uznale pokyvoval hlavou. Pak náhle vykřikl: „Tady je chyba!“
To, že Pán Bůh někde udělal chybu, si tu a tam myslí většina z nás. Pravda to ale není.

14. 12.
Jak předejít nadýmání
To, že se ve střevech tvoří plyny, je normální. V přehnané míře může být plynatost nepříjemná. Jak nadýmání předejít:
– Jíst pomalu a dobře žvýkat.
– Jíst menší porce a pravidelně
– Nepít při jídle tekutiny.
– Nepolykat vzduch. K tomu dochází např. při žvýkání žvýkaček.
– Přiměřeně cvičit chodit, cvičit jógu a hýbat se.
– Pomoci může i krouživá masáž břicha po směru hodinových ručiček.
– Z bylin jsou vhodné např. máta, zázvor nebo kmín.
– K příčinám plynatosti patří i nevhodné složení střevních bakterií (střevní mikrobiom), zácpa a některé zdravotní problémy.
– Vláknina je zdravá a pomáhá při zácpě, v prevenci rakoviny střev, cukrovky atd. Ve velkém množství ale působí nadýmání. Vydatnými zdroji vlákny jsou listová zelenina (zelí, kapusta atd.), brokolice, jablka, luštěniny. Na druhou stranu tyto potraviny obsahují cenné živiny a zlepšují střevní mikrobiom.
– Příčinou nadýmání může být nesnášenlivost mléčného cukru nebo fruktózy (med, rozinky, fíky, datle atd.). Vysloveně nevhodná jsou umělá sladidla.
– K nadýmání přispívají nápoje s bublinkami, tj. sycené kysličníkem uhličitým.
– Pomáhá také omezit sůl a tuk.
– Nadýmání může být způsobeno stresem, v tom případě stačí se uklidnit.

13. 12.
Nové video Překvapená policejní hlídka.
---
Dvě možnosti, ale už ne tři
Někdo si vytvoří závislost. Otevírají se před ním dvě cesty. Ta první je propadat se hlouběji a budit v okolí pohrdání a odpor. Druhá cesta spočívá v tom, že dotyčný abstinuje, ať svépomocí, za pomocí profesionálů nebo svépomocné organizace. V tom případě bude žít zdravěji než většina ostatních lidí, protože i jejich občasné popíjení má rizika. Kromě toho abstinující závislí přátelé často zlepší stravovací návyky, přidají pohybových aktivit, a i jinak více dbají o své zdraví.
Třetí cesta nebývá možná. Návrat do období, kdy závislý člověk ještě nebyl závislý a bezstarostně pil, je nebezpečná utopie.

12. 12.
Soucit se sebou je zdravý, není to sebelítost
Sebelítost zkresluje vnímání skutečnosti. Dává člověku pocit, že je jediný, kdo trpí, kdežto všichni ostatní se mají dobře. To vede k negativním emocím, jako jsou závist a vztek. Tohle opravdu nikomu nepomůže.
Soucit se sebou je spojený s laskavostí vůči sobě a dobrým vnímáním skutečnosti. Takový člověk si uvědomuje, že utrpení je obecná lidská zkušenost. Důsledkem toho je soucit s lidmi v podobné situaci a upřímná snaha sobě i jim pomáhat. To se děje kupříkladu ve svépomocných organizacích typu Anonymních alkoholiků.

11. 12.
Nové video Poklad!!!
---
Anekdoty o jídle
Dvě malé děti jedí polévku. Mladší se zeptá staršího: „Co je to za černé tečky v polévce?“
Starší odpoví důležitě: „To budou vitaminy.“
-
Manželka volá ke stolu manžela vegetariána: „Pojď se najíst, nebo ti zvadne oběd!”
-
Host si v restauraci objedná arabský guláš. Když dojí, ptá se číšníka: „Proč se ten guláš jmenuje Arabský?”
Číšník: „Neměl bych vám to říkat, ale ten pes se jmenoval Sultán!”

10. 12.
Také dobře
Fráze „taky dobře“ se někdy používá jako projev vzdoru. To ale nemám na mysli. Vzdor člověku obvykle nepomůže, kdežto připravenost na všechny možnosti ano. Jako příklad poslouží banální situace: Pan Veselý čeká na avizovanou zásilku, ale ta nikde. Pan Veselý z toho začíná být nervózní, tak si řekne: „Možná to nepřivezou, také dobře. Mohu se bez toho obejít.“ To ho uklidní.
Připravenost na všechny možnosti je užitečná i v mnohem závažnějších situacích. Např. žena, jejíž manžel pije, mu pomůže najít léčbu, ale že by se léčila místo něj, to nejde. Je připravena i na možnost, že se léčit nebude, jeho pití se bude stupňovat a ona se vydá v životě vlastní cestou. Takový přístup nejenže usnadní život jí, ale navíc může manžela motivovat k léčbě a střízlivosti.

9. 12.
Nové video Pořádná oslava!!! Máme i anglicky.
---
Uvnitř a navenek
Něčí nitro je chaotické a v jeho bytě to vypadá podle toho. Nevynesené odpadky, neuklizené ložní prádlo a zapatlaná kuchyňská linka. Může začít úklidem svého obydlí, a pak srovnat svoji psychiku. Může to udělat i naopak. První možnost bývá často snazší. Ještě lepším začátkem, jak v sobě udělat pořádek, je? Ano, správně, střízlivost.

8. 12.
Nová video
Vánoční čarování
Pro srdce, páteř a psychiku. Máme i anglicky.
---
Zákon karmy
Velká část lidstva věří v zákon karmy. Karmu lze rozdělit do tří kategorií:
1. Karmu, která se děje. S tou se nedá dělat nic jiného než ji prožít.
2. Karma, která spí neprojevená. Tuto karmu lze ovlivnit tím, že budeme žít dobře, pomáhat druhým atd.
3. Tím jsme se dostali ke třetí skupině karmy, tj. karmě kterou právě vytváříme.
Jak je možné, že lidé, kteří se chovají špatně, mohou být bohatí, úspěšní a slavní? Je třeba si uvědomit, že vidíme pouze něco málo z jejich karmy, a to jen té, která se právě děje. Kdybychom nahlédli do jejich neprojevené karmy, možná bychom se upřímně vyděsili. Z neprojevené karmy se jednou stane karma, která se děje – ať v tomto převtělení nebo v některém z dalších.
Poznámka: I když se nám nedaří právě dobře, měli bychom být vděční za zrození v lidské podobě. To se považuje za ohromnou výsadu a velké privilegium.

7. 12.
Proč nebo jak?
Pan Veselý si natrhl pracovní kalhoty. Přemýšlel, jak se to mohlo stát. Napadala ho řada možností, ale tím si nepomohl. Pak vzal jehlu a niť a kalhoty zašil. To bylo užitečnější.
Jedna paní mi poslal dlouhý dopis kvůli svému problému s nezdrženlivým nakupováním. Moje odpověď byla stručná. Důležitější otázka než "proč se tak děje?" je otázka "jak to překonat?" Stáhněte, prostudujte, aplikujte tento svépomocný materiál.
Jiný příklad: Někdo hloubá o své závislosti na alkoholu. Na otázku, proč pije, dokáže sáhodlouze mluvit. Je to k ničemu. Pak začne chodit denně nebo obden na setkání Anonymních alkoholiků a jeho život se obrátí k lepšímu.

6. 12.
Nová videa
Štědrý Mikuláš.
Hodně zvláštní rozhovor
---
Nová střízlivá pohlednice.
---
Jak to máte s Bohem?
Tuto otázku položil začátečník zkušeným abstinentům. Jeden z nich odpověděl, že je ateista, ale chodí každý týden do kostela. Jiný „ateista“ s technickým vzděláním popisoval mystický zážitek během vánočních bohoslužeb. Řekl jsem mu žertem, že na něj možná Pán Bůh působil svým Wi-Fi. Zdá se, že duchovní oblast střízlivé přátele často přitahuje, ať už s hlásí k nějaké církvi nebo ne. Motivace ke střízlivosti souvisejí se zdravím, ohledy na okolí. Motivuje také snaha vyhnout se zbytečnému utrpení a kvalitnější život zastřízliva. Jestliže se k tomu přidají i motivace z duchovní oblasti, tím lépe.

5. 12.
Rozdělování pozornosti
Instrukce, kterou slyšel skoro každý zájemce o jógu nebo čchi-kung: „Uvědomujte si své tělo a mysl.“
Ale co když někdo jógu učí druhé? Pak by měl vnímat sebe, ale i ty, které vede. Pozornost by se měla pružně dělit podle okolností mezi sebe a studenty. Výše uvedené se týká i práce. Někdo myje nádobí, to vyžaduje pozornost orientovanou ven, ale dotyčný také dbá na přijatelné držení těla. Navíc zakáže mysli se toulat, zvláště když myje křehký porcelán. Rozdělování pozornosti je důležité i pro střízlivost. Při pěstování střízlivosti je třeba vnímat okolí i to, zda motivuje ke střízlivosti, nebo působí opačně.

4. 12.
Nové video Váš velký poklad. Máme i anglicky.
---
Rychle, levně a svépomocí
Chodit do restaurací na předražené, často nekvalitní jídlo je nesmysl. Abstinenci to střízlivým přátelům neusnadní. Uvařit jednoduché jídlo zabere méně času než někam jít nebo čekat, až jídlo přivezou. K nejjednodušším pokrmům patří kaše. Ty se dají vyrobit za několik minut z různých druhů mouky a vloček, např. kukuřičné mouky a z ovesných nebo jáhlových vloček. Kaše lze připravit nasladko i naslano, s ovocem nebo zeleninou, s kořením i s namletými oříšky, sýrem i semínky. Zeleninu do kaše je vhodné předem nastrouhat, aby se uvařila rychleji. Připravit rýži, brambory, jáhly nebo pohanku zabere více času než kaše. Doma ale máte jistotu, že se jedná o čerstvé jídlo, ne o jídlo uvařené před týdnem a skladované v lednici.

3. 12.
Některé živiny a duševní zdraví
Vitaminy skupiny B: Ty jsou nezbytné pro dobré fungování mozku. Jejich nedostatek může působit poruchy paměti a deprese. Těchto vitaminů bývá v běžné stravě dost. Nedostatkem vitaminů skupiny B trpí ale lidé zneužívající alkohol, protože alkohol zhoršuje jejich vstřebávání. Vegetariáni by měli doplňovat vitamin B12 v tabletách (nejlépe nechat tabletu rozpustit v ústech).
Vitamin D: Nízké hladiny vitaminu D mohou působit depresi. Celosvětově trpí nedostatkem tohoto vitaminu asi miliarda lidí. Ti z nás, kdo se málo pohybují na slunci, by měli vitamin D doplňovat ve formě tablet. Protože je vitamin D rozpustný v tucích je vhodné ho přijímat s jídlem obsahujícím tuky, např. olivový olej. Vitamin D může narušovat spánek, proto by se neměl užívat na noc. Také není vhodné to s ním přehánět, maximální denní dávka pro dospělého je asi 50 mikrogramů (2000 IU). Vyšší dávky jsou spojeny se zdravotními riziky.
Omega-3 mastné kyseliny: Ty jsou důležité pro mozek, náladu a paměť. K jejich zdrojům patří ryby, rybí tuk, rozemletá lněná a chia semínka atd.
Hořčík: Pro mozek je důležitý i hořčík, toho máme ve stravě přiměřeně. S jeho nedostatkem se lze setkat u některých onemocnění včetně zneužívání alkoholu. Nedostatek hořčíku vyvolává úzkosti a deprese.

2. 12.
Nové video Dračí mládě a dáma. Máme i anglicky.
---
Zdravý a nezdravý stres
Nejde jen o to, jestli je stres přiměřený nebo nadměrný. Důležité je i to, co ho vyvolalo. Někdo má rád pocit vzrušení a navozuje si ho nikotinem, pervitinem, alkoholem nebo hazardem. Cena, kterou za to platí, je hodně vysoká. Ohrožuje to duševní a tělesné zdraví. Přiměřený stres lze navodit také zdravě – tělesnou prací, cvičením, chůzí, během, jógou atd. Takto navozený přiměřený stres zdraví posílí, člověk se uklidní a je díky tomu sebevědomější.

1. 12.
Jak se mě kdosi pokoušel šikanovat
Nějaký mladík si na mě zasedl a přidával k mým videím nevlídné komentáře, kupříkladu mi sděloval, že jsem „zrůda“. Komentáře jsem bez odpovědi mazal, to ale dotyčného neuklidnilo. Naopak trval na tom, abych reagoval. Jednou jsem od něj dostal za večer dvanáct komentářů. To už bylo moc. Mladíkovy komentáře jsem zablokoval, aby se nezobrazovaly a já je nemusel mazat po jednom.
Dovedu si představit, že kdyby se tohle přihodilo plaché a nesmělé pubertální dívce, mohla by dostat šok. Já se s tím, že mě nemůže mít každý rád, dávno smířil. Navíc je možné, že si na mě ten člověk zasedl proto, že mu připomínám někoho z jeho rodiny, s nímž má problém.

30. 11.
Nové video Proč cvičit pomalu. Máme i anglicky.
---
Pan Vendelín chtěl být šťastný, ale nepovedlo se to
Pan Vendelín si udělal oběd. Jídlo bylo hotové a pan Vendelín se na něj hladově vrhl. Jak se dalo čekat, spálil si pusu. To, že chtěl být šťastný, bylo v pořádku. Chyba byla v tom, že neuměl používat dvojkombinaci negativní a pozitivní motivace. Měl si říci:
1. Horké jídlo mi způsobí bolest a to nechci.
2. Umyju hrnec, trochu uklidím v kuchyni a najím se pak. Budu to z ho mít dobrý pocit.

29. 11.
Jak jsem hostil propuštěného vězně
Stalo se před mnoha lety. Bylo krátce před Vánoci a z vězení k nám přivezli muže, který měl soudem nařízenou protialkoholní léčbu. Dotyčný spolknul kus lžíce. Jestli se domníval, že mu to přinese výhody, tak se mýlil. Poslali jsme ho na chirurgii. Chirurgové napsali, že operace není nutná, protože kus lžíce vyjde ven přirozenou cestou. Doporučili, aby pacient dostával k jídlu zelí, což lžíci obalí a usnadní její průchod. Čistě zelná dieta ve zdravotnictví neexistuje, tento problém jsem ale vyřešil. Sáhl jsem do peněženky a někoho požádal, aby nakoupil konzervované zelí. Zelná dieta zafungovala. Co víc, bývalý vězeň přestal polykat lžíce. Asi už neměl na zelí chuť.

28. 11.
Anonymní alkoholici mezi indiány
Založit organizaci Anonymních alkoholiků mezi indiány se dlouho nedařilo. Uspěl až jistý indián, který se seznámil s Anonymními alkoholiky ve velkoměstě. Dokázal totiž přizpůsobit fungování této organizace indiánské mentalitě. Indiáni se navzájem dobře znali, tak jakápak anonymita. Jejich setkání netrvala hodinu nebo dvě, ale klidně celý den. Anonymní alkoholici v této svérázné podobě přinášeli rudým bratřím střízlivost. A to bylo hlavní.
Video Indiánský smích.

27. 11.
Nové video Indiánský smích. Máme i anglicky.
---
Jedno po druhém
Pan Veselý měl propletenec problémů. Řekl si: “Začnu tím, co usnadní všechno ostatní, i když to není to nejsnazší, a i když to nebude hned.”
Bylo to dobré rozhodnutí. Někdo má duševní problémy, je bez peněz a má návykovou nemoc. Léčit např. úzkosti a do toho pít alkohol nebo brát drogy by nikam nevedlo. Nikam by nevedlo ani to, kdyby se člověk kvůli penězům přepínal, pak je propil nebo prohrál. Abstinence vyřeší nebo usnadní zvládání ostatních problémů. Naopak to nefunguje.

26. 11.
Nové video Záchrana kmene Čechomárů. Máme i anglicky.
---
Nové vydání Střízlivých novinek.

25. 11.
Nové video Oslavný tanec. Máme i anglicky.
---
Hodina štěstí
Jeden mistr doporučoval lidem, kteří prožili ošklivé věci, aby se naučili být šťastní. Prostě si určí hodinu denně, kdy budou šťastní. Tuto dobu pak mohou postupně prodlužovat. Připadalo mi to primitivní. Myslel jsem, že to nemůže fungovat. Jednou odpoledne mě napadaly divné myšlenky. Venkovní teplota i moje nálada byly blízko nule. Podíval jsem se na hodiny, bylo 15:20. Řekl jsem si: „Teď budu hodinu šťastný.“ Nato jsem šel prát prádlo. Během své šťastné hodiny jsem stihl ještě vyluxovat. To už bylo 16:24 a já si hodinu štěstí ještě o něco prodloužil.

24. 11.
Druhá strana mince
Smutné, neradostné věci byly, jsou a budou. Mají ale i druhou stranu. Nabídnu dva příklady.
1. Maďarský porodník I. F. Semmelweis byl znepokojen vysokou úmrtností žen po porodu. Ještě ke všemu se jeho známý při pitvě poranil a krátce nato zemřel. Hrůza a děs. Jenže díky tomu zavedl Semmelweis přísná hygienická opatření (tzv. antisepse). Úmrtnost mladých maminek poklesla na minimum. Antisepse se ve zdravotnictví postupně stala samozřejmostí.
2. Druhý příklad je z naší praxe. Někdo je závislý a vypadá to s ním bledě. Léčí se, abstinuje, chodí na setkání svépomocné organizace, zlepší stravovací návyky a cvičí, běhá nebo chodí. Nebýt jeho závislosti, nic z toho by nedělal.

23. 11.
Udržovat si vědomí závislosti
Přiznat si závislost je jenom skromný začátek. Jestliže je někdo závislý, měl by si vědomí závislosti trvale udržovat. Závislost není vada, je to vlastnost. Kdo je na tom lépe? 1. Závislý člověk, který trvale abstinuje. 2. Jeho vrstevník, který není závislý, ale občas se intoxikuje. Zcela jistě je na tom lépe abstinující závislý, protože i jednorázová intoxikace alkoholem nebo drogou s sebou nese zdravotní a sociální rizika. Jeden příklad za všechny: K násilné kriminalitě často dochází pod vlivem alkoholu a dopouštějí se jí také opilí lidé, kteří nejsou závislí.
Jak si vědomí závislosti udržovat? Nejúčinnější je dlouhodobé doléčování, ať už ve svépomocné organizaci nebo za pomoci profesionálů.

22. 11.
Kompenzační aktivity jsou zásadně důležité pro zdraví i pracovní výkonnost
Při kompenzačních aktivitách zaměstnáváme jiné části těla a mozku než při práci.
Nejprve, co kompenzační aktivita není:
– Po celodenní kancelářské práci se zbytečně dlouho zabývat mobilním telefonem.
– Po stresujícím dni v práci se ještě rozčilovat kvůli politice, počasí, inflaci nebo se hádat kvůli hloupostem. Naštvaný člověk si hněv často přenese domů a vyvolá zbytečný konflikt. V takových situacích je na místě zvýšená opatrnost.
– Pátrat po zlevněném zboží, které člověk nepotřebuje.
– Prakticky nikoho neuklidní vzrušené debaty na sociálních sítích.
– Dítě si po celodenním sezení ve škole sedne k počítači a hodiny tam hraje videohry.
Příklady vhodných kompenzačních aktivit
– Účetní si po pracovní době hraje s dětmi, jde se s nimi projít, cvičí při hudbě atd.
– Ten, kdo v zaměstnání převážně pracuje s počítačem, zaměstnává především ruce, dívá se na blízko a jeho páteř se často dostává do předklonu. Po práci se půjde projít do přírody. Prospějí mu i záklonové pozice z jógy.
– Člověk, který musí celý den s někým komunikovat a diskutovat, si obvykle po práci rád odpočine o samotě.
– Pro toho, kdo hodně sedí, může být kompenzační aktivita i to, že uklidí pracoviště. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že to funguje a člověku to pak začne lépe myslet. Prospěje i vhodně volené cvičení a různé formy tělesné aktivity.
– Člověku, který pracuje manuálně, udělá dobře po pracovní době relaxační nebo meditační cvičení (nahrávky volně na tomto webu). Vhodná je i klidná, melodická hudba, četba, studium atd.
– Na závěr ještě zmíním vrozené způsoby, jak se uklidnit. Ty prospívají všem. K nim patří spánek, klidné brániční dýchání, smích humor a veselost, uklidňující prostředí a společnost a spontánní relaxace po skončení tělesné aktivity.
Osobní otázka: Které části těla nebo mozku převážně zaměstnáváte v práci vy? Co vám nejvíce pomáhá se zotavit? Čím byste to mohli ještě obohatit?

21. 11.
Nová odborná práce: Nešpor K. Vyprávění příběhů a léčba návykových nemocí.
---
Existuje závislost na střízlivosti?
Jeden několik let abstinující přítel o sobě žertem řekl, že je závislý na střízlivosti. K znakům závislosti patří to, že člověk pokračuje v návykovém chování, i když si tím škodí. Jestliže někdo žije střízlivě a vyplácí se mu to, nejedná se o závislost. Je to dobrá volba rozumně uvažujícího člověka.

20. 11.
Křížová kost a dobré držení těla ve vzpřímené poloze
Mnozí z nás považují křížovou kost za cosi podivného a neužitečného tam dole. Jenže v tom se mýlí. V křížové kosti probíhá krvetvorba i dospělosti. Co víc, správná poloha křížové kosti umožňuje stát nebo sedět rovně. Vstoje napřimují křížovou kost hýžďové svaly, ale jak je to vsedě? Ideální sedací plocha židle by měla mít zadní část výše než přední, u většiny židlí je sedací plocha vodorovná nebo dokonce nakloněná vzad. Výzva pedagogů, aby děti seděly rovně, je na školních židlích skoro utopie. To by člověk musel sedět neopřený na přední straně sedací plochy nebo naopak roznožit a sedlou si úplně dozadu. Další možnost je použít podsedáky klínovitého tvaru. Ty nejsou úplně levné, ale o hodně levnější než speciální židle, u kterých lze naklonit sedací plochu dopředu.
Související video Jak sedět na židli zpříma: tři možnosti.

19. 11.
Nové video Jak sedět na židli zpříma: tři možnosti. Máme i anglicky.
---
Proč žít dobře
– Někdo má to štěstí, že mu zásady správného a čestného života vštípí rodiče.
– Jiný intuitivně cítí, že je to tak lepší.
– Další lidé si vyzkoušeli alkohol, drogy, hazard, krádeže atd. Neosvědčilo se jim to a rozhodli se jít jinou cestou.
– Důvodem může být duchovní oblast. Osobně jsem si úplně jistý, že kdybych se choval hanebně, tak to schytám – rychle nebo pomalu, v tomto převtělení nebo pak.
– Tin nejlepší jsou motivováni čistou, neokázalou láskou k sobě k blízkým lidem a ke všem.

18. 11.
Pan Veselý a brambory
Pan Veselý kupoval brambory. Na výběr měl české a importované z Francie za asi dvojnásobnou cenu. Rozhodl se šetřit a koupil ty české. Doma zjistil, že část z nich je nahnilá. Tohle šetření se mu nepovedlo. Šetřit je rozumné, ale jinde, např. nekupovat zbytečnou elektroniku a oblečení, nechodit na kulturní akce pochybné úrovně, a hlavně nekouřit, nepít alkohol a vyhýbat se všemu, co zavání hazardem včetně spotřebitelských loterií. Střízlivosti zdar!
---
Informace ohledně doléčování
Doléčování bude od 19. 11. probíhat normálně. Případné změny najdete v tomto internetovém deníku.

17. 11.
Nové video Váš soukromý psychoterapeut zadarmo a kdykoliv. Máme i anglicky.
---
Co můžete udělat pro oči
Při kancelářské práci často dochází k přetěžování očí. Zvýšenou zátěž bychom měli očím vynahradit. Vaším očím jistě přijdou vhod následující tipy:
– Většina lidí se dívá v práci převážně nablízko, po 20 minutách se doporučuje dívat do dálky. Dá vám to navíc pocit prostoru a volnosti. V anglicky psané literatuře se tato zásada jmenuje 20-20-20, tj. po 20 minutách se dívat na 20 vteřin na vzdálenost 20 stop (asi 6 m) nebo delší.
– Procvičování okohybných svalů, např. se dívat doprava a doleva, nahoru a dolů nebo očima kroužit. To zlepší krevní oběh kolem očí.
– Oči nepřetěžovat a chránit je před úrazem.
– Používat sluneční brýle.
– Co se stravy týče, vitaminu A má většina lidí dostatek. Důležitější jsou v našich podmínkách lutein a zeaxantin. Ty mimo jiné pomáhají v prevenci makulární degenerace a do jisté míry chrání oči před UV zářením. K jejich přírodním zdrojům patří např. cukety, špenát, kapusta a růžičková kapusta, zelený hrášek, brokolice, batáty, dýně, římský salát, petržel, paprika, mrkev, pór, kukuřice a výrobky z ní. Pomáhají i vitamin C, zinek (ryby, maso, ale i ovesné vločky a dýňová semena), selen (para ořechy, ryby atd.) a omega-3 mastné kyseliny (ryby, ořechy, semena atd.).
– Pravidelně chodit na kontroly k očnímu lékaři.
– Nekouřit a být střízlivý, vyšší dávky alkoholu poškozují oči na více úrovních.
– Ve východní tradici se doporučuje poklepávat na vnitřní stranu obočí a posílat očím energii z dlaní.
– Zvládat negativní emoce, např. úzkost a pěstovat zdravé emoce, např. vděčnost nebo laskavost.
– Důležité jsou mimopracovní aktivity. Někteří lidé skončí práci v kanceláři a pak se dlouho a bezúčelně zabývají mobilním telefonem. Číst text na malém mobilu oči zatíží mnohem víc než číst stejný text na velké kancelářské obrazovce. Místo toho je mnohem lepší chodit nebo cvičit. Prospěje to nejen očím.

16. 11.
Nové video Legrační, ale užitečné. Máme i anglicky.
---
Amulety
Cyklisté, motorkáři, skejťáci atd. umocní účinnost amuletů ochrannou přilbou a opatrností. A ti, kdo jsou závislí, umocní účinnost amuletů vytrvalým doléčováním.
---
Pohádka: jak to bylo doopravdy
Byl jednou jeden král a měl tři dcery. Chtěl zjistit, která ho má nejraději, tak se jich na to zeptal.
Nejstarší pověděla, že ho má ráda jako šperky, luxus a bohatství.
Druhá ji chtěla trumfnout a poznamenala: Mám tě ráda jako moc, slávu a proslulost.
Nejmladší dcera se zamyslela a řekla: Mám tě skoro tak ráda jako střízlivost.
To se králi nelíbilo. Vyhnal poslal nejmladší dceru pryč z paláce doplňovat zboží v supermarketu.
Jenže jak plynul čas, král dostal cirhózu a hrozilo mu delirium. Jeho majetek se tenčil a poddaní se bouřili. Král pochopil, že nejmladší dcera ho má opravdu ráda a je navíc moudrá. Pozval ji zpět a často se s ní radil.

15. 11.
Něco střízlivého humoru
Zářivá bytost říká stoletému abstinentovi: „Jsem tvůj strážný anděl. Co jsi střízlivý, tak žiješ dobře. V centrále rozhodli, že máš nárok na ozdravně vzdělávací pobyt v nebi. Budou tam i Anonymní alkoholici“
„Dobře, ale řekni to i záchranářům. To, aby přestali s resuscitací.“
---
Tohle potěší očaře
Pán přijde na kontrolu na oční.
Lékařka: „Vyhovují vám ty nové brýle?”
„Ano, najednou potkávám známé, které jsem neviděl dlouhé roky.”

14. 11.
Jak omezit negativní působení médií?
Tuto otázku si položil tým zdejších odborníků. Jejich závěry jsou užitečné, i když nijak překvapivé.
1. Omezit množství času, který jedinec věnuje médiím. To se týká samozřejmě i sociálních sítí.
2. Zvyšovat toleranci vůči nejistotě.
3. Přijmout realitu včetně negativních emocí, které vyvolává.
4. Zpochybňovat katastrofické fantazie a změnit vztahový rámec. I katastrofy a neštěstí mohou být k něčemu dobré. Kdyby blesky nepůsobily požáry, asi bychom dodneška neměli hromosvody.
5. O sebe pečující postupy, sem patří relaxační techniky, dechová cvičení, meditace atd.
6. Na sociální úrovni je to solidarita, tj. i třeba drobná pomoc těm, kdo se ocitli v nesnázích.
Literatura
Juríčková V a spol. Současné možnosti remediace negativních dopadů mediálních zpráv na duševní zdraví. Psychiatrie 2024; 28: 83-94.

13. 11.
Nové video Domácí způsoby, jak omezit hlen v dýchacích cestách. Máme i anglicky.
---
Důležitá informace.
Dne 13. 11. 2024 odpadá skupina pro patologické hráče.
---
Tygr!
Pán si vykračuje po městě a má na vodítku tygra.
Policista nevěří svým očím: „Co vás to napadlo vodit šelmu mezi lidi?“
„Víte, on mi ho někdo prodal jako štěně zlatého retrívra.“
Zde anekdota ta končí. Jaký byl další vývoj. Policista zavolat veterináře, aby tygra uspal a zajistil převoz do ZOO. Pán dostal tučnou pokutu a mohl být rád, že z toho nebyl trestný čin veřejného ohrožení. A poučení? To, že je někdo oklamán nebo podveden, mu nedává právo chovat se hloupě a nebezpečně.

12. 11.
Důležitá informace.
Dne 12. a 13. 11 odpadají doléčovací aktivity a oddělení 31. Místo úterní ELPY bude info mítink AA, skupina od 18:00 se nekoná. Dne 13. 11. nebude ani skupina pro patologické hráče.
---
Nové video Dnes! Máme i anglicky.
---
Nové zdroje potěšení
– Je těžké si představit člověka, který má odvykací stav nebo kocovinu, a raduje se z východu slunce. K tomu dojde až za střízliva.
– U kuřáků dochází kromě jiného k postižení čichu. Jsou sice schopni vnímat základní chutě, ale ne už jejich jemné odstíny. Kupříkladu čaj jim chutná jako hořká voda. Přestanou kouřit a otevře se jim netušené spektrum chuťových zážitků.
Někdy při cvičení říkávám krátce střízlivým přátelům, aby si představili potěšení, která jim přinese dlouhodobá střízlivost. Jenže o nich zatím nevědí.

11. 11.
Zdraví v množném čísle
Světová zdravotnická organizace definuje zdraví takto: „Je to stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody, a nikoliv pouhé nepřítomnosti nemoci či vady“. Jenže kdo z nás o sobě může říci, že je v pohodě 24 hodin denně? Tato definice je ale i tak užitečná, kromě tělesného zdraví, zmiňuje zdraví duševní a sociální. V žádné společnosti na světě není všechno ideální, ale i tak lze být v míru se svým okolím a širší společností. Tím se dostáváme k dalšímu pojmu, což je duchovní zdraví. K němu podle odborníků patří to, že sjednocuje různé složky lidské bytosti, dává životu smysl, vnáší do života mír a spokojenost a vede k pěstování smysluplných vztahů. Cesta k úplnému zdraví je dlouhá, ale každý krok na ni má velkou cenu. Pro naše přátele je náramně důležitým krokem střízlivost.

10. 11.
Návykové nemoci a stres spolu navzájem souvisejí. Jak je zvládat?
Návykové nemoci působí stres
– Intoxikace alkoholem nebo drogami i hazardní hra působí stres.
– Typickým znakem návykových nemocí je bažení, a to je provázeno stresem
Nadměrný stres přispívá k rozvoji návykových nemocí
– Nezvládnutý stres může spouštět návykové chování.
– Nadměrný stres zhoršuje sebeovládání.
– Nadměrný stres dočasně oslabuje rozumové schopnosti
– Nadměrný stres vyvolává negativní emoce, např. hněv nebo strach, které sebeovládání dále zhoršují.
Způsoby, jak zvládat stres, pomáhají i při léčbě návykových nemocí a naopak, viz příklady
– Podpora ze strany členů svépomocné organizace, jako jsou Anonymní alkoholici.
– Fyzická aktivita.
– Klidné břišní dýchání.
– Uklidňující prostředí, např. příroda.
– Pravidelnost, dobrá organizace času a přiměřeně spánku.
– Relaxační a meditační techniky.
– Pěstování zdravých emocí jako laskavost nebo vděčnost.
– Abstinence od návykových látek a činnosti je důležitá nejen při léčbě návykových nemocí, ale i při zvládání stresu.

9. 9.
Uvědomit si, přijmout a jednat
Uvědomit si nepříjemné skutečnosti se většině lidí nechce. Místo, aby přijali realitu, unikají k povrchní zábavě nebo něčemu ještě horšímu. Tím se zbavují možnosti nastalý problém řešit. Nabídnu tři příklady toho, kdy jsou uvědomování, přijetí a vhodné jednání užitečné. Další příklady si domyslíte sami.
– Pro řadu střízlivých přátel nastal v životě rozhodující moment, když si uvědomili a přiznali závislost, a pak docházeli na setkání Anonymních alkoholiků nebo jinou formu léčby.
– Někdo je náchylný k infekcím a pracuje hodně s lidmi. Uvědomí si to, přijme to a nechá se očkovat.
– Jiný člověk má sedavé zaměstnání, uvědomí si, že se mu příliš kulatí hrudní páteř. Přijme to a začne více praktikovat záklonová cvičení jógy.
---
Nové video Pozor na blondýnky! Máme i anglicky.

8. 11.
Jak jste se s tím vyrovnali
Jeden začínající abstinent se zeptal zkušenějších: “Jak jste se vyrovnali s tím, že se nikdy nesmíte napít nebo si vzít drogy?”
Z odpovědí volně cituji:
– Abstinence je privilegium, buď rád, že smíš abstinovat.
– Když jsem bral drogy, tak jsem mámě ubližoval, teď abstinuju a ona je šťastnější.
– Doba, kdy jsem střízlivý, je nejlepší v mém životě.
– Stačí střízlivost den po ni, můj dobrý známý, tak abstinuje 21 let.
– Máš už občanku, jsi dospělý, můžeš si dělat co chceš. Počítej ale s tím, že poneseš následky. Abstinuju, protože si nechci škodit.
Na závěr ještě jedno rčení Anonymních alkoholiků: “Byl jsem ožralý, byl jsem střízlivý, střízlivost je lepší.”
---
Letecká doprava
Letadlo se za letu nebezpečně rozkývalo.
Letuška řekla: “No tak, uklidněte se, to jsou jen turbulence. Za chvíli to bude v pořádku... Dobře, chlapci. Teď jdu ještě uklidnit cestující.”

7. 11.
Jednoduché uklidnění
Pana Veselého čekal jistá nepříjemnost. V jeho mysli se objevovaly divoké fantazie. Hledal řešení problémů, které nenastaly a velmi pravděpodobně nenastanou. V takovém rozpoložení bylo nebezpečné i jen připravit čaj nebo jít nakupovat. Způsobů, jak se uklidnit, je hodně, pan Veselý z nich vybral něco jednoduchého.
Zeptal se sám sebe: “Kde teď jsem?”
“Doma?”
“Je tu bezpečno?”
“Jasně.”
Tenhle vnitřní dialog pana Veselého natolik uklidnil, že byl schopen si udělat čaj a nerozlít ho.
---
Nové koště
Zakoupil jsem nové koště. Za levný peníz jsem dostal výrobek s gumovým vlasem a teleskopickou násadou. Napadlo mě, jestli by se na něm dalo také létat, když to údajně bylo možné na nevzhledných, středověkých modelech. Své nové koště jsem oslavil videem. Na něm si ho můžete prohlédnout. Co se zázraků týče, ty se opravdu dějí a setkáváme se s nimi často. S čarováním ale nemají nic společného, jejich příčinu je třeba hledat jinde.

6. 11.
Nové video Tleskejte pro srdce, mozek a zdravé sebevědomí. Máme i anglicky.
---
Zdravé emoce
Moje video “Pět energií a pět zdravých emocí pro pět orgánů” vzbudilo nadprůměrný zájem. Možná, že v dnešní době vzrostla poptávka po zdravých emocích, jako je laskavost. To by bylo dobře. O zdravých emocích jsem svého času napsal knihu “Jak být milejší”. Popisuji jich tam o hodně víc než na zmíněném videu. K nejdůležitějším patří laskavost vůči sobě i druhým. Obojí je důležité. Ale i jen chovat se slušně k druhým a sobě z povinnosti je dobré. Mezi chováním a emocemi existuje vzájemná souvislost, dobré chování může vyvolat laskavost a ta vede k laskavému chování. Dalším odsvědčeným způsobem, jak se stát laskavější, je praktikovat Meditaci milující laskavosti. Ta existuje v mnoha variantách, některé z nich najdete jako audio soubory na mém webu.

5. 11.
Kouzla s časem
Možná máte budík na baterie. Zastavit na něm čas je jednoduché, stačí vyjmout baterii. Čas na budíku můžete také libovolně posunovat vpřed a vzad. Se skutečným časem to nejde. Čas je spravedlivý, dnešní den má 24 hodin, ať je někdo bohatý nebo chudý. S časem můžeme ale různě nakládat. Někteří lidé s návykovou nemocí považují trojí doléčování týdně za ztrátu času. Závislost jim ale toho času zabrala mnohem víc. Čas je něco jako kapitál, je možné ho prošustrovat bezduchým sledováním televize, diskutováním na sociálních sítích a vysedáváním po hospodách. Lze ho také účelně využívat. Účast na setkáních Anonymních alkoholiků a podobných organizací je jedna z velmi dobrých možností.

4. 11.
Nové video Bezradná čarodějnice. Máme i anglicky.
---
Jak oslavit narozeniny, svátek Vánoce a Silvestra?
Statistici popsali “narozeninový efekt”, ten spočívá v tom, že v den vlastních narozenin umírají lidé o něco častěji než jindy. K příčinám patří silné emoce, stres při organizování oslav a alkohol. Někdo se mě zeptal, jak jsem oslavil narozeniny. Odpověděl jsem, že nijak, protože na svém narození nemám nejmenší zásluhu. Zato střízlivým přátelům doporučuji oslavovat pořádně: dvojitou dávkou doléčování!!
---
Anekdota, kterou mi poslala jedna veselá paní
Wikipedie se chlubí: "Já vím všechno!"
Google na to: "Já všechno najdu!"
Internet: "Beze mne byste byli v háji!"
Elektřina: "Přátelé, na něco jste zapomněli."

3. 11.
Pravidlo deseti minut
Česnek a jemu příbuzné rostliny dokáží přemoci i některé bakterie odolné vůči antibiotikům. Jenže věc má háček. K tomu, aby se z nakrájeného česneku vytvořil relativně tepelně odolný allicin, je nutný čas. Správný postup je tedy česnek nakrájet a deset nebo více minut počkat. Teprve pak lze dát česnek vařit, případně ho syrový utřený přidat do hotového jídla. Mimochodem česnek snižuje také krevní tlak a srážlivost krve. Navíc to vypadá, že v přiměřeném množství, tedy ne v extrémním, pomáhá předcházet i nádorům. Na noc ho ale nejezte. Počítejte také s tím, že se výpary ze syrového česneku budou z pokožky uvolňovat jeden až dva dny. Jestliže někoho čeká operace nebo trhání zubu, měl by si kvůli krvácení česnek odříci nejméně týden před zákrokem.

2. 11
Nové video Pět energií a pět zdravých emocí pro pět orgánů. Máme i anglicky.
---
Důležité je jak!
Blíží se Vánoce a regály obchodů se plní předraženými rádoby delikatesami a škodlivými nápoji. Z hlediska obchodníků by měl zákazník co nejvíc nakoupit, rychle to slupnout a koupit další várku. Pan Veselý reklamní běsnění s nadhledem ignoroval. Čočku přes noc namočil do vody a ráno ji uvařil s kořením, česnekem a zeleninou. Pak to hezky urovnal na talíři a za zdravé jídlo poděkoval. Nato ho zvolna a kultivovaně snědl.
Poznámka: Více na toto téma viz Nešpor K. Sebeovládání a příjem potravy.

1. 11.
Jak reagovat na posměch (odpověď na dopis)
Útočný humor a výsměch mohou být motivovány kupříkladu snahou si dodat důležitost, předvést se, nebo zranit. Lze říci, že se Vám to nelíbí a že se Vás to dotklo. Často je ale vhodnější to přejít s klidem Angličana. Posměšek totiž vypovídá o posměváčkovi, ne o Vás. Možná právě Váš anglický klid někomu zkazí radost.
😊
Technika ve službách abstinence
Jeden tři roky střízlivý přítel musí s ohledem na své zaměstnání cestovat. Zjistil, že mu dělá dobře, když se každé ráno připojí přes internet na setkání Anonymních alkoholiků na Skype. Pro člověka s návykovou nemocí je to skvělý začátek pracovního dne. Mítink na Skype nebo příslušný web vhodně doplňují živá setkání. Na cestách nebo během nemoci je mohou nahradit.

31. 10.
Co místo ústní vody
Ústní vody obsahují umělá sladila další chemické látky, v některých je navíc alkohol, což zuby poškozuje. Existuje řada možností, jak ústní vody nahradit. Italští vědci zjistili, že účinnější než ústní voda jsou tři kapky Čajovníku australského (tea tree oil) rozpuštěné v polovině sklenice vody.
Poznámka: Tea tree oil, ani zředěný, nepolykejte, je to nebezpečné.

30. 10.
Život v nastaveném čase
Od prehistorických dob až do pozdního středověku se naděje dožití narozeného dítěte pohybovala kolem třiceti let. Od těch časů tato veličina rostla, v současnosti činí ve vyspělých zemích přibližně 80 let. K příčinám patří pokrok medicíny a vyšší úroveň hygieny. Dnes si většina z nás může opatřit informace o tom, co zdraví prospívá a co ne. Je dobré to vědět, a hlavně se tím řídit. Střízlivosti zdar.

29. 10.
Nové video Jiná použití polštářů. Máme i anglicky.
---
Zamilovaný šuhaj
Šuhaj jede za svojí milou. Nejede na koni, ale na traktoru a nejede přes les ale přes pole s řepkou. Cestou si zpívá: „Ejchuchú, střízlivý a na suchu.“ Šuhaj přijede na silnici a tam ho zastaví policie. Připadá jim rozjařený, proto provedou dechovou zkoušku na alkohol. Je v pořádku a šuhaj jede dála zpívá si „ejchuchú, střízlivý a na suchu.“ Policisté si řeknou, že měli udělat i zkoušku na drogy. Šuhaje předjedou a zastaví. Zkouška na drogy je v pořádku a šuhaj pokračuje v cestě.  Přijede k paneláku, kde bydlí jeho milá, a zazvoní. Ona se zeptá: „Kdo je tam?“
„Ejchuchú, střízlivý a na suchu,“ odpoví šuhaj.
Milá ho pustí nahoru. Proč? Protože střízlivost je sexy.
😊

28. 10.
Nové video Velmi jednoduché, velmi užitečné, ale ne úplně snadné. Máme i anglicky.
---
Nová básnička zde.
---
Jsem i nejsem
Různé duchovní tradice se shodují v tom, že člověk je víc, než tělo a mysl. Mistr Chuyi Lin doporučuje při cvičení postoj „Jsem i nejsem“. To je pravda, dotyčný sice pracuje na úrovní těla a mysli, ale je víc než to. Tento postup lze použít i pro lepší sebeovládání. Někoho napadne hloupá myšlenka nebo pošetilé přání. Řekne si: „Jsem i nejsem“. Je to on, kdo má divný nápad, ale zároveň je víc než ten nápad. Podobně, když se objeví obtěžující vzpomínky, lze si říci: „Byl jsem a nebyl.“ Při fantaziích týkajících se budoucnosti je to možné pozměnit na: „Budu i nebudu.“ To je pravda i v jiném významu. Naše představy o budoucnosti a skutečná budoucnost se obvykle velmi liší.

27. 10.
Rakovina prsu a rakovina prostaty: co mají společného
– Rakovina prsu u předků zvyšuje riziko rakoviny prostaty.
– Alkohol se podílí na vzniku rakoviny prsu i prostaty a zhoršuje průběh těchto nemocí.
– Zelený čaj snižuje riziko těchto nádorů a usnadňuje jejich léčbu, samozřejmě v kombinaci s dalšími postupy.
– Podobně i fyzická aktivita snižuje riziko rakoviny prsu i prostaty a usnadňuje jejich léčbu.
– Totéž platí o výživě: Nevhodné jsou přepálený tuk, červené maso, nasycené tuky, mléčné výrobky a přejídání. Prospívají ryby, luštěniny, zelenina, panenský olivový olej a střídmost.

26. 10.
Čím zahustit polévku nebo omáčku
Kupovaná jíška obsahuje většinou palmový tuk a osmaženou pšeničnou mouku, tedy z hlediska zdravé výživy nic prospěšného. Z nějakého zdravějšího tuku a libovolné mouky si lze připravit jíšku svépomocí. To je sice lepší možnost, ne však ideální. Jaké jsou ty vhodnější:
– Kukuřičná mouka, tu je třeba nejdříve rozmíchat ve studené vodě.
– Kukuřičná krupice.
– Snadno dostupné, levné ovesné vločky
– Nastrouhaná brambora nebo jiné druhy zeleniny.
– Rýže.
– Luštěniny a luštěninové mouky.
– Rozemleté ořechy nebo semena.
– Jáhly nebo pohanku propláchneme horkou vodou a vaříme spolu s jídlem.
– Škrob, např. v Asii populární “kuzu”.
– Nejjednodušší možnost: Nadávat do jídla zbytečně mnoho vody.

25. 10.
Nové video Nebezpečný humor. Máme i anglicky.
---
Střízlivost a délka života
Člověk, který nekouří, tím získá oproti kuřákovi navíc přibližně deset let života. Ten, kdo abstinuje od alkoholu, drog a hazardu, na tom vydělá v porovnání s nestřízlivými lidmi ještě mnohem víc. Střízlivost ale prodlužuje život i jinak. Závislému člověku zabere pití, braní drog, hazard a to, co s nimi souvisí, často osm, i více hodin denně. Zastřízliva mají tento čas k dispozici a mohou se svobodně rozhodnout, jak s ním naloží (video).

24. 10.
Služba
Jestliže hasič nebo elektrikář řekne „mám službu,“ myslí tím, že bude v práci. Skutečných služebníků, služek a služtiček ubylo. Pana Veselého někdo o cosi požádal a on odpověděl: „Váš služebníček.“ Byl to žert, jistě by odmítl, kdyby dotyčný chtěl, aby mu každý den servíroval do postele snídani. Německý pozdrav „servus“ má původ v latině, kde toto slovo znamenalo služebník. V dnešní době je to neformální, uvolněný pozdrav rovnocenných lidí. Slovo „služba“ má v duchovních tradicích včetně křesťanství jiný význam. Jedná se o službu konanou bez nároku na odměnu. To ale neznamená, že je bez motivů. Těmi mohou být láska k lidem, Bohu, mistrům, povinnost, soucit, vytváření příznivé karmy nebo dobrý pocit. Slovo „služba“ používají také Anonymní alkoholici. Myslí tím dobrovolnou práci ve prospěch organizace a jejich členů. Odborníci zjistili, že ti, kdo takovou službu konají, mají z účasti na setkáních této organizace zvlášť velký prospěch.

23. 10.
Kyselina fytová v potravinách
Kyselina fytová se nachází především v potravinách rostlinného původu, zejména luštěninách semenech a oříškách.
V čem je prospěšná: Je užitečná v prevenci cukrovky, snižuje krevní srážlivost, hladinu cholesterolu a triglyceridů, povzbuzuje tvorbu lymfocytů a pomáhá v prevenci ledvinových kamenů. Prospívá také srdci a snižuje riziko nádorů.
Kdy působí komplikace: Tato látka zhoršuje vstřebávání železa a dalších minerálů. To nebývá problém pro moderního člověka, který se vyváženě stravuje. Pro lidi v rozvojových zemích nebo stravující se jednostranně to ale problém je. Existují jednoduché způsoby, jak obsah kyseliny fytové v potravě snížit. K nim patří máčení, klíčení a vaření, zejména vaření v tlakovém hrnci. Vstřebávání železa zlepší i potraviny obsahující vitamin C a železo živočišného původu. Užitečné je také jídlo okyselit, např. jablečným octem.

22. 10.
Nové video Vysoký krevní tlak: prevence a svépomoc. Máme i anglicky.
---
Tlak vzduchu a příprava jídla
Díky vyššímu tlaku vzduchu dosahuje teplota uvnitř tlakového hrnce 120 °C nebo více. To zkrátí dobu vaření nejméně o polovinu. Ale co když je někdo ve velehorách, kde je tlak vzduchu nízký? To působí opačně. Udělat si čaj v Himalájích proto zabere více času než si ho udělat v Polabské nížině.

21. 10.
Nové video Velké cíle, dobře ale co s nimi? Máme i anglicky.
---
Vděčnost
Jeden mistr řekl, že vděčnost vůči svému tělu a těm, kdo nám pomohli, usnadňuje léčení. Jiný mistr šel ještě dál a poznamenal, že ten, kdo se uzdraví a není za to vděčný, onemocní znova. Tomu můžete věřit a nemusíte. Je ale prokázané, že děkování zlepšuje vzájemné vztahy. Děkovat lze Vyšší moci, lidem, přírodě, věcem nebo i oblečení. Budete mít pak třeba svoji bundu raději a možná i ona vás. Děkování lze spojit se cviky, např. vlnit páteří s rukama sepnutýma na prsou (video).

20. 10.
Maximalismus, minimalismus a spokojenost
Moderní svět nabízí mnoho možností a cest. To vypadá jako výhoda, ale nemusí to tak být vždy, viz tento jednoduchý příklad. Řekněme, že si někdo chce koupit kartáček na zuby.
– Člověk se sklonem k minimalismu koupí nějaký kartáček nahodile. Bude později své volby litovat, což mu náladu nezlepší.
– Člověk se sklonem k maximalismu prostuduje internetové články týkající se kartáčků. Pak projde několik drogerií a porovná kvalitu a ceny nabízeného zboží. Po velkém vnitřním boji si jeden kartáček koupí. I pak v něm hlodají pochybnosti, jestli si opravdu vybral ten nejlepší. Ani tito lidé nebývají šťastní, mívají nízké sebevědomí a bývají pesimističtí.
– Člověk se sklonem k spokojenosti netrvá na tom, že musí mít ten nejlepší kartáček, stačí, když bude ten kartáček dost dobrý. Vybaví si, že mu zubařka doporučila kartáček s rovně zastřiženými štětinami. Tak jde, jeden takový si koupí a tuto věc pustí z hlavy.
Jiný příklad: Jeden muž se sklonem ke spokojenosti se u nás pobytově léčil. Svému spolubydlícímu, který si často stěžoval, říkal: „Vybral sis špatnou rekreaci.“
Mimochodem, do které skupiny byste se zařadili vy?

19. 10.
Nové video Něco velmi důležitého v sedmi jazycích. Máme i anglicky.
---
Krátce o vaření
Nejlepší je vařit doma. Vaření je jednoduché, člověk připraví jídlo z kvalitních surovin a mnohem levněji než v restauraci. Vlastně je to i rychlejší. Než by člověk někam došel, obsloužili ho tam atd., bude mít doma uvařeno třikrát. Navíc jí v domácím, bezpečném a střízlivém prostředí.

18. 10.
Nová odborná práce: Nešpor K. Motivace k návykovému chování a motivace k abstinenci. Tato práce není zatím volně šiřitelná.
---
Nové video Hrůzostrašný příběh o strašném strašidlu

17. 10.
Pokrok?
V parku seděli dva pánové. Ten starší, příjemně rozvalený, četl bulvární noviny. Druhý opodál hleděl upřeně do rozměrného mobilu. Trup měl v předklonu a nohy křížem. Co se držení těla týče, byla to katastrofa. Za pokrok bych to považoval jen, kdyby se dotyčný účastnil online setkání Anonymních alkoholiků.
😊

16. 10.
Nové video Stejně se mám rád a vás také. Máme i anglicky.
---
Žít v přítomnosti??
Doporučení, abychom žili v přítomnosti, je časté a přichází z mnoha stran. Jenže přítomnost neexistuje. Jestliže tuto vteřinu a rozdělíte na milióntiny, některé z nich budou patřit minulosti a jiné budoucnu. Nejlepší je zabývat se tím, co nám v určitém čase přísluší. A je jedno, jestli to souvisí s minulostí nebo budoucností. Někdo se ráno probudí a požádá Vyšší moc o další střízlivý den. To je správné, i když se to týká minulosti (den u začal) i budoucnosti.

15. 10.
Cukr a mikrobi
V běžných koncentracích stimuluje cukr růst mikroorganismů. Sladkostem je lépe se vyhýbat vždy, při nachlazení a chřipce tím spíš. Je tu ale výjimka. Jestliže někdo zapije antimikrobiální lék sladkým čajem, účinek léků to to zesílí. Cukr povzbudí bakterie k růstu, a ty jsou tak zranitelnější.
---
Motivace a svépomocné organizace typu Anonymních alkoholiků nebo terapeutické kluby
Typickým prvkem setkání zde bývá sdílení zkušeností. Negativní zkušenosti s návykovým chováním i pozitivní změny během abstinence motivují. Motivaci posiluje i setkávání se s mnoho let abstinujícími účastníky.

14. 10.
Překvapení u oběda
„Komorníku, včera jsme byli na lovu kachen.”
„Ano, pane.”
„Tak proč máme k jídlu koninu a ne kachnu?“
„Kuchař připravil to, co jste včera trefil.”
Lordi nám a možná i Britům připadají poněkud výstřední. Mají proto kluby, kam chodí jen lidé, kteří jim rozumí a mezi nimiž se cítí dobře. Abstinující lidé s návykovými nemocemi mají také své kluby a organizace typu Anonymních alkoholiků. Tam jim druzí rozumí a tam se většinou cítí dobře.

13. 10.
Jak na křeče?
Tuto otázku jsem dostal od jednoho střízlivého přítele. Moje odpověď:
Svalové křeče mohou mít řadu příčin, např.:
– Přetížení, zvláště, když není člověk rozcvičený.
– Nedostatek draslíku a hořčíku, tyto minerály jsou např. v sladkých bramborách, sardinkách a jiných rybách, čočce a dalších luštěninách, listové zelenině atd.
– Psychické napětí: Tady by pomohla relaxace, viz můj web.
– Kdyby nestačila svépomoc, bylo by dobré vyhledat lékaře.
Dodatečně se ukázalo, že pisatel těžce tělesně pracoval, aby odstranil následky povodně. Jednalo se tedy o kombinaci fyzického přetížení a stresu.

12. 10.
Nové video Moc smutná pohádka o třech dušičkách. Máme i anglicky.
---
Zase do práce!
Chodit do práce považují mnozí z nás za nepříjemnou povinnost. V současnosti dělám jen na malý úvazek. Přiznávám, že za deště a zimy se mi do práce dvakrát nechce. Když se ale pak vracím domů, často si říkám, že to stálo za to. Pravidelná pracovní doba dává dnům ustálený rytmus a usnadňuje utváření zdravého způsobu života. Může také přinášet uspokojení a prospívat střízlivosti. Naproti tomu trojsměnný provoz a dlouhé přesčasy střízlivost znesnadňují.

11. 10.
Očkování proti chřipce má výhody, o kterých asi nevíte
Očkování proti chřipce do značné míry chrání také proti COVID, asi o polovinu snižuje riziko vzniku zápalu plic a u starších lidí snižuje riziko infarktu. Tohle očkování mám za sebou, vedlejší účinky jsem nepozoroval, mohu doporučit.
Poznámka: V den očkování se doporučuje nepít alkohol, já ho nepiju asi 45 let, takže to je mi jedno.
---
Bezpečný mobil
Střízlivým přátelům doporučujeme mít suchý byt, kde nejsou alkohol, drogy, hazard a nic, co by je připomínalo. To se netýká jen bytu, ale i mobilních telefonů. Riziková telefonní čísla je správné vymazat a příchozí hovory od rizikových osob a organizací automaticky zablokovat. Těm z nás, kdo si nechtějí komplikovat život aktualizacemi a restarty, přijdou vhod jednoduché mobily bez internetu. Ty jsou zvláště vhodné pro lidi, kteří hazardně hráli přes internet nebo na webu nezdrženlivě nakupovali. Můj jednoduchý mobil mi věrně slouží od roku 2010. Virus do ně nikdy nepronikl, nemá kudy.
😊

10. 10.
Nové video Hrůzostrašná pohádka o perníkové chaloupce se šťastným koncem
---
Digitální invalidita
Podle odborníků (Cacek, 2024) dochází u českých dětí k progresivnímu zhoršování fyzické zdatnosti. To s sebou nese vyšší riziko srdečních a nádorových onemocnění (Jurdana, 2021). Dlouhé zabývání se mobilními telefony také zvyšuje riziko onemocnění páteře (např. Elvan et al., 2024). Nedostatek tělesné aktivity působí negativně na psychiku a duševní výkonnost (Schuch a Vancampfort, 2021). Zdraví dospívajících ještě zhoršuje zneužívání alkoholu, tabáku a jiných drog. Značný podíl na tomto neradostném stavu mají digitální i jiná média. Shrnuto a sečteno: Dnešní děti a dospívající čekají značné zdravotní problémy. Výše uvedené skutečnosti nezlepší budování drahých sportovišť, která zejí prázdnotou, a už vůbec ne vrcholový sport. Stačilo by i jen to, kdyby děti více chodily. Výborné jsou pohybové aktivity, s nimiž se člověk vejde doma na koberec a které se dají provozovat bez ohledu na počasí. Sem patří kupříkladu jóga a čchi-kung.
Literatura u autora

9. 10.
Nové video Jednoduché cvičení, řada výhod. Máme i anglicky.
---
Jak se máte?
Tato otázka se často i u nás používá jako forma pozdravu. Když je vhodná situace na legrácky, někdy zdvihnu ruce nad hlavu a zajásám: „Skvěle, úžasně, fantasticky!“
Častěji odpovídám, že normálně. Lepší odpověď by byla, že jsem spokojený. Mít problém, a ještě být naštvaný, by znamenalo mít problémy dva. Být spokojený bez ohledu na okolnosti představuje ideál. Tak daleko ale zatím nejsem. Střízliví přátelé, kteří chodí na setkání Anonymních alkoholiků, to mají jednodušší. Každý střízlivý den považují za úspěšný. Mají tak dennodenně skvělý důvod ke spokojenosti.

8. 10.
Nové video Perníková chaloupka pro dospělé
---
Tohle dětem neříkejte a pedagogům už vůbec ne
Školní inspektor se ptá žáčků: „Co nám dává ovečka?“
Děti: „Vlnu“
„A co nám dává slepička?“
„Vajíčka.“
„A co nám dává kráva?“
„Úkoly.“

7. 10.
Tajemství ztepilé černošky
Uvařit si jídlo je pro střízlivé přátele důležité, vyhnou se tak nekvalitní hospodské stravě v rizikovém prostředí a hodně ušetří. Vaření může být jednoduché a rychlé. Vezměte jednu či více datlí bez pecek, nebo jiné ovoce, rozmixujte je ve studené vodě, přidejte přiměřeně kukuřičné mouky, případně ještě rozemletá slunečnicová semínka a koření. Zastudena vše v hrnci promíchejte, aby se neudělaly žmolky. Pak to vařte na mírném ohni asi sedm minut za občasného míchání. A je to. Tenhle recept jsem původně nazval „Tajemství ztepilé černošky“, jenže když jsem to teď dal na web, tak už to není žádné tajemství.
😊

6. 10.
Nové video Co se stane, když člověk dlouho sedí? Jak to vyrovnat? Máme i anglicky.

5. 10.
Nové video Kompenzační aktivity jsou důležité pro zdraví a výkonnost. Máme i anglicky.
---
Meditace milující laskavosti
Tato meditace po čase prokazatelně zlepšuje vztahy a uklidňuje. Tradice jí připisuje i další účinky jako dobrý spánek, příjemné sny, ochranu ze strany nebeských bytostí, jasnou mysl a dobré příští zrození.
Sedněte si zpříma, můžete ale praktikovat i vleže nebo za chůze v klidném prostředí. Nadechněte dobrou energii přírody mezi pupek a páteř. Opakujte vícekrát. Pak přeneste pozornost do středu dolní části hrudníku.
Řekněte si v duchu „mír a světlo mně.“ Opakujte vícekrát.
Řekněte v duchu „mír a světlo příbuzným.“ Opakujte vícekrát.
Řekněte v duchu „mír a světlo přede mnou.“ Tím se myslí lidé, které potkáte kdykoliv v budoucnu. Opakujte vícekrát.
Řekněte v duchu „mír a světlo za mnou.“ To jsou lidé, které jste potkali kdykoliv v minulosti.
Pak řekněte v duchu „mír a světlo vpravo.“ To jsou lidé, kteří vám někdy pomohli nebo pomohou v budoucnu.
Řekněte „mír a světlo vlevo.“ Tím se myslí nepřátelé. Opakujte vícekrát.
Řekněte „mír a světlo dole.“ To jsou bytosti v nižších světech. Opakujte vícekrát.
Řekněte „mír a světlo nade mnou.“ To jsou bytosti ve vyšších světech. Opakujte vícekrát.
Řekněte „mír a světlo všem.“ Opakujte vícekrát.
Na závěr opakujte pro sebe „mír a světlo mně“. Pak přeneste pozornost mezi pupek a páteř a cvičení ukončete.
Poznámka: Nahrávky této techniky jsou volně na mém webu.

4. 10.
Nová střízlivá pohlednice
---
Všechno je jednoduché, jestliže to nekomplikujeme
Pan Veselý ulehl v obvyklou dobu ke spánku. Nemohl ale usnout. V budoucnu ho čekaly nepříjemné povinnosti. Jeho myšlenky těkaly sem a tam. Pak si uvědomil, že nic z toho, co ho potká, během této noci neovlivní. Nejlepší, co může udělat, je uklidnit se a spát. Pan Veselý se na chvíli soustředil mezi pupek a páteř, jeho dýchání se zklidnilo a on usnul. Další den ráno použil pan Veselý stejný postup. Ignoroval divoké fantazie, které se objevovaly v jeho hlavě. Soustředil se jen a jen na to, co bylo právě třeba: Vyčistit si zuby, cvičit, připravit snídani a nasnídat se.

3. 10.
Nové video Zdánlivě nevýznamná rozhodnutí: pozor na ně! Máme i anglicky.
---
Smí, ale nechtějí
Během televizního rozhovoru jsem dostal otázku: „Smí se závislý člověk někdy v životě napít alkoholu?“
Odpověděl jsem přibližně toto: „Nemám právo dospělým lidem něco zakazovat. Mohu jim pouze říci, co lze čekat. I malé dávky alkoholu včetně tzv. bezalkoholního piva vyvolávají bažení po alkoholu. Bažení je provázené stresem, oslabením rozumových schopností a zhoršeným sebeovládáním. To je nebezpečné při práci, komunikaci a rozhodování. Navíc, proč zbytečně budit spícího démona?“

2. 10.
Faktury
Jeden střízlivý přítel popsal své podnikání v době, kdy pil, takto: „Faktury k proplacení jsem házel do koše.“
Dnes je několik let střízlivý a úspěšný, ale dalo to hodně práce. Mnozí z nás sice faktury platí, ale vyhýbají se jiným nemilým záležitostem. Místo toho se přejídají, věnují se povrchní zábavě, nakupování zbytečností a jiným pošetilostem. To, čemu se vyhýbali, je pak stejně dostihne v zesílené podobě.
Jedno z doporučení dávných mistrů vážným zájemcům o jógu, je pěstovat „tapas“ neboli zdravou sebekázeň. To může znamenat také plnit bez zbytečných odkladů nepříjemné povinnosti.

1. 10.
Vizita
Dne 30. 9. 2024 jsem byl v pořadu Vizita na Nově. Proběhlo to pohodově, hodně jsem tam mluvil o Anonymních alkoholicích. Na internetu je záznam tohoto pořadu.
---
Nové video Pohádka: Jak to bylo doopravdy.
---
Karma
Karmu lze chápat různě, např. i jako návyky a zautomatizované myšlenkové pochody. Lidová zbožnost často pojímá karmu jednoduše: Chováš se dobře, dočkáš se odměny v tomto převtělení nebo pak. Kdo se chová špatně, musí počítat s opakem. Jemnější a mně bližší pojetí chápe karmu jako nástroj výchovy duše. Díky karmě se dostáváme do situací, které nás nutí měnit své zvyky a způsob uvažování. Tak či onak, dobrá karma je kupříkladu chodit na setkání Anonymních alkoholiků a pomáhat ke střízlivosti sobě i druhým.

30. 9.
Nové video Usmějte se! Máme i anglicky.
---
Nová odborná práce  Nešpor K. Demoralizace a jak ji překonat. Tato práce je krátká, uvádím ji i zde.
---
Demoralizace a jak ji překonat
Slovo „demoralizace“ se používá v psychologii jako odborný termín. Typické jsou pro ni ztráta smyslu života a naděje. Demoralizovaní lidé se považují za neschopné, izolované a snadno propadají beznaději. Demoralizace se může objevit v důsledku řady nemocí včetně návykových a komplikovat je. Jak pomoci sobě nebo druhým demoralizaci překonat? Tým asijských psychologů (Chuan-Yung et al., 2024) zkoumal faktory, které s demoralizací souvisejí. Podle nich se jedná o nepřizpůsobivost, přehnané nároky na sebe a na druhé a nedostatek podpory ze strany druhých. Toto zjištění představuje zároveň návod, jak demoralizaci zvládat: 1. Být duševně pružný a přizpůsobivý (Nešpor, 2015). 2. Nechtít od sebe a od druhých nemožné. 3. Najít si společnost, kde člověka pochopí a povzbudí. Pro lidi s návykovou nemocí to může být např. svépomocná organizace, jako jsou Anonymní alkoholici.
Literatura
Chuan-Yung H, Cee-Seng T, Yi-Chuzn H. et al. Demoralization during adolescence: The role of perfectionalism and social support. Studia Psychologica 2024; 66, 207-222.
Nešpor K. Duševní pružnost. Praha, Portál 2015; 144.

29. 9.
Zdvojování
Zvláště riziková je kombinace dvou nebo více spouštěčů. Jeden osm let abstinující muž se autem vracel z dovolené v Itálii. Chtěl být brzo doma a spánek zanedbával. Během zastávky na benzínové pumpě v Německu se setkal hazardem a alkoholem a dostal bažení. Byla to pro něj cenná zkušenost. Bažení zvládl a uvědomil si, jak důležité je pamatovat na přiměřený odpočinek a bezpečné prostředí.
Naopak zvláště účinné je zdvojit nebo ztrojit způsoby, jak bažení zvládnout. V tomto případě se mohlo jednat o opuštění rizikového prostředí, práci s motivací, tj. uvědomit si následky recidivy, a odpočinek.

28. 9.
Nové video Jednoduchý způsob, jak zvládnout strach. Máme i anglicky.
---
Zkrásnění
Na naši doléčovací skupinu přišla paní středního věku, která pravidelně docházela na setkání Anonymních alkoholiků. Zeptal jsem se jí: „Nevšimla jste si, jak se mění ženy, které pravidelně navštěvují Anonymní alkoholiky a abstinují?“
Odpověděla bez rozmýšlení: „Zkrásní.“
K tomu bych dodal, že muži i ženy zkrásní díky abstinenci nejen navenek, ale i uvnitř.

27. 9.
Sychravé počasí
Podle východní tradice může vést sychravé počasí k tomu, že se v těle zablokuje energie. Z tohoto důvodu radí mistři více cvičit nebo tělesně pracovat, samozřejmě ne v dešti, ale v teple a v suchu. Co si o této zásadě myslím? Kdo chce cvičit, ten si záminku ke cvičení najde. A kdo chce abstinovat ten snadno najde řadu důvodů k naprosté střízlivosti.
---
Kdy zrychlit a kdy zpomalit
Jeden duchovní poznamenal, že svatý Krištof chrání řidiče, ale jen do rychlosti 60 km za hodinu. Rychlost je třeba přizpůsobit okolnostem. To lze ukázat na příkladech.
Kdy zrychlit
– Při setkání se spouštěči, tj. podněty, které vyvolávají bažení nebo stres.
– Když je před námi něco prospěšného, ale nám se do toho nechce.
Kdy zpomalit
– Pod vlivem silných emocí nebo bažení.
– V případě vážných rozhodnutí, na které je dost času.
– Při únavě a nevyspání, sníží to riziko chyb.
– Při činnostech, které vyžadují přesnost a trpělivost.
– Jestliže máme chuť strkat nos do věcí, do kterých nám nic není.

26. 9.
Moře doma
Rádi byste se vykoupali v moři, ale nechce se vám cestovat. Snadná pomoc, vezměte dostatečně velkou nádobu, nalijte do ní asi pět litrů teplé vody a přidejte asi 200 g soli. Mimochodem teplá koupel nohou ve slané vodě pomáhá proti otokům a plísním, zlepšuje prokrvení nohou a navečer uklidní. Silně slaný roztok rozpouští hlen a hubí řadu bakterií, někdy se proto používá k inhalaci nebo k vyplachování úst. Úplně spolehlivá desinfekce to není, některé stafylokoky solnému roztoku vzdorují. Proti nim ale může pomoci např. česnek, dobromysl, tea tree oil, eukalyptus, zázvor nebo kurkuma.

25. 9.
Vesmír
Při společném cvičení venku jsem se zeptal střízlivých přátel: „Kdo z vás je ateista?“
Přihlásila se asi polovina a já pokračoval: „Věříte, že existuje vesmír?“
„Ano.“
„Je ve vesmíru všechno?“
„Ano.“
„Je tam i tedy střízlivost a my si ji odtud stáhneme a nainstalujeme.“
Následovalo jednoduché cvičení, ale ono to tak prostinké nebude. Spolehlivější bude chodit nějakých třicet let na setkání Anonymních alkoholiků a podobných organizací.

24. 9.
Nové video Zpevňování pilířů dobrého života. Máme i anglicky.
---
Vytrvalost
Modlitbu, kterou mají v oblibě Anonymní alkoholici, si lze upravit: „Bože dej mi vytrvalost pokračovat v tom, co je dobré, zanechat toho, co je zbytečné, a moudrost mezi nimi rozlišovat.“ Být napořád střízlivý vyžaduje vytrvalost a vytrvalost vyžadují i cvičení, studium, péče o zdraví, pěstování dobrých vztahů a mnoho dalšího.
---
Relaxace pro děti
Relaxace pro děti by měla být krátká a využívat představivost. Relaxaci usnadní předchozí tělesná aktivita.
– Lehněte si na záda, nohy jsou mírně od sebe, dlaně vytočeny nahoru. Můžete cvičit i v jiné poloze. Oči jsou zavřené.
– Nadechněte se a při výdechu nechte tělo odpočívat.
– Uvědomte si pravou ruku od ramene až ke konečkům prstů. Je uvolněná, odpočívá. Uvědomte si levou ruku od ramene až ke konečkům prstů. Je uvolněn, odpočívá.
– Uvědomte si pravou nohu od kyčle až k prstům. Je uvolněná a odpočívá. Uvědomte si levou nohu od kyčle k prstům. Je uvolněná a odpočívá.
– Záda, hrudník i břicho jsou uvolněné, odpočívají.
– Uvolněné jsou i obličej a krk. Odpočívají.
– Vybavte si klidnou vodní hladinu. Opodál rostou silné, zelené, zdravé stromy. Nad obzorem vyšlo slunce. Příroda z toho má radost. Sluníčko vyhřálo zemi, ta dává pocit jistoty. Malý bílý obláček pluje po krásně modré obloze.
– Nyní si můžete dát nějaké dobré předsevzetí, třeba: „Žiju zdravě.“ Opakujte třikrát
– Ještě chvilku nechte tělo odpočívat. Pak otevřete oči, pohněte prsty u nohou, prsty u rukou a protáhněte se. Relaxace končí. Mějte se hezky.

23. 9.
Světlo
V koupelně mi přestalo svítit světlo. Žárovkou to nebylo a pojistkami také ne. Provizorně jsem umístil do koupelny stolní lampu. Ještě dlouho poté jsem ale automaticky mačkal nefungující vypínač místo toho, abych rozsvítil lampu. Uvědomil jsem si, že není snadné změnit zažité návyky a vytvořit si nové. To se týká střízlivosti, ale nejen té. Pomoci může kupříkladu to, že člověk zpomalí.

22. 9.
Nové video Tygří protažení. Máme i anglicky.

Kukuřice
Kukuřice je zdravá a výživná. Obsahuje vlákninu, přispívá k stabilizaci krevního cukru a je v ní lutein, který prospívá očím. Existuje v řadě podob:
– Kukuřičný klas se celý uvaří v slané vodě a je to.
– Kukuřičná krupice: Z té se připravuje polenta, chce to ale trpělivost, kukuřičnou krupici je třeba 20 minut vařit a míchat. Lze do ní přidávat různé přísady a všelijak s ní kouzlit.
– Předvařená (tzv. instantní) kukuřičná polenta: Tu stačí vařit 3-5 minut.
– Kukuřičná mouka: Ta se přidává do těsta, dá se s ní zahustit polévka i udělat kaše. Stačí mouku vařit a míchat 5-10 minut a podle potřeby přilít vodu. Doporučuje se mouku předem namočit do studené vody, aby nežmolkovatěla. Takto vaří kaši např. na Trinidadu a vylepšují jí hnědým cukrem, mlékem nebo ovocem. Já jsem si ji udělal s olivovým olejem a utřeným česnekem. Na Trinidadu bych s tím neuspěl, ale mně to chutnalo.
Poznámka: Jestli nemáte náladu shánět kukuřici, tak si udělejte ovesné vločky. Ty sice neobsahují lutein a tolik vitaminů, ale kukuřici předčí v něčem jiném. S kukuřičnými produkty se navíc vločky dají snadno kombinovat. Ale mezi námi, jestli vločky nebo kukuřici není důležité, důležitá je střízlivost.

21. 9.
Podzim
Podle východní tradice bychom měli na podzim pečovat zvláště o plíce. Energie v přírodě ubylo a člověk by měl energii vydávat uvážlivě a s rozmyslem. Podzimní období je zejména pro muže emočně náročnější. Pomáhá si připomínat to, co se během roku podařilo a s čím být spokojený. Co se stravování týče, výborné jsou domácí polévky se zeleninou, polévkám ze sáčků je ale lépe se vyhnout. Doporučuje se pamatovat na dostatečný příjem vody, což prospívá plicím. Chránit bychom měli zejména plíce a ramena a chodit přiměřeně oblečení. Pomáhají abstinovat, nekouřit, chodit na čerstvém vzduchu a cvičit. V tomto období jsou zvláště důležité dostatek spánku a dobrá péče o sebe.

20. 9.
Cvičení a jídlo
Cvičení a jídlo tělo potřebuje, ale ne najednou. Mezi průměrně vydatným jídlem a cvičením je dobré udělat hodinovou nebo dvouhodinovou přestávku. Po lehké svačině stačí počkat půl hodiny. Záleží na stravitelnosti jídla, bílkoviny a tuky vyžadují delší čas, např. dvě až tři hodiny. Podstatný je i druh cvičení. U vydatnějších cvičení a cviků, při kterých se stlačuje břicho, je vhodnější počkat o něco déle. Na závěr skvělé zprávy: 1. Chodit můžete po jídle prakticky okamžitě, dokonce to prý zlepší trávení. 2. Proti jídlu i krátce po cvičení většina odborníků nic nenamítá. 3. Fyzická aktivita, zvláště když zaměstná nohy, mírní bažení a usnadňuje střízlivost, pravidelnost a uměřenost v jídle také.

19. 9.
Co nelze a co možné je
Povodeň v roce 2024 způsobila ve střední Evropě značné škody a ztráty na životech. Není to ale zdaleka to nejhorší, co se v Česku děje. Na následky kouření a pití alkoholu zde zemře každoročně asi 25 tisíc lidí. Živelné katastrofy lze těžko předvídat a je obtížně jim předcházet. Mnohem horším věcem, než je povodeň, předcházet lze. Jak? Ovšemže střízlivostí.
---
Zázračné mikropřestávky
Výhody
- Pracovní oblast: Mikropřestávky povzbuzují tvořivost, soustředění a výkonnost. Díky nim působíme lepším dojmem a lépe komunikujeme.
- Tělesné zdraví: Mikropřestávky prospívají páteří, cévnímu systém, srdci, kloubům i očím.
- Duševní zdraví: Větší klid, práce tak více baví, lepší nálada, větší emoční stabilita.
Kdy udělat mikropřestávku
- Jestliže to dovolí okolnosti, po 20-30 minutách.
- Při stresu a když se práce nedaří.
- Když si o to tělo nebo mysl řeknou.
Jak využít mikropřestávku
- Podívat se z okna.
- Trochu chodit.
- Protáhnout se
- Lehce cvičit
- Vstoje dýchat do břicha.
Co když nepřichází mikropřestávka v úvahu
Pomáhá střídat různé činnosti, např. mezi prací v sedě trochu uklidit.

18. 9.
Nové video Příjemná a snadná masáž trapézového svalu. Máme i anglicky.
---
Co z jógy cvičit během menstruace a co ne
Během menstruace je podle Bihar School of Yoga vhodné dýchat do břicha, praktikovat jógovou relaxaci, sed na patách, pozici zajíce a kočku. Co necvičit, v tom se odborníci rozcházejí, podle některých lze cvičit prakticky všechno, jen vnímat své tělo a respektovat ho. Jiní varují před polohami, kde je srdce níž než pánev, dále před namáhavějšími cviky jako je luk a loďka (navásana). Z dalších pohybových aktivit prý nejsou vhodné výskoky a extrémní námaha. Je ale známo, že průběžně pěstovaná fyzická aktivita obecně a jóga zvláště menstruační potíže mírní. Jeden známý měl hodnou ženu. To ale neplatilo pro dobu před menstruací, to bylo lépe ji obcházet obloukem. Žena začala cvičit jógu a její předmenstruační emoční rozlady zmizely.
---
Důvěra
Jestliže někomu nebo něčemu důvěřujeme, měli bychom si uvědomit v čem a v jaké míře. Udělal jsem si přehled osob a hodnot, kterým důvěřuji. Někde mi vyšlo 80 %, jinde třeba jen 15 %. Existuje něco, čemu lze důvěřovat na 100 %? Ale jistě, kupříkladu střízlivosti.

17. 9.
Šalotka
Možná jste si všimli v obchodě malých protáhlých cibulek a řekli jste si, že je to předražená cibule. Šalotka je opravdu botanická příbuzná cibule, česneku, póru a pažitky. Co se obsahu zdraví prospěšných látek se jí ale prý vyrovná pouze pažitka, jenže pažitka se používá v malých množstvích. Jestliže abstinujete a nekouříte, budete mít dost peněz na šalotku, a ještě vám hodně zbude.

16. 9.
Zemská přitažlivost
Kdy působí zemská přitažlivost nejsilněji?
Na Silvestra a o různých svátcích.
Tolik vtip, ale úrazy a dopravní nehody pod vlivem alkoholu nejsou legrace. Alkoholem nebo jinou drogou intoxikovaný člověk častěji riskuje, reaguje pomaleji, při nehodě se hůře chrání a silněji krvácí. Mimořádně nebezpečné jsou úrazy hlavy pod vlivem alkoholu, protože při nich může nastat nitrolební krvácení. S tím jsme se u pacientů, které k nám přivezli, opakovaně setkali.
Co z toho vyplývá prakticky? Že nejlepší je střízlivost.

15. 9.
Nová videa
Jak servírovat polévku? Máme i anglicky.
Kos se rozcvičí a letí. Ale kam? Máme i anglicky.
---
Mořeplavec
V materiálech Anonymních alkoholiků se zmiňuje „síla větší než naše“. To lze chápat různě. Může to být Bůh, svépomocná organizace, dobrá a střízlivá prostředí, střízliví přátelé, blízcí lidé i vše uvedené dohromady. Ostatně i závislost se rozvíjí přičiněním rizikových činitelů v různých oblastech. Trvalá střízlivost se stává mnohem snazší, jestliže někdo eliminuje rizikové vlivy okolí a posílí prospěšné vlivy. To připomíná zkušeného mořeplavce, který ví, jaké proudy vyhledávat a jakým se vyhnout.

14. 9.
Jazyky
Jedna kolegyně lékařka se zmínila, že její 15letý syn chodí do základní školy a byl na týdenním jazykovém pobytu v Anglii. Největší dojem na něj udělal tamní učitel. Byl uvolněný a pohodový. Chlapec se na výuku s ním vysloveně těšil. My jsme se na základní škole učili hlavně ruštinu. Ta mi byla v pozdějším životě k ničemu. Nevzpomínám, že bych se někdy na školu těšil. Co myslíte, je lepší dnešním dětem závidět, nebo jim to přát. Druhá možnost mi připadá lepší.
---
Duševní strážce
Anglické slovo bodyguard se používá i v češtině a znamená tělesný strážce, většina z nás ale potřebuje spíše duševního strážce. Jak by takový strážce mohl fungovat viz příklady:
– Nezapínej televizi.
– Uklidni se!
– Odpočiň si!
– Jdi se projít a venku cvič!
– Žádné sladkosti!
– Nekupuj to, peníze se dají použít lépe!
– Abstinuj, abstinuj, abstinuj!
---
Nové video Jak se směje gekon.Máme i anglicky.

14. 9.
Nárok
Starověkému filosofovi si kdosi stěžoval na své rodiče.
Filosof mu řekl: „Jak jsi přišel na to, že máš nárok na dobré rodiče. Máš nárok pouze na rodiče.“
Letní horka vystřídal vytrvalý déšť. Z toho je nadšený málokdo. Ani my nemáme nárok na hezké počasí. Máme nárok pouze na počasí.
---
Dvoufázový trénink
Dvoufázový trénink je založen na praktikování jedné pohybové aktivity dvakrát za den. To dělají spíše profesionální než amatérští sportovci. Jeden střízlivý přítel pracuje jako trenér a tento termín použil v jiném významu, Myslel tím jít v jednom dni na dvě setkání Anonymních alkoholiků. Někdo je ochoten dvoufázově trénovat kvůli pomíjející sportovní slávě. Pěstovat střízlivost je mnohem důležitější – třeba i dvoufázově.
---
Nové video Pro lepší postavu a trávení i jako prevence tříselné kýly. Máme i anglicky.

12. 9.
Jak zvládáte stres?
Tuto otázku dostali mnoho let abstinující přátele. Největším zdrojem stresu pro lidi se závislostí bývá závislost a nejdůležitějším krokem ke zvládání stresu je abstinence. Letitým abstinentům se také osvědčilo zpomalit a jednat pomalu a s rozvahou. Řidič kamionu to výstižně shrnul slovy: „Čím ví zpomalím, tím jsem rychlejší.“ Zbytečný spěch při vykládání kamiónu vede k tomu, že člověku padají věci na zem a že dělá chyby. Spěchat za volantem kamionu by bylo nebezpečné. Přijet někam o trochu později, je lepší než se ocitnout na úrazové chirurgii.
Jeden sedm let abstinující muž středního věku poznamenal v souvislosti se zvládáním stresu: „Usmát se a poodstoupit.“ Bezděčně tak citoval název mé knihy z roku 2021. To mě potěšilo.

11. 9.
Nové video Co můžete udělat pro své oči. Máme i anglicky.
---
Váš léčivý dech
Následující postup nenahrazuje zdravotní péči, může ji ale doplnit nebo působit jako prevence. Nehodí se pro každého, např. někteří lidé potřebují spíše tělesnou aktivitu než relaxaci.
– Položte se na záda, kdo má kulatou páteř, může si podložit hlavu. Nohy jsou natažené, ruce podle těla dlaněmi vzhůru a oči zavřené. Lze praktikovat i v jiné poloze, např. vsedě nebo vstoje.
– Zhluboka na nadechněte a během delšího výdechu nechte tělo uvolnit. Opakujte třikrát.
– Pak si uvědomte, která část těla potřebuje uvolněte, posílit nebo léčit. Nadechněte tam zdravou energii přírody. Při výdechu tuto část těla očistěte od toho, co tam nepatří. Opakujte libovolně dlouho.
– Pak můžete přejít k jiné části těla. Pozornost usnadní, když budete jednotlivé dechy počítat, např. nádech 1, výdech 1, nádech 2, výdech 2, nádech 3 atd.
– Nato přeneste pozornost mezi pupek a páteř. Třikrát sem zhluboka na nadechněte a během výdechu nechte celé tělo uvolnit.
– Na závěr pohněte prsty nohou, prsty rukou, protáhněte se a otevřete oči.
Poznámky
– Soustředění na určitou oblast je snazší, když si tam položíte dlaň.
– Tento postup oblasti může, ale nemusí stačit. Víte ale kde je problém a lze použít jiné prostředky.

10. 9.
Reklamace
Postarší dáma přijde s notebookem do servisu a stěžuje sil: “Dočetla jsem se , že výkon počítačů se každým rokem zvyšuje. Já nám tenhle počítač už čtyři roky a je pořád stejně pomalý.”
Tolik anekdota, ale zkusme domyslet její pokračování.
1. Ajťák se rozesmál na celé kolo.
2. Zavrčel na paní, ať nezdržuje. Může být ráda, že ten krám ještě funguje.
3. Trpělivě jí vysvětlil, jak to s tím výkonem je.
Jak byste v podobné situaci reagovali vy?
---
Policejní kontrola
Policisté zastavili auto. Za volantem seděl velký ovčácký pes.
Policista se pustil do mladíka, který seděl vedle: „Co vás to napadlo, nechat psa řídit. Na to doplatíte!“
Mladík na to: „To není můj pes, ani moje auto. Stopoval jsem a on mi zastavil.“
Tolik anekdota, a nyní skutečná příhoda. Pan X. řídil často auto a měl problémy s alkoholem. Trnul, aby ho nepřistihla policie. Pak se šel léčit a abstinoval. Měl čisté svědomí a chtěl, aby ho policie zastavila. Ale pořád nic. Až jednou. Zkontrolovali jeho doklady a řekli mu, že může jet. Pan X. se zklamaně zeptal: “A zkouška na alkohol nebude?”
Policista se podivil a provedl dechovou zkoušku. Pan X. ještě zaloudil: “Uděláte mi také test na drogy?”

9. 9.
Nové video Návykové nemoci a stres spolu navzájem souvisejí: Jak je zvládat? Máme i anglicky.
---
Informační pole
Za dávných času se chystal tibetský obchodník na cestu do Indie. Jeho matka byla velmi zbožná a požádala ho, aby ji přivezl nějakou relikvii. Obchodník to slíbil, ale na slib zapomněl. Vybavil si ho až cestou domů v nehostinných horách. U cesty tam ležela kostra psa. Obchodník z ní vytrhl zub a zabalil ho do hedvábné látky. Zub pak obřadně věnoval matce jakožto relikvii. Matka měla velkou radost, nechala ve vesnici postavit kapličku a denně se tam chodila modlit. K ní se přidaly i další vesničané. Léta plynula a k úžasu všech začal psí zub vydávat tajemné zlaté světlo. Tolik legenda, předpokládejme, že je pravdivá. Upřímná víra prostých lidí vytvořila informační pole, které způsobilo zázrak. Informační pole vytvářejí nejen duchovní, ale i světské organizace. Budu se držet svého oboru. Mohutné informační pole vytvořila organizace Anonymních alkoholiků. Je v ní množství praktických tipů, užitečných návodů a hlavně přesvědčení, že díky vzájemné pomoci a solidaritě lze dostáhnout trvalé střízlivosti.

8. 9.
Nové video Jednoduchá verze staré meditační techniky pro lidi v nesnázích (Tonglen). Máme i anglicky.
---
Rychlá karma
Tím se míní, že člověk něco udělá, a vzápětí nese následky. Kouzelníka eskamotéra srazil na přechodu motorkář a ujel. Naštěstí to kouzelník přečkal ve zdraví. Na policii se ho ptali, o jakou motorku se jednalo a jak motorkář vypadal. Kouzelník řekl: „Jak ten chlap vypadal, to nevím, ale mám, jeho náprsní tašku.“ Motorkáře dostihla rychlá karma.
Rychlá karma může být i dobrá. Pana Veselého napadaly chmurné myšlenky, měl pocit, že nic nemá cenu včetně abstinence a začal se litovat. Uvědomil si nebezpečí a šel na setkání Anonymních alkoholiků. Někdo si tam začal stěžovat, jak mu kdekdo ubližuje. Pan Veselý si vybavil úryvek z materiálů Anonymních alkoholiků a poznamenal: „Sladký jed sebelítosti si nemůžeme dovolit.“ Vzpomněl si, jak se ráno cítil, a musel se tomu zasmát. Jeho krize byla překonaná.

7. 9.
Pružná pravidelnost
Prádlo obvykle peru v pátek. Jenže jednou, to byl zrovna čtvrtek, jsem neměl, co na práci. Tak jsem se dal do praní. Kdybych měl k vyřizování důležitější záležitosti, prádlem bych se nezabýval, ani v pátek ne. Chodit spát pravidelně, v rozumnou dobu a ráno cvičit je správné. Jenže někdy to nejde, třeba když člověk cestuje. To je třeba přijmout a k osvědčeným zvykům se vrátit po návratu domů. Pan Veselý chodil třikrát týdně na setkání Anonymních alkoholiků, ale zrovna dostal chřipku. Tak se v bezpečí domova připojil na skupinu na Skype. Duševní pružnost prospívá střízlivosti a střízlivost vede k pružnosti.
---
Nové video Pro mozek a zdravé emoce. Máme i anglicky

6. 9.
Zázrak
Jeden pan farář se modlil za nemocnou spolupracovnici a žádal Boha o zázrak. Jak to dopadlo, nevím. Bylo by krásné, kdyby se zázrak stal, ale co když k tomu nedošlo? Myslíte, že pan farář na Boha zanevřel a změnil zaměstnání? Pravděpodobnější je, že to přijal. O zázrak je možné žádat, ale nelze ho vynutit. Na Pánu Bohu už vůbec ne.
---
Léčka
Byl jsem právě venku, když ke mně přešel jakýsi mladík a řekl: „Je větší metla lidstva alkohol nebo pervitin?“
Byla to průhledná léčka, ale situace nebyla vhodná na podrobný výklad. Odpověděl jsem proto: „To je jako se ptát, jestli je horší tuberkulóza nebo dyzenterie.“
Mladík pochopil a rozesmál se.

5. 9.
Nové video Takové překvapení! Máme i anglicky.
---
Řešení se našlo
Nevím, jak vám, ale mě je líto staré věci vyhazovat. Na druhou stranu byl nebylo rozumné si zaplevelit byt zbytečnostmi. Naštěstí existuje ještě další možnost. V Praze je dost kontejnerů na použité textilie a obuv. Plasty a papír se dají recyklovat a ledacos z našeho nepotřebného majetku můžeme darovat. Díky tomu získáme životní prostor, a navíc budeme mít dobrý pocit.

4. 9.
Dobré síly
Dobré síly, které nám pomáhají, lze rozdělit na mistry, ochránce, učitele, pomocníky a naše předky. Je dobré nastavit svoji vnitřní anténu jejich směrem. Lidé to často bezděčně dělají, když si neví rady nebo se ocitnou v nesnázích. Abych byl konkrétní, někteří střízliví přátelé berou při svých rozhodnutích v úvahu, co by jim řekli nebo poradili lidé ze skupiny Anonymních alkoholiků nebo někdo, kdo abstinuje desítky let. To je správné, ale ještě lepší je mít svoji vnitřní anténu nastavenou správným směrem pořád. Já to sice neumím, ale pracuji na tom.
😊

3. 9.
Nové video Rotace trupu – proč jsou tak důležité? Máme i anglicky.
---
Talent
Slovo „talent“ je řeckého původu. Ve starověkém Řecku znamenalo váhovou jednotku odpovídající zhruba 30 kg, neříká se ovšem čeho. Vážit lze ledacos, počínaje zemědělskými produkty a konče stříbrem. Uděláme dobře, když si uvědomíme, kolik talentů toho či onoho má naše osobnost k dispozici. Tím se míní, na co máme nadání, jak velké a jak ho využít ke svému prospěchu i prospěchu druhých.
---
Nová střízlivá pohlednice

2. 9.
Nové video Jak působí hněv a bažení a jak je zvládat. Máme i anglicky.
---
Krátce o józe
Přísloví říká: „Každá liška chválí svůj ocas“. Józe se věnuji řadu let a budu ji trochu chválit. Proti skoku o tyči nic nemám, ale tento sport bude člověk těžko praktikovat v čekárně u zubaře. Ve stejné situaci lze v duchu opakovat nějakou mantru, uvědomovat si břišní dýchání nebo nenápadně procvičovat kotníky a prsty u nohou. Ne všechno z jógy se hodí pro každého člověka a kdykoliv. V józe se ale najde velké množství cvičení a postupů, abychom si mohli vybrat.

1. 9.
Smích a úsměv bez příčiny neexistují!
Pan Veselý se po ránu vypravil do koupelny a usmál se na sebe do zrcadla. Nebyl to úsměv bez příčiny, pan Veselý se usmál, protože byl střízlivý. Navíc věděl, že mu úsměv do zrcadla projasní náladu. Před domem potkal pan Veselý souseda. Usmál se na něj. I to mělo důvod, pan Veselý to považoval za zdvořilé a chtěl se sousedy dobře vycházet. Cestou se pan Veselý z ničeho nic usmál. Někdo by si mohl myslet, že bez příčiny, ale pan Veselý si vzpomněl, na něco humorného. Úsměv, smích, střízlivost a všechno na světě má  příčinu. Ta ale nemusí být vždy zjevná.

31. 8.
Nové video Šalamounův úsměv a smích. Máme i anglicky.
---
Co dělají hněv a bažení s energií
Hněv i bažení připravují tělo na boj. Energie stoupá nahoru do rukou a do hlavy. Navíc se zpevňuje povrch těla, aby se zvýšila odolnost proti poranění. Člověk se tak energeticky uzavřel. Dotyčný má vyšší spotřebu energie a zablokoval si přísun energie zvenčí. Obojí vyčerpává, působí problémy, zhoršuje sebeovládání a soudnost. Málokdo je dokonalý a nikdy se nedopálí a nezatouží po hloupostech. Být naštvaný pět minut většinou člověka příliš neohrozí. Větší problém je, když je někdo naštvaný celé odpoledne. Podstatné je proto hněv a bažení rychle zvládat.

30. 8.
Co je normální?
Jeden přítel abstinent řekl na doléčování: „S kým se stýkáš, tím se stáváš.“ Nejde jen o fyzické osoby, ale i o média, hudbu, sociální sítě atd. Střízliví přátelé zjistili zajímavou věc. V době, kdy pili, brali drogy nebo hazardně hráli, měli dojem, že to dělá každý. Po nějaké době abstinence se změnil okruh jejich známých, zájmy a někdy i zaměstnání. Střízlivosti jim začala připadat jako všeobecně rozšířená a naprosto normální. Funguje to obousměrně, abstinence vede ke střízlivým vztahům a střízlivé vztahy napomáhají abstinenci.

29. 8.
Nové video Tradiční pozdrav a jeho význam. Máme i anglicky.
---
Mohou drastické filmy odradit lidi od pití alkoholu?
Světová zdravotnická organizace doporučuje zvýšit prodejní ceny alkoholu omezit jeho reklamu, snížit jeho dostupnost, např. ho neprodávat na benzinových pupách a stadiónech, neprodávat alkohol nezletilým atd. O filmech se materiály Světové zdravotnické organizace nezmiňují. Jestli má někdo s alkoholem problém, ať jde na setkání Anonymních alkoholiků, a ne do kina.
---
Medvěd!!!
Medvěd abstinent jde na mítink Anonymních medvědů.
Potká ho slizký škůdce. Láká ho: “Medvěde, pojď na jedno.”
Medvěd se napřímí vycení tesáky a strašně zavrčí. Zděšený škůdce šplhá na sloup pouličního osvětlení.
Medvěd jde kolem hazardního doupěte. Smrdutý padouch na něj zavolá: “Medvěde, dám ti bonus!”
Medvěd se napřímí, vycení zuby a strašně zavrčí. Škůdce prchá kanalizací.
Do třetice potká medvěd neduživého mladíka. Ten mu nabízí drogy.
Medvěd se napřímí, vycení tesáky a strašně zavrčí. Mladík utíká na policii, žádá ochranu před medvědy a je odvezen na psychiatrii.
Pak přijde medvěd mezi střízlivé přátele a radostně se na ně usměje.

28. 8.
Dva způsoby, jak mozek pracuje s ohrožujícími informacemi
První způsob je rychlý, ohrožující informace jde přímo k mozkovým centrům, které připravují tělo na útěk nebo boj. V pravěku bylo třeba bleskově uhnout, uskočit nebo se bránit. Druhý způsob je pomalý. Stejná informace se dostává do mozkové kůry a ta ji vyhodnotí. Jestliže je nebezpečí reálné a stresová reakce užitečná, nechá ji mozková kůra pokračovat. Když ale mozková kůra zjistí, že jde o planý poplach, stres utlumí. Co z toho vyplývá prakticky? V dnešní době jsou mnohem častější situace, kdy je stres kontraproduktivní. Obvykle se proto vyplatí počkat a reagovat, až když se člověk uklidní.

27. 8.
Velké cíle
Jeden mistr řekl přibližně toto: „Jestliže si někdo dává malé cíle, bude se málo snažit a asi nedosáhne ani malých cílů. Když si člověk dává velké cíle, bude se snažit mnohem víc. I když těch cílů nedosáhne, zůstane po něm mnoho dobrého.“ To je asi pravda, jen by měl být člověk vděčný i za dílčí úspěchy. Trvalá střízlivost je velký cíl, ale je hezké poděkovat i za každý střízlivý den. Právě to doporučují Anonymní alkoholici.

26. 8.
Závislost a sebevědomí
Navzdory siláckým gestům bývá sebevědomí závislých lidí otřeseno. Někdy jim proto říkám, že jsou hrdinové a že jsou elita. Dokázali si svoji závislost přiznat a léčit ji. K tomu se odhodlá jen nepatrný zlomek lidí s návykovou nemocí. Obvykle přidám nějakou legrácku, lze se např. poplácávat po vlastním rameni a pochvalně mručet. Jiná možnost: Pro sebevědomé lidi je typický hluboký hlas a klesající intonace. Tímto způsobem opakujeme „střízlivý jsem hrdina střízlivá má svačina“ nebo se tak smějeme.
---
Nové video Pečujte o mladou a tvořivou část své osobnosti. Máme i anglicky.

25. 8.
Výmluva
Jeden mladík si marihuanou vážně poškodil duševní zdraví. Když se vrátil z nemocnice, kouřil velké množství cigaret, což stálo jeho matku hodně peněz. Zdůvodňoval to tím, že kouří tabák proto, aby nemusel kouřit marihuanu. Byl to samozřejmě nesmysl. Tabákové výrobky oslabují účinnost psychiatrických léků. Navíc nesnižují riziko zneužívání jiných látek, ale toto riziko zvyšují. S jistou mírou zjednodušení lze říci, že jakákoliv návyková nemoc včetně patologického hráčství zvyšuje riziko jakékoliv jiné návykové nemoci. Dokonce i nadužívání sociálních sítí bylo u českých dospívajících spojeno s vyšší pravděpodobností zneužívání tabáku, alkoholu a konopných drog.
Co z toho vyplývá prakticky? Jestliže má někdo jednu návykovou nemoc udělá dobře, když se vyhne i všem dalším návykovým rizikům. Vlastně totéž se týká i lidí, kteří závislí nejsou.

24. 8.
Jak je to s pravdou?
Dne 23. 8. 2024 jsem byl v televizi v pořadu „K věci“. Řeč byla hlavně o alkoholu. Perlička z rozhovoru.
Moderátorka: „Je ve vínu pravda?“
Já: „Ve vínu je cirhóza, delirium a demence.“
---
Návyková rizika u dětí a dospívajících
Obecně: Situace špatná, trend, ale pozitivní, tj, problémů s návykovými látkami u dětí a dospívajících ubývá.
Alkohol, drogy a hazard: Rizika
Otravy. Pití v tazích. Zvýšené riziko agrese nebo toho, že se dítě stane jeho obětí. Násilí vůči sobě. Rizikový sex. Poruchy duševního zdraví. Oslabená imunita a časté nemoci. Problémy, ve škole, s úřady a s policií. Poškození mozku, horší prospěch a uplatnění. Rychlejší rozvoj závislosti v pozdějších letech, např. i malá dávka alkoholu působí na dítě jako silná droga. Nezletilí kuřáci častěji sáhnou po marihuaně nebo jiných drogách.
Varovné známky
Ty jsou zvláště závažné, jestliže se jich objeví více současně.
Obecné: Náhlé zhoršení prospěchu, chování nebo zdraví. Drogy nebo jejich metabolity se prokáží laboratorně. Ubývání alkoholu a léků v domácnosti. Rostou finanční nároky. Ztráty peněz a cennějších předmětů doma. Změna přátel. Zvlášť rizikoví jsou starší vrstevníci, kteří mají s drogou a s alkoholem zkušenosti. Útěky z domova. Zhoršení vzhledu a péče o zevnějšek. Kolísání nálad, to je v dospívání běžné, ale alkohol a drogy ho zesílí. Tendence vyhýbat se rodičům. Ztráta dobrých zájmů. Lhaní, rozporná tvrzení, rozpačitost. Únava během dne. Obhajování drog, alkoholu a hazardu.
Specifické známky: Tabák: Typický zápach z úst, u kuřáků začátečníků projevy otravy nikotinem jako bledost, studený pot, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy. Alkohol: Alkohol v dechu. Opilost. Marihuana: Zarudlé oči, kašel, pach potu po spálené trávě, únava, nezájem. Pervitin: rozšířené zornice, neklid, podrážděnost. Po odeznění účinku drogy útlum a deprese, dlouhý spánek. Hazard: Rostou finanční nároky. Zadlužování se.
Co mohou udělat rodiče
– Doma by neměly být volně alkohol a léky atd. Je třeba je zamykat.
– Dostatek času věnovaný dětem
– Jasná a prosazovaná pravidla a zákazy. Děti, kterým doma zakazují pít alkohol, ho pijí méně, i když jsou mimo dohled rodičů.
– Informovat děti o riziku alkoholu a drog.
– Spolupráce rodičů navzájem a spolupráce se školou a dalšími rodiči.
– Nabízet dětem střízlivé a bezpečné volnočasové aktivity. Děti potřebují pohyb ale na sport nelze spoléhat. Některé sporty jako fotbal riziko dokonce zvyšují.
– Očekávání rodičů jsou přiměřená k možnostem a schopnostem dítěte.
– Finanční gramotnost, tj. aby se dítě naučilo s penězi zacházet zodpovědně.
– Dbát na zdravý životní styl dětí, např. jim nedovolit se nadměrně věnovat internetu na úkor povinností nebo spánku.
– Být pro děti vzorem. Určitě by neměly děti vidět rodiče opilé.
– Cílená odborná pomoc dětem se zvláštními problémy a potřebami.

23. 8.
Nová odborná práce
Nešpor K. Sebeovládání a příjem potravy. Tento text není volně šiřitelný.
---
Jednoduché věci fungují nejlépe
– Střízlivost: Střízlivost v užším i širším slova smyslu umožňuje dobře posoudit situaci a své možnosti.
– Zdravé emoce. Řekněte si např.: “Dnes budu pěstovat veselost.” I když se něco nepovede, berte to jako legraci.
– Úsměv, zejména úsměv s přimhouřenýma očima (Duchennův neboli lišácký úsměv).
– Dýchání: Dýchejte do dolních částí plic. Kdo chce aktivovat, ať nadechuje a vydechuje přibližně stejně dlouho. Kdo chce uklidnit, může prodloužit výdech asi na dvojnásobek nádechu.
– Počkat: Stres a rizikové emoce aktivují primitivní části mozku a vedou ke špatným rozhodnutím. Proto je lépe počkat, než se člověk uklidní.
– Nesoupeřte se druhými lidmi. Každý z nás je jedinečný a má jiný životní úkol.
– Veďte si deník. O sobě piště v třetí osobě, Dává to odstup, nadhled a objektivnost.
– Buďte užiteční druhým, prospěje to i vám. O sebe pečujte dobře, prospějete tak i druhým.
---
Nové video Zdraví, laskavost, moudrost. Máme i anglicky.

22. 8.
Právě vyšlo: Nešpor K. Bažení (craving): klíčový znak návykových nemocí. Sociálná prevencia (Bratislava) 2024; 19(1):19-20.
---
Střízlivost a zaměstnání
Na počátku abstinence by se měl člověk věnovat především doléčování a pečovat o střízlivost. Jenže z něčeho musí být živ. I tak se vyplácí změnit rizikovou práci za bezpečnější.
– Jeden střízlivý přítel pracoval jako barman. Po léčbě nastoupil do stavebnictví a dnes je na tom finančně i jinak nesrovnatelně lépe než dřív.
– Jiný pracoval jako vedoucí kampu, dnes je z něj vyhledávaný trenér fitness.
– Další si našel prestižní a dobře placenou práci, ale včas si uvědomil, že by na ni nestačil. V současnosti má vlastní prosperující firmu.
– Další pochopil, že bez střízlivosti by mu byla dobrá práce k ničemu. Vydělával si krátkodobými brigádami a soustředil se na doléčování. Práci odpovídající své kvalifikaci si našel až později. Dnes abstinuje přes dvacet let.

21. 8.
Dva nejdůležitější úsměvy
Lišácký (Duchennův) úsměv: U tohoto úsměvu prokázali vědci příznivé působení na psychiku. Při něm jsou oči přimhouřené a v koutcích očí se objevuje jemný vějířek vrásek. Obličej je uvolněný a zuby se nedotýkají. Uvolněné jsou také rty, ústa zůstávají zavřená. Koutky úst se symetricky pohybují šikmo nahoru. Tento úsměv uklidňuje nás i okolí. Je to projev mírumilovné veselosti, spokojenosti a dobré nálady. Patří k nejčastějším úsměvům a používá se při běžném společenském kontaktu, např. při pozdravu.
Obdivný úsměv: Oči jsou rozšířené a člověk žasne. Obličej je uvolněný, zuby se nedotýkají, ústa bývají zavřená, ale jestliže nás něco opravdu hodně překvapí, můžeme na to hledět s otevřenou pusou. Koutky úst se symetricky pohybují šikmo nahoru. Pohled bývá delší než obvykle a směřuje spíše nahoru, jako kdybychom k někomu vzhlíželi. Vyjadřujeme tak obdiv, fascinaci úžas a příjemné překvapení. Kupříkladu paní Veselá měla dojem, že její manžel vypadá ve své oblíbené bundě jako bezdomovec. Přiměla ho jít s ní nakupovat. V obchodě si manžel zkoušel jednu bundu a tázavě pohlédl na manželku. Ta použila obdivný úsměv a řekla: „Vypadáš v tom skvěle!“
Další informace najdete v mých knihách
300 úsměvů pro lepší život. Praha: Vyšehrad 2022.
Léčivá moc smíchu. Vyšehrad, Praha, poslední vydání z roku 2022.

20. 8.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Česnekovité rostliny: jak z nich mít maximální prospěch
Podstatný podíl na antimikrobiálním a dalším prospěšném působení česneku, cibule, pažitky atd. má Allicin. S tím jsou ale dva problémy. Ten první je, že k jeho vytvoření, je třeba čas. Navíc vaření tuto látku z velké části likviduje. Jak tedy postupovat prakticky? Česnek nakrájejte na plátky a počkejte nejlépe asi 45 minut. Pak česnek utřete s majoránem a přidejte si ho do částečně vychladlého jídla o teplotě pod asi 50 °C. Podobně postupujte např. u pažitky. Nakrájejte ji, počkejte, pak s ní posypte jídlo.

19. 8.
Příprava čaje metodou kung-fu
Takto lze připravit prakticky jakýkoliv listový čaj kromě čajů matcha. Znalci čajů si asi dají na čaji více záležet, mně tento postup ale vyhovuje.
Příprava čaje metodou kung-fu krok za krokem
1. Do nádoby dáme přiměřené množství čaje.
2. Zalijeme ho vařící vodou a tu okamžitě vylijeme. Tím se z čaje odstraní nečistoty a zároveň se tak čajová nádoba zahřeje.
3. Vlhké čajové lístky znovu zalijeme horou vodou a necháme louhovat po dobu dvou až pěti minut. Krátce louhované čaje spíše povzbuzují, déle louhované čaje zase obsahují více prospěšných látek. U zelených a bílých čajů lze tento postup opakovat.
A to je vše. Dobrou chuť.
Poznámka: Nejčistší čaje bývají cejlonské a japonské, nejvíce příměsí obsahují čínské.
---
Nové video Alkohol, drogy a hazard: Prevence v rodině u dětí a dospívajících. Máme i anglicky.

18. 8.
Rada, díky které lze dost ušetřit
Když dostanete chuť si něco koupit, poohlédněte se po své domácnosti a při tom uklízejte. Možná zjistíte, že máte doma něco stejného nebo lepšího než to, co jste zamýšleli koupit. A navíc budete mít uklizeno.
---
Překvápko
Vyprané prádlo jsem dal sušit ven. V podvečer jsem ho přinesl domů a začal žehlit. V tom z nohavice trenýrek těsně před žehličkou vyběhl statný pavouk. Měl jsem na vybranou. Mohl jsem se rozčilovat, co si to ten členovec dovolil. Mohl sem se místo toho smát. Ke cti mi slouží, že jsem zvolil druhou možnost.

17. 8.
Nové video Jak se jednoduše a rychle uklidnit. Máme i anglicky.
---
Smích, humor, úsměv a tvořivost při týmové práci
Jistá americká psycholožka porovnávala pomocí testu tvořivosti tři skupiny osob. První skupina sledovala komedii, druhá horor a třetí nesrozumitelnou přednášku o kvantové fyzice. Nejlepší výsledky dosáhly osoby ve skupině, která sledovala komedii. Podle jiného výzkumu používají vynikající manažeři pracovníci humor více než dvakrát častěji než jejich průměrní kolegové. Pro ty z nás, kteří se rádi smějí a žertují, je to povzbuzující. Jenže věc má háček. Psychologové varují před humorem, který někoho z přítomných zesměšňuje. Do této kategorie patří kupříkladu vtipy o blondýnkách. I když v týmu žádná blondýna není, je lépe se jim vyhnout. U žen si jejich původní barvou vlasů nelze být úplně jistý.
Choulostivé sitauce: Co udělat, když se někoho bezděčně dotkneme. Existuje jedno staromódní, ale osvědčené řešení, totiž omluvit se. Jestliže si někdo dělá legraci z nás, je obvykle nejrozumnější to ignorovat. Bývá to vhodnější, než reagovat agresivně nebo to brát osobně. Jízlivost obvykle vypovídá více o tom, kdo jí řekl než o tom, komu je určena. Výše uvedené výstižně shrnuje rčení „Smějte se s druhými lidmi, ale nesmějte se jim.“
Příklad z praxe: Jako ilustrace, toho, jak mohou být smích a humor užitečné, nabídnu ukázku ze své knihy „Léčivá moc smíchu“. Firma zabývající se rozvodem elektřiny za polárním kruhem se v zimě dostávala do problémů, protože se na vedení usazovalo velké množství námrazy. Znamenalo to vyslat na sloupy montéry, kteří dráty rozkývali a námrazu shodili dolů. Docházelo při tom ke zraněním. Vedení firmy se rozhodlo hledat lepší řešení. Uspořádali setkání zainteresovaných pracovníků. Během přestávky vyprávěl jeden montér, že spadl ze sloupu, a byl ještě ke všemu pronásledován medvědem. Jeho kolega navrhl, aby se za účelem shazování námrazy vycvičili medvědi. Další účastník tuto myšlenku rozvinul a doporučil umístit na sloupy vedení nádoby s medem. Kdosi podotkl, že by se daly tam hrnce s medem rozmísťovat za pomoci vrtulníků. V tom dostala zdravotní sestra, která měla zkušenost s leteckou záchrannou službou, výborný nápad. Námrazu by šlo shazovat za pomoci vzduchového proudu, který vzniká přeletem nízko letící helikoptéry. To se později ukázalo jako praktické a užitečné.

16. 8.
Nové video Zamilovaný šuhaj
---
Repelenty ano nebo ne?
Repelenty nechrání pouze před komáry, ale také před klíšťaty. Klíšťata, jak známo, mohou přenášet mimo jiné boreliózu a encefalitidu. Odpověď na otázku v nadpisu tedy zní tedy „ano.“ To platí zejména, když se člověk pohybuje v travnatém terénu a listnatých lesích ráno a večer. Někteří lidé mají averzi k chemickým látkám. Ti si mohou opatřit repelent vyrobených z přírodních vonných olejů, jeho působení je ale obvykle kratší než u chemických přípravků. Repelenty odpuzují hmyz  pachem. Je to právě lidský nebo zvířecí pach, na základě něhož nacházejí klíšťata možné hostitele.

15. 8.
Nové video Čaroděj. Máme i anglicky.
---
Život delší o 15 let
Jeden mladík položil zkušeným abstinentům otázku: „Jak by vypadal váš život, kdybyste abstinovali už od 17?“
Jedna z odpovědí zněla: „Prodloužil bych si život o 15 let.“ Dotyčný tím nemyslel, že se díky střízlivosti dožije vyššího věku, i když to jistě také. Doba, kdy nekontrolovaně pil, mu splývala v mlhu. Z tohoto období si pamatoval jen málo. Nebyl to život, ale monotónní, šedivé živoření. Ke skutečnému životu se dopracoval až díky střízlivosti.

14. 8.
Jak dosáhnout osvícení?
Bylo pozdě odpoledne a k představenému kláštera přistoupil mladý mnich.
Uklonil se a položil dotaz: „Jak dosáhnout osvícení?“
Představený odpověděl: „Už jsi dopil čaj?“
„Ano.“
„Tak si umyj misku.“
Možná namítnete, že pijete čaj z hrnku. Ale třeba by se u vás našlo nějaké neumyté nádobí. Jestli ano, tak ho umyjte. Dosáhnete tak osvícení rychleji, než kdybyste si jenom vypláchli malou misku.
😊

13. 8.
Nebezpečné myšlenky
Staré rčení říká: „Zasej myšlenku a sklidíš čin, zasej čin a sklidíš osud.“ Jenže většinu z nás občas napadají ohavnosti. Nabízejí se tři možnosti:
1. Odstraňovat špatné myšlenky. Člověka napadne nějaká ničemnost. Má na sebe vztek. Tím ale k jedné špatné myšlence přidá druhou a nijak si nepomůže. Mnohem lepší je rizikové myšlenky pozorovat a nereagovat na ně. Špatná myšlenka, kterou s odstupem pozorujeme, neovlivňuje automaticky jednání, ale ponechává možnost volby. Problém by nastal, kdyby se někdo s takovou myšlenkou ztotožnil.
2. Vytvářet dobré myšlenky. To se děje kupříkladu během Meditace milující laskavosti. Tuto techniku máme ve více verzích jako video i jako audio.
3. Výše uvedené možnosti spojit. Špatné myšlenky s odstupem pozorovat a dobré vytvářet a pěstovat.
---
Nové video Třikrát smekám klobouk. Máme i anglicky.

12. 8.
Nová odborná práce: Nešpor K. Alkohol v potravinách a nápojích.
---
Na šikmé ploše
Jeden střízlivý přítel se zúčastnil srazu bývalých spolužáků. Oni pili alkohol a on vodu. Byl na sebe hrdý, jak to zvládl. Jenže další den se objevily nebezpečné nápady. Situace, ve který dříve pil alkohol, ho najednou přitahovaly. Jak se bude jeho život vyvíjet dál? Možná si uvědomí, že zmíněné nápady byly projevem bažení a napříště se bude rizikovým akcím vyhýbat. Je také možné, že si to nepřipustí. Pak je snadné si domyslet, jak to dopadne.

11. 8.
Zjistit příčinu problému nebo ho vyřešit
Mnozí předpokládají, že ke zvládnutí problému je nejdřív třeba zjistit jeho příčinu. Myslí, že to samo o sobě problém vyřeší nebo vytvoří dobré předpoklady pro jeho řešení. V tom se ale mýlí.
– Setkával jsem se s lidmi, kteří si byli jistí, že objevili příčiny své závislosti. To jim nebylo nic platné. Mnohem lépe na tom byli ti, kteří se nezabývali příčinami, ale abstinovali, chodili na setkání Anonymních alkoholiků a změnili svůj životní styl i okruh přátel.
– O slavném psychoterapeutovi Miltonu Ericksonovi se traduje, že za největší úspěch považoval to, když od něj odcházeli zmatení, nic nechápající a vyléčení lidé.
– Jedna zdánlivě jednoduchá meditační technika spočívá v tom, že si praktikující představí duhu. Ta prochází jeho tělem i myslí a čistí tělo až ke kostní dření. Co a jak duha čistí, tím, se dotyčný nezabývá.
– Ještě jeden příklad: Někomu se začne počítač chovat divně. Obrátí se na zkušenějšího kolegu. Ten mu poradí, aby počítač restartoval. Udělá to a ejhle, ono to zase funguje!
Shrnuto a sečteno: 1. Znát příčiny problému obvykle nestačí k jeho vyřešení. 2. Úspěšně lze vyřešit i problémy, jejichž příčinu neznáme.

10. 8.
Delfíni
Delfíni patří k nejrychlejším mořským živočichům, jsou schopni vyvinout rychlost až 60 km/h. Jestliže se ale jedná o delfíní cviky, ty se cvičí hezky pomaloučku, čím pomaleji tím lépe.
Video

9. 8.
Nové video Zkrásnění. Máme i anglicky.
---
Alcorexia (moje příprava na televizní interview)
Alcorexia není to oficiální diagnostická jednotka, ale kombinace pití v tazích a anorexie nebo bulimie. Název je z roku 2008 (New York Times), tento problém je ale mnohem straší.
Rizika: Otrava. Rozvrat minerálního a vodního hospodářství. Násilné jednání nebo to, že se člověk stane jeho obětí. Poškození mozku a jater. Rakovina. Podvýživa. Bolesti a slabost svalů, špatné hojení ran. Závislost na alkoholu
Příčiny: Kult vyhublých modelek. Vrstevníci, trauma, impulzivita, perfekcionalismus, deprese, úzkost, hraniční osobnost, obsedatně nutkavá porucha, návyková nemoc.
Léčba
Obecně: Obrátit problém naruby, přestat abstinovat od jídla a abstinovat od alkoholu. Léčit obojí – alkoholový problém i přejídání. Zlepšit životní styl, důležitý je např. spánek, posilovat motivaci ke střízlivosti, naučit se zvládat stres atd.
Alkohol: Anonymní alkoholici, úprava životního stylu, vhodná volba přátel, dostatečná hydratace, více viz můj web.
Anorexie: Poradenství, péče o tělesné zdraví. Lepší vztah k sobě. Rodinná terapie. Motivaci ke změně jednání, pocity přijímat, pozorovat, ale nepřipustit, aby ovlivňovaly jednání nevhodným, směrem. Nácvik alternativního jednání, sociálních dovedností atd. Někdy mohou být vhodné léky, ale psychoterapie bývá důležitější.

8. 8.
Anglickou verzi videa Meditace pro lepší vztahy a vnitřní mír jsem předělal, nová veze zde.
---
Kteří lidé spolu dobře spolupracují a kteří ne
Dále uvedené platí pro pracovní vztahy a do značné míry i pro vztahy partnerské. Psychiatři říkají s nadsázkou: “Když jede schizofrenik s hysterickou osobou ve výtahu, jeden z nich to nepřežije.” Schizofrenik žije ve vnitřním světě a hysteričtí lidé vyžadují pozornost a zájem okolí.
Problematické kombinace
– Dva sebevědomí, dominantní a soupeřiví lidé: Pravděpodobně bude mezi nimi docházet ke konfliktům, zvláště když nastanou problémy. Bude proto lépe, když bude mít každý vymezeno své pole působnosti.
– Lidé s odlišnými zájmy a hodnotami.
– Dvě submisivní osobnosti: Tyto lidé mají sklon zaujímat podřízenou pozici a při problémech propadat beznaději. Na druhou stranu se ale dokáží snadněji pochopit.
– Dva roztěkaní lidé, kteří hýří nápady, ale nedokáží je dotáhnout do konce.
– Důležitý je také styl komunikace. Hovorný extrovert bude hůře spolupracovat s uzavřeným introvertem. K tomu anekdota: Žena poslal manžela do kostela a řekla mu, aby si zapamatoval, o čem bude kázání. Pak jí to doma zopakuje. Manžel se vrátil domů a žena se ptala, o čem pan farář mluvil. „O hříchu.“ „A co říkal?“ „Byl proti.“
– Odlišný styl rozhodování se. Někdo se rozhoduje hlavně na základě emocí a jiný vysloveně racionálně.
– Optimista bude obtížněji spolupracovat s naprostým pesimistou.
Vhodné kombinace
– Dominantní osobnost plus submisivní osobnost.
– Lidé s podobnými zájmy, hodnotami a podobným smyslem pro humor.
– Roztěkaný, originální člověk, který má dobré nápady, a jiný, který je klidný, vytrvalý, cílevědomý a dokáže nápady realizovat.
– Dva introverti budou spolu spokojeně mlčet. Dva extroverti budou naopak hodně komunikovat, to bude vyhovovat jim.
– Lidé s podobným stylem rozhodování.
Závěr
Uvedený přehled není úplný a existují z něj výjimky. Pracovní tým je víc než pouhý součet jeho členů. To, že se v něm ocitnou velmi odlišní lidé, je často obohacující.

7. 8.
Druzí lidé coby promítací plátno
Mnohé z nás rozčilují lidé, na nichž nacházíme naše vlastní špatné vlastnosti, které nejsme ochotni si přiznat. Psychologové to nazývají „projekce“. Užitečnější, než kritizovat druhé, bývá pracovat na sobě. Tím myslím být střízlivý a pěstovat zdravé emoce, jako jsou laskavost nebo vděčnost.

6. 8
Meditace pro lepší vztahy a vnitřní mír jako audio.
---
Frajeřina
Lidská frajeřina má předobraz v živočišné říši. Ptačí zpěv je formou dvoření. Sameček předvádí samičce, jak má silný hlas. Kromě toho ohraničují ptáci zpěvem své teritorium. Říkají tím: “Sem nelezte, pozor na mě, jsem velký a silný.”
Frajeřina u lidí má pestřejší projevy, ale i tak je to nebezpečný atavismus. Lidé udělají dobře, když budou dbát na opatrnost a předvádění se přenechají kosům a sýkorkám.

5. 8.
Nové video Meditace pro lepší vztahy a vnitřní mír.
---
Boty
Byla zima a nuzně oblečený chlapec upřeně hleděl do výkladu s obuví. Kolem šla paní a zeptala se, co ho tam zaujalo.
„Modlím se k Bohu, aby mi dal nové boty.“
Paní se usmála, zavedla chlapce do obchodu a koupila mu boty, které nutně potřeboval.
Chlapec poděkoval a zeptal se obdivem: „Vy jste manželka Pána Boha?“

4. 8.
Pro nadhled a sebeovládání v ošidných situacích
Zdravého odstupu a nadhledu si východní tradice velmi cení. Lidé, kteří dokáží zachovat klid a jednat přesně a správně v kritických situacích, jsou předmětem obdivu všude na světě. Existuje řada možností, jak pěstovat schopnost zdravého nadhledu. K nim patří uvažovat o sobě v třetí osobě nebo se na sebe dívat jakoby zvenčí. Zde vám nabídnu něco jednoduššího. Stane se cosi překvapivého a nemilého, třeba začne pršet a vy máte venku prádlo. Řeknete si: “Prší, no a co?” Tím odvedete pozornost od katastrofických vizí tlejícího prádla k rozumným možnostem, které máte.

3. 8.
Proměna
Následující příběh je z indické mytologie. Šiva coby sličný mladík meditoval po staletí v Himalájích. Spatřila ho dcera krále hor a zahořela v ní silná náklonnost. Šiva nejevil zájem. To ale spravil květinový šíp, který na něj vyslal Kámadév, což je bůh lásky. Šiva se vypravil na dvůr krále hor a požádal o ruku jeho dcery. Šiva byl ale zaprášený, v jeho hustých vlasech se usídlili hadi a za služebníky měl ošklivé démony. Král ho pochopitelně odmítl. Šiva se rázem proměnil v krásně oblečeného mladíka a jeho sluhové v anděly. Láska může proměňovat i naše nitra, jde to ale mnohem pomaleji, než jak to zvládl Šiva.

2. 8.
Bůh peněz
Podle čínské tradice mají peníze svého Boha. Kdo si chce toto božstvo naklonit, měl by se k penězům chovat s respektem a používat je dobře ku prospěchu svému i druhých. Boha peněz znechutí, jestliže je někdo motivován chtivostí, marnivostí a špatnými úmysly. Můžete namítnout, že boháči často utrácejí nesmyslně a prochází jim to. Východní tradice ale bere v potaz nejen toto zrození, ale i budoucí. Rozhazovačný miliardář se může příště narodit jako hladovějící dítě nebo z něj může být nádeník, který dře od rána do noci za žebráckou mzdu.
---
Nové video Vnitřní očista. Máme i anglicky.

1. 8.
Abstinent se smyslem pro humor
Na doléčovací skupinu dne 30. 7. 2024 přišel mimo jiné 37 let abstinující muž. Za velkou výhodu střízlivosti považovat to, že ví, co bude za hodinu. Svěřil se ostatním, že má problém. Abstinuje jen 37 let a ne čtyřicet, jak by chtěl. Když se po léčbě vrátil do práce jeho kolegové se sázeli, jak dlouho vydrží abstinovat. Nejvyšší odhad byl 2,5 roku.
Na závěr jsem položil přátelům po léčbě svoji oblíbenou otázku: „Kdo považuje čas v naprosté střízlivosti za nejšťastnější období svého dospělého života?“
Přihlásili se všichni.

31. 7.
Fotka
V úterý koncem měsíce jsem rozesílal jako obvykle Střízlivé novinky. Jeden mnoho let abstinující přítel mi poslal jako odpověď fotografii. Byl na ni se ženou na horském vrcholku na Sardinii. Nikomu neslibuji, že bude díky abstinenci trávit dovolenou právě tomto ostrově. S klidným svědomím vám ale mohu slíbit, že na střízlivosti v užším i širším smyslu slova vyděláte.
---
Pozor na jazyk!
Dnešní lidé častěji ubližují slovy než fyzickým násilím. Je dobré si na to dávat pozor kvůli druhým i kvůli sobě. Nedávno jsem šel lesní cestou a v duchu někomu spílal. Nedával jsem pozor na cestu a zakopl jsem o kořen. Následoval pád. Naštěstí jakžtakž padat umím, i tak jsem si ale trochu narazil záda. Indické rčení říká: „Neubližovat je největší umění.“ Ještě lepší je mít pochopení a být laskavý. Laskavě lze i odmítat nebo hájit oprávněné zájmy. Jak na to prakticky: Rozbouřenými emocemi se nezabývejte, řekněte v duchu dotyčné osobě „mír a světlo“ tobě. Pak dodejte „mír a světlo mně“. Někde tam nahoře ocení, že se alespoň snažíme.

30. 7.
Obtěžující vzpomínky
Jeden muž středního věku se na mě obrátil s problémem. Znovu a znovu se mu vracejí obtěžující vzpomínky na život ohrožující onemocnění, které prodělal. Napsal jsem mu:
To, co popisujete, vypadá jako posttraumatická stresová porucha. Některé tipy, jak tento problém zvládat:
– Pomáhá pěstovat dobré vztahy v rámci rodiny i mimo ni.
– Vyhýbejte se alkoholu, je pro lidi s tímto problémem zvláště rizikový. Příznaky může zhoršovat i kofein v nápojích.
– Naučte se relaxovat. Z mého webu drnespor.eu si stáhněte několik relaxačních nahrávek a tu, která se nejvíc osvědčí, praktikujte denně.
– Stres pomáhá zvládat i přiměřená fyzická aktivita, např. chůze. Jestli máte pejska, chodit s ním je ještě lepší.
– Obtěžující myšlenky a vzpomínky lze uvolněně pozorovat a brát je jako čištění mozku.
– Při potížích pomáhá zaměstnat okohybné svaly, můžete např. očima pohybovat do stran nebo jimi kroužit. Dobrá možnost je také zaměřit svůj zrak mezi pupek a páteř. Napomůže to dýchání do dolních částí plic a uklidňuje to.
– Omezte televizi, je tam příliš mnoho násilí a stresu, místo toho si pouštějte uklidňující hudbu.
Když jsem si tento text pročítal, uvědomil jsem, že se hodí téměř pro každého. Zmíněný muž mi později napsal, že uvedená doporučení zavádí do života a že děkuje.

29. 7.
Nové video Snadný a příjemný způsob, jak doplnit energii. Máme i anglicky
---
Montáž stropního svítidla na druhý pokus
První pokus probíhal komicky. Koupil jsem si svítidlo, které bylo třeba přišroubovat na strop. Jeho montáž byla komplikovaná. Šroubky a šroubečky padaly na zem a jejich hledání nebylo snadné. Byl by to vhodný námět na grotesku. Nakonec jsem to vzdal. Pravda, mohl jsem si to nechat namontovat od experta, což prodejce nabízel. Jenže to by mě stálo mnohonásobně víc než lampa. Nějakou dobu se nic nedělo, řekl jsem si totiž, že světlo na stropě nepotřebuji. Pak mi to ale nedalo. Vybavil jsem se levným plastovým lustrem, který stačilo zavěsit na hák a připojit titěrnou svorkovnicí. O svých technických schopnostech jsem neměl iluze, přesto jsem se znovu vydal vzhůru, tj. ke stropu. Před tím jsem vypnul pojistky. Schůdky, na kterých jsem stál, byly nízké a montáž probíhala ve vzpažení. Když to bylo jakž takž hotové, slezl jsem dolů, zapnul pojistky a stiskl vypínač. Velké překvapení! Ono to svítilo, juchú!

28. 7.
Nálepky
Telefonovala jedna televize. Ptali se na můj názor na varovné nálepky na obalech alkoholických nápojů. Řekl jsem, že je doporučuje Světová zdravotnická organizace. Nálepky varující před alkoholem v těhotenství, při řízení a rizikových činnostech zavedli v USA, Kanadě a Austrálii. V Irsku budou od 22. 5. 2026 láhve označovány nápisem, že alkohol působí rakovinu. Nálepky ale nejsou všechno, především by se mělo zvýšit zdanění alkoholu v nápojích a omezit jeho reklama.
Redaktor se mě ještě zeptal, jaké pití „je už za hranou“. Odpověděl jsem mu, že za hranou je už 2 dcl vína nebo půl litru piva, protože zvyšuje riziko rakoviny prsu. Nakonec jsem zvolal jako obvykle: „Střízlivosti zdar“!
---
Nová básnička zde.
---
Nové video Kdy zrychlit a kdy zpomalit. Máme i anglicky.

27. 7.
Mikroorganismy ve střevech jsou důležitější, než myslíte
Složení mikroorganismů ve střevech (střevní mikrobiom) ovlivňuje nejen trávení, ale také imunitu, srdce, hmotnost těla, náchylnost k cukrovce a fungování mozku. Mikrobiom ovlivňuje mozek prostřednictvím nervového systému a působků, které produkují střevní bakterie a které se dostávají do krve.
Jak zlepšit střevní mikrobiom
– Jezte jogurty nebo doplňky stravy obsahující živé, prospěšné bakterie.
– Pomáhá pestrá strava, zvláště vhodné jsou luštěniny, batáty, další zelenina včetně česneku a cibule, ovoce, ořechy, semena a ovesné vločky. Tyto potraviny totiž napomáhají růstu prospěšných baktérií.
– Vhodné jsou polyfenoly, ty se najdou např. v zeleném čaji, bobulovinách, jablečném octu nebo panenském olivovém oleji.
– Jezte pravidelně a v klidu.
– Vyhněte se zbytečnému stresu a stres se naučte zvládat.
– Dopřejte si přiměřeně spánku.
– Cvičte a používejte relaxační nebo meditační techniky. Zvláště vhodné jsou jóga a čchi-kung.
– Vyhněte se umělým sladidlům, alkoholu, zbytečnému užívání antibiotik i lékům, které snižují kyselost žaludeční šťávy.
– Maso a smažená jídla omezte, maso chovných zvířat může obsahovat antibiotika.
---
Nové video Duševní strážce. Máme i anglicky.

26. 7.
Problémy v pracovních vztazích
V pracovní dny jsou mnozí s kolegy delší dobu než s rodinou. O to nepříjemnější je, když se v zaměstnání objeví vleklé interpersonální konflikty. Co lze udělat, abychom jim předešli nebo je zmírnili? Následující výčet není úplný, jedná se o příklady.
– Spolupracovníky si nevybíráme, ani oni nás. Hlavním cílem zaměstnavatelů není uspokojovat sociální potřeby zaměstnanců, ale pracovní výsledky. Jeden náš bývalý pacient pracoval jako lešenář. To je riziková práce ve velkých výškách. Stěžoval si, že se s kolegou často hádají kvůli politice. Doporučil jsem mu: „Soustřeďte se na to, v čem se shodnete. Shodnete se na tom, že je třeba postavit lešení. Bavte se s ním jen o lešení a tečka“. S odstupem času jsem se dozvěděl, že tato rada fungovala.
– Na interpersonální problémy v práci si mi stěžovala jedna paní zaměstnaná v administrativě. Odepsal jsem jí: „Co říkají, dělají nebo myslí druzí lidé, je jejich odpovědnost. Co říkáme, děláme, nebo nač myslíme my, je naše odpovědnost.“ Pak jsem si uvědomil, že je to trochu strohé a připsal jsem: „Stáhněte si z mého webu drnespor.eu Meditaci milující laskavosti. Psychologové zjistili, že tato meditace zlepšuje vztahy. Není na tom nic tajemného. Jestliže změníme postoj ke kolegům, ovlivní to naše emoční naladění i mimoslovní komunikaci.“
– Zaplnit síť vztahů pouze pracovními je ošidné. Pracovní konflikty snášejí lépe lidé, kteří mají dobré rodinné vztahy a kvalitní přátele. Je tu ale háček. Stává se, že po ostrém konfliktu v práci dojde k něčemu podobnému i doma. Není to žádný „zákon schválnosti“, jak si někdo myslí. Negativní emoční naladění si dotyčný přinesl domů, a to vyvolalo hádku. V takových situacích je namístě zvýšená opatrnost.
– Je také třeba zmínit vliv únavy, vyčerpání a dlouhých přesčasů. Unavený člověk dělá častěji chyby při práci i v komunikaci. Už hodně dávno napsal Plútarchos, že práce je pro člověka jako voda pro květiny. Práci potřebujeme, ale mělo by jí být přiměřeně.
– Komunikaci a spolupráci ovlivňuje také alkohol. Lidé, kteří jsou pod jeho vlivem, se často chovají nevhodně nebo rizikově. Na pracovní výkon i vztahy na pracovišti působí negativně také kocovina. To, aby se mozek zotavil po alkoholové intoxikaci, zabere mnohem více času než odbourávání alkoholu.
---
Video Jak zvládat pracovní stres: 30 dobrých možností

25. 7.
Pití vody jako informační a energetické cvičení
Takto lze posilovat zdraví, mírnit horké emoce a bažení po alkoholu.
1. Nejprve pošlete do sklenice s vodou přání, kupříkladu „klidný, moudrý střízlivý“.
2. Pak naberte trochu vody do úst, pomalu ji polykejte a sledujte její cestu. Zprůchodňujete tak klíčovou dráhu, která vede od temene kolmo dolů. To může provázet pohyb ruky.
Jestli je to na někoho složité, může pít vodu i běžným způsobem. Prospěje mu to i tak.
---
Den učitelů
Den učitelů připadá v Česku na 28. 3., těmi učiteli se u nás míní lidé, kteří vyučují na některé škole. Indický svátek Guru púrnima je něco úplně jiného. Slaví se o měsíčním úplňku obvykle v červenci. Spíše než den učitelů, je to den mistrů, kteří vedou žáky „ze tmy do světla“. Jak jsem tento svátek oslavil? Vzpomněl si jsem na mistry, kteří mě ovlivnili. Také jsem trochu víc cvičil jógu a čchi-kung. Na Guru púrnimu ale nemusíme čekat. Připomínat si dobré vzory je vhodné každodenně.

24. 7.
Relaxace pro děti existuje nyní i jako audio v mp3.
---
Ještě něco k relaxaci u dětí
Svého času jsem učil školní děti relaxovat. Dětičky, sebou šily a pošťuchovaly se. Vypadalo to na naprostý neúspěch. Když jsem se později dětí ptal, co se jim nejvíc líbilo, nejčastěji zmiňovaly právě relaxaci. Píšu to jako povzbuzení těm, kdo budou děti učit, jak se uvolnit.

23. 7.
Nové video Relaxace pro děti. Máme i anglicky.
---
Z dopisu
Emoční naladění rodičů se snadno přenese na dítě. Dcerka je úzkostná, Vy jste z toho úzkostná, a dcerka je pak úzkostná ještě víc. Uklidněte hlavně sebe. Dětem i dospělým také pomáhá fyzická aktivita – chodit běhat, cvičit atd. Co se relaxačních technik týče, u dětí je použít lze ale mělo by to být něco kratičkého. Jóga nidra je na většinu dětí moc dlouhá. Video s relaxací pro děti je zde.

22. 7.
Albert Schweitzer
V dospívání a mladší dospělosti mi učarovala osobnost Alberta Schweitzera. Tento teolog, varhaní virtuóz, lékař v drsné Africe, filosof a mírový aktivista šel v životě důsledně za tím, co považoval za dobré a správné. Cynicky posuzováno, nebyl příliš úspěšný. Pravda, dostal Nobelovu cenu míru, ale atomových zbraní, proti kterým se stavěl, velmi přibylo. Zdravotnictví v Africe se trochu zlepšilo vlivem ekonomického rozvoje v některých zemích, ale enormně tam přibylo problémů působených alkoholem a tabákem. Schweitzerova filozofie úcty k životu je jednoduchá a praktická. Říká, že dobré je to, co život chrání a podporuje. Jenže kdo ji dnes zná a používá při každodenním rozhodování.
Ale na druhou stranu díky lidem jako Albert Schweitzer má Vyšší moc s lidstvem stále trpělivost.

21. 7.
Jednoduchý způsob, jak udržet pozornost
Nejlépe bude ukázat ho na příkladech
– Pan Veselý se najedl a měl chuť si lehnout. Jenže věděl, že jídlo a spánek nejdou dohromady. Kromě toho by pak večer nemohl usnout. Dal se tedy do mytí nádobí. Napadaly ho různé jiné věci, které by mohl dělat, ale on si říkal „nádobí“. Všechno ostatní ignoroval, dokud nebyla kuchyň uklizená.
– Podle policejních statistik zavinili v roce 2023 chodci 936 dopravních nehod. K velké části z nich nemuselo dojít, kdyby si lidé, než přejdou silnici, v duchu říkali: „Podívat se doleva, podívat se doprava.“
– Pan Veselý šel do samoobsluhy koupit zeleninu. Mohl místo toho nakoupit mnoho jiných věcí. Jenže pan Veselý si opakoval „zelenina“ a vše ostatní s nadhledem pomíjel. Díky tomu přinesl domů zeleninu, a ne zbytečnosti, po kterých by mu bylo leda zle.

20. 7.
Ospalost
Jednou po ránu jsem cvičil. Napadlo mě, že mě to nebaví a že bych raději ještě spal. Řekl jsem si: „A co kdybych cvičil ospale a při tom odpočíval.“ Zafungovalo to. Ostatně jeden mistr doporučuje při cvičení čchi-kungu postoj „bdím i spím“. Ospalost chrání před hyperaktivitou, která se objevuje vlivem rizikových emocí. Pravda, ospalý člověk může dělat chyby a dřímota je při řízení čehokoliv nebezpečná. Jsou ale i situace, kdy ospalost ochrání před hloupou ukvapeností.
---
U moře
Na břehu moře si v písku hraje dítě. Na hlavě má slaměný klobouček. Jeho babička opodál pospává. V tom se přižene velká vlna a odnese dítě na moře. Babička obrátí oči k nebi a prosí: “Kéž se mi dítě vrátí zdravé na břeh.”
Přijde další vlna a přinese dítě nazpět. Babička k němu běží a zjistí, že je v pořádku. Pak se vyčítavě podívá nahoru a řekne: “A co ten slamáček?!”
Projevy vděčnosti posilují vztahy mezi lidmi. Jsou důležité i v duchovním životě, i když ne zdaleka všechno probíhá přesně tak, jak jsme chtěli.

19. 7.
Roztržitost
Starého profesora osloví paní jeho věku: „Vzpomínáte si, před lety jste mě požádal o ruku?“
„Aha, a vzali jsme se?“
Lidé svádějí roztržitost a to, že něco popletou na „sklerózu“. Příčina je mnohem častěji jinde. Obvykle se snaží dělat více věcí najednou a jejich pozornost těká od jedné činnosti ke druhé. S tím souvisí spěch. Někdo pospíchá, aby byla práce co nejdřív hotová a on se mohl věnovat něčemu jinému. Místo toho, aby myslel na práci, se zabývá tím, co bude pak. Výsledek vypadá podle toho. Jak roztržitost překonat? Často stačí dělat jednu věc po druhé a zpomalit. Závislé myšlení chce všechno hned, teď, okamžitě. Podobá se zdivočelé opici. Střízlivé myšlení je naproti tomu klidné, rozvážné a pracuje zvolna, v tom se podobá jógínovi. Zpomalit usnadňuje střízlivosti a zlepšuje sebeovládání v práci, při nakupování, při komunikaci atd.
---
Nové video Opičák a jógín. Máme i anglicky.

18. 7.
Můj oblíbený žertík
Když končíme cvičení jógy nebo čchi-kugu, zeptám se: “Kdo se teď cítí lépe?”
Přihlásí se všichni. Nato řeknu: “Dlouho, předlouho jste hledali způsob, jak být šťastní. Konečně jste ho našli, juchú!”
---
Dvě dobré otázky
Ve světě i v našich životech se často dějí věci, které vyvolávají smutek nebo hněv. Dobré otázky, které si v takové situaci položit, zní: “Pomůžu špatnou náladou sobě? Pomůžu tak druhým?”
Je to právě naopak. Jestliže se uklidníme, budeme užitečnější. Existuje mnoho možností, jak se uklidnit, připomenu zde pouze jednu: Zaměřit, třeba i jen na chvíli, pozornost do břicha mezi pupek a páteř.

17. 7.
Udivení Američané
Američanka přijela do Německa a objednala si v restauraci vodu. Čekala, že dostane zadarmo velkou sklenici kohoutkové vody jako doma v Texasu. Místo toho jí číšník přinesl malou, předraženou lahvičku s minerálkou. Američany v Evropě udivuje, že domorodci pijí všechno možné jenom ne vodu. Navíc si ani nenosí vodu s sebou. Bude to tím, že se Američané obvykle nesetkávají s přáteli abstinenty, ti vodu pijí a mívají ji při sobě.
---
Jubileum
V létě 2024 to bylo 45 let, co pracuji v Bohnické psychiatrické nemocnici, nyní už jen na malý úvazek. Při této příležitosti mi přišlo formální blahopřání od paní ředitelky. Odpověděl jsem také formálním e-mailem. Napsal jsem, že si spolupráce s tímto zařízením vážím a že mě těší. Odpověď by mile neformální: “Ahoj Karle, jsme rádi, že tě máme, ať to vydrží.”

16. 7.
Nové video Pro páteř a dobré proudění energie. Máme i anglicky.
---
Zajímavost týkající se čaje
Obecně se doporučuje pít čaj mezi jídly, nikoliv při jídle, ale hodinu před ním a hodinu nebo dvě po něm. Čaj totiž může ovlivnit vstřebávání železa a některých živin. Je tu ale výjimka. Jestliže má někdo nadváhu, normální krevní obraz a chce zhubnout, může si dopřát čaj hned po jídle. Urychlí to metabolismus, což je při hubnutí výhoda. Pro redukci váhy je ale mnohem důležitější vynechat sladkosti a nekvalitní tuky, jíst pomalu, přiměřeně a mít dostatek pohybu.

15. 7.
Velký kontrast
Kdysi jsem pracoval na oddělení pro závislé ženy. Vzpomínám jednu na dívku, kromě závislosti trpěla anorexií, působila zmateně a neuspořádaně a bylo s ní těžké pořízení. Pak jsem se setkal s jejími rodiči. Ti byli sympatičtí, úspěšní a spořádaní. Ten kontrast mě překvapil. Vysvětlil jsem to pro sebe tím, že rodiče neměli kvůli kariéře na dceru čas. Možná jsem rodičům křivdil, na děti a dospívající působí kromě rodiny řada dalších vlivů. Tak či onak, věnovat dětem potřebný čas se vyplatí. Podrobnější informace o prevenci v rodině najdete zde.
---
Nové video Pro páteř, vitalitu a vnitřní orgány.

14. 7.
Co mám dělat?
Máte zrovna čas a začínáte se nudit, do ničeho se vám ale nechce. Co s tím? Existuje řada dobrých možností, k nim patří i uklízení. Fyzická aktivita při úklidu projasní náladu. Navíc je docela možné, že při této bohumilé činnosti objevíte věci, které jste považovali za ztracené, nebo ty, o jejichž vlastnictví jste neměli tušení. O tom, že to funguje, svědčí zkušenost jedné naší bývalé pacientky. Na doléčování se ostatním svěřila, že uklízením úspěšně léčí duševní nepohodu. Možná namítnete, že vy máte doma uklizeno. Tomu nevěřím. Dokonalý uklizený byt je nedosažitelná utopie.
---
Odkaz týkající se zvládání smutku.

13. 7.
Pohled zvenčí
Na závěr jógové relaxace se někdy zařazuje zajímavý prvek. Člověk se má na své tělo podívat jakoby zvenčí. Něco podobného doporučují mistři čchi-kungu při cvičení. Tu a tam to zkouším v běžném životě a připadá mi to užitečné. Člověk tak získá odstup a je objektivnější. Například jsem jednou někam šel, podíval se na sebe zvenčí a řekl sám o sobě: “Proč nedýchá do břicha?” Zasmál jsem se tomu a začal dýchat do břicha, což se při chůzi doporučuje. Připomíná to Šalamounův efekt. Král Šalamoun ale tento postup neznal. Rozhodoval moudře, když se jednalo o druhé, a pošetile, když se jednalo o něj. Podobně působí i psaní deníku, zvláště když o sobě člověk píše v třetí osobě.
Video Šalamounův efekt

12. 7.
Užitečné tipy týkající se jídla
– Řada lidí má sklon se přejídat večer a v noci. To je krajně nezdravé. Užitečný trik, jak předejít večerním excesům, je hned po večeři si vyčistit zuby. Čištění zubů obvykle chápou lidé jako nepříjemnou povinnost a patrně si nebudou chtít čistit zuby několikrát za večer.
– Důležitá je pravidelnost v jídle, zejména pamatovat na snídani. Přiměřeně vydatná snídaně s dostatkem vlákniny pozitivně ovlivní výkonnost během celého dopoledne.
– Jak známo, pocit sytosti se dostavuje až po 20 až 30 minutách od začátku jídla. To je jeden z důvodů, proč jídlo nehltat, ale jíst pomalu, po malých soustech, v klidu a dobře žvýkat. Mezi jednotlivými sousty se doporučuje odložit příbor nebo lžíci. Nástup pocitu sytosti může údajně uspíšit koření, na to je ale lépe nespoléhat. Kromě toho mohou silně kořeněná jídla večer nebo na noc zhoršovat kvalitu spánku.
– Důležitá je volba potravin. Potraviny s vysokým obsahem lehce stravitelných glycidů spíše rozkolísají hladinu krevního cukru a mohou vést k hladu i u najedených osob. Z tohoto hlediska jsou daleko vhodnější zelenina, ovoce a netučné bílkoviny např. v rybách nebo luštěninách.
– Užitečné je jíst jídlo z menšího talíře nebo misky. Člověk tak má dojem, že toho snědl více, než kdyby jedl jídlo kupříkladu rovnou z hrnce nebo z krabice.
– I při dobré vůli a snaze se stává, že dotyčný poruší svá předsevzetí a přejí se nevhodnými potravinami. Místo pěstování pocitů viny je užitečnější analyzovat okolnosti, za nichž došlo k selhání, a poučit se z nich.
– Dodržovat dokonalou dietu např. při pracovních cestách není vždy možné. Ale i částečné zlepšení má velkou cenu.
– Pocit hladu může snížit dostatečná hydratace, k vhodným nápojům patří voda, nesladké minerálky, zelený čaj a bylinné čaje.

11. 7.
Nové video Kovbojský smích. Máme i anglicky.
---
Problémy
Jednomu střízlivému příteli někdo nabídl alkohol. Ten odpověděl, že nepije.
“Vy máte nějaký problém?”
“Nepiju proto, že tak problémy nemám.”
Nikomu neslibuji, že zastřízliva nebude mít problémy. Zcela jistě je ale bude lépe zvládat.

10. 7.
Nové video Dobře se rozhodnout. Ale co pak? Máme i anglicky.
---
Dva přístupy ke cvičení
První přístup lze nazvat “Minuta k minutě”. Pan Veselý si zalil čaj a pět minut cvičil. Pak čaj slil a nechal přiměřeně vystydnout. To zabralo dalších asi pět minut. Během nich pan Veselý zase cvičil.
Druhý přístup se jmenuje “Když cvičím, tak pořádně”. Někteří mistři čchi-kungu doporučují praktikovat nepřetržitě alespoň půl hodiny.”
Oba přístupy mají své výhody. Ať člověk zvolí kterýkoliv, prospěje mu to.
---
Začít sebou
Meditace milující laskavosti začíná tím, že člověk přeje mír, světlo, dobré zdraví atd. nejprve sám sobě, a teprve pak druhým lidem. To není sobecké, ale má to logiku. Jestliže chceme někomu něco prospěšného dát, měli bychom to nejprve sami mít.
---
Nové video Co opravdu potřebujete? A co svět? Máme i anglicky.

9. 7.
Co pít po jídle
Co nepít: Nevhodné jsou sladké limonády a nápoje s alkoholem. Alkohol zvyšuje riziko zánětů i nádorů, škodí játrům a zhoršuje zdraví střev. Jaké jsou lepší alternativy:
Čaje: Ty působí jako prebiotika, tj. napomáhají růstu prospěšných střevních bakterií. Zhoršují ale vstřebávání železa a některých živin. Lidé, kteří mají sklon k anémii, udělají dobře, když s pitím čaje počkají hodinu nebo dvě po jídle. To se týká i máty peprné.
Zázvor: Nálev z nadrobno nakrájeného kousku zázvoru povzbuzuje trávení, zahřeje, rozpouští hleny atd. Je ale pálivý a večer nebo na noc bych ho nepil.
Fenyklový čaj: Nálev z fenyklového semene prospívá trávení, mimo jiné se uvádí, že mírní průjmy i zácpu.
Šípkový čaj: Díky obsahu vitaminu C zlepšuje vstřebávání železa a má další příznivé účinky.
Šťávy s vymačkaného nebo rozmixovaného ovoce také obsahují vitamin C i jiné živiny a lze je doporučit.
Odvar z pampeliškového kořene: Zlepšuje trávení, navíc prospívá játrům, pokožce, zklidňuje atd.
To nejjednodušší: Obyčejná kohoutková voda zahřátá na teplotu těla.

8. 7.
Různé cesty
Někdo přestane pít, ale úporně se drží starého způsobů myšlení a starého způsobu života. Navíc se nijak nedoléčuje. Možná vydrží nějakou dobu abstinovat, ale bude to pro něj čím dál tím těžší.
Jiný přizpůsobí střízlivosti okruh vztahů i životní styl. Dříve druhým spíše škodil a zneužíval je, nyní je jim i sobě užitečnější. Dochází pravidelně na setkání svépomocné organizace, jeho dobrý příklad a zkušenosti pomáhají ostatním. Jeho střízlivost se tím upevňuje.
---
Nová střízlivá pohlednice.

7. 7.
Svatba
Na faru se dostaví postarší člověk a přeje si domluvit svatbu.
“Kolik je vám let?” zeptá se farář.
“Mně je 65, ale tu svatbu chci dohodnout pro tátu.”
“Co ho to napadlo?”
“Ale donutil ho k tomu jeho otec.”
To, jak si ženich oblékal kalhoty, viz video.
---
Dobrá rada
Americká spisovatelka Anne Lamott napsala, cituji volně: Skoro všechno bude pracovat lépe, když to alespoň na pár minut vypnete. Včetně vás.
Související video Zázračné mikropřestávky.

6. 7.
Nové video Jak oblékat kalhoty a předejít pádu: dvě možnosti. Máme i anglicky.
---
All inclusive
Jeden střízlivý přítel vypozoroval, že jsou pro něj nebezpečné dovolené all inclusive, kde jsou jídlo a pití včetně alkoholu v ceně zájezdu. O dovolené dva roky nikam nejel. Nebyla to od něj žádná oběť, daří se mu dobře a vyplatilo se mu to.
---
Klíčení
K čemu je dobré klíčení semen a luštěnin
– Zredukuje se obsah látek, které zhoršují vstřebávání.
– Zvýší se využitelnost živin.
– Naklíčené potraviny na delší dobu zasytí a tlumí pocit hladu.
– Prospívají srdci a při prevenci cukrovky.
– Zvýší se obsah vitaminů, bílkovin i dalších látek.
– Mírní zácpu.
– Jsou velmi vhodné v těhotenství.
Jaké má klíčení rizika
– Naklíčené potraviny mohou být kontaminovány mikroorganismy, proto je lépe je povařit.
– Mohou trochu nadýmat.
Co zásadně neklíčit
– Fazole.
– Pohanku.
– Opražená semena.
– Většinu ořechů.
Jednoduchý návod
Např. neloupanou čočku namočte přes noc do vody a vodu vylijte. Pak asi po 12 hodinách čočku opakovaně propláchněte a vždy ji zbavte přes cedník přebytečné vody.

5. 7.
Nové video Meteorologický barometr názorně. Máme i anglicky.
---
Nádoby na vodu
Přiměřená hydratace zvyšuje odolnost vůči infekcím, pomáhá předcházet krevním sraženinám a zvyšuje duševní výkonnost. Žízeň vyvolává bažení po alkoholu a napít se vody pomáhá bažení zvládat. Jaké existují možnosti:
– Řada lidí nosí PET lahve. Ty nejsou šetrné k životnímu prostředí a uvolňují do vody mikroplasty a endokrinní disruptory. Plnit je opakovaně vodou se nedoporučuje, protože na plastu se množí bakterie. PET lahve se vysloveně nehodí na horké a kyselé nápoje.
– Další možností jsou termosky a termohrnky. Tady je třeba dát pozor na to, z čeho jsou vyrobené. Těm, které mají vnitřek z plastu, bych se vyhnul. Americký profesor George Bittner zjistil, že většina plastů včetně tepelně odolného tritonu obsahuje hormonální disruptory.
– Nádoby z hliníku jsou lehké a poměrně odolné. Jestliže je v nich voda celý den, může se hliník dostávat do nápoje, což zdraví neprospěje. Když se do hliníkové lahve dostane něco kyselého, tím hůře. Hliníkové plechovky na balené nápoje jsou zevnitř nalakované. Z laku se může, byť v malém množství, uvolňovat rakovinotvorný bisfenol A.
– Nádoby z nerezavějící oceli jsou zdravotně v pořádku a dají se snadno vypláchnout vařící vodou. Je to dobrá možnost. Přece jen jsou tu ale malé problémy. Do nerezavějící oceli se přidává chróm a většinou i nikl. Ty se mohou při delším kontaktu s vodou uvolňovat. U čaje v termosce do práce to nevadí, ale měsíc nebo déle bych vodu v termosce nenechával. Nerez poměrně dobře odolává vodě, ale vadí jí kyselé roztoky.
– Bezpečné jsou keramika a porcelán. Tyto nádoby se ale hodí spíše ke stolování.
– Osobně považují za nejlepší sklo. Sklo s tekutinou uvnitř nereaguje a lze ho mýt vodou. Existují i speciální skleněné láhve na vodu vyrobené z tepelně odolného borosilikátového skla, kterým nevadí ani vařící voda.

4. 7.
Poklad
Jak doplnění videa “Hledač pokladů” básnička.

Když jsem střízliv, leccos můžu,
třeba volat slečnu Růžu.
Má střízlivost to je poklad,
mám už totožnosti doklad.
   Teď už hezky platím nájmy.
   přeji sobě dobré zájmy:
   Cvičit na klarinet, čelo
   vzdělávat se, tužit tělo.
Pravidelně duší léčím,
Poskytuji tělu péči!
Chápu nyní tuto lekci:
Ach, střízlivost, ta je sexy!
Střízlivost

3. 7.
Uvědomované jídlo (mindful eating)
O užitečnosti této metody u poruch přijmu potravy, jako je přejídání, existují v odborné literatuře doklady. Uvědomované jídlo se také osvědčilo při léčbě pacientů s diabetem 2. typu. K základním principům metody patří jíst zvolna, soustředěně, nerozptylovat se ničím jiným, uvědomovat si potřeby svého těla a známky sytosti. Pomáhá také rozlišovat mezi skutečným hladem a jinými motivacemi k jídlu i vnímání toho, jak působí jídlo na duševní i tělesný stav. Při jídle je vhodné zbytečně nemluvit a netelefonovat. Nevhodné je bezmyšlenkovité požívání potravy během práce nebo sledování televize. Vysloveně nebezpečné je jíst při řízení auta.
Ještě dvě zajímavosti:
– Někteří odborníci doporučují v duchu poděkovat těm, kdo se o jídlo nějak zasloužili. Vděčnost patří ke zdravým emocím, a ty mírní stres a zlepšují sebeovládání.
– Pocit sytosti se dostavuje až po 20 až 30 minutách od začátku jídla. To je jeden z důvodů, proč jíst pomalu, po malých soustech, v klidu a dobře žvýkat. Mezi jednotlivými sousty se doporučuje odložit příbor nebo lžíci. Nástup pocitu sytosti může údajně uspíšit koření, na to je ale lépe nespoléhat. Kromě toho mohou silně kořeněná jídla večer nebo na noc zhoršovat kvalitu spánku.

2. 7.
Nové video Hledač pokladů! Máme i anglicky.
---
Jednoduché cesty
Jedno rčení Anonymních alkoholiků říká: “Střízlivost je jednoduchá cesta pro složité lidi, kteří mají komplikovanou nemoc.” Dovolil bych si tuto myšlenku parafrázovat: “Klid je jednoduchá cesta pro složité lidi, kteří mají komplikované nemocí a problémy.” Málokdo se dokonale vyzná v tom, jak funguje imunitní systém, mozek, játra, psychika a vztahy. To často není nutné. Ke zvládnutí mnoha problémů stačí se uklidnit. Jak se uklidnit? Na toto téma jsem natočil řadu videí a napsal několik knih.

1. 7.
Nové video: Pro vitalitu a odolnost. Máme i anglicky.
---
Uvědomování
V józe, buddhismu a nověji také v psychoterapii se klade velký na uvědomování (mindfulness). Tím se myslí dobře vnímat své tělo, myšlenky, emoce, motivace, ale i okolí. Proč je dobré vnímat své tělo je zřejmé, člověk mu tak lépe rozumí, respektuje ho a je zdravější. S vnímáním svých emocí a myšlenek je to podobné. Vnímat okolí a situaci je ovšem stejně důležité, i když se to tak nezdůrazňuje. Je to podmínka toho, aby si člověk dával realistické a prospěšné cíle a aby uplatnil své schopnosti a nadání. Jestliže někdo dobře vnímá sebe i své okolí, lépe rozpozná, kde se mu dobře abstinuje, co mu prospívá a čemu se vyhnout.
Uvědomování lze zlepšovat nácvikem, viz Meditace vnitřního ticha.

30. 6.
Absurdní situace
Soukromá televize, která žije z reklamy, mě pozvala do publicistického programu “K věci”. Myslel jsem, že se budeme bavit o vlivu alkoholu v horku, ale tohoto tématu jsme si dotkli jen okrajově. Místo toho jsem dostával otázky, na které se nedalo odpovědět jinak než netakticky. Kritizoval jsem reklamu alkoholu a divákům radil, aby televizi nevyhazovali oknem, ale dali ji k ekologické likvidaci do sběrného dvora. Kromě toho jsem propagoval kohoutkovou vodu a organizaci Anonymních alkoholiků. Tak to snad přece jen bylo k něčemu užitečné.
---
Kohoutková voda
Kdyby někdo pil pouze destilovanou vodu, dostal by se do zdravotních problémů. Kohoutková voda obsahuje řadu minerálů kupříkladu vápník, hořčík a draslík. Není to tedy pouze voda. Co se filtrované vody týče, ta minerální látky také obsahuje v menším množství. Kromě toho bývají filtrační konvice a filtry z plastu, což kvalitě přefiltrované vody nepřidá. Kohoutková voda je nejlevnější. Podle odborníků patří česká kohoutková voda k nejlepším na světě.

29. 6.
Dlouhé ráno
Jeden střízlivý přítel řekl, že má rád „dlouhá rána“. Vstává s předstihem, stihne si zacvičit, osprchovat se a nasnídat. To všechno v klidu a časovou rezervou. Dlouhé ráno je výborný začátek dne, kdo nevěří, ať si to zkusí.
---
Právě vyšlo
Csémy L., Nešpor K. Sociální média a návykové chování. Psychiatrie 2024; 28(2): 83-85.

28. 6.
Morče nebo prvok
Někdy říkám, že inteligence člověka, který silně baží, klesána úroveň morčete. Jeden střízlivý přítel šel ještě dál a svěřil se, že by nechtěl být jak prvok. Tak či onak je bažení třeba předcházet nebo ho rychle zvládnout. Více na toto téma naše svépomocné materiály nebo video.
---
Stránka grilování, o které se mlčí
Supermarkety propagují grilování. Pojďme se na tento podivný zvyk blíže podívat. Grilování brambor a potravin rostlinného původu vede k tvorbě rakovinotvorného akrylamidu. Ale co když někdo griluje špekáčky? V nich jsou i bez grilování problematické konzervační látky. Při opékání nebo grilování masa navíc vznikají nitrosaminy, polycyklické uhlovodíky a další rakovinotvorné lahůdky. Úplně nejhorší je, když někdo při grilování kouří, v tabákovém kouři je totiž kromě jiného hodně akrylamidu.
Konstruktivní závěr: Místo grilování je lepší jídlo šetrně uvařit nebo podusit.
---
Nové video Úsměvy: kdy a jak. Máme i anglicky.

27. 6.
Proč být v klidu?
Pan Veselý neměl právě dobrou náladu. Napsal si do deníku: “Jak mám být v klidu, když mě tohle bolí, tamto trápí a s oním i nevím rady?”
A hned si také odpověděl: “Bolest, trápení i bezradnost jsou tři skvělé důvody proč se uklidnit.”
---
Kompliment

Potkal jsem bývalou kolegyni. Řekla mi, že vypadám pořád stejně. Bylo to od ní milé.
Odpověděl jsem s přehnaným nadšením: “Jenže já jsem čím dál tím lepší!!”
Nato jsme se oba rozesmáli.

26. 6.
Krátce o muzikoterapii
Kdysi u nás na toto téma přednášel skvělý německý odborník Christoph Schwabe. Muzikoterapii lze rozdělit na receptivní a expresivní. Při receptivní muzikoterapii člověk hudbu poslouchá, uvědomuje si ji a vnímá své tělesné a duševní pocity. Jeho pozornost se pohybuje v trojúhelníku hudba, mysl a tělo. Při expresivní muzikoterapii dotyčný vyjadřuje své pocity zpěvem, hudbou, různými zvuky nebo nástroji. Někteří střízliví přátelé si oblíbili bubnování. Pravděpodobně jim nikdo neřekl, že praktikují expresivní muzikoterapii.

25. 6.
Nové video Horké počasí a alkohol. Máme i anglicky.
---
Obrana
Jeden střízlivý přítel mi poslal e-mail. Ptal se, jak se chránit proti škodlivým vlivům.
Nejlepší je se škodlivým vlivům vyhnout. A když to nejde? Tak dýchat do břicha, prodlužovat výdech, usmívat se a myslet si své. Hned jsem si to také vyzkoušel.
Ještě zajímavost: Čínský mistr žijící v USA Ch. Lin řekl, že klid a  vnitřní mír jsou matka všech dobrých emocí.
---
Komunikace
V samoobsluze byla fronta. Pokladní vypadala unavená. Na řadu přišla stará, obézní paní, která se obtížně pohybovala. Cosi pokladní řekla, ta na ni vyjela a paní reagovala podobně. Nadměrná únava a dobrá komunikace nejdou dohromady. Dbát na svoji kondici a přiměřený odpočinek je ohleduplné vůči nám samým i vůči druhým lidem.

24. 6.
Jak působí alkohol v horkém počasí
– Alkohol působí močopudně a zvyšuje pocení. To vede k ztrátám vody.
– Pití alkoholického nápoje dává iluzi, že člověk doplňuje tekutiny, ve skutečnosti jich ale i hodně ztrácí.
– Alkoholem ovlivněný člověk spíše usne na slunci a přivodí si úpal nebo úžeh.
– Při dehydrataci může alkohol působit silněji. Účinky alkoholu a příznaky dehydratace, jako slabost, závratě, desorientace, únava nebo zmatenost, se mohou navzájem zesilovat.
– Alkohol i dehydratace a tím spíše jejich kombinace zhoršují řadu onemocnění, např. plicní a srdeční nemoci, cukrovku, cévní nemoci, onemocnění mozku, psychické problémy atd. Více ohroženi jsou lidé vyššího věku, obézní, děti a dospívající.
– Dehydratace v důsledku pití alkoholu se může objevit i za běžných teplot. Krátkodobě se projevuje bolestmi hlavy, kocovinou, slabostí, únavou a závratěmi. Dlouhodobá rizika zahrnují poškození ledvin, předčasné stárnutí pokožky a poruchy paměti.
Alternativy k alkoholu
– Nejrozšířenějším nápojem na světě je voda. Obyčejná kohoutková voda nebo nesladká minerálka přestavují často ideální možnosti, jak si za horkého počasí udržet přiměřenou hydrataci. Napití se vody navíc mírní bažení po alkoholu.
– Druhým nejrozšířenějším nápojem na světě je čaj. Močopudný účinek kofeinu v čaji je zanedbatelný, projevil by se až po dávkách kolem 500 mg za den, při čemž šálek čaje obsahuje přibližně 30-60 mg kofeinu.
Poznámky
Úpal je přehřátí organismu, projevy: suchá kůže, křeče, zrychlené dýchání, zmatenost, zimnice, zvýšená teplota, závratě a mdloby.
Úžeh je přehřátí mozku. Může nastat i se zpožděním několika hodin. K projevům patří slabost, horkost, spálená kůže a ztuhnutí šíje.
---
Nová střízlivá pohlednice. Autor karikatury měl smysl pro humor.

23. 6.
Jakou zdravou emoci si vybrat?
Zdravých emocí je celá řada, např. laskavost, vděčnost, klidná radost, důvěra, spokojenost, rozvaha nebo veselost. V knize “Jak být milejší” zmiňuji možnost, jak zdravé emoce pěstovat. Některou z nich si vybereme a té věnujeme určitý den zvláštní pozornost. Kupříkladu v neděli můžeme mít den vděčnosti a v pondělí den laskavosti. Jaká emoce bude ale pro určitý den ta nejvhodnější? Jedna z možností je uvědomit si své rizikové emoce a vybrat opačnou zdravou emoci. Tak při roztěkanosti zvolíme rozvahu, při podrážděnosti klidnou radost a při sebelítosti vděčnost. Právě tohle asi nejvíc potřebujeme.

22. 6.
Dýchání do kostí
Dýchání do kostí je zajímavá technika. Kdysi jsem z ní udělal video. Tento postup jsem považoval za relaxaci a předvádím ho vleže, jde ale praktikovat i vstoje. Svaly se upínají na citlivý povrch kostí, a uvolnění kostí tak vlastně uvolňuje okolní svalstvo. Jenže kosti nejsou jen periost, ale také kostní dřeň a krvetvorba. Je otázka, zda dýchání do kostí může povzbudit tvorbu krvinek, a tím i kupříkladu imunitu. Kdo ví, vyloučené to není.
---
Nové video Kam spěchá ten jezdec? Máme i anglicky.

21. 6.
Úkol
Během pandemie koronaviru byli jako výpomoc do zdravotnických zařízení posláni vojáci. Nějaký novinář se jich zeptal, co na to říkají. Odpověď zněla: “Jsme připraveni splnit jakýkoliv úkol.”
Byla to dobrá odpověď. I nám dává život překvapivé úkoly. Místo reptání je lepší říci: “Jsme připraveni splnit jakýkoliv úkol.”

20. 6.
Může čaj uklidnit?
Nálev z čajovníku obsahuje aminokyselinu theanin. Té někteří odborníci připisují četné pozitivní účinky včetně uklidňujících. Nejvíce této látky je v zelených čajích, jen o málo méně je jí v bílých a černých čajích a skoro žádný v čajích pu-erh. Důležitý je poměr theaninu a budivě působícího kofeinu. Černé čaje obsahují více kofeinu než zelené, proto nejvíce zklidní zelené čaje, ale ani ty bych na noc raději nepil. Znamená to, že je zelený čaj nejlepší? Jak pro koho, viz následující přehled.
Zelený čaj: Má mírně budivý efekt, ochlazuje, je vhodnější pro mladší lidi a za teplého počasí.
Černý čaj: Více povzbudí, zahřeje, je vhodnější pro starší lidi a za chladného počasí.
Zajímavost: Sice málo, ale přece jen nějaký theanin se najde i v houbách včetně hřibů.
---
Nové video Zázračné mikropřestávky. Máme i anglicky.

19. 6.
Relaxace "Váš léčivý dech"  nyní i jako audio.
---
Běžec
Docent Skála byl lehký atlet. To, že součástí léčby u něj, byl také běh vycházelo z jeho zájmů. Bylo to ale správné, zaměstnat nohy stahuje energii dolů a pomáhá přecházet bažení nebo ho zvládat. Podobně působí i chůze.

18. 6.
Nové video Váš léčivý dech. Máme i anglicky.
---
Polední zprávy
Pozvali mě do poledního zpravodajství jedné celoplošné televize. Moderátor mi před vysíláním řekl, že je v práci od časného rána a že je unavený. Vybídl mě, abych byl aktivní a mluvil odlehčeně. Mluvit odlehčeně na téma alkohol u žen nebylo úplně snadné, ale snad se to podařilo. Hovořil jsem o užitečnosti Anonymních alkoholiků. Ti se v Praze scházejí i v anglickém jazyce a člověk se tak může zdokonalit v anglické konverzaci. Dámy, které pijí, jsem povzbudil, ať přestanou, že budou mladší a hezčí, střízlivost je totiž sexy. V této souvislosti jsem zmínil svoji zkušenost z doby, kdy jsem pracoval se závislými ženami. Když je k nám přivezly, vypadaly hrozně. Stačil měsíc nebo dva abstinence a zkrásněly. Jejich dříve znechucení manželé se do nich často znovu zamilovali. Jak myslíte, že jsem tohle povídání zakončil? Ano, správně, našim oblíbeným „Střízlivosti zdar, juchú!“
---
Nová střízlivá pohlednice.

17. 6.
Nový odborný text Csémy L., Nešpor K. Sociální média a návykové chování
---
Nová básnička zde.
---
Relaxace
Jedna zkušená jógínka řekla přibližně toto: „Při relaxaci vypněte tělo, ale zapněte mysl.“
Jenže mysl, že třeba aktivovat přiměřeně, aby sledovala instrukce, ne však příliš, což by relaxaci znesnadňovalo. Mysl by se měla pohybovat na úzkém rozhraní mezi bděním a spánkem. Tak úplně snadné to není.
Poznámka: Nahrávky relaxačních technik jsou volně na mém webu.

16. 6.
Nové video Snadné a užitečné. Máme i anglicky.
---
Jak si vytvořit dobrý zvyk
Nejtěžší je to na začátku. Pan Veselý zjistil, že počítač a mobil v noci v něm vyvolávají neklid. Rozhodl se je mezi 21:00 a 6:00 nepouštět. Ze začátku cítil napětí a nutkání nové pravidlo porušovat. Časem ale neklid a napětí ustupovaly. To, že je noci elektronika vypnutá, se stalo pro pana Veselého samozřejmostí.

15. 6.
Vzájemné souvislosti mezi zdravými emocemi
Zdravé emoce spolu úzce souvisejí a přecházejí jedna v druhou. Příkladem je vděčnost. Vděčný člověk bude spíše spokojený, laskavý a klidný. Jestli někomu více vyhovuje laskavost, může pěstovat ji. Pravděpodobně se časem dostaví i vděčnost za to, že je užitečný sobě i druhým.
Video Meditace milující laskavosti

14. 6.
Nové video Rozpačitá zpověď
---
Hodnocení mé knihy „300 úsměvů pro lepší život“
Zajímavé, poučné, a především zábavné čtení. Pan Nešpor je svéráz. Pobavil jsem se. Zároveň, když si člověk uvědomí, že tyto rady a postřehy fungují, opravdu je to zajímavé a výstižné.
Honza na webu www.knihydobrovsky.cz
---
Cviky, které prospívají kolenům
O tyto cviky mě požádala jedna téměř devadesátiletá jógínka. Napsal jsem jí toto: Přirozený pohyb v kolenou je natáhnout a pokrčit, ne však rotace, kupříkladu sed na patách je lepší než sedět se zkříženýma nohama. Obecně prospívá kloubům procvičování bez velké zátěže. V případě kolen je to vleže šlapání jednou, a pak druhou nohou ve vzduchu. Prospívá jim i klidná procházka po rovině. Čemu bych se vyhnul jsou výskoky a tvrdé dopady. Kolena lze také jemně namasírovat, viz video.

13. 6.
Nové video Potkaly se dvě dívky. Podívejte se, co následovalo. Máme i anglicky.
---
Jak vystoupit z bludných kruhů
Na vzniku a udržování návykové nemoci se podílejí bludné kruhy. Někdo má špatné vztahy v rodině a špatné známé. Alkohol, drogy nebo hazard vztahy zhorší, a to v bludném kruhu zhorší návykovou nemoc. Jiný příklad: Někdo má duševní problémy, snaží se je přehlušit alkoholem nebo drogami, to jeho duševní zdraví zhorší a on se tím spíše uchyluje k návykovému chování. Bludné kruhy lze změnit za pomoci léčby a svépomocných organizací na dobré kruhy, např. střízlivost zlepší vztahy i duševní zdraví, což zpětně usnadní střízlivost.

12. 6.
Vendelín a Iris
Vendelín se právě díval v televizi na fotbal. Tu z ničeho nic vplula do místnosti paní v dlouhých splývajících šatech provázená duhou. Přešla rovnou k věci: „Vendelíne, Vendelíne, jsem Iris, a pracují jako posel bohů. Z centrály ti vzkazují, abys přestal s chlastem, nebo si zničíš játra a zblázníš se.“
Vendelín byl na podobné rady citlivý a poznamenal: „To jsou kecy.“
Iris pokrčila rameny a prohodila: „Tak si nech udělat jaterní testy a uvidíš.“ Nato plavně odplula. Vendelínovi to nedalo a vypravil se na zdravotní středisko. U jaterních testů nezůstalo, následovala další vyšetření. Nakonec mu lékař řekl: „S vašimi játry to nevypadá dobře. Vynechte tučná jídla, omezte cukr a sůl. Nekupujte jídlo z fast foodů a nepijte alkohol. Místo toho jezte víc zeleniny a vlákniny. Dbejte na pestrou stravu. Pamatujte na pohyb, pomůže to odbourat tuk, který se vám nahromadil v játrech.“
Vendelín si dal říci a za pár měsíců vypadal o hodně lépe. Kolegyně v práci mu řekla: „Já tě nepoznávám, nějak jsi omládl. Jak to děláš?“
„Ale objevila se u mě paní Iris…“ Vendelín se zarazil a usoudil, že by nebylo vhodné vypravovat téhle drbně o návštěvě dámy provázené duhou.
„No jasně,“ zasmála se kolegyně. „Já jsem tušila, že v tom je nějaká ženská.“

11. 6.
Ach, technika!
Nedalo se nic dělat, potřeboval jsem nový počítač. Jeho instalace nezačala dobře. Na kabel modemu nebyla v počítači zdířka. Až po delší době jsem zjistil, že se počítač umí připojit k modemu bezdrátově. Takto jsem pokračoval systémem pokus a omyl dlouho. Uklidňující práce to nebyla. Kolem poledne jsem si uvařil oběd. Vařič fungoval normálně a nechtěl vědět, jak se jmenovala moje babička za svobodna. Jaká úleva!

10. 6.
Nové video Jógový odpočinek: tři možnosti. Máme i anglicky.
---
Peníze, obchod, podnikání: tři anekdoty
Peníze, obchod a podnikání jsou vážně věci. Právě proto si z nich dělají lidé rádi legraci.
Daně
Možná se někomu zdá je, že je opuštěný? Že je bezvýznamný? Že je všem lhostejný? To se mýlí. Stačí, aby nepodal včas daňové přiznání!
Inzerát
Jsem hezká, bohatá a chytrá, mám auto a vilku. O seznámení nestojím, jen se chci pochlubit.
Reklamace
Do obchodu se zvířaty vstupuje pán a vede na obojku statné medvídě. Prodavač vytřeští oči, ale pak se vzpamatuje: „Můžeme vám nabídnou granule pro psy, jistě budou medvídkovi chutnat.“
„Jsem tu kvůli reklamaci. Toho medvěda jste mi vloni prodali jako morčátko.“

9. 6.
Jak posílit horkou energii jang a jak chladnou energii jin
Asi první, co člověka napadne, je potrava. To má ale úskalí, např. horké potraviny bývají často dráždivé a těžce stravitelné. Pojďme se místo toho zabývat cvičeními.
Kdy posilovat horkou energii jang: Za chladného počasí, ve vyšším věku, při nadměrné pasivitě a pocitech chladu.
Kdy posilovat chladnou energii jin: Za horkého počasí, při předrážděnosti a sklonu k horkým emocím, jako je hněv.
Jak posilovat horkou energii jang: Praktikovat aktivní cvičení, např. čchi-kung nebo hathajógu vstoje dopoledne po východu slunce, v poledne nebo brzy odpoledne, kdy je jang v přírodě nejsilnější.
Jak posilovat chladnou energii jin: Vhodná jsou zejména meditační cvičení, relaxace nebo cvičení vleže. Ty lze praktikovat kdykoliv, nejvíce posílí jin večer a v noci. Jižní národy mívají kolem letního poledne siestu, lidé v té době odpočívají. Aktivní cvičení je lépe praktikovat brzy ráno nebo večer po západu slunce.
Poznámky
– Pokročilí si dokáží vybavit slunce nebo horké hvězdy, a posilovat tak jang kdykoliv. Představa měsíce naopak posiluje jin.
– Mnozí mistři doporučují praktikovat jógu nebo čchi-kung v době kolem východu slunce, kdy se jang a jin dostávají do rovnováhy.

8. 6.
Před návštěvou zubního lékaře
Pana Veselého čekala návštěva u zubaře. Moc se mu tam nechtělo. Pak si řekl: “Mít zajištěnou stomatologickou péči je velká výhoda. Lidé z chudších zemí nám to mohou závidět. Správný postoj je mít z návštěvy u zubaře radost!”
😊
Nové video Policejní kontrola!

7. 6.
Dilema
Pan Veselý měl před sebou závažné rozhodnutí, které se týkalo jeho dalšího směřování. Pro jednu i druhou možnost našel víc argumentů. Jejich porovnávání nikam nevedlo. Pan Veselý si přiznal, že si neví rady, a rozhodnutí prozatím odložil. Zkušenost ho naučila, že pocit bezradnosti je úrodná půda, na které se v pravý čas objeví správná odpověď.
---
Žárlivec
Paní vrabcová uklidňuje žárlivého manžela: “Ten kroužek na noze mám opravdu od ornitologa.”

6. 6.
Novévideo Medvěd!!!
---
Předsevzetí
Pan Veselý si řekl: Být ve stresu a pořád naštvaný bych dlouho nevydržel. Pěstování veselosti je pro mě životní nutnost. A navíc je to i příjemnější, ha, ha, ha.

5. 6.
Povinnost
Jednou týdně chodím se střízlivými přáteli cvičit jógu. Bývá to pohodová záležitost. Jenže jednoho červnového dne se rozpoutala nevídaná bouřka. Nedalo se nic dělat, vyrazil jsem do deště. V jednu chvíli se nade mnou zablesklo a vzápětí zahřmělo. Nebe zprudka vylilo na zem vodu, kterou si nastřádalo. Do práce jsem přišel promočený. Řekl sestrám: “Přichází k vám zmoklá slepice.” Cvičili jsme svižně, na závěr byla jako obvykle delší relaxace. Vrátil jsem se domů, sice mokrý, ale spokojený. Když člověk splní nějakou povinnost a je to s překážkami, má to asi o to větší cenu.

4. 6.
Nové video Jen tak pro legraci. Máme i anglicky.
---
Střízlivá cvičení
Některá cvičení jsem vymyslel, např. "Mítink Anonymních žab” nebo “Africký smích”. Jiná cvičení jsem převzal, upravil a přejmenoval. Sem patří např. jógová rotace vleže přejmenovaná na “Hrdý abstinent se probouzí do nového dne”. Nejnověji jsem pozměnil cvik z čchi-kungu “Sedm kroků k novému životu”, ten jsem nazval “Krok za krokem střízlivým životem”. Snad mi to mistři odpustí.

3. 6.
Nové video Krok za krokem střízlivým životem
😊
Některé nápoje a krevní tlak
Alkoholické nápoje včetně piva krevní tlak zvyšují, což je pro disponované jedince nebezpečné. Co se čaje týče, ten působí opačně, odhaduje se, že zelený čaj sníží krevní tlak o 2 mm Hg, černý o 1 mm Hg. To není příliš významné na individuální úrovni, ale na úrovní celé populace ano. Jenže věc má háček, jestliže si někdo čaj hodně osladí, krevní tlak to může zvýšit. To platí tím spíše pro přeslazené tzv. energetické nápoje. S nápoji, jako je Coca-cola, je ještě další problém. Vzhledem k velmi nízkému pH poškozují při pravidelném pití zubní sklovinu. Mimochodem sklovinu poškozují i alkoholické nápoje. Je proto krajně nezodpovědné, že někteří výrobci přidávají alkohol do ústních vod.

2. 6.
Deník
Standardní součástí léčby návykových nemocí bývá psaní deníku. Někteří střízliví přátelé v tom pokračují po léčbě. Dobře dělají, psaní deníku je prospěšné (více viz video). Zde jen drobné vylepšení. Deník můžeme psát v třetí osobě, získáme tak větší odstup a nadhled. Příklad: “Karlův den nezačal dobře, teď je 18:08. Vypadá to, že měl Karel přesto úspěšný den.” Podrobnější odpověď na otázku proč ta třetí osoba najdete zde.

1. 6.
Nové video Jednoduché věci fungují nejlépe. Máme i anglicky.
---
V polospánku
Za noci jsem se zeptal tam nahoře, kam bych se měl ve spánku vydat. Do Indie, Skandinávie nebo do Ameriky? Přišla odpověď: „Ať budeš kdekoliv, vezmi s sebou mír a světlo.“

31. 5.
Nové video Jógová variace
---
Nová odborná práce Nešpor K. Vtíravé myšlenky a nutkavé jednání jako běžný problém i jako nemoc. Tato text není volně šiřitelný.
---
Z korespondence
Nezvládané pití alkoholu ohrožuje život. Anonymní alkoholici nejsou loutkové divadlo, aby se museli líbit. Nejsou ani bulvár, aby pořád přinášeli novinky. Opakovat jedno a totéž znova a znova bývá náramně užitečné. Člověk si to pak vybaví i při stresu, v nepohodě nebo při bažení.

30. 5.
Jak očistit současnost od minulosti?
Pan Veselý nedostal objednané zboží z e-shopu ani peníze za zrušenou objednávku. Jednalo se o malou částku a finance pana Veselého to podstatně neovlivnilo. Pan Veselý postupoval racionálně a záležitost urgoval. Nepřiměřená byla ale jeho emoční odezva. Tato vcelku nevýznamná příhoda aktivovala vzpomínky na všechna zklamání, která kdy prožil. Pan Veselý si položil otázku: „Jak očistit současnost od minulosti?“ Jediné, co ho napadlo, byla staromódní a málo originální myšlenka: „Odpustit všem.“ Nato příslušnou částku v duchu odepsal s tím, že když ty peníze dostane, tak tím lépe. Částečně to pomohlo, úplně klidný ale nebyl. Další den se záležitost vyřešila. Pan Veselý z toho měl mít radost, ale bylo mu spíš trapně, že se tak rozčiloval.

29. 5.
Podivná opomenutí
O prevenci rakoviny se v médiích hodně mluví a objevují se reklamy na preventivní vyšetření. Nic proti tomu, ale podobné materiály většinou postrádají ta nejzákladnější doporučení.
1. Vyhnout se jedům, tím nemyslím jen všelijaké kuřivo. K rakovinotvorným látkám patří i alkohol včetně piva. V pivu jsou někdy kromě alkoholu i toxické látky z plesnivého sladu. Dále je třeba zmínit akrylamid a další rakovinotvorné látky vznikající při úpravě potravin za vysokých teplot.
2. Úplně se zapomíná na fyzickou aktivitu. Ta představuje účinnou prevenci řady zdravotních problémů včetně nádorů. Jestli mi nevěříte, tak se podívejte na web amerického ministerstva zdravotnictví.
3. Co se výživy týče, odborníci zdůrazňují vlákninu, tj. zeleniny a ovoce, zejména rajčata, česnek, cibuli, mrkev, brokolici, zelí, kapustu, dále polyfenoly (např. v čaji). Vhodné jsou i potraviny obsahující vitamin C a přiměřený příjem vitaminu D.

28. 5.
Některá racionální doporučení feng-šuej
Cílem feng-šuej je uspořádat byt, dům nebo pozemek tak, aby to lidem prospívalo. Některé obecné zásady této prastaré nauky lze snadno zdůvodnit.
– Energie má volně proudit, prostor kolem dveří a oken by měl být pokud možno volný. Do bytu nepatří to, co je tam zbytečně a překáží. Byt je třeba udržovat v čistotě.
– Není dobré sedět zády ke dveřím. V genech máme zakódováno, že je lepší vidět, kdo k nám přichází.
– Těžký lustr nepatří nad postel. Spánku prospívá klid, ne obava, že na člověka něco spadne.
– Vedle postele by měl být zprava i zleva volný prostor a postel by neměla být přímo proti dveřím. Pod postelí by mělo být volné místo, ne skladiště.
– Na zrcadlo by nemělo být vidět z postele a nemělo by být naproti vchodu. Tohle racionálně zdůvodnit nedokážu, tak alespoň tradiční vysvětlení. Duše ve spánku a snění putuje prostorem. Když se uvidí bez těla v zrcadle, poleká se a je po klidném spánku.
– Do blízkosti postele nepatří zbytečná elektronika.
– Udržujte vařič a spotřebiče čisté a funkční, v ledničce mějte pořádek. Z netěsných vodovodních kohoutků by neměla odkapávat voda, je třeba to rychle opravit.
– Zrcadlo by mělo být čisté, budete v něm vypadat lépe.
– Když se něco rozbije, dejte to opravit nebo to vyhoďte.

27. 5.
Nové video Dva nejdůležitější úsměvy
---
K čemu jsou
dobré úsměv a smích
– Provázejí hru.
– Informují tělo, že je v bezpečí, ať se uklidní.
– Smích a úsměv informují druhé, že jsou v bezpečí.
– Lidé si tak navzájem předávají zdravé emoce, jako veselost nebo klidnou radost.
– Lze tak projevit souhlas s chováním druhého.
– Úsměv slouží i jako povzbuzení
– Lze tak projevit pocit převahy nebo naopak respekt.
– Smích a úsměv pomáhají překonat pocit trapnosti, uvolnit se a lépe komunikovat.
– K smíchu dochází i při lechtání. Ale pozor! Děti nikdy nelechtejte, i když se smějí, mohou při tom trpět.
Kdy se nesmát ani neusmívat
– Při jednání s rozčilenými lidmi, kteří by se mohli domnívat, že se jim posmíváte. V takové situaci je lepší se tvářit neutrálně.
– Dlouhý a silný břišní smích se nehodí pro lidi s kýlou, krátce po operaci v břišní dutině, vážnými srdečními nemocemi, výhřezem dělohy, glaukomem, v pokročilém těhotenství, při kašli, horečce atd. Dobrá nálada a úsměv ale prospívají prakticky všem a pomáhají při léčení.
Další informace najdete v mých knihách
😊 300 úsměvů pro lepší život. Praha: Vyšehrad 2022.
😊 Léčivá moc smíchu. Vyšehrad, Praha, poslední vydání z roku 2022.

26. 5.
Malé kroky
Pan Veselý se ráno probudil a necítil se dobře. Posadil se na postel, tupě hleděl před sebe a začal se litovat. To trvalo asi minutu, než si uvědomil, že takhle by se daleko nedostal. Zeptal se sám sebe, jestli je to něco vážného a odpověděl si, že není. Pak postupoval metodou malých kroků. Nejdříve si nařídil: “Vyvětrat.” To bylo snadné. Pan Veselý si řekl “úspěch” a dal si další malý úkol. Takto nějakou dobu pokračoval. Netrvalo dlouho a on se začal cítit lépe. Metodu malých kroků používají i Anonymní alkoholici, když ráno žádají o další střízlivý den. Někteří z nich to dělají i desítky let.

25. 5.
Co jsou to rituály a proč jsou užitečné
Rituály zahrnují předem dané slovní obraty a činnosti, které jsou důležité pro jedince nebo určitou skupinu. Zmíněnou skupinou může být rodina ale kupříkladu i celý národ. Mezi rituály patří křtiny nebo oslava narozenin. Četné rituály provázejí i státní svátky. Rituály dávají pocit bezpečí a stability, připravují na novou roli, usnadňují adaptaci v nastalé situaci a pomáhají vytrvale pokračovat v něčem prospěšném. Místo složitých úvah tři příklady z praxe.
– Vítání nového člena terapeutické komunity.
– Modlitba míru na setkání svépomocné organizace, při které přítomní žádají klid, aby přijali nezměnitelné, odvahu, aby měnili to, co jim přísluší, a moudrost mezi obojím rozlišovat.
– Rituál, který si mnozí střízliví přátelé oblíbili a praktikují ho denně: Vždy ráno požádat o další střízlivý den a večer za něj poděkovat.
---
Nové video Překvápko!

24. 5.
Myšlenky
Lidé mívají často tendenci přeceňovat špatné myšlenky. Snaha nemít špatné myšlenky mívá obvykle opačný efekt. Mozek vysílá také neužitečné nebo chybné signály. To je běžné a je třeba to přijmout. Děje se tak i za normálních okolností, tím spíše při stresu nebo když je organismus oslaben. Myšlenky lze uvolněně pozorovat a nereagovat na ně, zaměňovat za jiné užitečnější nebo odvést pozornost. Myšlenka má pouze takovou moc, jakou jí dáme.

23. 5.
Potraviny a srážlivost krve
Tento přehled vznikl pro vlastní potřebu, ale třeba bude užitečný i vám. Zaútočil na mě jakýsi virus a k němu se přidaly bakterie, které vycítily příležitost. Rozhodl jsem se čelit jim česnekem a cibulí. V tom jsem byl částečně úspěšný, ale objevilo se krvácení z nosu. To jinak nemívám, i usoudil sem, že by to mohlo být česnekem. Zjistil jsem, že je to složitější.
Co snižuje srážlivost krve a vznik krevních sraženin: Česnek, cibule, přemíra vody, vitamin E (např. ořechy, ryby, olivový, slunečnicový i kokosový olej atd.), kokosový tuk, i když v něm vitaminu E nepatrně, jablečný ocet, kurkuma, pálivá paprika, med, zázvor, zelený čaj, třezalka, ginkgo, brusinka, Andělika lékařská, Řimbaba obecná, tužebník topolový, vrba, heřmánek, Jetel luční, pupalka, ženšen, Serenoa plazivá, lněné semeno, možná i oregano, léky proti bolestem včetně acylpyrinu i některé další léky
Co zvyšuje srážlivost krve, snižuje riziko krvácení, ale zvyšuje riziko sraženin: Nízký příjem tekutin, dehydratace. Jsou to také potraviny s vysokým obsahem vitamínu K , např. špenát, brokolice, kapusta, řepa, další listová zelenina, borůvky a fazole. Mléko a vápník. Tonik s chininem, umělá sladidla. Kouření. Některé druhy antikoncepce. Dlouhé sezení a nedostatek pohybu.
Krevní tlak: Krevní tlak ovlivňuje řada potravin i bylin, normalizace krevního tlaku snižuje riziko sraženin a krvácení. Hodně nízký krevní tlak totiž zvyšuje rizik vzniku sraženin v cévách a hodně vysoký tlak zvyšuje riziko protržení cévy a následného silnějšího krvácení.
Potraviny, které působí obousměrně: Např. zelený čaj obsahuje vitamin K, který zvyšuje srážlivost, ale i polyfenoly, které působí opačně, zelený čaj srážlivost proto snižuje. Oříšky a semena sice obsahují vitamin K, ale také vitamin E. Listová a některá jiná zelenina obsahuje vitamin K, ale také vitamin C, který napomáhá tvorbě kolagenu, zpevňuje cévy s snižuje riziko jejich protržení.
Poznámka týkající se alkoholu: Alkohol snižuje srážlivost krve a zvyšuje krevní tlak. Dochází tedy k zvýšenému riziku protržení cévy a následného silného krvácení.
Závěr: Na zvýšení krvácivosti se v mém případě podílely nejen česnekovité rostliny, ale i zázvor, kurkuma, olivový olej, med a zelený čaj. Neznalost přírodních zákonů neomlouvá. 😊

K dalšímu studiu:
Abebe W. Review of herbal medications with the potential to cause bleeding: dental implications, and risk prediction and prevention avenues. EPMA J. 2019;10(1):51-64.

22. 5.
Poznámka: Skupina pro patologické hráče na odd. 31 dne 22. 5. odpadá.
---
Karma a odpovědnost
S řemeslníkem jste se dohodli na určitém čase, ale on nikde. Vytvořil si tak špatnou karmu. Jestliže se budete při čekání rozčilovat, vytvoříte si špatnou karmu vy. Když čas dobře využijete, vytvoříte si naopak příznivou karmu. Lidé mívají pocit, že si něco nezaslouží, protože jednají správně a druhým pomáhají. Dobré chování se ukládá do karmické zásobárny a může tam neutralizovat špatnou karmu. Ale i tak se někdy probudí třeba i staletí spící těžká karma. Vytvářet dobrou karmu je rozumné, může se to projevit rychle a zjevně, ale také skrytě nebo až za hodně dlouho.

21. 5.
Poznámka: Doléčování na odd. 31 dne 21. 5. a 22. 5. odpadá.
---
Jak zlepšit svoji karmu: některé možnosti
– Logické a asi nejdůležitější je konání dobrých skutků, čili být nějak užitečný. Dobrý skutek je i spolupráce s Anonymními alkoholiky nebo podobnými organizacemi.
– Omluvit se, požádat o odpuštění, to lze i vůči lidem, kteří z tohoto světa dávno odešli.
– Odpustit těm, kteří nám ublížili. Odpustit ale neznamená zapomenout, sliby některých lidí je vhodné brát s rezervou.
– Další možnost je si něco zbytečného odříci.
– Být poctivý, pravdomluvný, ale při tom ohleduplný a zdvořilý.
– Kultivovat zdravé emoce jako jsou vděčnost nebo laskavost.
– – Někteří učitelé doporučují pěstovat čistotu, to se týká našeho těla, mysli i okolí, např. si dát trochu práci a odnést plasty do tříděného odpadu.
– Podle tradice pomáhá i opakování manter, modliteb a jiné duchovní praktiky.

20. 5.
Zvláštní důvod, proč odpouštět
Paní Perchtu z Rožmberka vdali za příšerného chlapa. Choval se k ní hanebně a všemožně ji trápil. Podle legendy ji manžel na smrtelném loži požádal, aby mu odpustila, a on tak unikl peklu. Paní Perchta to odmítla, což byla osudová chyba. Manžel ji proklel. Později zemřela i ona a od těch časů se zjevuje jako Bílá paní.
Obvykle ráno žádám o odpuštění ty, kterým sem ublížil. To bych ale také měl nejdřív odpustit těm, kteří ublížili mě. Kdo by chtěl po smrti strašit, že?

19. 5.
Kdy, proč a jak stahovat energii dolů do břicha
Kdy stahovat energii
– Při zvládání hněvu a bažení.
– Po skončení práce, abychom si zbylou energii uchovali.
– V závěru cvičení jógy nebo čchi-kungu, to proto, abychom podrželi energii získanou cvičením.
– Před spaním, protože to uklidní.
– Za horkého počasí.
– Při čekání a v době, kterou lidé považují za ztracený čas. Můžeme si představovat, jak dýcháme mezi pupek a páteř. Energii tak doplníme.
Jak stahovat energii
Energii lze stáhnout jednou ruku, oběma rukama, požit dlaně na pupek nebo se mezi pupek a páteř prostě soustředit. Užitečné je také zaměstnat nohy, např chodit.
Video

18. 5.
Nové video Šalamounův efekt - jednoduché a užitečné. Máme i anglicky.
---
Jak uklidnit nadledviny
Dne 16. 5. 2024 jsem vedl delší seminář na téma “Vrozené způsoby, jak se uvolnit“. Jedna myšlenka na toto téma: Stres i relaxace jsou komplexní, integrované reakce a zahrnují i hormonální změny. Přímo uvolnit nadledviny by bylo nesnadné. Lze na to ale jít oklikou. Uvolníme svaly a zklidníme dech a nadledviny si řeknou: “Co my tady jančíme, nic se neděje.” Na to se i ony uklidní.
Poznámka: Nahrávky řady relaxačních technik jsou volně na mém webu.

17. 5.
Jednoduchá, ale nikoliv snadná, léčba všeho možného
Výměna vzduchu mezi organismem a zevním prostředím se děje převážně v plicích, pokožka může nějaký ten kyslík přijímat, ale to je u lidí zanedbatelné. Výše uvedené neplatí o energii, ta může podle východních mistrů putovat kamkoliv a kudykoliv. Toho se nejčastěji využívá při dýchání do oblasti mezi pupkem a páteří, kde se podle tradice energie zušlechťuje a ukládá. Při nádechu sem praktikující přijme dobrou energii zvenčí a při výdechu pošle pryč daleko do vesmíru to, co jeho tělo nepotřebuje včetně neužitečných myšlenek. Stejný princip lze použít k léčení čehokoliv, např. dýchat do kolene, kyčle, bederní páteře atd. Při léčení závislostí by teoreticky mohlo jít nabrat dobrou střízlivou energii z vesmíru. Ve vesmíru je všechno, takže tam musí být i střízlivost. Při výdechu pak lze posílat nevhodnou, nepotřebnou energii vesmíru k recyklaci. Dýchat do břicha nebo i jinam je možné i při procházce nebo nějaké jednoduché práci. Teď se možná zeptáte, jestli to umím? Lidí, kteří tuto techniku dokonale ovládají, nebude na světě mnoho. Já k nim nepatřím, ale pracuji na tom. Ještě něco snazšího: Nádech aktivuje, a výdech uklidňuje. Za pomoci dýchání lze proto nenápadně ovlivňovat svoji náladu třeba cestou z práce. Nic z výše uvedeného ale nedělejte během řízení a dalších činností vyžadujících naprostou pozornost.
😊

16. 5.
Jednoduchá pomoc pro složité problémy: tři příklady
– Anonymní alkoholici považují za jednoduchou pomoc pro složité problémy střízlivost. Mají pravdu.
– Jednoduchá pomoc pro složité problémy je i práce s dechem. Jestliže potřebujeme uklidnit, prodloužíme výdech např. na dvojnásobek nádechu. Jestliže potřebujeme aktivovat, budou nádech a výdech přibližně stejně dlouhé.
– Při podrážděnosti, hněvu nebo bažení můžeme během dlouhého výdechu opakovat táhlé šííí. To lze podle okolností nahlas, polohlasem, nebo v duchu.
---
O důvod víc
Kdosi vpašoval do zákona o něčem jiném omezení pravomoci hygieniků při dozoru nad provozem restaurací. Poslanci to schválili. Máme tak o důvod víc do hospod nechodit. K těm dalším patří vysoké ceny, často nekvalitní suroviny, jídlo obvykle přesolené a překořeněné, alkoholické nápoje, kam se člověk podívá atd. Jednoduché jídlo uvařené doma je rychlé a podstatně levnější, víte, z čeho vaříte, solit a kořenit můžete a nemusíte a navíc jste v klidném a bezpečném prostředí.

15. 5.
Jen tak opakovat
Čínský mistr čchi-kungu Lin působící mnoho let v USA vytvořil sestavu pěti cviků. Zvláštní je, že jejich praktikování spojil se zdravými emocemi, konkrétně se jedná o štěstí, radost, jistotu, spokojenost a vděčnost. Při cvičení stačí si v duchu třeba i mechanicky opakovat např. “spokojenost”. Podobně v autogenním tréninku se např. pocit tíhy vyvolává tak, že si člověk opakuje vícekrát za sebou “tíha”. Slova mají moc. Měli bychom být opatrní, když mluvíme s druhými lidmi, ale i když říkáme něco sobě.
---
Dobrá místa
Jistá zkušená učitelka čchi-kungu napsala, že v prostorách, kde pravidelně cvičí, se lépe daří pokojovým květinám a toto místo přitahuje i domácí zvířata. Jinou atmosféru mají staré chrámy a jinou centra velkoměst. Prospěje nám, když si budeme uvědomovat energie různých prostředí a podle možností si vybírat příznivá. Podobně střízliví přátelé udělají dobře, když si uvědomí, kde se jim dobře abstinuje, a tato místa preferovat.

14. 5.
Z dopisu studentovi medicíny
Vzpomínám na dlouhé čekání před zkouškou z mikrobiologie. Uvolnil jsem vsedě celé tělo, uvědomoval si dýchání do břicha a dostal se do polospánku. Když jsem přišel na řadu, vybavovaly se mi i věci nedokonale naučené. Pan docent mi řekl: “Jen tak dále.” Netušil, že jsem to pochopil tak, abych se dál věnoval relaxačním technikám. Na webu drnespor.eu/relaxcz.html je jich slušná sbírka, vyzkoušejte si několik z nich a tu, která Vám nejvíc sedne, používejte pravidelně. Příznivý efekt relaxace a fyzické aktivity na psychiku přetrvává dlouho po jejich skončení. Tělesný pohyb (jóga, čchi-kung, jiná cvičení, chůze, běh i tělesná práce) usnadňují následnou relaxaci. Přiměřeně spěte. Alkoholu, marihuaně atd. se vyhýbejte, ty paměť oslabují. A ještě jedna finta. Král Šalamoun byl moudrý, když se jednalo o druhé, ne však ve svém osobním životě. Uvažovat o sobě v třetí osobě dává nadhled, odstup a uklidní i v situacích, kdy nelze relaxovat. Říká se tomu Šalamounův efekt (např. Václav jde na zkoušku. Nechce se mu. Má tam jít? Václave, jdi tam!) 😊

13. 5.
Nové video Relaxace: co je, co není a jak ji navodit. Máme i anglicky.
---
Kde je v těle nejvíc energie?
Obvykle platí, že kde je pozornost, tam je energie. Udržení pozornosti usnadní poloha rukou,. V čchi-kungu praktikující často pokládají ruce na pupek nebo je drží v jeho výši. Podle tradice máme mezi ním a páteří baterii, kde se energie tvoří, zušlechťuje a ukládá. Dýchání do břicha navíc uklidňuje.

12. 5.
Nové video Pyšná žába
---
Hra na Buddhovo oko
Jasnovidnosti si východní tradice nijak zvláště necení, dokonce ji někteří považují za překážku vnitřního růstu. Mnohem vyšší stupeň je “Buddhovo oko”. Kam se mistr s otevřeným Buddhovým okem podívá, tam se všechno dává do pořádku, i když se neříká za jak dlouho. Možná chcete mistrovo adresu a telefonní číslo, jenže nikoho takového neznám. Tak to zkusme svépomocí. Představte si, že máte Buddhovo oko otevřené a pohlédněte na sebe. Ano, jste takoví, jací jste. Tím se ale nezabývejte, vnímejte cílový stav, tj. sebe jako ideální bytost někdy v budoucnu. Cíl znáte, teď už zbývá jen maličkost, najít správnou cestu. Totéž můžete praktikovat vůči k druhým lidem a třeba i vůči celé této planetě.

11. 5.
Vrozené způsoby, jak se uvolnit
Měli bychom o nich vědět, kultivovat je a hlavně je využívat. Více viz obrázek.
P.S.: Na toto téma budu mít 16. 5. 2024 seminář, více  tato stránka.
---
Dokážete to?
Smích je zvlášť cenný, když k němu není důvod. Tehdy smích a humor nejvíc potřebujeme. Uklidníme se, lépe se rozhodneme a situaci zvládne. Hloupě se usmívat může být chytré. Co myslíte, je lepší se hloupě rozčilovat nebo se hloupě smát?

10. 5.
Trocha absurdního humoru
Pane, kam jdete?
Nikam.
Ach tak, to byste ale měl jít víc napravo.
---
Žába sedí u rybníka.
Přijde k ní ježek: Tak co, žábo, jaká je vodička?
Žába je dotčena: No, dovol, Já jsem dáma, ne teploměr!
---
Laskavost, tak dobře, ale jak?
Láska a laskavost jsou důležité. Jenže člověku se zrovna něco nepovedlo, má dopal na sebe i okolí a řeči o laskavosti mu připadají jako  fráze. Existují i možnosti jak laskavost i za takové situace navodit:
– Třeba i mechanicky opakovat Meditaci milující laskavosti. Její nahrávky jsou volně ve více variantách na mém webu.
– Vybavit si někoho, kdo nás měl nebo má rád. To může být konkrétní žijící člověk, ale třeba hodná babička, i když už dávno odešla na onen svět. Může to být i mytologická postava nebo legendární mistr. Pak stačí je napodobit.
– Další možnost je Meditace střízlivé lásky. Vy ani já nejsme ideální, ale i tak se můžeme mít rádi. Ideální nejsou ani lidé v našem okolí, ale i tak můžeme mít rádi je.

9. 5.
Doplňovačky
Jednoduchá technika, kterou často používáme, vypadá následovně. Přítomní doplňují začátek věty, která končí např. slovy “a proto se budu doléčovat”. Celá věta pak vypadá např. takto:
Chci mít dobré vztahy, a proto se budu doléčovat.
Chci být existenčně zajištěný, a proto se budu doléčovat.
Chci být zdravý, a proto se budu doléčovat.

8. 5.
Některá rčení Anonymních alkoholiků a podobných organizací
– Střízlivost dává všechno, co sliboval alkohol.
– Byl jsem střízlivý, byl jsem opilý. Střízlivost je lepší.
– Jde to.
– Starosti mám i za střízliva. Ale jsou to luxusní starosti.
– Jestli nechceš uklouznout, vyhýbej se kluzkým místům.
– Střízlivosti se daří v pohodě.
– Nedělej ze sebe JUCH (já ubohý chudáček).
– Měj střízlivost na prvním místě, aby ti vydržela.
– Střízlivost den po dni.
– Každý střízlivý den je úspěšný den
– Cesta střízlivosti je jednoduchá možnost pro zmatené lidi, kteří mají komplikovanou nemoc.
– Drž se vítězů. (Napodobuj úspěšné abstinenty)
– Předej to! (Co nemůžeš změnit, předej Vyšší moci).
– Když vydržíš u holiče dost dlouho, tak tě ostříhá.
– 7/7 nebo 90/90 (choď na setkání denně, zvláště na počátku abstinence.)
– Funguje to, když funguješ ty.
– Vracej se na sekání znova a znova.

7. 5.
Ovlivňuje počasí potíže s klouby a páteří?
Stručná odpověď na otázku v nadpisu je, že u některých lidí patrně ano.
Tlak vzduchu: Prudký pokles tlaku vzduchu může problémy zhoršovat. To, že jsme tlačeni k zemi menší silou, vypadá jako výhoda, kloubní plošky se tak oddálí a může to zlepšit prokrvení kloubů, může to ale také zlepšit přenos nervových podnětů z kloubu do mozku. Existuje i další a jednodušší vysvětlení. Pokles tlaku znamená obvykle zhoršení počasí, to vede u někoho k horší náladě a stresu, což zvýší bolest.
Nízká teplota vzduchu: Nižší teplota může zvyšovat svalové napětí a zhoršovat prokrvení. V létě pozor na silný vítr nebo průvan, které působí spolu s pocením ochlazení určité části těla. Kupříkladu cesta autobusem nebo vlakem na delší vzdálenost blízko otevřeného okna se nemusí líbit krční páteři.
Vysoká teplota vzduchu: Ta vede k vyšším ztrátám vody, což může zvyšovat potíže.
Vzdušná vlhkost: Teplotní výkyvy lépe snášíme za suchého než za vlhkého počasí.
Svépomoc
– Přijímejte dostatek vody.
– Přijímejte potraviny, které mírní zánět (vitamin C, zelený čaj, bobuloviny, brokolice, celozrnné potraviny, např. ovesné vločky,
omega-3 mastné kyseliny, např. ryby a nepražené ořechy atd.).
– Udržujte si rozumnou váhu
– Omezte dlouhé sezení a pamatujte na dobré držení těla kupříkladu při používání mobilního telefonu.
– Dbejte na tepelnou pohodu a vhodné oblečení.
– Vzdušnou vlhkost v bytě udržujte v rozmezí 40-60 %.
– Pomáhá také pomalý, řízený pohyb, např. vhodně vhodná cvičení jógy. Jóga, relaxační techniky a přiměřený pohyb navíc usnadňují vládání stresu.
– Dostatečný spánek a aktivní odpočinek zvyšují celkovou odolnost a mírní i bolest.

6. 5.
Rychle a nenápadně
Na videu ukazuji, proč a jak stahovat energii dolů. Takto pomalu to ale není v tramvaji nebo ve společnosti praktické. V běžném životě postačí mávnout rukou nenápadně, rychle a menším rozsahu nezávislé na dechu. Funguje to, vím to z vlastní zkušenosti.
---
Jaký čaj je nejbezpečnější
Čaj, jakkoliv zdravý, může obsahovat kovy a zbytky pesticidů. Nejbezpečnější čaje jsou bílé a zelené, naprostá většina z nich je i ve velkém množství z toxikologického hlediska v pořádku. Nejrizikovější čaje jsou čaje černé, oolong a pu-erh. Co se země původu týče, čaje z Cejlonu a Japonska bývají nejčistší. Nejrizikovější jsou čaje z Číny a Vietnamu. Levný vietnamský čaj z tržnice nemusí být proto výhodná koupě. Opatrní by měli být zvláště lidé vyššího věku, děti a těhotné ženy. V těhotenství je lépe si čaj odpustit nebo pít nejvýše jeden šálek cejlonského nebo japonského zeleného čaje denně.

5. 5.
Nové video Frajeřina. Máme i anglicky.
---
Beta-glukany: co to je, k čemu to je a kde to je
Beta-glukany jsou jednou z forem vlákniny. To je samo o sobě dobré, protože vláknina je užitečná v prevenci srdečních nemocí a cukrovky a pomáhá prospěšným bakteriím ve střevě. Beta-glukany navíc posilují imunitu, snižují zvýšený krevní tlak a mírní záněty.
K jejich přírodním zdrojům patří ovesné vločky, houby (např. Reishi, Shiitake, Hlíva i některé zdejší volně rostoucí houby), ječmen, žito, čirok a řasy včetně sladkovodní Chlorelly. Beta-glukany z rostlin jsou rozpustné ve vodě, příslušné potraviny je proto dobré povařit a vodu, v níž se vařily, zkonzumovat, např. ve formě polévky nebo kaše.

4. 5.
Rychlost jídla a zdraví
Jídlo je pro většinu lidí příjemná záležitost, ale jíst příliš rychle může mít nepříjemné následky. Bezprostředně se jedná o plynatost, bolesti břicha nebo nevolnost. Objevily se ale i zprávy o dlouhodobých následcích:
– Trvá asi dvacet minut, než se zpráva o stavu sytosti dostane do mozku. Rychle jedení může souviset s přejídáním, obezitou atd.
– Příliš jídla v žaludku prodlužuje dobu, po kterou je žaludek vystaven trávicím šťávám. To může vést k poškození sliznice.
– Existují i zprávy o souvislosti mezi rychlým jedením a cukrovkou 2. typu.
Rychlost jídla je pouze jeden prvek životního stylu, a to ne ten nejdůležitější. Významnější jsou kupříkladu střízlivost, to, co jíme, kdy to jíme, jestli máme dost tělesné aktivity atd.

3. 5.
Zahrádkáři třikrát jinak
Za teplého počasí se restaurační zařízení roztahují a zabírají chodníky nebo veřejná prostranství. Tyto plochy se pak nazývají zahrádky. Lidé, kteří tam vysedávají, by se tím pádem měli nazývat zahrádkáři. Pan R. měl po pobytové léčbě a abstinoval poměrně krátce. Zahrádky v něm vyvolávaly bažení. Snažil se jim proto vyhýbat, ale to pokaždé nešlo. Uplynul rok a panu R. začaly být zahrádky a zahrádkáři lhostejní. Řekl si: “Co dělají oni, je jejich odpovědnost, a co dělám já, je moje.” Za další rok až dva si pan R. připomněl, že zahrádkaření má stinnou stránku. Mnozí zahrádkáři jdou k okraji srázu a nevědí o tom. Nejeden se dostane do slepé uličky a v nouzi přijde zmatený a depresivní na setkání Anonymních alkoholiků nebo ho přivezou někam na internu. Panu R. začalo být zahrádkářů líto. Ale i tak se zahrádkám vyhýbal nebo v jejich blízkosti mimoděk zrychlil krok.

2. 5.
Nové video Osm druhů smíchu, můžete si vybírat podle libosti a situace. Máme i anglicky.
---
Oslava dne smíchu
Na 2. 5. připadá Světový den smíchu, tak tři anekdoty o umění.
– Na okně jednoho bytu v paneláku se objevil velký inzerát: Prodám trubku. Druhý den, se na oknech u sousedů objevila cedule Sláva!
– Vaše díla jsou úžasná, říká host v galerii umění autorovi. „Jen nevím, co znamená ta realizace úplně nahoře? To není realizace, ale ventilátor!
– Co je pro mělce největší inspirace? Podepsaná autorská smlouva.

1. 5.
Pokání
Slovo „pokání“ zní staromódně a lidé ho dnes obvykle používají ironicky. Pokání může být velmi užitečné, ale mělo by mít logiku. Někdo slupne v nevhodnou dobu tabulku čokolády. Jako pokání si uloží, že nejméně měsíc doma žádná čokoláda nebude a basta. Jsou horší věci než čokoláda. Někdo si nadělá alkoholem a drogami spoustu problémů. Logické pokání je nikdy žádný alkohol a drogy doma nemít, vyhýbat se rizikovým prostředím a často navštěvovat setkání Anonymních alkoholiků atd. Ten, kdo hrál hazardně přes internet, může coby pokání používat výhradně tlačítkový telefon bez internetu, výplatu nechat posílat na účet někoho důvěryhodného z rodiny atd. Pokání bývá často příjemné, střízliví přátelé jsou tak klidnější a mnozí navštěvují setkání Anonymních alkoholiků rádi. Návykové nemoci obvykle vznikají v průběhu mnoha let a jejich léčení vyžaduje dlouhé, velmi dlouhé „pokání“.

30. 4.
Jak být veselejší
Smích je zvlášť cenný, když nám není do smíchu. Tehdy smích a humor nejvíc potřebujeme. Uklidníme se, lépe se rozhodneme a situaci spíše zvládneme. Hloupě se usmívat může být chytré. Co myslíte, je lepší se hloupě rozčilovat nebo se hloupě smát? Peníze, obchod a podnikání jsou vážné věci. Právě proto si z nich dělají lidé rádi legraci.
Daně: Možná se někomu zdá, že je opuštěný? Že je bezvýznamný? Že je všem lhostejný? To se mýlí. Stačí, aby nepodal včas daňové přiznání!
Inzerát: Jsem hezká, chytrá, bohatá, mám auto a vilku. O seznámení nestojím, jen se chci pochlubit.
Reklamace: Do obchodu se zvířaty vstupuje pán a vede na obojku statné medvídě. Prodavač vytřeští oči, ale pak se vzpamatuje a nabídne pánovi granule pro psy. Pán nato: „Jsem tu kvůli reklamaci. Toho medvěda jste mi vloni prodali jako morčátko.“
Tipy, jak se víc smát, usmívat a být veselejší
– Často vyprávějte anekdoty a veselé příhody nebo je poslouchejte.
– Můžete číst veselé knihy. Napsal jsem jednu o smíchu a druhou o úsměvu, asi je ještě někde seženete.
– Často se usmívat, průměr pro dospělého člověka je 15 úsměvů za den, tak se zkuste dostat alespoň na dvacet. Mnozí z nás se usmějí, když uvidí malé děvčátko s malým pejskem. Vy ale jděte dál a usmějte se, i když uvidíte děvčátko bez pejska nebo pejska bez děvčátka.
– Buďte tvořiví a vynalézaví. Můžete třeba nakoupit samolepky se smajlíky a usměvavé tvářičky nalepit na vhodná i méně vhodná místa včetně služebního telefonu.
– Následující jednoduchý postup zlepšuje vztahy a usnadňuje komunikaci. Ráno si chvíli představujte, jak se usmíváte na lidi, které ten den potkáte, a oni se usmívají na vás.
– Usmívat se lze i na čaj, polévku nebo oběd v závodní jídelně. Smích a úsměv zlepšují trávení a je to skvělé koření, které se hodí do jakéhokoliv jídla. Někdo pochválí váš kuchařský výtvor a vy odpovíte: “Je to dobré proto, že jsem se na jídlo usmívala.“

29. 4.
Nové video Klíčení semen a luštěnin: výhody a nevýhody. Máme i anglicky.

28. 4.
Nové video Stránka grilování, o které se mlčí
---
Miss
Potkal jsem známého a ten na mě zavolal: ”Že nevíte, co nového?”
Připustil jsem, že ne, a on pokračoval: Vyhráli jsme titul Miss světa!”
Tím nemínil svoji manželku, ale vousatou fenku, kterou měl na vodítku. Soutěže psí krásy nejsou disciplína, která by mě dvakrát vzrušovala, ale soused měl takovou radost, že jí nešlo nesdílet. Řekl jsem: “Jí potřásat tlapkou nebudu, ale vám blahopřeji.” Podali jsme si ruce a já pokračoval: “To je poprvé, co si třesu rukou s mistrem světa.”

27. 4.
Které látky obsažené v čaji uklidňují
– Jsou to antioxidanty zejména epigallocatechin gallát, těch bývá více v zeleném čaji.
– Aminokyselina L-theanin, opět se jí hodně najde hlavně v zelených čajích. Naproti tomu v černých čajích typu pu-erh, není většinou zastoupena.
– K tomu přistupují některé další látky obsažené v černém čaji.
Většinou více uklidní zelený čaj mimo jiné proto, že v černých čajích bývá víc kofeinu. Jestli se chcete kofeinu úplně vyhnout, k uklidňujícím čajům patří např. meduňka, levandule, heřmánek, kozlík nebo máta. Mátu v Maroku kombinují se zeleným čajem, tato směs se jmenuje Le Touarég a dostane se levně i u nás. Mimochodem máta navíc obsahuje fytoestrogeny a pomáhá ženám v přechodu. Zelený čaj ovšem ochlazuje, jestli je někomu zima zahřeje ho mnohem lépe černý čaj s plátky zázvoru nebo kardamomem.

26. 4.
Ach, ten pokrok!
V Bohnické nemocnici jsem začal pracovat v roce 1979. Lékařů tam bylo v porovnání s dnešním stavem hodně málo. Propouštěcí zprávy jsme datlovali na mechanických psacích strojích. Pokrok nelze zastavit, na scénu vstoupily elektrické psací stroje. Až mnohem později jsme dostali počítače. Tento vývoj jsem předběhl a pořídil si domů počítač v první polovině 90. let po návratu z USA. Mimo jiné mi tam ukázali na české poměry luxusní počítačovou pracovnu. Byla určena sociálně slabým, nezaměstnaným Američanům. Jako počítačově negramotní by totiž nesehnali práci. Tato zkušenost mě přiměla změnit názor, do té doby jsem se domníval, že počítače jsou hračička pro snoby. Jednou v dubnu 2024 jsem chtěl zálohovat soubory na svém domácím počítači. Systém mi sdělil, že mi nejdřív opraví externí disk. Nechal jsem ho dlouho kutit, a když byl hotov, restartoval jsem počítač. Systém zjistil, že disk bude třeba opravit ještě víc. Opět mu dovolil předlouho dovádět. Bylo to k ničemu. Pochopil jsem, že nic na tomto světě není navěky, ani externí disk ne. Porovnal jsem výhody a slabiny různých typů zevních disků, jeden si vybral a objednal. Zabralo to hodně času a nebylo to zadarmo. Ale nedalo se nic jiného dělat. Návrat k mechanickému psacímu stroji nepřicházel v úvahu. Pokrok má své výhody, ale i nevýhody. Kdyby královskému písaři přestal psát husí brk, snadno by ho nahradil. Kdyby v některé zemi přestala fungovat elektronická komunikace, byl by to o dost větší problém. Také bychom měli pamatovat, že technika jen prostředek, je to jen o trochu lepší husí brk.

25. 4.
Nové video Peníze, obchod, podnikání: tři anekdoty. Máme i anglicky.
---
Změna k lepšímu
Jeden z našich přátel abstinuje skoro tři roky a chodí denně nebo obden na setkání Anonymních alkoholiků nebo na doléčování k nám.
Zeptal jsem se ho, co na to říká jeho partnerka.
Odpověděl: „Ta je ráda, protože ví, že se jí vrátím. Dřív jsem na tři nebo čtyři dny někam zmizel a o mně nevěděla.“

24. 4.
Nová odborná práce
Nešpor K. Jak mírnit depresivní obtíže.
Tato práce není volně šiřitelná.
---
Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii
Dobré vnímání těla a dobrý vztah k němu jsou důležité pro tělesné i duševní zdraví. Následující meditace má za cíl zlepšit vnímání těla, vytvořit odstup a nadhled a doplnit energii. Lze cvičit v jakékoliv poloze, která umožní volné dýchání. Nejlépe je praktikovat se zavřenýma očima.
– Usmějte se a při nádechu naberte celým tělem energii z přírody a vesmíru. Při výdechu si řekněte v duchu: „Milé tělo mám tě rád.“ Opakujte nejméně třikrát.
– Pak při nádechu tělo pocitově zvětšujte, při výdechu ho nechte zvětšené. Takto pokračujte dál. Tělo bude větší a větší. Větší než stromy a budovy. Větší než hory. Větší než krajina. Větší než celý kontinent. Větší než planeta Země. Tělo se zvětšuje víc a víc. Jsou v něm i vzdálené hvězdy a celé Galaxie.
– Vaše úžasně velké tělo v kosmu pulsuje. Při nádechu se zvětšuje a při výdechu se zmenšuje. Máte z toho radost, dává to klid.
– Pak při výdechu tělo zmenšujete a při nádechu ho nechte zmenšené. Postupně se vraťte na velikost sluneční soustavy, planety Země, kontinentu, krajiny atd. Navraťte se ke skutečné fyzické velikosti svého těla.
– Na závěr se opět usmějte a řekněte svému tělu: „Milé tělo mám tě rád.“ Pak otevřete oči, protáhněte se a meditaci ukončete.
Poznámka: Máme i jako audio nebo video.

23. 4.
Nové video Kdy, proč a jak stahovat energii dolů do břicha. Máme i anglicky
---
Právě vyšlo: Nešpor K.
Co mohou udělat rodiče v primární prevenci návykových nemocí u dětí. Rodina 2024; 1(4): 49-52.
---
Nuda? Ale kdepak!
V čchi-kungu se některý pohyb zvolna, monotónně opakuje mnohokrát za sebou nebo člověk nehybně setrvává v určité poloze. Podobné je to v józe. V porovnání třeba s volejbalem to vypadá jako naprostá nuda. Povrchní pozorovatel východních cvičení nevidí vnitřní práci. Ta zahrnuje ledacos. Lze pozorovat, jak cvik působí na tělo, mysl a pohyb energie, tj, cvik prociťovat. Je také možné se uvolnit a při pohybu odpočívat, jeden čínský mistr doporučoval postoj “spím i nespím”. Uvolnění a prociťování se navzájem posilují. Jestliže se vodní hladina uklidní, je lépe vidět pod její povrch.
---
Nové video Dokážete to?

22. 4.
Doplňky výživy pro klouby
Podle odborné literatury to vypadá, že pozitivní efekt mají:
– Kurkuma a přípravky z ní. Kurkumu dostanete běžně v obchodech, ale není dobré to s ní přehánět, zvláště ne v kombinaci s pepřem, který zlešuje vstřebávání kurkumy.
– Kolagen II. typu. Ten se najde hlavně ve vývarech z kloubů zvířat, rybách atd. Tělo si ho dokáže vyrobit, jestliže má dost vitaminu C a dalších živin např. z ořechů, luštěnin a semen.
– Patrně užitečný je i čaj. Je lépe ho pít mezi jídly, ne s jídlem, s ohledem na vstřebávání živin z jídla.
Další doplňky stravy se dají koupit např. přes internet. K těm patří:
– Extrakt z Boswellia serrata.
– Pycnogenol.
– Extrakt ze slávky zelené.
– Rhodiola rosea.
Ještě důležitější je vhodné cvičení, které příslušný kloub procvičí, aniž by ho nadměrně zatěžovalo. Např. chůze a jóga jsou lepší než sporty, při kterých dochází k výskokům a pádům. Šetrné a užitečné je také procvičování kloubů vleže (video).

21. 4.
Pro odstup a nadhled
Užitečná možnost, jak získat odstup a klid je brát život jako divadelní hru. V ní jsou nám svěřovány různé role. Některé se nám líbí víc, jiné ani trochu, ale všechny se snažíme hrát co nejlépe. Oproti skutečným hercům je tu podstatný rozdíl. Nejde nám o potlesk publika. Úplně stačí dobrý pocit z toho, že jsme udělali, co bylo v našich silách. Jeden mnoho let abstinující přítel řekl: “Mám pocit, že teď žiju dobře.”
Mnoho zbytečných problémů vzniká, když někdo hraje roli, která mu nepřísluší. Příkladem je chlapec, který si myslí, že je dospělý, otec rodiny, který jedná jako pubertální mladík, a žena, která se chová k třicetiletému synovi jako kdyby mu bylo sedm.

20. 4.
Přitažlivost
Ze stromu spadlo jablko. Jak se rozkládá, přitahuje k sobě hmyz. Někdo jedná špatně, a tím k sobě láká neblahé síly. To se obvykle neprojeví hned, ale i tak je to malér. Funguje i naopak. Dobré jednání přitahuje nápomocné energie, ani to se často neprojeví okamžitě, ale je to výhoda.
---
Vlídně hledím
Vlídně hledím na sebe, lidi, které potkávám, a na ty, o kterých jsem slyšel. Někteří se chovají dobře, jiní ne. To je jen důsledek jejich životní zkušenosti, genetické výbavy a karmy nastřádané za dlouhé věky. Jejich chování vytváří další karmu s příslušnými následky. Je tu ale výjimka, která člověka osvobozuje. Tou je plnění přirozených životních povinností a svého poslání bez ohledu na hmotné výhody nebo potlesk.

19. 4.
Nové video Tajemná zásilka.
---
Mikulášská čepice
V jedněch novinách otiskli moji fotku s červenou mikulášskou čepicí na hlavě. Nasadil jsem si ji jako ilustraci toho, že “střízlivost dává dárečky”. Jedou jsme si na toto téma povídali s přáteli, kteří delší dobu abstinují. To, co zmiňovali, nebyly žádné dárečky, ale veliké dary, kupříkladu znovu nalezený vztah k dětem, soběstačnost nebo vnitřní svoboda.

18. 4.
Informační pole
Anonymní alkoholici a podobné organizace zmiňují ve svých materiálech “Vyšší moc”. Tento pojem lze chápat různě, nabídnu zde možnost, která je přijatelná pro věřící i ateisty. Skupina Anonymních alkoholiků vytváří informační pole. Na jeho vzniku se podílejí přítomní lidé. Přispívají do něj i generace jejich předchůdců a, kdo ví, třeba i nějací ti andělé nebo duchovní ochránci.
---
Jak na problémy se spaním
Jedna kolegyně se na mě obrátila kvůli problémům se spánkem. Moje odpověď:
Stáhni si tohle:
Návod
Nahrávka
Zde jen krátce, jestliže o něčem přemýšlíš, je energie v hlavě. Klidně a uvolněně přenášej pozornost do hloubi břicha mezi pupek a páteř. Tam energie při spaní patří.
---
Dotaz ohledně smíchu
Někdo se mě zeptal, jaký je nejhorší smích.
Odepsal jsem mu: Smích je skvělý, ale posměch ne, ten působí problémy.

17. 4.
Nová odborná práce Nešpor K. Bezpečná dávka alkoholu se rovná nula.

16. 4.
Jaké výhody má závislost
– Závislost učí člověka si vážit střízlivosti a chránit ji.
– Kdekdo chce být úspěšný a dělá pro to všechno možné. Závislí lidé to mají jednoduché, každý střízlivý den je úspěšný den.
– Člověk, který začne abstinovat od alkoholu, drog, hazardu a tabáku, ušetří jmění.
– Mnozí abstinující závislí lidé často více přemýšlejí o sobě, duchovních věcech, zdraví, výživě nebo vztazích. Díky tomu často žijí zdravěji než většina ostatních.
– Díky závislosti se lze dostat do dobré společnosti např. na setkáních Anonymních alkoholiků.

15. 4.
Jak posílit zdravé sebevědomí: tři jednoduché možnosti
– Vždy večer si lze vybavit „tři zlaté věci“ uplynulého dne, tím se myslí třeba i drobné úspěchy.
– Někomu se nechce vstávat. Řekne si: „Vstal jsem: “Úspěch mám radost.“ Takto lze pokračovat dál, např. „Vyvětral jsem, úspěch mám radost.“
– Sebevědomí zvýší i to, jestliže někomu pomůžeme a jsme užiteční.

14. 4.
Nové video Nejlepší smích ze všech. Máme i anglicky.
---
Čaje podle obsahu kofeinu a polyfenolů
– Nejméně kofeinu i polyfenolů obsahují levné velkolisté čaje vyrobené ze spodních částí rostlin.
– Pražení lístků podstatně sníží obsah kofeinu i polyfenolů.
– Důležitý je druh čaje. Obsah kofeinu sestupně: Černý čaj včetně tmavého čaje pu-erh. Zelený pu-erh. Oolong. Zelený čaj. Pražený zelený čaj hódžiča (hojicha).
– Porovnání obsahu zdraví prospěšných polyfenolů v čaji: Nejvíce je jich v zelených čajích. Za nimi následují čaje typu oolong, zelené čaje typu pu-erh, černé čaje, tmavé čaje typu pu-erh a hódžiča (hojicha).
Závěr: Výše uvedené neznamená, že hódžiča (hojicha), je nejhorší. Výhodou tohoto čaje je, že spíše uklidní a jen málo ovlivní vstřebávání železa i živin. Možná proto ho Japonci pijí po jídle. Lze ho pít i večer, což by u jiných čajů nebylo právě vhodné. Neznamená to také že zelené čaje jsou nejlepší, dost ochlazují, což je výhoda za horkého počasí ale ne v zimě. Jestliže je někomu zima a je nachlazený, prospěje mu víc černý čaj s kousky zázvoru než jemné zelené čaje.

13. 4.
Opakování manter
S opakováním určitých slov, vět a krátkých modliteb se lze setkat ve většině duchovních tradic. K tomu, aby se člověk uklidnil, stačí opakovat nějaké neutrální slovo, fungovalo to např. i s anglickou číslovkou “jedna”. Nesouvisející myšlenky a pocity je správné brát na vědomí, ale nezabývat se jimi a nechávat je odplynout. Klasické mantry podle tradice probouzejí navíc to, čemu se říká mantra šakti, čili vesmírnou energii. To ale není zdaleka hned. Mantra má také svůj význam. Ten je někdy zjevný, např. mantra “Óm šánti” bude jistě souviset s klidem a mírem, protože slovo “šánti” znamená mír. Jindy je význam mantry skrytý a praktikující ho začne tušit až po delší době. Mantry se také mohou pojit s určitým symbolem nebo obrazem, ale i na to si bude muset člověk časem přijít sám.

12. 4.
Nové video Jak jednoduše poznat, že vaše tělo potřebuje vodu. Máme i anglicky.
---
Právě vyšlo
Nešpor K. Problémy působené alkoholem v ordinaci praktického lékaře. Bulletin Sdružení praktických lékařů ČR 2024; 34(2):20-23.
Nešpor K. Podivná nula. Bulletin Sdružení praktických lékařů ČR 2024; 34(2):24.

---
Kanabis a zhoršená schopnost řídit motorové vozidlo
– Kanabis zpomaluje reakční čas a vede k častějším chybám.
– Zhoršuje orientaci v prostoru a čase.
– Působí negativně na fungování okohybných svalů.
– Zkresluje vnímání skutečnosti.
– Zhoršuje pozornost, soustředění a úsudek, řidič může více riskovat, přehlédnout dopravní značky apod.
– Užíváním konopí narušuje motoriku a vnímání prostoru a času. Pro řidiče je obtížnější např. posoudit rychlost a vzdálenost ostatních vozidel.
– Kanabis také zhoršuje schopnost souběžně vykonávat více činností.
– Je také třeba brát v úvahu, a to nejen u starších řidičů, zvýšené riziko náhlých srdečních příhod.
– U osob závislých na kanabis vyvolává i relativně malá dávka drogy bažení (craving) a tendenci ignorovat jakékoliv limity.
– Neobstojí argument, že alkohol působí více dopravních nehod než kanabis. Kanabis se často s alkoholem kombinuje a tato kombinace zvyšuje riziko nehody ještě více než samotný alkohol.
– Výše uvedené se týká zvláště disponovaných osob. K nim patří ti, kdo mají nízkou toleranci vůči droze, lidé vyššího věku a osoby náchylné k psychotickým stavům. Kromě toho odběr krve na vyšetření probíhá ve zdravotnických zařízeních obvykle mnoho hodin po aplikaci drogy. Hladina THC v krvi, kterou zjistilo vyšetření, proto bývá podstatně nižší než při dopravní nehodě nebo silniční kontrole.
Shrnutí: I relativně malá dávka kanabis může zhoršit schopnost řídit vozidlo zvláště, jestliže se jedná o disponovanou osobu nebo komplikovanou a nestandardní dopravní situaci.

12. 4.
Novévideo Tři úžasné dary.
---
Zápis do první třídy
Vnuk jednoho střízlivého přítele dostal u zápisu do první třídy plastovou hračku. Znalecky si ji prohlédl a pak řekl: “Ta je z 3D tiskárny.” Co se používání techniky týče, bývají dnešní děti a dospívající vyspělí. To jim může život někdy usnadňovat, jindy komplikovat. Více na toto téma text “ Co mohou udělat rodiče v prevenci problémů s moderními technologiemi u dětí”.
---
Kůň a osel
Známému dramatikovi nabídl bankéř hodně peněz, když ho označí za spoluautora některé ze svých her. Dramatik odpověděl: “Nemůžete spolu zapřáhnout koně a osla.”
Bankéř nato: “No dovolte, jak se odvažujete mě přirovnávat ke koni.”
Na této historce je půvabné, že nevíme, jestli byl ten bankéř domýšlivý nebo vtipný.

11. 4.
Železo
Anémií z nedostatku železa trpí třetina světové populace. Anémii obvykle provází únava, slabost, závratě, citlivost na chlad a horší soustředění. Lidé, kteří trpí anémií, by měli vědět, že nestačí jen přijímat dost železa v jídle, ale také znát, co zhoršuje nebo zlepšuje jeho vstřebávání. Léky, které obsahují železo, by se neměly užívat před jídlem, ani po jídle, které zhoršuje jeho využití.
Co zlepšuje vstřebávání železa: Potraviny bohaté na vitamín C, med, ocet, zejména jablečný, rajčata, mrkev. Železo z masa a ryb se vstřebává lépe než železo rostlinného původu.
Potraviny, které obsahují hodně železa, ale zároveň látky, které zhoršují jeho vstřebávání: Špenát, kapusta, další listová zelenina, ořechy, petržel, sezam, luštěniny, zejména čočka, a obiloviny. Vstřebávání železa z nich zlepšuje předchozí máčení, klíčení a vaření.
Co zhoršuje vstřebávání železa: Alkohol, čokoláda, vápník, červená řepa, pšeničné otruby, rebarbora, jahody, bazalka, jablka, máta peprná, ostružiny, maliny, borůvky. Až na alkohol a čokoládu se jedná o zdravé potraviny, které do jídelníčku v rozumné míře patří. Vstřebávání železa zhoršují také léky snižující kyselost žaludeční šťávy. Čaj, kávu a kakao je lépe pít nejméně hodinu po jídle nebo hodinu před ním, pak ovlivní vstřebávání železa jen málo.
Ještě zajímavost k čaji
Pití čaje při jídle: Vstřebávání železa se sníží o 60-70 %.
Interval mezi čajem a jídlem je 30 minut: Vstřebávání železa se sníží o 30 %.
Interval mezi čajem a jídlem je 60 minut: Vstřebávání železa se sníží o 21 %.
Interval mezi čajem a jídlem je 120 minut: Vstřebávání železa se sníží o 10 %.

10. 4.
Choulostivá situace
Scipio byl před shromážděným lidem vyzván, aby se zodpovídal ze svého hospodaření.
Velký stratég zareagoval po svém. Obrátil se k lidu a řekl: “Římané, je to rok, co jsem zvítězil nad vojskem Kartága. Vystupme na kapitol a poděkujme bohům.”
Lid se s jásotem vydal na kapitol.
Technicky vzato je to odmítnutí s převedením řeči jinam. Na finančním úřadě to ale nezkoušejte.
---
Nejzákladnější dovednost
Schopnost uvědomovat si sebe, své možnosti i okolí patří k základním schopnostem lidí, zvířat a do jisté míry i rostlin. Umožňuje nám to přizpůsobovat se s ohledem na zevní podmínky a vnitřní dispozice. Je to nutná podmínka dobrého sebeovládání. Už i jen to, že někdo rozpozná bažení nebo rizikovou emoci často stačí k tomu, aby je zvládl. Uvědomování lze rozvíjet a kultivovat (viz video nebo audio).

9. 4.
Jak zvládat rizikové, stresové a náročné situace
Situace vyvolávající stres, silné emoce nebo bažení oslabují rozumové schopnosti. To je velký problém, protože právě v takových situacích rozum zvláště potřebujeme. Je tu ale pomoc. Téměř vždy jsme schopni si vybavit věci, které máme hluboce vštípené do paměti, např. své jméno nebo datum narození. To, jak funguje dopravní semafor, víme náramně dobře už od dětských let. Právě zde spočívá genialita následujícího postupu.
Paní R. se přihodilo cosi nemilého doma, a ještě ke všemu ji nadřízený cosi vytýkal. To první, co ji napadlo, bylo dát výpověď. Jenže paní R. znala techniku „Semafor“ a použila ji. Rozsvítila v hlavě červené světlo a řekla si: „Zastav automatické jednání a uklidni se.“ Paní R. vyšla po schodech dvě patra, a pak se vrátila zpátky. Mohla místo toho dýchat do břicha a prodlužovat výdech, nebo se svěřit kolegyni. Pak rozsvítila paní R. žluté světlo. Už klidnější si uvědomila, jaké má možnosti. Ano, mohla by dát výpověď, ale najde lepší zaměstnání? Nebylo by vhodnější s výpovědí počkat a zorientovat se v situaci na pracovním trhu? S vedoucím jinak vycházela dobře, možná dnes neměl nejlepší den, třeba se u nich doma pohádali. Paní R. se rozhodla, že počká, jak se bude situace v práci vyvíjet, a rozhodne se za týden nebo dva. Nato rozsvítila paní R. zelené světlo, tj. vybranou možnost uskutečnila. Po týdnu se situace v práci dávno uklidnila a paní R. byla ráda, že nejednala ukvapeně.
Mimochodem víte, jaká jediná návyková nemoc je častější u žen než u mužů? Je to náruživé, nezdrženlivé nakupování. Paní R. uviděla někde krásné boty a chtěla je mít hned, teď, okamžitě. Rozsvítila červené světlo a usmála se. To ji uklidnilo. Nato rozsvítila žlutou. Nebylo by lépe se podívat po podobném zboží za lepší cenu. A opravdu ty boty potřebuje? Paní R. zamířila místo do obchodu domů. Tam zjistila, že má bot i botiček až moc. Své pracně vydělané peníze pak použila lépe.
Video

8. 4.
Tak daleko ještě nejsem
Chtěl jsem umlet semínka, ale zapomněl jsem připojit mlýnek do sítě. Nedělo se pochopitelně nic. Zasmál jsem se a řekl si: “Tak daleko ještě nejsem.“ Možná existují mistři, kteří by přiměli mlýnek pracovat bez proudu, ale já tak daleko ještě nejsem. Jiný příklad, někdo shodí na zem sklenici. Místo rozčilování si řekne: “Tak daleko ještě nejsem”. Možná jsou mistři, kteří by dokázali rozbitou sklenici ve vteřině opravit a ta by se sama vrátila na desku stolu. On tak daleko ještě není, a tak jde rozbité sklo opatrně uklidit.
---
Společný znak rizikových emocí i bažení, jak je zvládat
Hněv, smutek, strach, úzkost, extrémní radost i bažení jsou provázeny stresem. Jestliže se uklidníme a stres zvládneme, zbude z rizikové emoce jen obyčejná myšlenka.
Silná emoce nebo bažení minus stres = obyčejná myšlenka
Existuje řada způsobů, jak stres zvládat. K nim patří tělesná aktivita, brániční dýchání s prodlouženým výdechem, relaxační techniky (nahrávky volně na drnespor.eu), jóga, čchi-kung, uklidňující prostředí a lidé.
Video

7. 4.
Nové video Pro páteř, vnitřní orgány, vitalitu a sebevědomí. Máme i anglicky.
---
Zdánlivý rozpor
Základní etické pravidlo jógy je neubližovat. Některé pozice se ale jmenují po tvorech, které za mírumilovné nepovažujeme (např. kobra, škorpión nebo lev). Zastavil bych se u té kobry. Pravda, ta se živí malými hlodavci, nemůžeme na ní ale chtít, aby jedla borůvky, když v džungli žádné nejsou. Zbytečně plýtvat jeden na člověka ji ani nenapadne, leda by se jím cítila ohrožena. Žije jednoduše a její myšlení je prosté. Obojí prospívá jako odpočinek i lidem. Navíc se při praktikování pozice kobry doporučuje, zdvíhat “obratel po obratli”, jak to dělají hadi.
Video

6. 4.
Nové video Pro dobré sebeovládání v obtížných situacích. Máme i anglicky.
---
Z dopisu muži závislému na marihuaně
Způsoby, jak zvládnout bažení po droze lze rozdělit do těchto skupin:
1. Vyhýbání se zevním rizikovým podnětům (dealeři, určitá prostředí atd.). Vyčistěte od těchto kontaktů svůj telefon a změňte si číslo.
2. Vyhýbání se vnitřním rizikovým podnětům: Srovnat životní styl, abyste nebyl unavený, ani se nenudil atd.
3. Práce s motivací, negativní motivace např. infarkt a pozitivní např. rodina a vnitřní svoboda.
4. Uklidnit se fyzickou aktivitou, relaxací (drnespor.eu/relaxcz.html) atd.
5. Odvést pozornost, pozorovat bažení a nereagovat na něj, vyvolat opačné myšlenky atd.
Měl byste to zvládnout svépomocí. Kdyby ne, tak se zapište k nám do pořadníku. Pokud byste začal vysloveně bláznit, měl sebevražedné myšlenky atd., volejte linku 155.
---
Nejlepší olej
Nejlepší olej, jaký lze za rozumnou cenu koupit v běžných obchodech, je panenský olivový olej. Ten přidávám až do hotových jídel, aby v něm zůstalo co nejvíce prospěšný látek. Na smažení je ho škoda, kromě toho se ke smažení nehodí. To by byl lepší o obyčejný slunečnicový nebo řepkový olej. Ale skoro všechno, co lidé smaží, se dá podusit nebo uvařit, ať už s olejem nebo bez něj. Je to lépe stravitelné a zdravější.

5. 4.
Nová videa
Co je příliš horké a co příliš studené. Máme i anglicky.
Pro kyčle, páteř a proudění energie.
Máme i anglicky.

4. 4.
Potrava pro “hodné” střevní bakterie
Řada vědců zjišťovala souvislosti mezi složením střevních bakterií (mikrobiom) a imunitou i celkovým zdravím. Kromě probiotik, tj. zdraví prospěšných bakterií, existují také prebiotka, což jsou látky které “hodným” bakteriím prospívají. Mezi prebiotika patří i čaj, konkrétně v něm obsažené polyfenoly, polysacharidy a saponiny. To je zvláště prospěšné pro lidi s nadváhou. Prebiotika nejsou zdaleka jen v čaji. Najdou se také např. v kořenu čekanky, česneku, cibuli, póru, luštěninách, ovesných vločkách, jablcích, chřestu, nezralých banánech, sladkých bramborách, ředkvičkách, houbách, semíncích chia i jinde.

3. 4.
Žehlička
V návodu k žehličce jsem se dočetl, že ji nesmějí používat osoby mladší osmi let. Horní věková hranice tam nebyla. To jsem si oddechl. 😊
---
Také závislost
Jeden přes deset let abstinující pán se divil, proč nepřestávají někteří lidé závislí na alkoholu a drogách kouřit, když kouření je také závislost.
Napsal jsem mu: “Ještě větší problém je kouření u schizofrenie, protože oslabuje účinek léků. Žijeme ve světě, který není dokonalý, dokonalí nejsme ani my. Co s tím můžeme udělat? Ten svět i sebe alespoň maličko posunovat správným směrem.”

2. 4.
Nové video: Jak se směje hladkolistá petržel. Máme i anglicky.
---
Potraviny, které působí proti virům
Na viry, než proniknou do buněk, působí všelicos, viz příklady:
Houby: Korálovec, Reishi, žampióny (ty spíše ochlazují), Shiitake, hlíva atd.
Česnek, cibule i další druhy zeleniny.
Koření: Např. oregano, majorán, šalvěj, bazalka, fenykl a tymián
Byliny: Meduňka, máta, zázvor, pampeliška, černý bez, čaj (zelený ochlazuje, černý a tmavý pu-erh zahřívají), odvar z olivových listů, extra pananský olivový olej.
Když už se virus dostane do buňky, je trochu obtížnější ho odtamtud vyšťourat, ale dá se.

1. 4.
Nová odborná práce Nešpor K. Čím nahradit alkohol.
---
Houby bez octa
Byl jsem na houbách, ne v lese, ale v supermarketu. Přinesl jsem si domů zlevněnou hlívu a zapátral, k čemu jsou houby dobré. Že jsou zdravé, hubí viry, bakterie i plísně, to jsem věděl. Není divu, houba nemůže utíkat, a proto se před škůdci brání jinak. Některé houby jsou ale tak mazané, že útočí na nádorové buňky, kdežto ty zdravé nechávají na pokoji. Jak to poznají, nemám potuchy.
Jeden střízlivý přítel je mykolog a k tomu napsal: „Hlíva je poklad. Posiluje imunitu, snižuje tlak, cholesterol i alergie. Pomáhá obnovit kolagen v kloubech atd. No, a kromě toho je chutná.“

31. 3.
Nové video Jak se směje kadeřavá petržel. Máme i anglicky.
---
Otázka
Jaký je rozdíl mezi kvalitními alkoholickými nápoji a podřadnými?
Delirium a cirhóza jsou po těch kvalitních dražší. Reklama dělá kolem alkoholu všemožné tanečky. Podstatou všech těchto roztoků je ale jenom jedna maličká molekula C2H5OH. Ta, jak známo, dokáže nadělat v těle i mozku velký zmatek.

30. 3.
Kukicha
Po delší době jsem si koupil za přijatelnou cenu japonský čaj Kukicha. Je z pražených větviček čajovníku, z jedné porce lze udělat více nálevů, chutí připomíná meltu a spíše zahřeje, než ochladí. Obsah kofeinu je nízký, zvláště, když se stejná porce čaje louhuje vícekrát, což je u tohoto čaje běžné. Vzhledem k vysokému obsahu aminokyseliny theaninu může tento čaj dokonce uklidňovat.
---
Lžička čaje
Dnes se dělá z přípravy čaje věda. Za dob mého dětství to bylo jiné. Lžička čaje se nasypala do sítka a celé se to přelilo vodou. Tento proces se opakoval, takže ze stejné porce čaje se mohla nasnídat celá rodina a ještě udělat čaj do termosky. Hodně slabý čaj nepovzbudí a obsahuje málo zdraví prospěšných polyfenolů. Na druhé straně ale nepůsobí močopudně, nerozruší a téměř neovlivní vstřebávání živin. Pro střízlivé přátele je to velmi vhodný nápoj.


29. 3.
Nové video Společný znak rizikových emocí i bažení, jak je zvládat. Máme i anglicky.
---
Křížová kost je důležitější, než myslíte
Spíše než křížová kost bychom měli říkat “posvátná kost”, což by lépe vystihovalo název této kosti v latině a řečtině.
– Křížová kost si i v dospělosti podržuje schopnost produkovat krvinky.
– Křížová kost spojuje páteř a pánev. Správná poloha křížové kosti vytváří vstoje solidní základnu pro celou páteř. K tomu je ale třeba stáhnout hýžďové svaly.
– Křížová kost napomáhá stabilitě kyčlí.
– Křížové kosti chrání důležité nervy, které řídí pánevní svaly, bederní oblast a nohy.
– Východní medicína přikládá křížové kosti velký význam a dává ji do souvislosti s životní energií. Okolí křížové kosti lze např. masírovat kroužkem z palce a ukazováčku. V důsledku dlouhého sezení a dalších vlivů se energie a krevní oběh kolem křížové kosti a kostrče často zablokují. Můžeme je rozproudit chůzí, cvičením nebo automasáží.
Video

28. 3.
Nový odborný text Nešpor K. Co mohou udělat rodiče v primární prevenci návykových nemocí u dětí. Tato práce není volně šiřitelná.
---
Nové video Trochu se protáhnout. Máme i anglicky.
---
Cesta a cíl
Jeden střízlivý přítel se od šesti do deseti let věnoval bojovému sportu. Jenže pak přišly drogy a alkohol. Dnes je dávno dospělý, abstinuje a ke svému sportu se vrátil. Zalitoval, kam to mohl dotáhnout nebýt drog. Řekl jsem mu: “Cesta je cíl. Smyslem sportu není vyhrávat, ale aby se člověk stával lepší. A právě to teď děláte.”

27. 3.
Právě vychází Nešpor K. Účinky tělesné aktivity na psychiku. Psychiatrie 2024; 28(1):
42-43.
---
Působky
Jednoho střízlivého přítele zaujala skutečnost, že působky (neurotransmitery), které v těle vznikají vlivem určitých aktivit, ovlivňují náladu a duševní funkce. Založil na tom svoji životní filosofii. Přes deset let abstinuje a každé ráno běhá. To je skvělé. Působky se ale všechno vysvětlit nedá. Stejné látky lze najít i v mozku morčat, přičemž mezi lidmi a morčátky by se našly nějaké ty rozdíly.

26. 3.
Oves
Angličan se dal do řeči se Skotem: „Skoti jedí ovesnou kaši, kdežto u nás ji dáváme koním.“
Skot se usmál: „Proto jsou anglické koně a Skotové nejlepší ze všech.“
Neručím za to, že se někdo stane po ovesné kaši nejlepší ze všech. Určitě ale patří ovesné vločky k tomu nejlevnějšímu a nejzdravějšímu v českých obchodech. Navíc je příprava ovesné kaše snadná a rychlá.

25. 3.
Rušná sobota
V jednu sobotu v březnu 2024 jsem měl dopoledne kratší přednášku o tom, jak potěšit své orgány. Přednáška se konala v rámci konference o zvládání stresu a sešlo se tam hodně lidí. Pak jsem se vydal na Jižní město, kde jsem vedl téměř čtyřhodinový seminář pro jógové nadšence. Obojí se dalo zvládnout. Nějaké pohybové aktivity jsem včlenil i do dopolední přednášky a odpoledne jsme cvičili většinu času. Hezky jsem si zacvičil, a ještě jsem za to dostal zaplaceno.

24. 3.
Nové video Šťastná játra. Máme i anglicky.
---
Vyšší moc
V materiálech Anonymních alkoholiků se často používá formulace “vyšší moc”. Je to dobrá formulace, poskytuje svobodu a hodí se i pro ateisty. Ti si po tímto pojmem mohou představit kolektivní zkušenost úspěšných abstinentů. Vyšší moc je i vesmír a ve vesmíru je všechno, tedy také střízlivost. Ateista může ráno požádat vesmír o střízlivost večer vesmíru za střízlivost poděkovat.

23. 3.
Léčba závislostí a hypnóza
Využitím hypnózy při léčení závislostí jsem se před lety zabýval, dokonce jsem na toto téma napsal atestační práci. Pak jsem ale zjistil, že účinky hypnózy lze nahradit relaxačními technikami (nahrávky jsou volně na webu drnespor.eu). Výhodou relaxačních technik oproti hypnóze je to, že dotyčný není odkázán na terapeuta, ale může relaxovat nebo si pustit nahrávku třeba i vícekrát za den. Ale ani samotná relaxace by většinou nestačila. Léčení závislosti vyžaduje dlouhodobé a vytrvalé úsilí. Člověk by měl docházet na setkání Anonymních alkoholiků nebo jinam vícekrát za týden po dobu mnoha let.

22. 3.
Nové video Pro nohy, kyčle, hýžďové svaly a vitalitu. Máme i anglicky
---
Pozoruhodná žena
Francouzská klavíristka paní Colette Maze se narodila v roce 1914 a dožila se 109 let. Poslední hudební album jí vyšlo v roce 2023. Obdivuhodné bylo, že i ve takto vysokém věku praktikovala klavírní hru čtyři hodiny denně. Pro zajímavost dodám, že východní tradice doporučuje procvičování prstů pro zdravé srdce. Tím se myslí srdeční sval, ale i duševní svěžest.
Video Udělejte radost rukám a mozku

21. 3.
Nová střízlivá pohlednice
---
Nové video Pan Medúza připlouvá na setkání Anonymních medúz a zdraví střízlivé přátele. Máme i anglicky.

20. 3.
Bílé jedy
Někteří odborníci označují cukr, sůl a bílou mouku za tři bílé jedy.
Jednou jsem se střízlivých přátel zeptal: “Co jsou to tři bílé jedy?”
Jeden z nich bez rozmýšlení odpověděl: “Kokain.”
Měl pravdu, na světě existují daleko horší věci než sůl.

19. 3.
Něco užitečného
Zjistilo se, že cukr i alkohol snižují u mužů hladinu testosteronu. Žena proto udělá dobře, když nebude manžela krmit sladkým pečivem, vyrábět sladkosti a dávat cukr do všeho možného. Ani o svátcích ne. Navíc cukr vyvolává u mužů úzkost a depresi, u žen jenom úzkost. To souvisí s kolísáním hladiny glukózy v krvi.

18. 3.
Nenápadné pohybové aktivity při práci
Dlouhé sezení je přesně to, co tělo nesnáší. Zvyšuje se tak riziko problémů s páteří a cévních onemocnění. Přílišné sezení neprospívá ani srdci, trávicímu ústrojí, duševní výkonnosti a produktivitě práce. Ideální by bylo každých 20 minut udělat krátkou přestávku. Stačilo by se zvednout, podívat se z okna, nebo se trochu protáhnout, a zase se vrátit k práci. To ale není vždy možné. Řekněme, že probíhá veledůležité školení, které trvá nepřetržitě tři hodiny. Tady by vám přestávky po dvaceti minutách neprošly. Naštěstí existují pohybové aktivity, které jsou nenápadné. Můžete pod stolem pohybovat prsty u nohou a kotníky. Právě to doporučují letecké společnosti pasažérům během dálkových letů. Další možnost je lehce pohupovat trupem dopředu a dozadu, případně navíc nenápadně vlnit páteří. Dýchejte při tom do břicha, při nádechu se zaklánějte a při výdechu předklánějte. To jistě nebudete dělat během celého školení, ale této vaší pohybové kreace v trvání jedné minuty se asi nikdo nevšimne. Pohupovat se lze i do stran nebo do stran vytáčet trup. Přitom se můžete usmívat na kolegy, kteří sedí vedle vás nebo za vámi. Opěradlo židle se dá použít coby cvičební nářadí. Opřete o něj páteř a zakloňte se. Hlavu nechte mírně předkloněnou, mohli byste ji sice také zaklonit, ale to už by bylo trochu nápadné. Ještě zajímavost: Jedna americká psycholožka napsala, že orgánem smíchu je brzlík. Lékařské knihy praví, že brzlík je významný pro imunitu, ale o smíchu se nezmiňují. Ale co když má ta psycholožka pravdu? Brzlík se nachází ve střední linii za hrudní kostí několik centimetrů pod jejím horním okrajem. Poplácávat si toto místo během školení asi nebudete. Můžete ale na hrudní kost lehce zatlačit a rozzářit se širokým úsměvem. Když se vás sousedka zeptá, čemu se smějete, tak odpovíte: „Já si masíruji brzlík. Jestli chceš, tak tě to taky naučím.“
Školení skončilo, vy se vracíte domů a těšíte se, jak si pořádně zacvičíte. Třeba jógová poloha kobry je pro páteř učiněný balzám. Mimochodem jedna vědecká práce z roku 2024 zjistila, že fyzická aktivita prospívá ženám ještě víc než mužům.

17. 3.
Nové video Bujaré klání
---
Nadčasová myšlenka
„Tělesná cvičení mohou nahradit mnoho léků, ale žádný lék na světě nemůže nahradit tělesná cvičení.“ Angelo Mosso, italský lékař (1846 –1910)

16. 3.
Finanční gramotnost jednoduše
Nejdříve je třeba odečíst od příjmů nutné výdaje, např. nájem, energie, jídlo atd. Pak bychom si měli uvědomit, co opravdu potřebujeme. Kupříkladu luxusní oblečení, drahé motorky a předražené nebo škodlivé potraviny a nápoje to nejsou. Až poté lze uvažovat o dalších nákupech. Na toto téma jsme hovořili se střízlivými přáteli. Jeden zadlužený hráč řekl: “Chtěl jsem mít značkové oblečení.”
Řekl jsem mu: “Víte, kde se to sportovní oblečení vyrábí? Za žebráckou mzdu a v drsných podmínkách ho šijí v Bangladéši. Kdybyste si koupil něco obyčejného, ušetřil byste a ještě byste nepodporoval bezohledné podnikatele.”

15. 3.
Naše druhé srdce
Východní tradice označuje za naše druhé srdce nohy. Z lékařského hlediska usnadňuje svalová aktivita dolních končetin návrat žilní krve k srdci. K tomu dochází mimo jiné při chůzí nebo ve stoji s mírně pokrčenými koleny, jak je to běžné v čchi-kungu. Východní mistři navíc tvrdí, že svalová aktivita nohou zdvíhá energii ze země nahoru mezi pupek a páteř. Tak či onak je užitečné svaly nohou zaměstnávat.
---
Křížení čili hybridizace
Co se stane, když se zkříží pes a žralok?
Nastanou problémy s poštovní doručovatelkou.

14. 3.
Kolik vody potřebujeme
S jistou mírou zjednodušení lze říci, že dospělý člověk potřebuje za den asi 2 až 3 litry vody. Do toho se počítá i voda obsažená v jídle. Mnozí lidé ale potřebují vody víc:
– Lidé závislí na alkoholu. V počátcích abstinence mají utlumenou sekreci antidiuretické hormonu. Napití se vody navíc mírní bažení po alkoholu, proto by měli tito lidé mít vodu vždy po ruce.
– Ti, kteří mají vyšší hmotnost.
– Ti, kdo hodně cvičí, tělesně pracují nebo chodí.
– Muži mívají vyšší spotřebu vody než ženy.
– Lidé, kteří jsou vystaveni vysokým okolním teplotám.
– Jestliže došlo k ztrátám vody v důsledku horečky, průjmu nebo zvracení.
– V těhotenství a při kojení.

13. 3.
Dá se závislost léčit svépomocí?
Je to možné, zvláště když jde o počínající problém. Na mém webu drnespor.eu jsou volně ke stažení svépomocné návody. Zde jen stručně o posilování motivace: Pomáhá si připomínat problémy a utrpení, které působily návykové látky. Lze si také uvědomovat výhody abstinence od nich (lepší zdraví, vztahy, práce, finance, zájmy, prestiž atd.). Důvody k abstinenci lze nacházet kdekoliv. Motivem mohou být jak problémy (za střízliva se lépe zvládnou), tak i úspěchy, kterých člověk díky střízlivosti dosáhl. Motivací ke střízlivosti bývají i ohledy vůči okolí. Motivuje také prostředí. Ve výhodě je kupříkladu ten, kdo má domácnost bez rizikových léků a alkoholu, tj. „čistý domov“. Silným zdrojem motivace je účast ve svépomocných organizacích jako jsou Anonymních narkomani, Anonymních gambleři nebo Anonymní alkoholici. Tyto organizace působí také v Česku. Není třeba se tam nijak objednávat, sdělovat jméno a je to zdarma. Stačí tam prostě přijít. Kontakty najdete internetu. Léčba závislosti je obvykle dlouhodobá záležitost, jeden americký odborník napsal, že závislost je chronická nemoc a její léčba je úspěšná, když se léči jako chronická nemoc. To platí i při léčení svépomocí.

12. 3.
Doléčování na oddělení 31 pro závislosti v Bohnicích
Jedná se o Anonymní gamblery v pondělí, klub v úterý od 16:45, na nej navazující doléčovací skupinu od 18:00 a skupinu pro patologické hráče ve středu od 16:30.
Jaké přinášejí tyto programy výhody:
– Zkušení abstinenti si připomenou začátky své abstinence i pokroky, které udělali. Obojí je motivuje k pokračující střízlivosti.
– Začátečníci zjistí, že abstinence je možná a že se vyplatí.
– Na těchto programech se dá něco užitečného dozvědět nebo si to připomenout.
– Bývá tam přátelská atmosféra a často i legrace.
– Abstinenti zvenčí tak pomáhají sobě i druhým.

11. 3.
Nové video Buďte laskaví ke kloubům a cévám nohou. Máme i anglicky.
---
Usmějte se celým tělem
Jeden mistr zahájil svoji meditaci slovy: “Usmějte se a nechte úsměv rozšířit do celého těla.” Udělat to během chvilky mi nepřipadá snadné. Jde to ale i postupně. Na mém webu https://drnespor.eu/relaxcz.html je volně nahrávka Usměvavá relaxace, ta trvá asi osm minut. Zrovna teď se na vás, kteří čtete tyto řádky, usmívám celým tělem.
😊

10. 3.
Pohled mistra
Podle tradice mají ti nejpokročilejší mistři jedinečnou schopnost. Kamkoli vnitřním zrakem pohlédnou, hned se tam všechno uzdravuje a dává do pořádku. Žádného takového mistra neznám, ale kdo ví? Třeba nám někde v ústraní pomáhá a my o tom nevíme. Možná je to symbolické vyjádření toho, jak postupovat, jestliže chceme někomu pomoci. Lze si představit cílový stav, tedy např. díky střízlivosti uzdravená játra. Pak je tu ještě další vysvětlení. Na cestě k dokonalosti jsme všichni, a to i ti, kdo se v tomto převtělení nechovají dobře. Jejich cesta k osvícení bude možná delší a klikatá, ale nakonec budou také osvíceni. Mistr v takovém člověku vidí dokonalou bytost, i když k ní má ten člověk daleko.

9. 3.
Nové video Co prospívá očím. Máme i anglicky.
---
Odpouštějte! Ale jak?
Odpuštění hlavně přináší úlevu odpouštějícímu. Je to jako odložit těžký balík. Jak odpouštět:
– Připomenout si: „Nejsem dokonalý a nemůžu to chtít od druhých.“
– Jestliže mi někdo ublížil, mohla to být moje špatná karma, tj. splátka na nějaký dluh z tohoto převtělení nebo minulých. Jestliže to přijmu a budu nato dobře reagovat, minulou karmu očistím.
– Kdo nedokáže odpustit měl by alespoň předstírat, že odpustil. I to je krok správným směrem.
Odpustit, ale neznamená si zbytečně komplikovat život. Řekněme, že mi internetový obchod neposlal včas zboží. Odpustit mu je správné, ale nikdo mě nenutí, abych si tam zase něco koupil.

8. 3.
Nové video Rotace trupu jsou důležité. Máme i anglicky.

---
Jak je to s karmou?
Jeden přítel abstinent se mě zeptal, jestli je možné konáním dobrých skutků napravit špatnou karmu.
Ano, možné to je. Dobré skutky mohou být ve prospěch těch, kterým jsme ublížili, může se ale jednat i o někoho úplně jiného. Skvělým způsobem, jak zlepšovat svoji karmu, je chodit na setkání Anonymních alkoholiků. Člověk tak pomáhá současně sobě i druhým.

7. 3.
Nové video Jak se smějí učitelé. Máme i anglicky.
---
Polospánek nebo klidná pozornost?
Jeden čínský mistr doporučoval při cvičení postoj „spím i nespím“. Má to logiku, spánek nebo polospánek navozují uvolnění, což je při józe i čchi-kungu žádoucí. Zkusil jsem si tento postoj, když jsem šel domů z práce. Připadalo mi to trochu nebezpečné. Změnil jsem tedy postoj na „klidná pozornost“. Ta byla vhodnější. Ale co je ideální při cvičení? To bude asi různé. Někdo potřebuje hlavně uklidnit a lehký polospánek mu to usnadní. Jinému naopak prospěje přidat k uvolnění více klidné pozornosti.

6. 3.
Ideální potravina
Ideální potraviny neexistují. Např. jáhly jsou velmi zdravé, ale kdyby to s nimi někdo hodně přeháněl, mohl by si utlumit štítnou žlázu. Podobně lze uvažovat o vychvalovaných bobulovinách. Kustovnice čínská (Goji) údajně prospívá všemu možnému a zpomaluje stárnutí. Jenže ani ta není při přehnaném dávkování úplně bezpečná. Stejné je to i u dalších potravin. Nejlepší je potraviny kombinovat a střídat, jak to ostatně dělá většina z nás.
---
Bohové v nesnázích
Bohové vyráběli nektar nesmrtelnosti. V tom byli úspěšní, ale jako vedlejší produkt vznikl jed, s nímž si nikdo nevěděl rady. Obrátili se proto na Šivu a prosili ho o pomoc. Šiva uchopil nádobu s jedem a vypil jí. Jeho krk zmodral a jed se změnil v nektar. Tato legenda symbolizuje schopnost obrátit nepříznivé okolnosti, zklamání a neúspěchy v něco prospěšného. Kdyby nic jiného, bývá to užitečná zkušenost.

5. 3.
Drobná tajemství
Pepíček říká mámě: Táta uklouzl na schodech.
A co řekl?
Mám vynechat sprostá slova?
Ano.
Tak neřekl nic.
Některé věci je lépe si nechat pro sebe.
---
Dva účty
Jeden z našich střízlivých přátel nebyl spokojen se svými pokroky v léčbě.
„Kdy jste měl poprvé alkohol nebo drogy?“ zeptal jsem se.
„Ve 14.“
„Od té doby jste střádal na závislost. A po nějakých deseti jste si na ni našetřil. Teď přišel čas střádat na střízlivost. Zabere nějaký čas, než si našetříte na hezkou, kvalitní střízlivost. Jak? Léčbou, dlouhodobým doléčováním, Anonymním alkoholiky, změnou životního stylu, lepší volbou přátel atd.“
---
Aktualizoval jsem kalendář svých akcí pro veřejnost.

4. 3.
Co prospívá očím a co ne
Obecné zásady: Chránit oči před úrazy, je-li třeba. nosit ochranné brýle. Nepřepínat zbytečně zrak. Vyhnout se UV záření, na slunci nosit brýle s UV filtrem.
Počítač a obrazovky: Při práci s počítačem dělat po dvaceti minutách přestávky a dívat se do dálky. Na obrazovce zmenšit kontrast a jas. Mrkat, zvlhčovat povrch oka kapkami. Obrazovka by měla být nejméně na délku paže a pohled by měl směřovat mírně dolů. Podle některých odborníků je rizikové modré světlo obrazovek, to lze korigovat softwarově nebo brýlemi, které modré světlo blokují. Já používám u počítače žlutě zabarvené brýle pro řidiče.
Výživa, vhodné jsou: Potraviny s obsahem železa. Karotenoidy: Ty se najdou mimo jiné dýních, mrkvi, pastináku, kukuřici, rajčatech, sladkých bramborách, lososech, kukuřici (celozrnné krupice, mouky), žlutých a červených paprikách. Antioxidanty v zelenině a bobulovinách. Zinek (např. v zelený hrášek, vejce, cizrna a dýňová semena). Vitamín C (např. paprika, citrusy, rajčata, ovoce). Vitamin E (ořechy a zdravé oleje). Omega 3 nenasycené kyseliny (lněné semeno, mořské ryby, další semena a ořechy). Vláknina.
Výživa, co omezit nebo vynechat: Trans mastné kyseliny (např. sušenky, hranolky, fast food, margarin, fritovaná jídla, popcorn, mražené polotovary, zmrzliny, levné čokolády, máslo, smažená jídla v restauracích). Omezit také nasycené tuky. Nevhodné jsou větší dávky kofeinu, alkohol, drogy a kouření. Cukr a potraviny s vysokým glykemickým indexem (běžná rýže, bílé a sladké pečivo, kukuřičné lupínky, sladkosti, hranolky, pivo atd.). Nadbytek soli. Někomu pomůže také vynechat potraviny obsahující gluten (zejména pšeničnou mouku a výrobky z ní).
Oční cvičení atd.: V józe i čchi-kungu existuje řada cvičení, která podle tradice prospívají očím. Tato cvičení jsou patrně užitečná po operaci pro šedý zákal. O jejich efektivitě u jiných očních onemocnění v současnosti neexistují důkazy. Přiměřená tělesná aktivita a relaxace ale prospívají celému tělu a zcela jistě i očím. Lidé se zeleným zákalem by ovšem neměli praktikovat cviky, při který je hlava pod úrovní srdce (např. stoj na hlavě).

3. 3.
Je olympiáda cirkus?

Správná odpověď: Olympiáda není cirkus, protože je mnohem horší než cirkus. Olympijské hry jsou provázány s reklamou alkoholu a hazardem, což cirkusy nebývají.
---
Nádobí z nerezu
Nádobí z nerezu je odolné a odborníci ho považují za zdravé a bezpečné. Toto nádobí obsahuje chróm a nikl. Oxidovaný chróm vede k tmavým flekům na nerezu, ty nejsou hezké, ale jsou zdravotně neškodné. Někdy proti nim pomůže ošetření octem a jedlou sodou. Tyto dvě ingredience se smíchají a nechají asi 15 minut působit a pak se setřou. Větší problém je uvolňování niklu. To se děje při teplotách nad 200 °C a napomáhá mu kyselé prostředí, třeba kdyby někdo vařil rajčata. Více niklu uvolňuje nové nádobí než to staré. Ale i tak je při běžném vaření množství niklu v potravě zanedbatelné. Takže opět žádný problém. Kdyby někdo chtěl být na svůj oblíbený nerezový hrnec zvláště laskavý, může ho po umytí a vysušení potřít troškou jedlého oleje.

2. 3.
Nové video Protáhněte se, uvolněte kyčle a povzbuďte vnitřní orgány. Máme i anglicky.
---
Zdravá sebeláska
Za dávných časů se zeptal král manželky: „Pověz mi, drahá choti, je na světě někdo, koho máš raději než sebe?“
Královna se usmála: „Pověz mi, drahý choti, je na světě někdo, koho máš ty raději než sebe?“
Až na výjimky máme všichni nejraději sami sebe. Je to správné?
Záleží na tom, zda se jedná a hloupou lásku nebo moudrou lásku. Jak se projevuje moudrá láska:
– Člověk si vybírá takové potraviny a nápoje, které mu prospívají.
– Je střízlivý a vyhýbá se alkoholu, drogám, hazardu i tabáku.
– Dbá na přiměřený spánek, odpočinek a fyzickou aktivitu.
– Vyhledává dobrou a inspirující společnost.
– Ví, že když bude pečovat o sebe, bude užitečnější druhým, a když bude užitečný druhým, prospěje tím i sobě.

1. 3.
Nová odborná práce Nešpor K. Vrozené způsoby uvolnění podstatně ovlivňují zdravotní stav.
Tato práce není volně šiřitelná.
---
Arsen v rýži a jinde
Rýže je levná, dostupná a snadno se připravuje. Jenže obsahuje anorganická arsen. K nejhorším v tomto směru patří rýže z jižních států USA, Bangladéše a hnědá rýže. Nejméně arsenu je údajně v bílé rýži basmati z Indie a Pákistánu. Arsen se najde také v instantních rýžových potravinářských výrobcích. Někteří odborníci proto doporučují zařazovat rýži do jídelníčku dospělých maximálně dvakrát týdně a do jídelníčku dětí nejvýš jednou týdně.
Evropská unie zavedla limity pro obsah arsenu v potravinách, např. pro loupanou rýži je to 0,15 mg/kg. Ty nejhorší rýže by se sem patrně nemusely dostat. Ale i tak, je namístě rozumná opatrnost. Kolik arsenu denně představuje riziko, není jisté. Experti se shodli na širokém rozpětí 0,13 to 0,56 µg/kg tělesné váhy, tj. člověk který váží 100 kg, by se i po kilogramu bílé rýže denně ještě vešel pod limit. Kde ještě se arsen najde? Jsou to kupříkladu mořské řasy, těch se u nás ale asi moc nezkonzumuje. Arsen se najde i v pivu a v rybách, které se dožívají vysokého věku, jako je tuňák. Vydatným zdrojem arsenu je tabákový kouř. Obsah arsenu v rýži lze snížit následujícím postupem: Rýži důkladně propláchnout a nechat ji namočenou přes noc ve velkém nadbytku vody. Vodu vylít a rýži vařit ve velkém množství vody podobně jako těstoviny. Pak nadbytečnou vodu vylít a přecezenou rýži použít. Obsah arsenu se tak sníží asi o polovinu, ovšem rýže tím přijde o část živin, a navíc to vaření komplikuje.

29. 2.
Nové video Pro břišní a pánevní oblast i páteř. Máme i anglicky.
---
Dvě emoce v jedné hlavě
Šel jsem rozbahněnou lesní cestou. Bylo to nepohodlné na dostal jsem vztek. Pobaveně jsem svůj vztek pozoroval a řekl si: „Hele, on se vzteká. Kdo ho nutil tudy chodit? Když se smíchá hlína s deštěm vznikne bláto. To je překvapení!“ Doma jsem zjistil, že kalhoty jsou v pořádku a boty lze snadno vyčistit.
---
Klub úsměvů: typický průběh setkání
Účastníci se scházejí a při tom se na sebe usmívají. V určený čas začne vlastní program. Přítomní se jeden druhému uklánějí a provázejí to obdivným úsměvem s očima doširoka rozšířenýma.
Pak si přítomní vyměňují zkušenosti. Mluví o tom, kdy a jak se od posledního setkání na někoho usmáli. Hned to předvedou a ostatní je napodobují.
Následuje zlatý hřeb programu a tím je uklidňující, lišácký úsměv s přimhouřenýma očima.
Nato všichni s úsměvem žasnou a nevěřícně kroutí hlavou.
Při „aha úsměvu“ se účastníci lehce poklepávají po čele.
Následuje povzbuzující úsměv. Při tom se přítomní plácají po ramenou a říkají např. „bravo, jen tak dál a výborně.“
Na řadě je volná sestava. Účastníci se procházejí po místnosti a usmívají se na sebe všemožně a libovolně.
Pak je třeba se uklidnit, k tomu se velmi dobře hodí ospalý úsměv.
Na závěr se opět s obdivným úsměvem všichni sobě uklánějí.
Končí se společnou recitací dvojverší „Úsměv sluší, hřeje duši.“

28. 2.
Bažení po tabáku
Jeden od tabáku několik let abstinující muž se mě zeptal, jestli ho náhodné vdechnutí kouře např. na ulici nevrátí do závislosti nebo nevyvolá odvykací stav.
Moje odpověď: „Náhodné vdechnutí kouře do závislosti nevrátí, ale má dvě rizika: 1. Není zdravé. 2. Může vyvolat bažení. Způsoby, jak zvládat bažení např. zde.
Odvykací stav po tabáku obvykle netrvá déle než měsíc. Vaše potíže po vdechnutí kouře asi souvisejí právě s bažením.
---
Jak se smějí bílkoviny?
Tuto otázku někdo připsal k mému videu. Odpověděl jsem mu: Bílkoviny tvoří 20 % hmotnosti těla. Zasmějte se a získáte mnoho veselých bílkovin. 😊

27. 2.
Nová odborná práce Nešpor K. Rozvoj úzkostné poruchy po předchozím vyhledání první pomoci kvůli kanabis
---
Rozpracovaní
Swami Šivananda napal, že i ti, kdo se chovají špatně, jsou zatím rozpracovaní budoucí světci. Na závěr společného cvičení s pacienty jsem tuto myšlenku parafrázoval: „Všichni zde přítomní jste budoucí abstinenti, které má příroda rozpracované. Tak jí to prosím usnadněte.“
---
Salát
Dostal jsem chuť na vlašský salát. Tuhle vymoženost potravinářů jsem nejedl mnoho let, navíc byl salát ve slevě. Podíval se na internetu na složení. Zjistil jsem, že se v něm mimo jiné najdou dusitan sodný, trifosforečnany, sorban draselný a cukr. Řekl jsem si, že i tak bych porci vlašského salátu přežil, jenže mě na něj přešla chuť. Jednoduchý způsob, jak zlepšit sebeovládání, je počkat. Zvláště, když se jedná o horší věci než vlašák.
---
Pro absolventy Osmnáctky
Dne 18. 3. bude na oddělení 18 setkání tamních absolventů. Začátek v 18:00. Vezměte si s sebou medaili z tohoto oddělení.
---
Nová střízlivá pohlednice.

26. 2.
Nové video Praktikujte, jak to cítíte, a vneste do těla harmonii. Máme i anglicky
---
Divoch na kole
Večer jsem se vracel domů. Proplétal jsem se mezi zaparkovanými auty, až jsem přišel na chodník. Kousek přede mnou zabrzdil rychle jedoucí cyklista. Zamumlal cosi jako „promiň“.
Řekl jsem důstojně: „Tohle je chodník, ne silnice.“
Dotyčný za tuto zásadní informaci nebyl vděčný. Jel po chodníku rychle pryč a cosi na mě pokřikoval. Doma jsem o tom uvažoval. Asi se toho člověk dotklo, že ho považuji za hlupáka. Jak se měl reagovat místo toho? Šlo by třeba říci: „Měl byste jezdit opatrně, na chodníku zvlášť.“
---
Radikální přijetí
O radikálním přijetí vycházejí knihy a články pro odborníky i veřejnost. Oč se jedná? Kvůli tomu, co nelze změnit, nemá smysl se trápit. To se týká nás samých i dění kolem. Připomíná to modlitbu míru Anonymních alkoholiků, kde prosíme o schopnost v klidu přijímat nezměnitelné. Jeden současný učitel meditace své přednášky končil slovy „Je to takové, jaké to je.“ Místo toho by se dalo říci „Je to tak a nejinak.“ Kdybychom se vrátili v čase, dávný mistr jógy Pataňdžali radil být spokojený s tím, co člověk má a co je. Posuďte sami, jestli je lepší spokojenost nebo stačí klid.

25. 2.
My a opice
Kniha „Nahá opice“ („The Naked Ape“) anglického zoologa Desmonda Morrise z roku 1967 porovnává člověka s jinými živočišnými druhy. Pravda, s lidoopy máme mnoho společného, včetně většiny genetického materiálu. Osobně ale považuji za důležitější se soustředit na to, v čem jsme jako lidé jedineční. Sem patří střízlivost, tj. schopnost si to či ono odepřít ve svém zájmu i zájmu druhých.
---
Pan Veselý ví své
Panu Veselému někdo řekl: „Není nad chuť piva!“
Pan Veselý se zasmál: „To by šlo říci, že není nad delirium a cirhózu. Co ty víš o životě? Pil jsi někdy čaj z Modravých hor v jižní Indii? Znáš kvalitní vysokohorské čaje je Šrí Lanky? O jemných bílých čajích také nemáš potuchy. A to chceš někoho poučovat!“

24. 2.
Odpověď na dotaz, jak souvisí zneužívání drog a schizofrenie
Zneužívání psychoaktivních látek, zejména marihuany v mladším věku, je opravdu spojeno s vyšším rizikem schizofrenie. Není ale jasné, zda droga byla jednou z příčin tohoto onemocnění, nebo „jen“ vedla k tomu, že se projevila skrytá genetická či jiná dispozice. Marihuana a jiné drogy mohou obtíže při schizofrenii krátkodobě přehlušit, ale dlouhodobě toto onemocnění zhoršují. Je to podobné jako s alkoholem. Někdo je smutný, v opilosti se cítí lépe, jenže pak je mu o hodně hůř. Lidé se schizofrenií udělají dobře, když budou abstinovat a řádně se léčit. Zvýší se tak pravděpodobnost stabilizace stavu nebo vyléčení této nemoci.
---
Nejlepší anekdoty
Britští vědci zjišťovali, jaké vtipy se nejvíc libí lidem v různých částech světa. Většina nejlepších vtipů by mě nerozesmála. Tak alespoň jeden roztomile sebeironický.
„Ženy o mě říkají, že jsem ošklivý. Pak zjistí, jaké mám příjmy. Říkají: Je ošklivý a ještě chudý.“
Ani tato anekdota se nebude líbit každému. Ke smíchu a usmívání se naštěstí nepotřebujeme vtipy. Kdo se chce smát, ten si důvod najde. Třeba střízlivost: Ejchuchú, Ejchuchú střízlivý a na suchu. Kromě toho je možné se smát jen tak a bez důvodu.

23. 2.
Desatero zdraví: co opravdu potřebujeme
– Vzduch, s tím souvisí nekouřit.
– Voda, tj. dostatečná hydratace.
– Přiměřeně spát, to patří k nejpříjemnějším způsobům, jak zlepšit myšlení i celkové zdraví.
– Fyzická aktivita včetně chůze.
– Výživa: Dbát na přiměřenou hmotnost a jíst více zeleniny. Zelenina a ovoce obsahují vlákninu a další důležité látky, pomáhají v prevenci vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, mozkových příhod a rakoviny. Zelenina také snižuje riziko očních a trávicích problémů a má pozitivní vliv na hladinu krevního cukru.
– Dbát na dobré mezilidské vztahy.
– Vyhýbat se zbytečnému stresu a stres dobře zvládat. V tom pomáhají kromě fyzické aktivity i jóga a relaxační techniky. Jejich nahrávky jsou volně na webu drnespor.eu.
– Vyhýbat se alkoholu, drogám a hazardu.
– Dbát na náležitou zdravotní péči, chodit na kontroly atd.
– Vyhýbat se zbytečnému riskování, např. vozovku přecházet opatrně a dbát na bezpečnost při řízení, práci i sportu.

22. 2.
Na portálu Vedavyzkum.cz se mnou vyšel tento rozhovor.
---
Rychlá léčba
Pan Veselý měl sklon druhým závidět. Uvědomoval si to, a tak jednou požádal Vyšší moc, ať mu pomůže. Nějakou dobu se nic nedělo. Pak se jednou uprostřed noci objevil v jeho místnosti doktor. Řekl mu: „Ten váš problém vyřešíme. Řekněte mi, komu závidíte?“
„Lidem na Nové Zélandu.“
„Pan Veselý se ocitl v této zemi. Bylo tam zdravé podnebí a hezká příroda. Ale připadlo mu, že se ocitl na konci světa. Pan Veselý nato: „Je tu sice hezky, ale je to zapadákov. Chci do USA.“ Vcukuletu se ocitl v jakémsi americkém velkoměstě. Výškové budovy, hluk, množství aut a spěchající lidé ho znervózňovali. Pan Veselý řekl: „Zlatá střední Evropa.“
Doktor mu s úsměvem navrhl: „Nechtěl byste ještě zkusit Čukotku, Zimbabwe nebo Šalamounovy ostrovy?“
Pan Veselý tyto lákavé nabídky odmítl. Nato se ocitl zpátky ve své posteli a uviděl toho podivného doktora.
Ten zrovna odcházel a spokojeně prohodil: „A je to.“

21. 2.
Hloupě
Chytrost považují lidé za přednost. Je to pochopitelné, jenže chytrost má i nevýhody. Myšlení spotřebuje hodně energie. Existuje jedna prostinká meditační technika. Stačí hloupě sedět. Podobně je možné hloupě chodit, cvičit, spát nebo čekat. Aktivovat svůj inteligentní mozek je snadné. Umíme ho ale na chvíli vypnout? Elektrické spotřebiče také nenecháváme zapnuté pro nic za nic.
---
Milující laskavost
Jedna moje dobrá známá praktikuje mnoho let Meditaci milující laskavosti. Jednou za tmy a v dešti šla na autobus. Při tom bezděčně zakopla o pohozenou plechovku. Bez ohledu na déšť dala plechovku do koše a řekla: „Co kdyby na ni někdo šlápnul.“ Zmíněná meditace člověka opravdu proměňuje.

20. 2.
Anglická verze videa Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii.
---
Nové audio Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii.
---
Fyzická aktivita a nálada
Fyzická aktivita, což může být i úklid nebo práce na zahradě, náladu většinou projasní. Nejen to, fyzická aktivita zvyšuje odolnost mozku proti změnám ve vyšším věku a zlepšuje myšlení i rozhodování. Co se týče mechanismů, těch je řada:
– Fyzická aktivita prospívá srdci. Co je dobré pro srdce, je dobré pro mozek, protože srdce zajišťuje optimální průtok krve v mozku.
– Fyzická aktivita snižuje riziko zánětů v těle i v mozku. Chronický zánět je spojen s vyšším rizikem řady mozkových onemocnění.
– Fyzická aktivita usnadňuje zvládání stresu, bažení a rizikových emocí.
– Fyzická aktivita zvyšuje neuroplasticitu, tj. schopnost mozku se přizpůsobovat změnám. Napomáhá vytváření nových nervových buněk a neuronových sítí.
– Fyzická aktivita posiluje zdravé sebevědomí a soběstačnost.
– Při působení fyzické aktivity hraje roli také zvýšené uvolňování určitých působků, jako je dopamin.

19. 2.
Nové video: Pro dobrý vztah ke svému tělu, nadhled a energii.
---
Na web jsem nově dal brožuru, který vyšla v roce 1994.
Nešpor K., Knaisl J, Knaislová I. Pročisťovací postupy jógy.
---
Čaj je rafinovaný nápoj
Že je v čaji kofein, to ví skoro každý. Při prvním nálevu se nejvíce kofeinu uvolní z černých čajů. Jenže z bílých a zelených čajů lze připravit více nálevů a tím se množství kofeinu vyrovná. Kromě toho obsahují čaje polyfenol epigallokatechin-gallat (EGCG) a aminokyselinu l-theanin. Obě tyto látky zklidňují. Nejvíce EGCG bývá zelených a bílých čajích, v případě l-theaninu se odborníci rozcházejí. Svoji roli hraje i teplota vody a délka louhování. Při kratší době louhování se do nálevu uvolní především kofein, při delším louhování se do nálevu dostane více EGCG a l-theaninu.

18. 2.
Nové video Dva bankovní účty. Máme i anglicky.
---
Ocet jako čistící prostředek: výhody a nevýhody
Výhody: Ocet lze použít jako účinný čistící prostředek. Je levný, snadno dostupný, ekologický a nedráždí kůži. Ocet navíc působí proti bakteriím a plísním, i když ne v takové míře, jako desinfekční prostředky. S pomocí octa lze čistit nerezové nádobí a rychlovarné konvice. Doporučuje se také přidat trochu octa do vody na máchání prádla, zneutralizuje to alkalické prací prostředky, což je šetrnější pro kůži.
Nevýhody: Ocet si neporadí s mastnou špínou tak jako saponáty. Údajně se nehodí k čištění tvrdého dřeva, žuly, mramoru a keramiky. Tím si ale nejsem jist, ocet používám i na keramické nádobí a nepozoroval jsem problémy.
---
Zázračné místo na vaší hlavě
Tím je bod GV20 zvaný „Sto setkání“. Nachází se na samém temeni hlavy a v jeho těsném sousedství jsou body zvané „Čtyři moudrosti boží“. Bod GV 20 má podle tradice mnohostranné použití:
– Zklidňuje mysl, mírní úzkosti i předrážděnost.
– Posiluje mozek, mírní poruchy paměti a nespavost.
– Zahřívá a vyživuje kostní dřeň.
– Je užitečný při prolapsu vnitřních orgánů.
– Pomáhá při bolestech hlavy a šíje, ucpaném nose a závratích.
– Je užitečný při průjmech.
– Prospívá pohlavním orgánům mužů i žen a mírní potíže při hemeroidech.
– Prospívá smyslovým orgánům a mírní tinnitus.
Asi málokdo si bude tento bod ošetřovat jehlou. Existuje ale řada možností, jak ho namasírovat (viz video). Praktikujte podle potřeby nebo třikrát denně tři minuty. Moje oblíbená možnost je kroužení. Na konci cvičené vždy stahujte energii dolů do břicha, uklidňuje to, a energie se tak uloží.

17. 2.
Legrácky a taškařice
Klíčem úspěchu při zvládání návykové nemoci je vytrvalost a dlouhodobé doléčování. Pro střízlivé přátele jsem mimo jiné vytvořil cvičení znázorňující, jak se doléčují delfíni, medvědi, medúzy, šneci, veverky, žáby, hraboši, slepice, jeleni a jak vypadá mítink Anonymních alkoholiků v Africe. Proč všechny tyhle legrácky a taškařice? Protože opakování je matka střízlivosti.

16. 2.
Nové video Opičák abstinent jí zeleninu, a pak si natřásá bříško. Máme i anglicky.
---
Tři šálky
V roce 2022 zjišťoval tým vědců, zda existuje souvislost mezi pitím čaje a rizikem vzniku demence. Ukázalo se, že těch, kdo pijí čaj, je riziko nižší. Optimální dávka čaje byla tři šálky denně, autoři nerozlišovali, zda se jednalo o černý nebo zelený čaj. Studie byla provedena v britské populaci a ve Velké Británii pijí nejčastěji černý čaj. Ještě účinnější než čaj jsou střízlivost, přiměřená tělesná aktivita a dostatek spánku.
Odkaz: Hu, HY., Wu, BS., Ou, YN. et al. Tea consumption and risk of incident dementia: A prospective cohort study of 377 592 UK Biobank participants. Transl Psychiatry 2022; 12:171
---
Přísady do čaje
Není v rozporu s tradicí dávat do čaje něco jiného než čajové lístky. Čínský čaj osmi pokladů je údajně znám po staletí, byť bylo jeho pití vyhrazeno aristokracii. Jak název napovídá v tomto čaji lze nalézt kromě čajových lístků sedm dalších ingrediencí. Následující přehled přísad do čaje není zdaleka úplný, berte ho jako inspiraci pro vlastní tvořivost. Jestliže máte v úmyslu přísady sníst, je užitečný v hrnek s keramickým sítkem. Pod sítko dáte čaj na sítko např. ovoce. Po přiměřené době přemístíte přísady do jiné nádoby a přidáte k nim přecezený čaj.
Přísady do čaje
Byliny a koření: Kustovnice, ženšen, lilie, lékořice, chryzantéma, jujuba, lotosové výhonky, hloh, růže, měsíček, skořice, levandule, máta, bazalka, badyán, anýz, zázvor, kardamom, kurkuma.
Ovoce: Kůra citrusů, ananas, rozinky, citrón, jahody, maliny.
Další přísady: Sezam, cukr, med, vanilka, mléko, nastrouhaná mandle.
Kdo si někdo nechce přípravu čaje komplikovat, kromě lístků čaje tam nic dalšího nedá. I to je skvělá možnost.

15. 2.
Nové video Opičák abstinent dává kamarádům meloun. Máme i anglicky.
---
Předat, ale komu nebo kam?
Anonymní alkoholici radí předávat Vyšší moci to, co nemůžeme změnit.
Ale co když někdo na Vyšší moc nevěří. Tak by mohl věřit fyzice. Podle ní existuje horizont událostí. To je plocha v časoprostoru tvořící hranici, za kterou události nemohou ovlivnit pozorovatele. Ateista může něco poslat za svůj horizont událostí. To je nějakých 16 miliard světelných let a mělo by to stačit.
Hrdého abstinenta Stanislava  pozve škůdce do brlohu U zatuchlého kňoura.
Stanislav odpoví: „Chození do hospod je daleko za horizontem mých událostí.“
Pak Stanislav rychle zmizí za škůdcův horizont událostí.

14. 2.
Nové video Král a královna
---
Osobní prospěch
Jeden novinář se mě zeptal, jestli mi psaní knih přináší po psychologické stránce nějaký užitek.
Odpověděl jsem: „Aby člověk druhým něco srozumitelně vysvětlil, musí o tom hlouběji přemýšlet. Nejdříve to musí vysvětlit sobě. To je užitečné pro čtenáře i pro autora. Něco psát energii nedává, ale spíše ji bere. Když potřebují energii nebo se uklidnit, tak cvičím, jógu a čchi-kung. Pomáhají i úsměv a smích.“

13. 2.
Spravedlnost
Jednou jsem se zeptal střízlivých přátel, kdo věří ve vyšší spravedlnost. Přihlásila se většina. Potěšilo mě to i překvapilo. Dějiny lidstva jsou dějinami nespravedlnosti, a to i v klidných dobách, natož během válek. Nespravedlnost kvete i dnes. Existuje-li Vyšší spravedlnost, tak si mnohdy dává na čas. Lze se jen dohadovat, jestli k vyúčtování dochází v očistci, podsvětí, v dalších převtěleních nebo tam i tam.
Věřit ve vyšší spravedlnost může někomu připadat naivní, ale je to užitečné. Člověk si pak dává lepší pozor na to, co dělá a co říká.
---
Jak si pokazit náladu a jak ji zlepšit
Nejprve jak si pokazit náladu. Zhlédněte televizní zprávy. Kdyby to nestačilo, tak dvoje. Jestli jste mimořádně odolní, přidejte ještě jedny. To už je ale hazardování s duševním zdravím.
Nyní jak náladu zlepšit:
– Choďte, cvičte, buďte fyzicky aktivní.
– Z mého webu drnespor.eu si pusťte relaxační nahrávku.
– Buďte užiteční.
– Poděkujte za tři dobré věci, které vás potkaly.
– Buďte střízliví a najděte si střízlivé přátele.


12. 2.
Nový hrnec
Koupil jsem si nový tlakový hrnec z nerezu. Jenže nerez začal po měsíci tmavnout. Pokusil jsem se ho vyčistit octem a plastovou houbičkou. Přineslo to jen částečný úspěch. I zapátral jsem na internetu a zjistil, že se jedná o reakci chromu a minerálů a že je to zdravotně neškodné. Problém by byl až, kdyby se to začalo odlupovat. Pro jistotu jsem kontaktoval výrobce. Ten byl vstřícný a odpověděl, že se opravdu jedná o nezávadné sloučeniny chrómu a že jejich hrnce se neodlupují. Odolal jsem pokušení vzít na papiňák drátěnku a uklidnil se.
---
Jak poznat myšlenkový zmetek?
Myšlenkové zmetky vznikají v důsledku negativních emocí nebo bažení. Jeden střízlivý přítel si všiml, že jeho zmetky často začínají slovy „pro jednou se nic nestane.“ Není to jediná možnost, rizikové bývají i myšlenky typu „jenom to vyzkouším“ nebo „mám silnou vůli“. Nejlepší obranou bývá počkat a uklidnit se. Jestliže se jedná o návykovou nemoc, pomůže i častější doléčování a využívání svépomocných organizací.

11. 2.
Nová střízlivá pohlednice
---
Oběť
V nejrůznějších duchovních tradicích hraje významnou úlohu oběť. V dnešní době lidé nejčastěji obětují např. jídlo, svíčky, květiny, kadidlo a vonné tyčinky. Swami Satyananda doporučoval opakovat mantru a při tom odhazovat do ohně vlastní zbytečné tužby, hloupé nápady a problematické vlastnosti. Řekl bych, že takové oběti si tam nahoře cení.
---
Chce to odvahu a smysl pro humor
Některým lidem přehnaně záleží na tom, co si o nich druzí myslí. Tento problém lze vyřešit. Vyžadujte to smysl pro odvahu a humor. Obejděte obchody v okolí a ptejte se: „Nemáte glóbus Českomoravské vrchoviny?“ Mimochodem dobrý způsob, jak zlepšit svoje renomé, je střízlivost. Jeden střízlivý přítel zjistil: „Co abstinuju, jsou na mě lidi milejší.“

10. 2.
Co nastane po měsíci abstinence
– Finance: Někdo měsíc nepije, nechodí do hospod a kouří. Já, kdybych přestat pít čaj, ušetřím pár korun. Taková nespravedlnost!
– Vzhled: Ženy díky abstinenci omládnou. Cítí se tak a často i vypadají o 20 let mladší.
– Mozek: Zlepší se duševní výkonnost. Mozkové buňky opět nově vznikají v části mozku, která je důležitá pro paměť. Vážná rozhodnutí, která nespěchají, je proto dobré odložit na dobu, kdy se mozek zotaví. Říkám, že vlastní léčba závislosti začíná až tak po měsíci abstinence. To už je dotyčný schopen si něco zapamatovat.
– Játra: Během měsíce se podstatně zlepšují nebo normalizují jaterní testy. Jeden bývalý pacient mi poslal novoroční přání spolu se svými normálními jaterními testy.
– Nádorová onemocnění: V prevenci nádorů je důležitá dlouhodobá abstinence, ale i měsíc je lepší než nic.
– Pokožka: Alkohol se podílí na vzniku řady kožních chorob včetně melanomu. U pacientů s lupénkou dochází už po měsíční abstinenci často ke zlepšení.
– Měsíc abstinence posílí imunitu, odolnost vůči infekcím přijde koncem zimy a začátkem jara zvláště vhod.
– Trávicí ústrojí: Abstinence napomáhá lepšímu střevnímu prostředí, pookřeje i slinivka břišní a oddychnou si sliznice trávicího ústrojí včetně dutiny ústní.
– Díky abstinenci se zpevňují kosti: To ale vyžaduje delší abstinenci než měsíc, rozumnou výživu a fyzickou aktivitu.
– Střízlivost radostně přivítají srdce a cévy. U lidí s hypertenzí se krevní tlak při abstinenci sníží a daří se ho lépe stabilizovat. To sníží riziko mozkové mrtvice nebo vnitřního krvácení.
– Klesá riziko úrazů, dopravních nehod, násilných konfliktů a otrav.
– Cukrovka: Abstinence od alkoholu usnadňuje stabilizaci krevního cukru a diabetiků.
– Abstinence zlepšuje se sebeovládání: Lidé závislí na alkoholu a drogách i patologičtí hráči by měli abstinovat. Lidé, kteří mají sklon k násilnému jednání, si díky abstinenci ušetří velké problémy nebo i vězení.

9. 2.
Televize živě: jako obvykle všechno jinak
Jedna televize si se mnou chtěla povídat ráno 8. února. Toužili znát, co se stane, když člověk měsíc abstinuje. Pečlivě jsem se připravil, ale o tom jsme nemluvili. Místo toho jsem seznámil veřejnost se skutečností, že bezpečná dávka alkoholu existuje. Je to nula. Na otázku, zda se abstinent nevyřadí ze společnosti, jsem odpověděl: "Je to naopak. Důležité vztahy se posílí. Chodit do hospod a jíst tam přepálený tuk a stýkat se tam se škůdci nemá smysl“. Slovo „škůdci" moderátory zaujalo, tak jsem jim vysvětlil, že hloupí škůdci škodí zadarmo, kdežto ti zištní z toho mají prospěch. Slečnu ve studiu jsem ještě stihl ubezpečit, že abstinenci jí prospěje víc než kadeřník, švadlena a kosmetika dohromady. Nakonec jsem popřál divákům skvělou, úžasnou a vzrušující… střízlivost!
A bylo to.

8. 2.
„Adiktologové říkají“
Jedny jinak poměrně slušné internetové noviny napsaly přibližně toto: „Vláda projednává vyhlášku, která má dočasně zakázat produkty z konopí, jimiž se v poslední době otrávila řada dětí i dospělých. Adiktologové s tím nesouhlasí.“
Těmi „adiktology“ myslí asi pana Vobořila, který za státní peníze pořádá na předsednictvu vlády tiskové konference. Co se mě týče, tak se divím, že tyhle jedovaté produkty vláda pustila na trh. Když už k této chybě došlo, měly by se zakázat ne dočasně, ale trvale.
Tečka.
---
Nové video Šuhaj z moravské vsi jede na koni. Ale kam?
---
Pohádka o Popelce: Jak to bylo doopravdy
Pohádku o Popelce znáte v její dětské verzi, jenže dětem se neřekne všechno. Takže jak to bylo ve skutečnosti? Popelka byla nestřízlivá špindíra a chlapi se jí vyhýbali obloukem. Radost z toho neměla. Jednou jí někdo poradil, aby se vypravila na setkání Anonymních alkoholiků. Chodila tam pravidelně a pochopila, že jestli chce najít pořádného chlapa, měla by abstinovat a občas se umýt. A pak vstoupil do jejího života muž. Nebyl to sice princ, ale elektrikář, ale to je celkem jedno.
---
Ideální partnerka podle umělé inteligence
Umělá inteligence má mnohostranné použití. Tak jeden střízlivý přítel vytvořil s její pomocí obraz na téma „meeting Anonymních alkoholiků.
Jiný příklad: Programátor zadal umělé inteligenci úkol: „Chci se seznámit s bytostí ženského pohlaví. Měla by mít nižší postavu, umět dobře plavat, být otužilá a družná a jíst ráda ryby.“
Umělá inteligence odpověděla: „Odcestujte do chladných krajů na jižní polokouli.“
„A proč?“ zeptal se programátor.
„Vašemu zadání nejvíce vyhovuje samice tučňáka.“
Video

7. 2.
Nové video Pro uklidnění, ramena, vnitřní orgány a páteř. Máme i anglicky.
---
Nová odborná práce Nešpor K. Účinky tělesné aktivity na psychiku
---
Co si počít s luštěninami
Luštěniny patří k nejzdravějším a nejlevnějším potravinám, mohou ale působit plynatost. Jak ji zmírnit:
– Před vařením luštěniny máčet, např. přes noc.
– Nechat je klíčit. Výjimkou jsou fazole. Fazole se nesmí jíst jinak než důkladně uvařené. Po uvaření jsou naklíčené fazole tvrdší než nenaklíčené.
– Vařit dlouho a trpělivě. Dobu vaření lze zkrátit použitím tlakového hrnce.
– Luštěniny rozmixovat.
– Důkladně je rozžvýkat.
– Užitečná jsou některá koření, jako kmín, fenykl, zázvor nebo kardamom.
– Údajně také méně nadýmají konzervované luštěniny, to je ale nouzové řešení, když člověk hodně spěchá nebo cestuje.
---
Skryté poselství známého příběhu
Pohádka o velké řepě říká: Dědeček chtěl vytáhnout řepu, ale nešlo to. A tak postupně povolal choť, vnoučata a domácí zvířátka. Teprve pak se řepu povedlo sklidit. Vážení přátelé, o řepu zde nejde! Příběh pojednává o tom, jak zvládat bažení a nebezpečné emoce. Dědeček si uvědomil, že baží. Kvapně odešel z od hostince U smradlavého kňoura a napil se vody, kterou měl v tašce. Nato navázal vnímáním rizik hloupého chování a připomenutí si výhod rozumného chování. Kdyby se intoxikoval, musel by spát v kůlně. Jestliže se ovládne, bude na něj babička hodná. Pak se dědeček zasmál a zacvičil si jógu. Nato se ještě vypravil do města na setkání Anonymních alkoholiků. Dědeček v tomto příběhu prokázal úžasnou opatrnost. Ke zvládnutí bažení a emocí obvykle stačí použít jednu nebo dvě z výše uvedených možností.

6. 2.
Nová odborná práce Nešpor K. Bažení (craving): klíčový znak návykových nemocí.
---
Nechce se mi – některé možnosti
Člověku se nechce se do něčeho, o čem ví, že je to dobré. Co s tím
– Může si něco slíbit za odměnu, např. až docvičím, bude snídaně.
– Schválně udělat přesně to, do čeho se člověku nechce. Odměnou pak bývá dobrý pocit. Mnoho našich přátel udělalo podobnou zkušenost. Nechtělo se jim na doléčování, proto tam schválně šli. Dodatečně zjistili, že to bylo obzvláště potřeba.
– Ukázat příslušným směrem ke koupelně, jestliže se jedná očištění zubů, a zavelet: „Zuby!“

5. 2.
Abrakadabra
Čarodějná formule „abrakadabra“ má pradávnou historii. První písemnou zmínku o ní lze nalézt už ve 2. století po Kristu ve spise jednoho starořímského lékaře. Význam formule je nejasný, mohla by například znamenat „stane se, jak pravím.“ Ve středověku se „abrakadabra“ používala např. jako ochrana proti moru, i když v tom by více pomohla hygiena. V dnešní době se „abrakadabra“ často uplatňuje při veřejných vystoupeních kouzelníků, iluzionistů a eskamotérů. Tuto formuli jsem pro naše účely doplnil: „Abrakadabra, střízlivost je dobrá.“
Video
😊

4. 2.
Nové video Mág
---
První anekdota se bude líbit ženám, druhá mužům
1. Jaký je rozdíl mezi chytrým a hloupým mužským?
Malý, oba věří, že všemu rozumí.
2.  Jak v pondělí rozesmát blondýnku?
Povězte jí v pátek vtip.
Vážené blonďaté paní a dívky, můžete být klidné. Inteligenci neovlivňuje barva vlasů, ale střízlivost.

3. 3.
Nové video Smějící se delfín. Máme i anglicky.
---
Nová odborná práce Nešpor K. Problémy působené alkoholem v ordinaci praktického lékaře
---
Jak zbohatnout úsměvy a smíchem
Představte si, že vám někdo nabídne za každý úsměv nebo pousmání slušnou částku. Rádi souhlasíte a usmíváte se nebo smějete čím dál víc. Jistě, ve skutečnosti to neovlivní stav vašeho bankovního konta. Ale budete se cítit lépe. Úsměv a smích ve vhodnou dobu potěší i okolí. To je lepší než peníze.

2. 2.
Nová odborná práce
Nešpor K. Vůle nebo motivace? Tato práce není volně šiřitelná.
---
Akce Suchej únor
Díky této akci stoupne skokem inteligence obyvatel. Vloni se jí účastnilo skoro milión lidí. Když 10 % obyvatel stoupne inteligence, mají z toho prospěch všichni. Kromě toho je to jako poslat játra a mozek na příjemnou dovolenou v luxusním sanatoriu. Zvláště ženy vypadají po měsíční abstinenci podstatně lépe. Jejich znechucení manželé se do nich pak často znovu zamilují. Kromě toho dává tato akce svobodu. Aby se člověk mohl objektivně rozhodnout, potřebuje mít srovnání. Někdo porovná suchý únor s mokrým lednem. Zjistí, že suchý únor je lepší, a už u toho zůstane. Kvůli pacientům jsem si chtěl v roce 1984 vyzkoušet, jaké je to rok abstinovat. Zalíbilo se mi to a abstinuji dodnes. Ještě zajímavost: Podle výzkumu Dr. Csémyho a spolupracovníků u nás abstinuje rok nebo déle 16 % dospělých.


1. 2.
Sezam
Jednou z nejzdravější potravin ze všech je podle východní tradice sezam. To, že je sezam velmi zdravý a výživný, tvrdí i západní odborníci. Chroustat sezam jen tak by vyžadovalo velkou trpělivost a perfektní chrup. Japonci sezam praží s trochou soli, pak ho třou a přidávají do jídla jako koření zvané gomasio. Pražením se ovšem ledacos znehodnotí a soli přijímáme v jídle přespříliš. Osobně melu dost dlouho oloupaný sezam na elektrickém kávomlýnku. Vzniklou sezamovou pastu přidávám do jídla. Ještě zajímavost, která potěší zvláště dámy: Černý sezam údajně zpomaluje padání vlasů a jejich šedivění.

31. 1.
Mít rád přátele
Mít rád přátele a příbuzné vypadá snadné a dokáže to většina z nás. Je to důležitý začátek. Jestliže chceme pěstovat laskavost, můžeme odtud začít. Laskavost a náklonnost vůči blízkým lidem lze rozšířit dál i na lidi, k nímž máme neutrální vztah, nebo na ty, s nimiž máme problémy. Lidé, kteří nemají rádi vůbec nikoho, ani sebe ne, to mají těžší.
---
Hádanky
Jedna paní mi poslal hádanku.
Jak se smějí ufoni?
Od ufa k ufu.
Odpověděl jsem: Jste zběhlá k přírodních vědách, tak se předveďte.
Je to za plotem a nejde to přehodit, co je to?
Záplotník nepřehoditelný
😊

30. 1.
Překvapivý vítěz
Tým slovenských potravinářů zkoumal obsah zdraví prospěšných antioxidantů v cibuli, česneku a pórku i jejich antimikrobiální aktivitu. Naprostým vítězem v obou disciplínách se stala cibule. V našich obchodech se lze setkat se třemi druhy suché cibule. Žlutá a červená cibule jsou rovnocenné, kdežto dražší a vzácnější bílá cibule za nimi zaostává. Ještě lepší, než suchá cibule je jarní (lahůdková) zelená cibulka. Výhodou suché cibule je zase to, že ji lze dlouhodobě skladovat.
Odkaz: Kavalcová P. a spol. Evaluation and comparison of the content of total polyphenols and antioxidant activity in onion, garlic and leek. Potravinarstvo 2014; 8:272-276.

29. 1.
Předpověď
„Buďte spokojeni s tím, co máte,“ radil dávný mistr zájemcům o jógu. Jsou věci, které nemůžeme změnit. Můžeme s nimi být ale spokojení, můžeme se jim přizpůsobit a můžeme si z nich dělat legraci. Tak jedna anekdota o počasí.
Někdy v únoru říká žena manželovi: „Představ si, že o víkendu má být 20 °C.”
„Fakt?” diví se manžel.
Tak si to přepočítej, v pátek sedm, v sobotu osm a v neděli pět.

28. 1.
Nové video Sfinga je snadná a užitečná, zvláště pro ty, kdo hodně sedí. Máme i anglicky.
---
Nula!
Nejlepší je nepít žádný alkohol vůbec a nikdy. Bezpečná dávka alkoholu je 0,0. Riziko rakoviny prsu u žen zvyšuje i sklenka vína nebo půl litru piva. I malá množství alkoholu také zvyšují možnost dopravních nehod nebo úrazů. I vaření nebo uklízení vyžadují opatrnost, o sportování ani nemluvě. Naprostá abstinence je zvláště důležitá pro lidi s návykovými nemocemi.

27. 1.
Uvažovat o karmě bývá užitečné
Ve čtvrtek 24. 1. 2024 u mě přestala téci voda. To trvalo do soboty. Kdo za to mohl? Karma, ta moje i pracovníků příslušné firmy. Když budu vodárnám nahlas nebo v duchu spílat, bude to moje špatná karma. Když si přinesu vodu zvenčí a budu se klidně věnovat svým záležitostem bude to zase moje karma, tentokrát dobrá.

26. 1.
Nové video Klub úsměvů: typický průběh setkání. Máme i anglicky.
---
Jaký čaj pil Buddha?
Pití čaje je rozšířené po celém světě, zvláště pak v zemích s vysokým procentem buddhistického obyvatelstva. Ale jaký čaj pil Buddha? Čaj z čajovníku to být nemohl, pití tohoto čaje není v Buddhově době doloženo ani v pravlasti čaje, což je Čína. Buddha pil hlavně vodu. Jestli pil čaj, mohl to být nálev z bazalky posvátné (tulsi). Této byliny si indická tradice velmi cení a dostane se za rozumné peníze i u nás. Koupil sem jí přes internet slušnou zásobu. V porovnání s bazalkou pravou, která se u nás používá jako koření, má tulsi jemnější chuť. Účinky budou mít asi tyto bazalky podobné.

25. 1.
Nová střízlivá pohlednice.
---
Co je nad zlato?
Doporučená denní dávka soli pro dospělého činí 5 g. Průměrný Čech má ale spotřebu soli víc než trojnásobnou. To může zvýšit krevní tlak a, poškodit srdce i mozek. Sůl přidávají výrobci do všeho možného včetně sladkostí. Jak se bránit:
– Než si něco koupíte, přečtěte si, kolik je tam soli. Obvykle to bývá napsané malým písmem. Chodím nakupovat s malou lupou, kdyby se jinak složení nedalo vyluštit.
– Jídlo si nepřisolujte.
– Vyhněte se hotovým jídlům a jídlům ve fast foodech a restauracích. Obvykle jsou přesolená. Jezte místo toho domácí stravu.
Vážení a milí, nikoliv sůl, ale střízlivost je nad zlato.

24. 1.
Nové video Zázračné místo na vaší hlavě. Máme i anglicky.
---
Význam doléčování pro lidi s návykovými nemocemi
Doléčováním rozumíme pro účely tohoto textu dlouhodobý kontakt závislého jedince se svépomocnou organizací, socioterapeutickým klubem, terapeutickou skupinou apod. Efekt doléčování lze rozdělit do následujících skupin:
Motivační působení: Jedinec si připomene problémy, které mu návykové chování působilo, i to, v čem je na tom zastřízliva lépe. Motivačně působí také zkušenosti ostatních.
Emoční působení: Sem patří pocit přijetí, pochopení a emoční podpora skupiny.
Sociální působení: To je zvláště významné u těch, kdo by jinak žili osaměle. Skupina zde obvykle dočasně nahrazuje chybějící síť vztahů.
Informační působení: Nejde jen o získávání nových informací a dovedností, ale i o jejich upevňování tak, aby je dotyčný dokázal použít i při bažení nebo pod vlivem silných emocí.
Posilování zdravých vzorců chování: K tomu dochází formou uznání, pochvaly a ocenění, při předávání speciálních mincí drobných dárků apod.
Posilování sebevědomí: Jedinec má pocit, že je užitečný sobě i druhým. Zároveň se při pokračující střízlivosti stává soběstačnější.

23. 1.
Nový odborný text Nešpor K. Podivná nula.
---
Odpověď na dotaz „co s „nadprodukcí myšlení?“
Mysl je dobré vhodně zaměstnat. Lze si uvědomovat si pohyby břicha při dýchání, třeba i mechanicky opakovat mantru nebo modlitbu, něco se učit, trochu cvičit, udělat si čaj, pustit si oblíbenou hudbu, zpívat, uklidit, cvičit, vést si deník atd. Není ale třeba všechno tohle dělat najednou.

22. 1.
Paní Silná a její první lekce jógy
Paní Silná se přihlásila do kursu jógy. Koupila si na to nové, přiléhavé sportovní oblečení. Přišla do cvičení, kroutila se doprava, i doleva, předkláněla se i zakláněla. Byla to dřina. Když se jí konečně podařilo dres obleknout lekce skončila.
Mimochodem oblečení na jógu by mělo být volné, nejlépe bavlněné nebo s podílem bavlny. K výhodám jógy patří to, že ji lze individuálně přizpůsobit. I člověk v těžkém stavu obvykle může např. procvičovat prsty u rukou i nohou, kotníky, zápěstí a praktikovat jednoduchá dechová cvičení.

21. 1.
Nové video Medvěd trhá borůvky. Je to i anglicky.
---
Indiskrétní dotaz
Jedna paní se zeptala, jestli mi může položit indiskrétní dotaz. Zeptala se, kolik let abstinuji. Zde je odpověď: „Na tom není nic tajného. Závislý jsem nikdy nebyl, jako malé dítě jsem jistě abstinoval, alkohol nepiju od roku 1984, tj. většinu života. Nějak se mi zalíbilo.“ 😊

20. 1.
Nové video Jednoduchý způsob, jak povzbudit mozek a zlepšit myšlení. Máme i anglicky.
---
Pití čaje a pěstování trpělivosti
Pít čaj, kdykoliv to člověka napadne, by nebylo rozumné. S ohledem na vstřebávání železa a dalších živin je dobré počkat s pitím čaje alespoň hodinu po jídle. Kdo má citlivější žaludek, udělá dobře, když nebude pít silný čaj nalačno. Pít čaj na noc a v noci není také s ohledem na jeho budivý účinek rozumné.
Jestliže nastala vhodná doba, čaj případně propláchneme a necháme několik minut louhovat. Některé čaje snesou vícenásobné louhování, čímž se příprava prodlouží. Pak je třeba nechat čaj vystydnout na přiměřenou teplotu, ale zase ne přespříliš. Pití čaje v různých zemích světa navíc spojují s rituály a svéráznými zvyky. I bez nich ale vyžaduje příprava čaje více trpělivosti než otevřít plechovku s nějakou kolou. Je jen dobře, že i tak mnozí lidé u nás i ve světě pěstují kultivované pití čaje.
Video

19. 1.
Skotská inspirace
Nejlevnější luštěnina v našich obchodech bývá půlený hrách. Obsahuje vlákninu, vitaminy, minerály a asi 22% bílkovin. Mimochodem špekáčky obsahují tak 9% bílkovin a obvykle i konzervační látky. Uvařit hrách doměkka zabere ale dost času. Skotové tento problém vyřešili následovně. Půlený hrách nejdříve lehce opraží, a pak rozemelou na mouku. Zkusil jsem to na elektrickém kávomlýnku, vzniklou mouku jsem dal do papiňáku, přidal vodu, rýži, zeleninu a trochu okořenil. Po osmi minutách vaření bylo hotovo. Uvařená kaše mi docela chutnala, připadala mi hutná a výživná. Pravda, jídlo se trochu připálilo, kdyby ho uvařil v normálním hrnci a občas zamíchal, asi by k tomu nedošlo. To by zabralo možná 20 minut. Kdo si chce ulehčit práci, může si koupit hotovou luštěninovou mouku. Na trhu jsou hrachová, čočková cizrnová i další.

18. 1.
Nové video Kocour jede na koloběžce. Máme i anglicky.
---
O tom se bavit nebudu
Jeden z našich střízlivých přátel prodělal před lety transplantaci srdce. Když s ním chce někdo mluvit o politice, válce a podobných věcech, tak to odmítá ze zdravotních důvodů. Dobře dělá a dobře bychom udělali i my, i když máme srdce v naprostém pořádku.

17. 1.
Nové video Zbohatnout úsměvy a smíchem. Máme i anglicky.
---
Tajemné živiny
Únava často vyvolává negativní emoce. Jistě, je rozumné si odpočinout, zacvičit si nebo se projít. Ale ani to vždy nestačí. Jako vzpruha funguje také připomenout si důvody svého snažení. Smysl pro povinnost je dobrá motivace, ale ne ta nejlepší. V laskavosti, lásce, vlídnosti a dobré vůli je hodně tajemných živin a vitaminů.

16. 1.
Nové video Jak si pokazit náladu a jak ji zlepšit. Máme i anglicky.
---
Dětinskost je zdravá
Vážení přátelé, údajně existuje jednoduchý způsob, jak omládnout. Stačí si představovat, že je člověk veselé dítě. Nevím ale, jak dlouho to dělat. Nejlepší bude to vyzkoušet. Mějte se hezky a střízlivě.
Video

15. 1.
Kami
Japonský výraz „kami“ lze přeložit jako duše nebo duch. Podle tradičního japonského náboženství mají duši kupříkladu slunce, lidské rody, krajina, přírodní útvary, rýže atd. Kami mohou být laskaví, přátelští, ale i protivní. Připadá mi užitečné uvažovat o tom, že příroda, stromy i věci mají svoji duši. Na zacházení s předměty a přírodou si lze nacvičit laskavé chování vůči lidem. Laskavost vůči věcem má navíc cenu sama o sobě. Jednomu mistrovi se porouchalo auto uprostřed křižovatky. Nejenže svému postaršímu autíčku nespílal, ale s respektem ho prosil, aby jelo ještě kousek cesty. Auto se váhavě rozjelo, čemuž se pak v servisu náramně divili.

14. 1.
Nové video Nejlepší anekdoty světa
---
Vibrace
V lednovou sobotu jsem vedl čtyřhodinový seminář o józe na druhém konci Prahy. Byla zima, vůbec se mi nechtělo ven a necítil jsem úplně v kondici. Ale povinnost, je povinnost. Většinu času jsme zkoušeli různé techniky a cvičili, trochu povídali a dost se smáli. Cítil jsem se tam dobře a po skončení akce také. Zabývali jsme se tam pohodovými věcmi a sešli se tam přívětiví lidé. Prostě byly tam dobré vibrace.

13. 1.
Jiná těla
Následující přehled vychází z indické tradice. Dále zmíněná těla nejsou oddělena, ale neustále na sebe vzájemně působí.
Pět těl
– Hmotné tělo (annamaja kóša). Tomu prospívá střízlivost, rozumná výživa, voda, přiměřená fyzická aktivita, zdravotní péče atd. Jógové pozice nebo čchi-kung tuto úroveň také ovlivňují, i když působí komplexněji.
– Tělo energie (pránájáma kóša): Kromě klasických jógových dechových cvičení existuje řada dalších možností. Lze např. dýchat do jednotlivých orgánů, za pomoci dechu čisti dráhy atd. Jednoduchý příklad: Pan Veselý nese nákup a rozbolí ho koleno, ne moc, ale je to nepříjemné. Odpočinout si není kde, navíc je zima. Pan Veselý řekne: „Milé koleno, vím, že to nemáš lehké. Budu do tebe dýchat, očistím a posílím tě.“ Pan Veselý zvolna pokračuje v chůzi, s nádechem do kolene nabere dobrou energii přírody a vesmíru a při výdechu pošle z kolene pryč to, co tam nepatří.
– Tělo mysli (manomaja kóša): Tu tvoří instinktivní mysl, vědomí sebe sama a intelekt. Na této úrovni bývá většina lidí zbytečně dlouho, což vyčerpává.
– Tělo moudrosti neboli příčinné tělo (vidžňámaja kóša): Sem lze zařadit mimo jiné i osobní karmu. Toto tělo lze ovlivnit nepřímo prací na předchozích úrovních nebo přímo kupříkladu dobročinnosti a inteligentním, užitečným jednáním (karmajógou).
– Tělo blaženosti (ánandamaja kóša): To tvoří zářivou, dokonalou a věčnou podstatu člověka. Tady není co zlepšovat, uděláme ale dobře, když si tuto úroveň občas připomeneme.

12. 1.
Nové video Chce to odvahu a smysl pro humor
---
S kým se poradit?
Někdo se ocitne ve složité situaci a neví si rady. Nikdo rozumný, kdo by poradil, není po ruce. Nastala noc a na telefonování není vhodná doba.
 Lze ale hovořit s lidmi, kteří nejsou fyzicky přítomní. Příklady následují.
– Co by mi poradila skupina Anonymních alkoholiků, do které často chodím?
– Jak by se v této situaci zachoval můj učitel, terapeut nebo člověk, kterého si vážím“
– Jak by se zachoval Sókratés, Matka Tereza nebo Albert Schweitzer?
Na toto téma jsme hovořili s přáteli abstinenty. Zeptal jsem se jich: „Kdo by si řekl, co by mi poradil Dr. Nešpor?“
Váhavě se přihlásilo asi pět přítomných.
Zasmál jsem se: „To, co bych vám navrhl, vám řeknu tady a rovnou, abstinujte!“

11. 1.
Nové video: Ideální partnerka podle umělé inteligence
---
Nejlepší zdroj antioxidantů
Antioxidanty chrání buňky před poškozením a pomáhají v prevenci chorob. Nacházejí se zejména v potravinách rostlinného původu. Jeden norský vědecký tým prokoumal více než 3100 potravin. Suverénně nejvíce antioxidantů zjistil v japonském práškovém čaji. Ten ale není úplně levný a nesežene se všude. Nic si z toho nedělejte, k přeborníkům v obsahu antioxidantů patří kupříkladu majorán, borůvky, máta peprná, nové koření, bazalka, andělika, kmín, kurkuma nebo hřebíček. Ty seženete snadno a skoro všude. Pokud jde o čaje, vysoký obsah antioxidantů zjistili vědci i v čaj Darjeeling.

10. 1.
Vnitřní dialogy
Stává se vám někdy, že v duchu někomu nepřítomnému něco říkáte nebo vysvětlujete? Pojďme tento jev trochu prozkoumat.
Je to normální? Ano, stává se to skoro každému.
Je to účelné? Většinou ne.
Je to zdravé? Jestliže s někým v duchu hovoříme, máme hodně energie v hlasovém ústrojí a v hlavě. To vyčerpává.
Co s tím lze dělat? Usmát se, dýchat do břicha a na chvíli se tam soustředit. To stáhne energii dolů a člověk se uklidní.
---
Radost!!
Nečekejte s radostí na dobu, až dosáhnete velkého úspěchu. Mějte radost i z drobných dílčích kroků.
Příklad: Vstal jsem z postele, úspěch, mám radost!
Našel jsem obě ponožky, úspěch, mám radost!
Jsem střízlivý, úspěch, mám radost!
Tento blog je napsaný, úspěch, mám radost!

9. 1.
Nové video Noční interview.
---
Nešpor K. Kardiovaskulární důsledky závislosti na kanabis.
---
Tři kvality podle indické tradice
Tyto kvality se navzájem ovlivňují a přecházejí podle okolností jedna v druhou.
Čistota (sattva): Dává pravdivost, jednoduchost, vyrovnanost a vede k osvícení.
Chtění (radžas): Jedná se o dynamickou, neklidnou kvalitu, ta souvisí s dosahováním cílů, uspokojováním tužeb a ctižádostí.
Temnota, nevědomost (tamas): K jejím rysům patří tupost, lenost, negativní emoce atd.
Dávní mistři radí přeměňovat temnotu na chtění a chtění na čistotu, protože přeměnit temnotu rovnou na čistotu by bylo příliš obtížné. Ale pozor, aby to nedopadalo opačně. Někomu zachutná dobré jídlo a dvakrát si přidá (radžas), pak je v útlumu a bolí ho břicho (tamas). Lepší by bylo si včas uvědomit přílišný apetit (radžas) a přeměnit ho v rozumnou sebekázeň (sattva).

8. 1.
Nové video Jak potěšit pět hlavních orgánů těla podle východní tradice. Máme i anglicky.
---
Otrava fluorem???
Na internetu se objevují rádoby odborné články, které varují před otravou z fluorované vody. Jenže autoři zapomínají dodat, že fluór se do pitné vody v Česku nepřidává zhruba od konce 80. let 20. století. Ale i tak si lze otravu fluórem přivodit, a to pojídáním zubní pasty. To by dospělého ani nenapadlo, ale dělávají to malé děti. Před tím je třeba dětičky varovat a pro jistotu jim sehnat zubní pastu bez fluoru.
---
Jak jsem se málem stal delikventem
Při nakupování obvykle nepoužívám košík, co poberu to mi stačí. Zrovna jsem prohlížel etiketu jednoho výrobku, vtom mi v batohu zvonil telefon. Volali z televize a chtěli informaci do zpráv. Musel jsem přepnout mozek do jiného režimu. Hovor skončil a já zboží bezmyšlenkovitě strčil do batohu. Naštěstí jsem si to uvědomil a hned ho vyndal.
Jaké z toho plyne poučení? Docela by stačilo zpomalit.
K videu s touto příhodou připojil někdo anekdotu. Roztržitý profesor přijde k holiči a řekne: „Klobouk si mohu nechat na hlavě, že?“

7. 1.
Proč nedávat hadovi do pelíšku termofor?
Někdo se mě zeptal: „Proč by člověk závislý na alkoholu měl úplně abstinovat?“
Odpověděl jsem: „Závislost je jako spící had. Když okolní teplota klesne přibližně pod deset stupňů, had někam zaleze a je neaktivní. Napít se alkoholu je jako strčit podchlazenému hadovi do doupěte termofor. Had se zahřeje, ožije, je nebezpečný a dá hodně práce ho znova uspat.“
---
Zázračný lékař
Za lékařem přichází malý chlapec a řekne: „Nic mě nebaví, mám málo energie.“
Lékař: „Nauč se dýchat do břicha, zhluboka se nadechuj, dlouze vydechuj. A buď střízlivý.“
Za lékařem přichází statný chlapík a řekne: „Jsem zbytečně podrážděný.“
Lékař: „Naučte se dýchat do břicha, zhluboka se nadechujte, dlouze vydechujte. A buďte střízlivý.“
Za lékařem přichází paní v nejlepších letech a řekne: „Jsem přecitlivělá a unavená.“
Lékař: „Naučte se dýchat do břicha, zhluboka se nadechujte, dlouze vydechujte. A buďte střízlivá.“
Video

6. 1.
Pochvala
Kdysi jsem natočil video „Jak se směje hlávkové zelí“.
Jedna paní ho komentovala: „Ukazuji to doma dětem, už nebrečí, jsou jen ticho.“
Ke komentáři ještě připojila smajlíky vyjadřující nadšení a veselí.
Malé děti jistě nepochopily pointu videa, spíše na ně zapůsobila mimika, gesta a tón hlasu. Jestli je to uklidnilo, byla mimoslovní složka videa v pořádku.
Video
---
Beta-glukany
Jedná se o skupinu polysacharidů, které tvoří součást buněčné stěny některých rostlin a hub. Uvádí se, že beta-glukany z rostlin (ovesné vločky, ječmen, žito, čirok atd.) snižují hladinu cukru a cholesterolu, a beta-glukany z hub posilují imunitu (Shii-take, Reishi, Hřib smrkový, Jidášovo ucho i další). Beta-glukany z hub jsou rozpustné v horké vodě a posilují imunitu. Proto je třeba si z hub udělat čaj, odvar nebo polévku.

5. 1.
Nové video Skryté poselství známého příběhu
---
Hrdá
Paní pokladní v obchodě se mě zeptala: „Co pacienti, nezlobí?“
„Jsou to miláčci,“ řekl jsem.
„Já jsem hrdá už rok a půl.“ Moc mi to u vás pomohlo.
Hned jsem pochopil, co tím míní. Na ženské oddělení chodím cvičit jógu a přítomné paní a dívky oslovuji „hrdé abstinentky“.
Řekl jsem: „Až budete abstinovat tisíc dní, stáhněte si z mého webu vyznamenání „Tisíckrát střízlivé ráno.“
Nato jsem se oba zasmáli.

4. 1.
Příliš mnoho větru
Tradiční indická medicína rozděluje typy lidí do tří skupin:
Vítr: To bývají nervózní lidé se sklonem k strachu a těkavosti.
Oheň: Temperamentní, urputní lidé, kteří se snadno dopálí.
Hlen: Tito lidé jsou pomalí, mají sklon k lenosti a rádi se přejídají.
Vyšší věk a moderní doba často působí přemíru větru. Přispívají k tomu cestování, potraviny k okamžité konzumaci, média, která dávají velký prostor násilí s reklamě, počítače, mobily, mikrovlnky, drogy včetně tabáku, chtivost, ctižádost a nestabilita vztahů. Objektivně vzato, bychom se mohli mít v porovnání s předky velmi dobře. To by ale chtělo střízlivost, klid, ukáznit se a pěstovat zdravé emoce, jako vděčnost, laskavost a spokojenost.

3. 1.
Jak je to s tím časem?
Jeden diskutující, připojil k mému novoročnímu videu komentář: „V přítomném okamžiku se na roky nehraje, je to totiž jedno.“
Odpověděl jsem: „Teoreticky máte pravdu, ale kdo to dokáže? Žít jen a jen v přítomnosti mi připadá jako chůze po hodně tenkém laně.“
Další diskutující napsal: „V kvantové fyzice se uvažuje, že čas neexistuje.... Důležité je v přítomném okamžiku zůstat střízlivý.“
Kvantové fyzice nerozumím, ale se střízlivostí je to pravda.
Zkusil jsem si představit, že jsem věčná a zářivá duše nebo součást vesmíru, který stále trvá. Na chvíli jsem se ocitl mimo prostor a čas. Pak jsem se podíval na hodiny a šel se věnovat povinnostem. Čas zároveň není a přitom je.

2. 1.
Nové video Způsoby jak zvládat bažení po čemkoliv názorně a srozumitelně. Máme i anglicky.
---
Tři silvestrovské párty
Mužské oddělení pro léčbu závislosti v Nemocnici Bohnice má tři pavilóny. Na pavilónu 35 měli výroční klub, jehož se účastnilo asi 50 abstinentů, polovinu z nic tvořili bývají abstinující přátelé. Jeden z nich měl toho dne výročí – abstinoval právě deset let. Do programu jsem přispěl veselými cviky, které připomínaly způsoby, jak zvládat bažení. Týž den jsem potkal tři bývalé pacienty, kteří se vraceli ze setkání Anonymních alkoholiků na oddělení 18. A téhož dne jsem si byl zacvičit s přáteli abstinenty na oddělení 31. Těm jsem nabídl převážně veselá cvičení jógy a čchi-kungu. Zbytek dne jsem strávil v klidu a pohodě. Nepočítám-li bylinky, čaje mám doma tři a jeden lepší než druhý.

1. 1. 2024
Lék na karmu
Slovo karma pochází ze sanskrtu a původně znamenalo čin, působení nebo osud. Tento výraz zdomácněl v mnoha jazycích a obvykle se tím míní zákon příčiny a následku. Dobré nebo špatné činy přinášejí dobré nebo špatné ovoce – na tomto světě nebo na onom, v tomto převtělení nebo v dalších.
Vytvořit si závislost na alkoholu, drogách nebo hazardu není dobrá karma. Řekněme, že by nějaký farmakolog vytvořil zázračný lék, který by karmu závislosti odstranil. Lék by vymazal z paměti všechno, co se závislostí souviselo. Jenže takový člověk by pak dělal stejné chyby znova a znova. Lepší než karmu odstraňovat, je se od ní učit. Mnoha střízlivým přátelům pomáhá, když si při bažení nebo v krizi vybaví utrpení, které jim způsobila závislost.

také užitečný. Podle tradice se tak tělo lépe zbavuje toho nepotřebného, dlouhý výdech ústy se proto používána počátku cvičení čchi-kungu. Dlouhý výdech ústy lze ale použít i v běžném životě: Něco vás rozruší nebo se objeví bažení. Kdyby se člověk na sebe rozčílil, jen by emoční stav zhoršil. Místo toho se usměje a dlouze vydechne ústy, pošle emoci nebo bažení pryč, pak hlouběji nadechne nosem a celé to zopakuje klidně i vícekrát.


Dřívější deníkové záznamy.


  [Výchozí strana - Home]